[WEEK 1]   [WEEK 2]   [WEEK 3]   [WEEK 4]
RESULTS FOR ALL WEEKS FINALLY IN AND UPDATED 10/4/00
[
MEN'S CHAMPIONSHIPS]   [WOMEN'S CHAMPIONSHIPS]

WEEK TWO
(Week of July 10th)

EAST
Penn State University
Men
SINGLES
Finals-Andrew Colombo defeated Ramez Quamer (2), 6-4,6-1
Semifinals-Andrew Colombo defeated Bo Wiegand (3), 6-1,6-4; Ramez Quamer (2) defeated Michale Kember (4), 4-6,7-6(4),10-8
Quarterfinals-Andrew Colombo defeated Dan Seward, 6-3,6-1; Bo Wiegand (3) defeated Andy Koker, 6-1,6-2; Michael Kember (4) defeated Todd Jacobs, 6-0,6-0; Ramez Quamer (2) defeated Jesse Meduene-Collins, 6-2,6-1
Consolation Finals-Yorke Allen defeated Robert Pennington, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Yorke Allen/Ramez Quamer (1) defeated Michael Kember/Bo Wiegand (2), 8-6
Semifinals-Yorke Allen/Ramez Quamer (1) defeated Dan Seward/Todd Jacobs, 8-1; Michael Kember/Bo Wiegand (2) defeated Jason Romesburg/Andrew Colombo, 9-7
Quarterfinals (First Round)-Yorke Allen/Ramez Quamer (1) defeated Robert Pennington/Rich Davoli, 8-2; Dan Seward/Todd Jacobs defeated Bryant Mohns/Brendon Ferguson, 8-3; Jason Romesburg/Andrew Colombo defeated Gen Furukawa/Mark Bhupathi, 8-2; Michael Kember/Bo Wiegand (2) defeated Conor Smith/Steven Wensel, 8-6
Consolation Finals-Robert Pennington/Rich Davoli defeated Gen Furukawa/Mark Bhupathi, 8-5
Women
SINGLES
Finals-April Gabler (1) defeated Shana McElroy (2), 6-3,4-6,10-8
Semifinals-April Gabler (1) defeated Jennifer Capuzzi (4), 6-4,6-4; Shana McElroy defeated Rebecca Ho, 6-1,6-2
Quarterfinals-April Gabler (1) defeated Sarah Austin, 6-1,6-3; Jennifer Capuzzi (4) defeated Krista Thomson, 6-1,6-0l Rebecca Ho defeated Kathleen Lambert, 6-0,6-0; Shana McElroy (2) defeated Nikki Borza, 6-1,6-1
Consolation Finals-Janelle Perez defeated Heather Miller, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals-Martha Kopacova/Terina Whiteside defeated April Gabler/Shana McElroy (1), 8-5
Semifinals-April Gabler/Shana McElroy (1) defeated Rebecca Ho/Janelle Perez, 8-5; Martha Kopacova/Terina Whiteside defeated Sarah Austin/Jennifer Capuzzi, 8-6
Quarterfinals-April Gabler/Shana McElroy received a bye; Rebecca Ho/Janelle Perez defeated Miranda Campbell/Heather Miller, 8-1; Sarah Austin/Jennifer Capuzzi defeated Jena Fiore/Nikki Borza, 8-4; Teresa Whiteside/Martha Kopacova received a bye
Consolation Finals-Miranda Campbell/Heather Miller defeated Jena Fiore/Nikki Borza, 8-4

