[WEEK 1]   [WEEK 2]   [WEEK 3]   [WEEK 4]
RESULTS FOR ALL WEEKS FINALLY IN AND UPDATED 10/4/00
[
MEN'S CHAMPIONSHIPS]   [WOMEN'S CHAMPIONSHIPS]

WEEK ONE
(Week of July 3rd)

EAST - NATIONAL AMATEUR CLAYCOURTS
Tressel Municipal Tennis Center - Pittsburgh, Pennsylvania
Men
SINGLES
Finals-James Kent (5) defeated Ed Carter, 6-3,3-6,6-4
Semifinals-Ed Carter (1) defeated Shaun Rinaman, 6-4,6-2; James Kent (5) defeated Heath Montgomery, 6-3,6-2
Quarterfinals-Ed Carter (1) defeated Michael Kember, 2-6,6-0,6-3; Shaun Rinaman defeated Kevin Patrick (3), 3-6,7-6(4),6-1; Heath Montgomery (4) defeated Ramez Qamer (8), 3-6,6-3,6-3; James Kent (5) defeated Chris Celechovski (2), 6-3,7-5
Consolation Winner-John Nichols
DOUBLES
Finals-Ed Carter/James Kent (1) defeated Tobias Croke/Shaun Rinaman, 7-5,4-6,6-4
Semifinals-Carter/Kent (1) defeated Hairston/Kochansky; Croke Rinaman defeated Fillnow/Qamer. Scores unavailable.
Quarterfinals-Carter/Kent (1) defeated Benjamin/Wiegand, 6-2,7-6(2); Hairston?kochanski defeated Ferguson/Mohns, 6-2,6-3l Fillnow/Qamer defeated Kember/Martins, 6-2,1-0 retired; Croke/Rinaman defeated Melen/Singermah, 6-1,6-0
Women
SINGLES
Finals-Sarah Riske (2) defeated Megan Yeats (1), 6-0,6-2
Semifinals-Megan Yeats (1) defeated Marin Haus (4), 6-4,4-6,7-6(6); Sarah Riske (2) defeated Marlene Mejia (3), 7-6(5),6-1
Quarterfinals-Megan Yeats (1) defeated Margie Zesinger, 6-0,6-2; Marin Haus (4) defeated Shana McElroy (8), 6-1,6-2; Sarah Riske (2) defeated Aimee Smith (7), 6-1,6-1
Consolation Winner-Sarah Austin
DOUBLES
Finals-Marlene Mejia/Sarah Riske (1) defeated Marin Haus/Aimee Smith, 6-2,6-4
Semifinals-Mejia/Riske (1) defeated Gabler/McElroy (3), 6-3,6-4; Haus/Smith defeated Nowicki/Sukner, 6-0,6-0
Quarterfinals-Mejia/Riske (1) defeated Austin/Yablonski, 6-0,6-2; Gabler/McElroy (3) over Bobis/Glatz, default/injured; Nowicki/Sukner defeated Capuzzi/Kondrath, 6-3,4-6,6-1
MIXED DOUBLES
Finals-Megan Yeats/Kingshane Pillay defeated Amy Thomas/Jim Crowell, 6-2,6-4
Semifinals-Yeats/Pillay defeated Austin/Rinamay, 6-4,6-2; Thomas/Crowell defeated Smith/Fillnow, 6-7(1),7-5,6-4
Quarterfinals-Yeats/Pillay (1) defeated Frisk/Schener, 6-1,6-1; Austin/Rinaman defeated Walker/Kochanski, 6-3,6-0; Thomas/Crowell defeated Nowicki/McCoy, 5-7,6-4,6-2; Smith/Fillnow defeated Capuzzi/Wiegand, 6-2,5-7,6-2

