2003 FRANKLIN WINTER CHAMPIONSHIPS
Franklin Fitness & Racquet Club - Southfield, Michigan
January 24-26, 2003

Boys' 18
SINGLES
Finals
Scoville Jenkins (1) -- pictured right -- defeated Ryan Keckley (3), 7-6(2),6-4
Third Place Playoff
Ryan Heller (7) defeated Andrew Roth, 7-6(4),3-6,6-3
Semifinals
Scoville Jenkins (1) defeated Andrew Roth, 6-2,6-1
Ryan Keckley (3) defeated Ryan Heller (7), 7-5,6-3
Quarterfinals
Scoville Jenkins/Atlanta, GA (1) defeated Jon Reckewey (8), 6-3,2-6,6-1
Andrew Roth/Houston, TX defeated Travis Helgeson/Overland Park, KS (4), 4-6,7-6(2),6-1
Ryan Keckley/South Bend, IN (3) defeated Nicholas Edlefsen/Lafayette, CA, 6-2,6-2
Ryan Heller/Northbrook, IL (7) defeated Yevgeny Supeko/Ojai, CA (2), 6-0,6-0
Consolation Finals
Alex Stone defeated Michael Scherer, 6-3,6-0

Girls' 18
SINGLES
Finals
Sara Anundsen (1) defeated Alison Silverio (7), 6-1,7-5
Third Place Playoff
Alexis Plukas (3) defeated Julia Koulbitskaya (2), 4-6,6-2,6-4
Semifinals
Sara Anundsen (1) defeated Alexis Plukas (3), 6-4,6-2
Alison Silverio (7) defeated Julia Koulbitskaya (2), 6-3,7-6(5)
Quarterfinals
Sara Anundsen/Littleton, CO (1) defeated Sophie Grabinski/Carmel, IN (6), 6-0,6-3
Alexis Plukas/Lincoln, MA (3) defeated Olivia Nix/Bronxville, NY, 6-4,6-4
Alison Silverio/Louisville, OH (7) defeated Lindsay Risebrough/Edina, MN, 7-5,7-6(4)
Julia Koulbitskaya/Port Washington, NY (2) defeated Christine Kansky/Mountain Top, PA (8), 6-4,6-0
Consolation Finals
Chelsea Nusslock defeated Erin Katims, 6-1,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals
Patrick Rose (2) defeated Kallim Stewart (8), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Alex Lambropoulos (3) defeated Lee Singer (1) -- pictured right -- 6-0,6-2
Semifinals
Kallim Stewart (8) defeated Lee Singer (1), 6-1,4-6,6-4
Patrick Rose (2) defeated Alex Lambropoulos (3), 6-2,4-6,6-3
Quarterfinals
Lee Singer/Laguna Niguel, CA (1) defeated Scott Lieberman/Riverwoods, IL, 6-3,6-7(4),6-1
Kallim Stewart/Bloomington, IN (8) defeated Brian Hanus/Palatine, IL, 5-7,6-2,6-1
Alex Lambropoulos/Lake Forest, IL (3) defeated Chi Pham/Minneapolis, MN (7), 6-3,6-4
Patrick Rose/Glencoe, IL (2) defeated Spencer Vegosen/Chicago, IL (5), 6-2,7-6(5)
Consolation Finals
David Rozek defeated Michael Dierberger, 6-2,6-3

Girls' 16
SINGLES
Finals
Ellah Nze (5) defeated Taylor Marable (7), 6-2,7-5
Third Place Playoff
Elyse Steiner defeated Ana Mungo (6) -- pictured right -- 4-0 retired/injured
Semifinals
Ellah Nze (5) defeated Elyse Steiner, 6-2,6-4
Taylor Marable (7) defeated Ana Mungo (6), 6-4,3-0 retired/injured
Quarterfinals
Ellah Nze/Owings Mills, MD (5) defeated Barbara Zidek/Evergreen Park, IL (1), 6-1,6-3
Elyse Steiner/Allison Park, PA defeated Katrina Elder-Bush/Dorchester, MA (4), 4-6,6-1,6-1
Ana Mungo/Summit, NJ (6) defeated Lauren Sadaka/Great Neck, NY, 3-6,6-2,6-3
Taylor Marable/Darien, IL (7) defeated Lauren Imre/Ladera Ranch, CA (2), 7-6(7),6-1
Consolation Finals
Colleen Rieley defeated Jacqueline Lee, 5-7,6-3,7-5

Boys' 14
SINGLES
Finals
Gentry Kaegi defeated Bryant Salcedo, 6-3,6-2
Third Place Playoff
Matthew Allare defeated Andrew McCarthy (1), 7-6(4),6-3
Semifinals
Gentry Kaegi defeated Andrew McCarthy (1), 6-3,7-5
Bryant Salcedo defeated Matthew Allare, 4-6,6-4,6-1
Quarterfinals
Andrew McCarthy/Cincinnati, OH (1) defeated Christopher Racz/Philadelphia, PA, 6-4,6-1
Gentry Kaegi/Park Ridge, IL defeated Maksim Tikhomirov/Philadelphia, PA (3), 5-7,6-3,6-3
Bryant Salcedo/Boardman, OH defeated Isaac Kalo/Bloomfield, MI (4), 6-3,6-2
Matthew Allare/Maineville, OH defeated Jared Pinsky/Potomac, MD, 6-4,1-6,6-4
Consolation Finals
Adam Wright defeated Konrad Kamizelich, 6-4,6-4

Girls' 14
SINGLES
Finals
Kirsten Flower (2) defeated Sharon Fichman (1), 5-1 retired/injured
Third Place Playoff
Maureen Modesto defeated Lynne Poggensee-Wei (3), 6-3,6-3
Semifinals
Sharon Fichman (1) defeated Lynne Poggensee-Wei (3), 6-1,6-2
Kirsten Flower (2) defeatedMaureen Modesto, 6-4,3-6,6-2
Quarterfinals
Sharon Fichman/Toronto, Canada (1) defeated Catrina Batiu/West Bloomfield, MI, 6-1,6-0
Lynne Poggensee-Wei/Evanston, IL (3) defeated Vanessa Steiner/Allison Park, PA, 3-6,6-2,6-4
Maureen Modesto/Highland, IN defeated Katie Rybakova/Port Washington, NY (4), 7-5,6-3
Kirsten Flower/Columbus, OH (2) defeated Lauren Fuenning/Hudson, OH, 6-4,6-1
Consolation Finals
Dana Larsen defeated Mary Claire Slade, 6-4,7-5

 

2002 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2001 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2000 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1999 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1998 FRANKLIN WINTER CHAMPS


Help raise funds for
breast & ovarian cancer by
purchasing Tami Agassi's
book of Celebrity Recipes



















Want To Play College Tennis?
Get Started Now With
College Tennis Connect

















Central Ohio Grand Prix Tennis







Return to:
College And Junior
Tennis Homepage