[WEEK 1]   [WEEK 2]   [WEEK 3]   [WEEK 4]
RESULTS FOR ALL WEEKS FINALLY IN AND UPDATED 10/4/00
[
MEN'S CHAMPIONSHIPS]   [WOMEN'S CHAMPIONSHIPS]

WEEK THREE
(Week of July 17th)

EAST
Georgetown University
Men
SINGLES
Finals-Amdrew Colombo (1) defeated Yorke Allen (2) , 6-2,6-3
Semifinals-Andrew Colombo (1) defeated Oliver Choo, 6-1,6-3; Yorke Allen (2) defeated Andy Kolker, 6-3,6-3
Quarterfinals-Andrew Colombo/Auburn (1) defeated Juan Jaysingh/American, 6-4,6-2; Oliver Choo/Harvard defeated Michael Kember/Washington Clg (8), 6-3,7-6(4),10-7; Andy Kolker/Pennsylvania defeated Marlo Santoso/VDM, 6-4,3-6,11-9; Yorke Allen/Duke (2) defeated Elliot Datlow/Kentucky, 6-0,6-1
Consolation Finals-Marc Hill defeated H'Cone Thompson, 6-4,4-6,10-8
DOUBLES
Finals-Yorke Allen/Andrew Colombo (1) defeated Michael Kember/Bo Wiegand (3), 8-6
Semifinals-Yorke Allen/Andrew Colombo (1) over Nick Benjamin/Oliver Choo by default; Michael Kember/Bo Wiegand (3) over Elliot Datlow/Kirk Schuler by default
Quarterfinals-Yorke Allen/Andrew Colombo (1) defeated Andre Benjamin/Michael Louis, 8-3; Nick Benjamin/Oliver Choo defeated Steven Wenzel/Conor Smith, 8-4; Michael Kember/Bo Wiegand (3) defeated Andy Kolker/Jesse Medvene-Collins, 8-4; Elliot Datlow/Kirk Schuler defeated Dan Seward/H'Cone Thompson, 8-2
Women
SINGLES
Finals-Hilary Adams (1) defeated Shareen Lai (2), 6-0,6-2
Semifinals-Hilary Adams (1) defeated Lindsay Sullivan (3), 6-1,6-1; Shareen Lai (2) defeated Carla Dorsey, 6-3,6-1
Quarterfinals-Hillary Adams/Duke (1) defeated Anna Weiert/VDM, 6-1,6-0; Lindsay Sullivan/William & Mary (3) defeated Courtney Smalley/Dartmouth, 6-3,6-4; Carla Dorsey/Pennsylvania defeated Jena Fiore/Pittsburgh, 6-2,6-1; Shareen Lai/Syracuse (2) defeated Julie Rotondi/North Carolina (6) by default
DOUBLES
Finals-Shareen Lai/Courtney Smalley (1) defeated Rachel Shweky/Carla Dorsey (2), 8-2
Semifinals-Shareen Lai/Courtney Smalley (1) defeated Mali Friedman/Sarah Austin, 8-2; Rachel Shweky/Carla Dorsey (2) defeated Heather Cole/Stephanie Fong, 8-2
Quarterfinals-Shareen Lai/Courtney Smalley (1) defeated Elisa Pruett/Suzy Inhat, 8-2; Mali Friedman/Sarah Austin defeated Miranda Campbell/Patty Devlin, 8-5; Heather Cole/Stephanie Fong defeated Ashley Gee/Brook Parsons, 8-1; Rachel Shweky/Carla Dorsey (2) defeated Anna Wiegert/Claire Waltman, 8-1

SOUTHEAST
University of North Carolina-Greensboro
Men
SINGLES
DOUBLES
Women
SINGLES
DOUBLES