SOUTHEAST
Florida State University
Men
SINGLES
Finals-Paul Jacobson defeated Daniel Dauber (1), 6-3,7-5
Semifinals-Daniel Dauber (1) defeated Noah Schnell (3), 6-2,6-1; Paul Jacobson defeated Chris McDonald (4), 6-2,3-6,6-4
Quarterfinals-Daniel Dauber (1) defeated Ari Widlonsky, 6-0,6-0; Noah Schell (3) defeated Charlie Briggs, 6-1,6-4; Chris McDonald (4) defeated Alex Herrera, 6-2,7-6(6); Paul Jacobson defeated Chad Mooney (2), 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Paul Jacobson/Ari Widlonsky defeated Chris McDonald/Matt Armstrong, 7-6,6-1
Semifinals-Paul Jacobson/Ari Widlonsky defeated Alex Herrera/Todd Carlson, 6-4,6-4; Chris McDonald/Matt Armstrong defeated Noah Schnell/Chad Mooney, 6-4,6-4
Quarterfinals-Paul Jacobson/Ari Widlonsky defeated Joe Bassett/Reid McCree, score unavailable; Alex Herrera/Todd Carlson over Ben Black/Rusty Walker by default; Noah Schnell/Chad Mooney defeated Daniel Dauber/Jim Jacobs, 6-4,6-3; Chris McDonald/Matt Armstrong defeated Andrew Groslimond/Bo McWhitikar, score unavailable
Women
SINGLES
Finals-Amanda Field (2) defeated Krissy Stubbs (4), 6-2,6-4
Semifinals-Krissy Stubbs (4) defeated Mason Miller (1), 6-1,6-1; Amanda Field (2) defeated Melissa Spencer, 6-2,6-1
Quarterfinals-Mason Miller (1) defeated Shellie Cochrane, 6-1,2-6,7-5; Krissy Stubbs (4) defeated Kit Carson, 6-0,6-1; Melissa Spencer defeated Christy Nichols, 6-4,6-1; Amanda Field (2) defeated Fallon Koon, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Amanda Field/Kit Carson defeated Fallon Koon/Misty Morris, 6-1,6-3
Semifinals-Fallon Koon/Misty Morris defeated Mason Miller/Christy Nichols, 6-2,6-3; Amanda Field/Kit Carson defeated Cheryl Graham/Maria Alonte, 6-2,6-3
Quarterfinals (First Round)-Mason Miller/Christy Nichols received a bye; Fallon Koon/Misty Morris defeated Melissa Spencer/Shellie Cochran, 6-4,6-4; Cheryl Graham/Maria Alonte defeated Elizabeth McFarlin/Krysta Lee, 7-5,6-4; Amanda Field/Kit Carson received a bye

MIDWEST
University of Michigan
Men
SINGLES
Finals-Steve Pillon (4) defeated Derek DeFalco (3), score unavailable
Semifinals-Derek DeFalco (3) defeated Yew Ming Si, 6-3,6-3; Steve Pillon (4) defeated Geran Topalo (7), score unavailable
Quarterfinals-Yew Ming Si/Morton, IL defeated Geoffrey Russell/Phoenix, AZ, 5-7,6-4,7-6(2); Derek DeFalco/Columbus, OH (3) defeated Jeremy Edelson/Northbrook, IL, 6-4,6-4; Steve Pillon/Kalamazoo, MI (4) defeated Bryan Endress-Fox, 7-5,6-1; Goran Topalo/East Lansing, MI (7) defeated Ben Cox/Spring Lake, MI (2), 6-2,6-3
Consolation Finals-Anthony Jackson defeated Adam Hourani, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals-Chris Rolf/Chris Shaya defeated David Cairus/Yew Ming Si (1), 8-5
Semifinals-David Cairus/Yew Ming Si (1) defeated Aaron Endress-Fox/Bryan Endress-Fox, 8-3; Chris Rolf/Chris Shaya defeated Steve Pillon/Ryan Tomlinson (2), 8-6
Quarterfinals-David Cairus/Yew Ming Si (1) over Chris Erickson/Bradley Jaffe, withdrew/ill; Aaron Endress-Fox/Bryan Endress-Fox defeated Henry Beahm/Ben Cox (3), 8-1; Chris Rolf/Chris Shaya defeated Derek DeFalco/RJ Munroe (4), 9-8(5); Steve Pillon/Ryan Tomlinson (2) defeated Mike Findling/Michael MacVay, 8-6
Consolation Finals-Not played due to defaults. Jeremy Edelson/Anthony Jackson were declared winners.
Women
SINGLES
Finals-Chrissie Nolan (2) defeated Jenny McGaffigan (1), 2-6,6-2,7-6(7)
Semifinals-Jenny McGaffigan (1) defeated Szandra Fuzesi (3), 6-1,6-3; Chrissie Nolan (2) defeated Michelle Webb (4), 6-4,6-0
Quarterfinals-Jenny McGaffigan/Davenport, IA defeated Aleke Tsoubanos/Chesterfield, MO (7), 7-5,7-5; Szandra Fuzesi/Budapest, Hungary (3) defeated Linda Tran/Wyoraing, MI (5), score unavailable; Michelle Webb.Champaign, IL (4) defeated Lindsay Williams/Beverly Hills, MI (8), 6-3,6-0; Chrissie Nolan?Glenview, IL (2) defeated Emily Marker/Ann Arbor, MI, 0-6,7-5,7-6(8)
Consolation Finals-Katie McGaffigan defeated Julie Penn, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals-Jenny McGaffigan/Michelle Webb (2) defeated Chrissie Nolan/Kimberly Plaushines (1), 9-8
Semifinals-Chrissie Nolan/Kimberly Plaushines (1) defeated Linda Tran/Aleke Tsoubanos (4), 8-4; Jenny McGaffigan/Michelle Webb (2) defeated Annie Goodrich/Danielle Lund (3), 8-4
Quarterfinals-Chrissie Nolan/Kimberly Plaushines (1) defeated Katie McGaffigan/Priscilla Zeff, 8-4; Linda Tran/Aleke Tsoubanos (4) defeated Alyson Gabel/Marnie Greenblatt, 8-3; Annie Goodrich/Danielle Lund (3) defeated Maria Farah/Szandra Fuzesi, 8-6; Jenny McGaffigan/Michelle Webb (2) defeated Nicole Derovin/Sarah Krismanits, 8-4
Consolation Finals-Marva Farah/Szandra Fuzesi defeated Kathleen McGaffigan/Priscilla Zess, 8-6

SOUTHWEST
McMurray University - Abilene, Texas
Men
SINGLES
Finals-Andrew Irving defeated Avery Ticer (3), 7-6,1-6,6-4
Semifinals-Andrew Irving defeated Tim Shuler, 6-3,6-4; Avery Ticer (3) defeated Ryan Mauck (2), 6-3,6-0
Quarterfinals-Andrew Irving/Albuquerque, NM defeated Keith Orie/Temple, TX (1), 6-4,7-6; Tim Shuler/Sheitz, TX defeated Theron Cole/Abilene, TX (4), 7-5,6-2; Avery Ticer/Amarillo, TX (3) defeated Bucky Mink/Carrollton, TX, 7-6,6-2; Ryan Mauck/Dallas, TX (2) defeated Eduardo Pacheco/Irving, TX (6), 7-6,2-6,6-4
Consolation Finals-Trent Broach defeated Jason Purser, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals-Ryan Mauck/Keith Orie (1) defeated Trent Broach/Clayton Morgan (2), 6-1,6-1
Semifinals-Ryan Mauck/Keith Orie (1) over Eduardo Pacheco/Tim Shuler, retired/injured; Trent Broach/Clayton Morgan (2) defeated Johnathan Ball/Apollo Rimer, 6-0,6-1
Quarterfinals-Ryan Mauck/Keith Orie (1) received a bye; Eduardo Pacheco/Tim Shuler over Chris Moore/Ted Olesen, retired/injured; Jonathan Ball/Apollo Rimer defeated Ryan Claunch/Quentin Walker, 7-6,6-1; Trent Broach/Clayton Morgan (2) defeated Mark Plowman/David Wu, 6-4,5-7,6-4
Consolation Finals-Mark Plowman/David Wu over Chris Moore/Ted Olesen, retired/injured
Women
SINGLES
Finals-Leach Ticer (2) defeated Sharla Whitaker, 6-1,7-6
Semifinals-Sharla Whitaker defeated Elizabeth Hornberger (1), 6-0,6-0; Leah Ticer (2) defeated Caroline Scott, 6-2,6-1
Quarterfinals-Elizabeth Hornberger/San Antonio, TX (1) defeated Ashley Hawk/Clyde, TX, 5-7,6-1,6-2; Sharla Whitaker/Texarkana, TX defeated Lacy Johnson/Abilene, TX (3), 7-5,2-6,6-4; Caroline Scott/Abilene, TX defeated Kasey Hawkins, 7-6,0-6,7-5; Leah Ticer/Abilene, TX (2) defeated Rhiannon Torrez/Abilene, TX, 2-6,6-2,6-1
Consolation Finals-Lacy Johnson defeated Lillian Lien, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Caroline Scott/Katherine Scott defeated Rhiannon Torrez/Rebecca Watkins, 6-4,6-4
Semifinals-Rhiannon Torrez/Rebecca Watkins defeated Kasey Hawkins/Leah Ticer, 7-6,4-6,6-3; Caroline Scott/Katherine Scott defeated Lacy Johnson/Lillian Lien (2), 5-7,6-4,6-1
Quarterfinals (First Round)-Kasey Hawkins/Leah Ticer (1) received a bye; Rhiannon Scott/Katherine Scott defeated Velvet Canada/Ashley Hawk, 4-6,6-3,6-1; Lacy Johnson/Lillian Lien (2) received a bye
Consolation Finals-Kasey Hawkins/Lea Ticer defeated Lacy Johnson/Lillien Lien, 6-1,6-1

WEST
Coto Valley Country Club - Coto de Caza, California
Men
SINGLES
Finals-David Lingman defeated Eric Robertson, 6-2,6-2
Semifinals-Eric Robertson over Brett Cooper by default; David Lingman defeated Matt Baer, 6-3,6-3
Quarterfinals-Brett Cooper defeated C. Macy, 6-0,6-0; Eric Robertson defeated Ryan Sanders, 6-4,6-2; Matt Baer defeated Nguyen Thon, 6-3,4-6,6-4; David Lingman defeated Alex Menichimi, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals-Quinn Borchard/Jeff Nunenkamp defeated Evan Dixon/Matt Baer, score unavailable
Semifinals-(scores unavailable)Quinn Borchard/Jeff Nunenkamp defeated Lars Anderson/Ty Garrison; Evan Dixon/Matt Baer defeated Alex Menchini/Dillon Ruby
Quarterfinals-Lars Anderson/Ty Garrison over Brett Cooper/Erik Janson by default; Quinn Borchard/Jeff Nunnenkamp defeated Greg Levy/David Lingman, 6-1,6-7,7-5; Evan Dixon/Maft Bauer defeated Harshul Patel/Chris Medrano, 6-3,6-3; Alex Menchini/Dillon Ruby moved up with a double default
Women
SINGLES
Finals-Caylan Leslie defeated Amy Trankino, 6-4,6-1
Semifinals-Caylan Leslie defeated Rebecca Harvey, 6-2,6-0; Amy Trankino defeated Courtney Smalley, 6-3,0-6,6-4
Quarterfinals-Rebecca Harvey defeated Illaia Khushchcr, 6-1,6-2; Caylan Leslie defeated Lola Ajilone, 6-1,6-2; Courtney Smalley defeated Leigh Ann Merryman, score unavailable; Amy Trankino defeated Laresa Marino, 6-3,2-6,6-3

1999 ITA SUMMER CIRCUIT
1998 ITA SUMMER CIRCUIT


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!

Return to:

CONTACT US