JULY 2004
Results From Final Round


It's been an incredible summer for Cory Parr (above)... First, he won the NY High School Championships followed by the singles title at the National Open Championships. After going undefeated at the Intersectionals, he made it to fourth place at the USTA National Claycourts.

The Eastern Girls had some great results at the 14s USTA National Zone Team Championships with the Wolves coming in First Place.

Boys 14

Luke Granger defeated Cassidy Robertson (above), 6-4,6-4
Girls 14
Tory Engros defeated Kathryn Curtis, 7-6(2),6-4

Port Washington Summer Classic Championships/Dana DeCarlo Commermorative
Port Washington Tennis Academy - July 23-26, 2004

Boys 12

Brandon Li (above) defeated Eric Rubin, 7-6(5),6-4
Girls 12
Erika Jordan defeated Eva Raszkiewicz, 6-3,6-1
Boys 14
Daniel Steffensen defeated Djonvi Santos, 6-2,6-0
Girls 14
Elizabeth Stachtiaris defeated Ashley Harel, 6-2,7-6
Boys 16
Derek DiFazio defeated Conor Pigott, 6-2,3-6,6-0
Girls 16
Shirley Ben-Dak defeated Lauren Cloonan, 7-6,6-2
Boys 18

William Fleder (above) defeated Marc Harwood, 6-4,6-2
Girls 18
Stephanie Tu defeated Jill Kandora, 6-3,6-3



Level One Capital Championships - Tri-City Fitness - July 23-25, 2004

Boys 12
Josehua Tayefeh defeated Jason Mulholland, 6-2,6-0
Girls 12
Jane Selegean defeated Jessica Stiles, 6-4,6-4
Boys 14
Jeffrey Kessler defeated Michael Schlapfer, 6-3,6-4
Girls 14
Jasleen Sandhu defeated Alicia Sheridan, 6-0,6-0
Boys 16

David Chader (above) defeated Thomas Patterson, 6-0,6-0
Girls 16
not played
Boys 18
Bobby Mactaggart defeated Jonathan Satkowski, 7-6(4),6-3
Girls 18
Sarah Mayer defeated Magdalena Wiecha, 6-3,6-3

Boys 16
Andrew Wang defeated Anthony Tunnero, 6-0,6-0
Girls 16
Jurelle Mendoza defeated Susannah Schoolman, 6-0,6-0

Nike Level One Championships
Bronx International Youth Tennis Center - July 19-24, 2004

Boys 12
Jonathan Raude defeated Asika Isoh, 6-1,6-4
Girls 12

Manuela Velasquez (above) defeated Jackie Martin, 6-2,6-3
Boys 14

Milo Hauk (above) defeated Luis Rodriguez, 6-3,6-3
Girls 14
Stacey Lopez defeated Juliette Brandon, 6-1,6-1
Boys 16
Richard Rappaport defeated Ben Lee, 6-2,7-6(6)
Girls 16

Olga Vobornova (above) defeated Laiyin Ma, 6-0,6-0
Boys 18
Marc Harwood defeated Adam Davis, 6-3,6-4
Girls 18
Katherine Arlak defeated Kate Gallagher, 2-6,6-3,6-3

CLICK HERE FOR MORE JULY 2004 RESULTS
 
CLICK HERE FOR RESULTS FROM RESULTS FROM JUNE 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MAY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM APRIL 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MARCH 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM FEBRUARY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM JANUARY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM 2002 TOURNAMENTS

Tennis Tickets

Return to: College And Junior Tennis

Get Your Free @CollegeAndJuniorTennis Email!

Return to: Eastern Section Page