SOUTHEAST
East Tennessee State University
Men
SINGLES
Finals-Joe Schmulian defeated Todd Carlson, 6-2,6-3
Semifinals-Todd Carlson defeated Bryan Fisher, 6-3,7-6; Joe Schmulian defeated Chris Buckley, 6-2,6-3
Quarterfinals-Todd Carlson/Georgia defeated Alex Herrera/Florida State, 6-4,2-6,6-1; Joe Schmulian/Memphis defeated Brad Friedman/Alabama, 6-2,6-3; Bryan Fisher defeated Jack Hu/Memphis, 6-4,7-5; Chris Buckley/Memphis defeated Hal Thompson/Erskine, 6-1,6-7,6-3
Consolation Finals-Andres Gonzales defeated Tom Givan, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Carlson/Herrera defeated Givan/Friedman, 8-6
Semifinals-Givan/Friedman defeated Buckley/Schmulman, 8-6; Carlson/Herrera defeated Pike/Gonzalez, 8-3
Quarterfinals-
Women
SINGLES
Finals-Brooke Cordell defeated Mysti Morris, 1-6,6-3,7-6(4)
Semifinals-Brooke Cordell defeated Anna Marie Underwood, 6-0,6-0; Mysti Morris defeated Rochella Goldthreat, 6-3,6-4
Quarterfinals-Mysti Morris/Virginia Tech defeated Elizabeth Gordon/Virginia Tech, 6-0,6-1; Brooke Cordell/Tennessee defeated Elizabeth McFarlin/David Lipscomb, 6-1,6-1; Anna Maria Underwood/West Virginia defeated Kelly Kiehna/Louisville, 6-4,6-3; Rochella Goldthreat/Florida A&M over Laurie Ferguson/MTSU by default
DOUBLES
Finals-Stanley/Daugherty defeated Strickler/Underwood, 8-1
Semifinals-Strickler/Underwood defeated Simpson/Sarver, 8-6; Stanley/Daugherty defeated Ferguson/McFarlin, 8-1

MIDWEST - NATIONAL AMATEUR HARDCOURTS
Ohio State University
Men
SINGLES
Finals-Phil Metz (2) defeated Chris Porter (1), 6-1,6-2
Semifinals-Chris Porter (1) defeated Matt Behrmann (4), 2-6,6-2,1-0(7); Phil Metz (2) defeated Geoffrey Russell (10), 6-1.6-0
Quarterfinals-Chris Portyer/Canton, OH (1) defeated Jon AScale/Acworth, GA (8), 6-3,6-0; Matt Behrmann/Indianapolis, IN (4) defeated Ben Stapp/Australia, 6-7(4),7-5,1-0(8); Geoffrey Russell/Phoenix, AZ (10) defeated Marcos Asse/Gainesville, FL, 7-6(5),6-4; Phil Metz/Mentor, OH (2) defeated Zachary Held/Indianapolis, IN (6), 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Chris Porter/Derek DeFalco (1) defeated Phil Metz/Lavaughn Munroe (5), 8-5
Semifinals-Chris Porter/Derek DeFalco (1) defeated Marcos Asse/Matt behrmann (3), 8-4; hil Metz/Lavaughn Munroe (5) defeated Colin Atkinson/Michael Lattaie, 8-5
Quarterfinals-Chris Porter/Derek DeFalco (1) defeated Colin Atkinson/Michael Lattaie, 8-5; Phil Metz/Lavaughn Munroe (5) defeated Michael Chamberlin/Ben Stapp, 9-7; Chris McDonald/Matt Armstrong (2) defeated Jimmy McGuire/Adam Harran, 8-2
Women
Finals-Monica Rincon (1) defeated Jenny McGaffigan (2), 6-4, 6-3
Semifinals-Monica Rincon (1) defeated Alexis Prousis (5), 6-2,6-2; Jenny McGaffigan (2) defeated Lindsay Williams (4), 6-4,6-3
Quarterfinals-Monica Rincon/Lapeer, MI (1) defeated Laila Shetty/Peoria, IL, 6-3,6-1; Alexis Prousis/Lake Forest, IL (5) defeated Michelle Webb/Cincinatti, OH (3), 3-6,6-3,1-0(6); Lindsay Williams (4) defeated Stacy Kokx/West Bloomfield, MI (6), 6-3,7-5; Jenny McGaffigan/Davenport, IA (2) defeated Megan Skalsy/East Lansing, MI, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Monica Rincon/Claudia Castro (1) defeated Jennifer McGaffigan/Priscilla Zeff (2), 8-5
Semifinals-Monica Rincon/Claudia Castro (1) defeated Michelle Webb/Alexis Prousis, 8-6; Jenny McGaffigan/Priscilla Zeff (2) defeated Stacy Kokx/Linsay Williams (3)
Quarterfinals-Monica Rincon/Claudia Castro (1) defeated Rebecca Styanchin/Elizabeth Laudeman, 8-0; Michelle Webb/Alexis Prousis defeated Abby Smith/Ali Baxter, 8-2; Stacy Kokx/Linsay Williams (3) defeated Judy Li Wan Po/Taryn Bowen, 8-5; Jennifer McGaffigan/Priscilla Zeff (2) defeated Erika Wasilewski/Abby Bratton, 8-3
MIXED DOUBLES
Finals-Chris Porter/Monica Rincin (1) defeated Michael Lahaie/Michelle Webb (2), 8-4
Semifinals-Chris Porter/Monica Rincin (1) defeated Matt Wooster/Taryn Bowen, 8-4; Michael Lahaie/Michelle Webb (2) defeated Colin Atkinson/Alexis Prousis, 8-3
Quarterfinals (First Round)-Chris Porter/Monica Rincin (1) over Geoffrey Russell/Lindsay Williams by default; Matt Wooster/Taryn Bowen defeated Michael Lopez-Acevedo/Alyson Gabel, 8-5; Colin Atkinson/Alexis Prousis defeated Geoffrey Rutherford/Lena Stostsky, 9-7; Michael Lahaie/Michelle Webb (2) defeated B.J. Munroe/Claudia Castro, 8-4

SOUTHWEST
Collin County Community College
Men
SINGLES
Finals-Bucky Mink (4) defeated Sebastian Iannarello (3), 6-7,6-4,6-2
Semifinals-Bucky Mink (4) defeated Andrew Irving (1), 7-6,6-2; Sebastian Iannarello (3) defeated Will Clinton, 6-4,6-4
Quarterfinals-Andrew Irving/UNM (1) defeated Justin Work/UTA, 6-3,6-4; Bucky Mink/UO defeated Tim Shuler/UA, 7-6,6-4; Sebastian Iannarello/TCU (3) defeated Ed Quintana/UA, 6-3,7-6; Will Clinton/UT (7) defeated Alex Rudzinski/SMU (2), 6-4,7-5
Consolation Finals-Justin Hunter defeated Justin Eqert, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals-Scott Mayer/Ed Quintana defeated Justin Hunter/Bucky Mink (2), 6-4,6-4
Semifinals-Scott Mayer/Ed Quintana defeated Bret Hendricks/Max King, 6-4,6-3; Justin Hunter/Bucky Mink (2) defeated Ken Chavarria/Patricio Olvera (3), 6-3,7-5
Quarterfinals-Scott Mayer/Ed Quintana defeated Sebastian Iannarello/Adam Welwood, 2-6,6-4,7-6; Bret Hendricks/Max King defeated Durell Carothers/Brad Johnson, 6-2,6-2; Ken Chavarris/Patricio Olvera (3) defeated Elliah Daugherty/Clayton Morgan, 6-3,6-4; Justin Hunter/Bucky Mink (20 defeated Mark Ilgner/Navnoor Kang, 6-7,6-2,7-6
Consolation Finals-Sebastien Iannarello/Adam Wellwood defeated Elliah Daugherty/Clayton Morgan, 6-1,7-5
Women
SINGLES
Finals-Kaysie Smashey (1) defeated Leah Ticer (2), 6-1,6-1
Semifinals-Kaysie Smashey (1) defeated Rose Ketmayura, 6-3,6-1; Leach Ticer (2) defeated Kristin Beedy, 6-0,6-0
Quarterfinals-Kaysie Smashey/UT defeated Kristin Chumley, 6-1,6-1; Rose Ketmayura defeated Benita Bittner, 6-3,6-1; Kristin Beedy defeated Katie Sweeten (4), 6-2,6-2; Leach Ticer/ACU (2) defeated Kasey Hawkins/ACU, 6-1,6-2
Consolation Finals-Sharia Whitaker (3) defeated Hannah Jayroe, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals-Kaysie Smashey/Kate Sweeten (1) defeated Kristin Beedy/Melissa Hodges, 6-2,7-6
Semifinals-Kaysie Smashey/Kate Sweeten (1) defeated Kasey Hawkins/Leah Ticer, 6-3,2-6,7-6; Kristin Beedy/Melissa Hodges defeated Velvet Canada/Kristin Chumley (20, 6-2,6-4
Quarterfinals (First Round)-Kaysie Smashey/Katie Sweeten (1) received a bye; Kasey Hawkins/Leach Ticer defeated Hannah Jayroe/Katherine Jayroe, 6-3,6-2; Kristin Beedy/Melissa Hodges defeated Honita Bittner/Crystal Mayfield, 6-3,6-2; Velvet Canada/Kristin Chumley (2) defeated Robyn Bassett/Lauren Longhotham, 6-4,6-3
Consolation Finals-Hannah Jayroe/Katherine Jayroe defeated Robyn Bassett/Lauren Longhotham, 4-6,6-4,1-0

WEST
Ventura College
Men
SINGLES
Finals-Scott Schnugg defeated Adam Webster, 6-4,7-6
Semifinals-Adam Webster over E. Robertson, score unavailable; Scott Schnugg over Travis Hasson by default
Quarterfinals-E. Robertson over A. Rosenfeld, score unavailable; Adam Webster over J. Endrikot, score unavailable; Scott Schnugg defeated F. Carroll, 7-5,6-3; Travis Hasson defeated Matt Baer, 7-5,7-6
Consolation Finals-Evan Dixon defeated J. Davis, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Quinn Borchard/Joe Nunan Kamp over Adam Webster/Travis Hasson by default
Semifinals-Quinn Borchard/Joe Nunan Kamp over Evan Dixon/Matt Baer, score unavailable; Adam Webster/Travis Hasson defeated Scott Schnugg/John Endrikat, 6-2,7-6
Quarterfinals-Quinn Borchard/Joe Nunan Kamp defeated Ian Lieopold/Joe Diehl, 6-4,6-1; Evan Dixon/Matt Baer defeated T.J. Veii/Derrick Goldie, 6-3,6-4; Scott Schnugg/John Endrikat over Ty Garrison/Lars Andersson, score unavailable; Adam Webster/Traviss Hasson defeated Mike Morques/Steve Meronoff, 6-1,6-1
Consolation Finals-Carson/Caarson over Burton Cho, score unavailable
Women
SINGLES
Finals-Catherine Hawley defeated Christina Fusano, 5-7,6-4,6-1
Semifinals-Christina Fusano oiver Lindsay Ferrell, score unavailable; Catherine Hawley over Kelly Schmandt, score unavailable
Quarterfinals-Scores unavailale-Christina Fusano over Tereza Simonyan; Lindsay Ferrell over Khushchehr Italia; Catherine Hawley over Pilar Montgomery; Kelly Schmandt over Alicia Salas
Consolation Finals-Olivia Garcia McKeon defeated Yaz Fisher, 6-2,1-6,6-1
DOUBLES
Finals-Catherine Hawley/Christina Fusano defeated Alicia Salas/Linsey Ferrell, 6-2,6-4
Semifinals-Catherine Hawley/Christina Fusano over Cheyne Ursich/Nihindla Ajilore, score unavailable; Alicia Salas/Lindsey Ferrell defeated Amy Tranckino/Kristina Jones, 6-4,6-1
Quarterfinals-Catherine Hawley/Christina Fusano defeated Rebecca Laman/J. Lehman, 6-0,6-0; Cheyne Ursich/Nihindla Ajilore defeated Heather Gates/Amy Gates, 6-0,6-0; Amy Tranckino/Kristina Jones received a bye; Alicia Salas/Lindsay Ferrell defeated Tara McLean-Emery/Eva Rivera, 6-2,6-2
Consolation Finals-Rivera/McLean-Emery over Loman/Lehman, score unavailable

1999 ITA SUMMER CIRCUIT
1998 ITA SUMMER CIRCUIT


Return to:

CONTACT US

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!