MIDWEST
Indiana University
Men
SINGLES
Finals-Bryan Endress-Fox defeated Aaron Endress-Fox, 6-2,1-0 ret.
Semifinals-Aaron Endress-Fox defeated Chris Shaya, 6-4,4-6,1-0(6); Bryan Endress-Fox defeated Matt Behrman (1-4), 7-6,5-7,1-0(9)
Quarterfinals-Aaron Endress-Fox/Drake defeated Lance Hardenburg, 6-0,6-1; Chris Shaya/Michigan defeated Colin Atkinson/Clemson, 6-1,6-2; Bryan Endress-Fox/Drake defeated Derek DeFalco/Ohio State (1-4), 6-2,6-3; Matt Behrman/Florida (1-4) defeated Yew Ming Si/Illinois State, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals-Marco Asse/Matt Behrman (2) defeated Chris Shaya/Chris Rolf (1), 8-0
Semifinals-Chris Shaya/Chris Rolf (1) defeated Aaron Endress-Fox/Bryan Endress-Fox, 9-8(5); Marco Asse/Matt Behrman (2) defeated B.J. Munroe/Derek DeFalco, 8-3
Quarterfinals-Chris Shaya/Chris Rolf (1) defeated Colin Atkinson/Jimmy Rogers, 8-1; Aaron Endress-Fox/Bryan Endress-Fox defeated Brad Jaffe/Chris Erickson, 8-4; B.J. Munroe/Derek DeFalco defeated Andy Martin/Jason Cash, 8-5; Marco Asse/Matt Behrman (2) defeated Mario Contardi/Tom Fontana, 8-2
Women
SINGLES
Finals-Linda Tran defeated Kim Plaushines, 6-4,6-0
Semifinals-Kim Plaushines defeated Lauren Kloner, 2-6,6-1,1-0 (2); Linda Tran defeated Margaret Purcell, 6-4,0-6,1-0(12)
Quarterfinals-Kim Plaushines/Michigan defeated Susan Ferguson/Eastern Kentucky, 6-1,6-1; Lauren Kloner/Louisiana over Jessica Levin/Indiana (1-4) by default; Linda Tran/Indiana defeated Erika Fisk/Ohio State (1-4), 7-6,7-5; Margaret Purcell/Yale defeated Michelle Webb/Illinois (1-4), 7-5,6-1
DOUBLES
Finals-Kim Plaushines/Michelle Webb defeated Jessica Levin/Linda Tran, 8-6
Semifinals-Kim Plaushines/Michelle Webb defeated Susan Ferguson/Lensey Dixon, 8-0; Jessica Levin/Linda Tran defeated Teresa Gonzaga/Erika Fisk, 8-4
Quarterfinals-Kim Plaushines/Michelle Webb defeated Lauren Kloner/Susan Miller, 8-2; Susan Ferguson/Lensey Dixon defeated Logan Becker/Lisa Herndon, 8-5; Teresa Gonzaga/Erika Fisk defeated Taryn Bowen/Judy Liwampo, 8-5; Jessica Levin/Lidna Tran defeated Brigette Zarazer/Abby Bratton, 8-3

SOUTHWEST
University of Texas-Arlington
Men
SINGLES
Finals-Justin Hunter defeated Joe Morris, 7-5,6-3
Semifinals-Justin Hunter defeated Andre Irving (1), 6-4,7-5; Joe Morris defeated Theron Cole, 7-5,6-4
Quarterfinals-Andrew Irving/UNM (1) defeated Seth McKinney (8), 6-3,6-4; Justin Hunter/Col defeated Tim Shuler/UA (4), 6-4,6-4; Theron Cole/ACU defeated Csonger Bibsa/Bay (3), 2-6,7-6(2),10-7; Joe Morris/UT defeated Clayton Morgan/ACU (7), 6-2,6-4
DOUBLES
Finals-Seth McKinney/Edjuardo Pacheco defeated Theron Cole/Mitch Aston, 6-4,7-6
Semifinals-Theron Cole/Mitch Aston defeated Duncan Howell/Javier Herrera, 7-5,6-3; Seth McKinney/Edjuardo Pacheco defeated Bucky Mink/Justin Hunter (2), 7-5,7-6
Quarterfinals (First Round)-Theron Cole/Mitch Aston defeated Ryan Mauck/Orie, 7-5,6-3; Duncan Howell/Javier Herrera defeated Daniel Stover/Andres Gutierres, 6-4,2-6,(10-7); Seth McKinney/Eduardo Pacheco defeated Austin Hayden/Wooley, 6-1,6-1; Bucky Mink/Justin Hunter (2) defeated Navnoor Kang/Clint Lee, 6-4,6-2
Women
SINGLES
Finals-Kaysie Smashey (1) defeated Courtney Choate (2), 6-2,6-1
Semifinals-Kaysie Smashey (1) defeated Benita Bittner, 6-0,6-1; Courtney Choate (2) defeated Kristin Chumley, 6-2,6-2
Quarterfinals-Kaysie Smashey/UT (1) defeated Velvet Canada/ACU, 6-1,6-1; Benita Bittner/UNT defeated Ginger Loudermilk/TJC, 6-4,6-3; Kristin Chumley/AU defeated Rose Ketmayura/Nebraska (3), 3-0 ret.; Courtney Choate/UNM (2) defeated Andrea Wildner, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-Kaysie Smashey/Courtney Choate defeated Phyliss Wilunder/Kristin Chumley, 6-2,6-2
Semifinals-Kaysie Smashey/Courtney Choate defeated Lauren Longbotham/Pam Gerik, 6-0,6-0; Phyliss Wilunder/Kristin Chumley defeated Robyn Basset/Stephanie Sutton, 6-2,6-1
Quarterfinals (First Round)-Kaysie Smashey/Courtney Choate defeated Phyliss Wilunder/Laura McCarty, 6-0,6-0; Lauren Longbotham/Pam Gerik defeated Velvet Canada/Bones, 6-1,7-6(4); Robyn Basset/Stephanie Sutton defeated Bierner/Kristin Beedy, 6-2,6-4; Phyliss Wilunder/Kristin Chumley received a bye

WEST
Cal Poly Pomona
Men
SINGLES
DOUBLES
Women
SINGLES
DOUBLES

1999 ITA SUMMER CIRCUIT
1998 ITA SUMMER CIRCUIT


Return to:

CONTACT US

In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE