2005 USTA JUNIOR DAVIS CUP
University of South Carolina-Columbia - July 30-August 2, 2005

[JUNIOR FEDERATION CUP]

FINALS
Southern Cal 6, Texas 1
Michael McClune (SC) defeated Conor Pollock (T), 7-6,6-1
Kallim Stewart (SC) defeated Chong Wang (T), 6-3,7-6
Sasha Ermakov (T) defeated Blake Muller (SC), 6-1,6-4
Stefan Hardy (SC) defeated Rook Schellenberg (T), 6-2,6-1
Steven Forman (SC) defeated Joshua Zavalla (T), 7-5,0-6,6-4
Bijan Moallemi (SC) defeated Aaron Carpenter (T), 6-0,6-2
McClune/Muller (SC) defeated Pollock/Ermakov (T), 8-4
Wang/Zavalla (T) defeated Stewart/Hardy (SC), 9-7
Forman/Johnson (SC) defeated Kharkevitch/Schulenburg (T), 9-7

THIRD PLACE PLAYOFF
Southern 6, Florida 1
Andy Orban (S) defeated Clint Bowles (F), 6-3,6-2
Jay Weinacker (S) defeated George Navas (F), 2-6,7-6(3),7-5
Mixson (F) defeated Will Guzick (S), 7-5,7-6
Kevin Fleck (S) defeated Serguei Boulanov (F), 6-0,6-2
Houston Barrick (S) defeated Matthew Schimmel (F), 6-1,6-0
Davey Sandgren (S) defeated David Wolff (F), 6-4,6-1
Orban/Guzick (S) defeated Navas/Guevara (F), 8-6
Sandgren/Barrick (S) defeated Bowles/Mixson (F), 8-4
Weinackes/Baker (S) defeated Wolff/Boulanov (F), 8-1

SEMIFINALS
Texas 5, Florida 2
Conor Pollock (T) defeated Clint Bowles (F), 6-2,7-5
George Navas (F) defeated Chong Wong (T), 6-7,2-3 retired
Sasha Ermakov (T) defeated Bradley Mixson (F), 6-1,6-4
Serguei Boulanov (F) defeated Rook Schulenburg (T), 4-6,6-4,7-6
Joshua Zavalla (T) defeated Matthew Schimmel (F), 7-6,3-6,6-3
Aaron Carpenter (T) defeated Christian Guevara (F), 6-4,6-7(5),7-6(1)
Pollock/Ermakov (T) defeated Navas/Guevara (F), 8-3
Zavala/Wang (T) defeated Bowles/Mixson (F), 8-5
Kharkevitch/Schellenberg (T) defeated Boulanov/Wolff (T), 8-3

Southern California 5, Southern 0
Michael McClune (SC) defeated Andy Orban (S), 6-4,6-1
Kallim Stewart (SC) defeated Jay Weinacker (S), 6-4,3-6,6-4
Blake Muller (SC) defeated Kyle Baker (S), 6-1,6-1
Stefan Hardy (SC) defeated Will Guzick (S), 6-4,6-1
Kevin Fleck (S) vs. Steven Forman (SC), Score Unavailable-Did Not Finish
Davey Sandgren (S) vs. Bijan Moallemi (SC), Score Unavailable-Did Not Finish
McClune/Muller (SC) defeated Orban/Fleck (S), 8-6
Stewart/Hardy (SC) defeated Weinackes/Baker (S), 8-2
Sandgren/Barrick (S) defeated Moallemi/Johnson (SC), 8-0

FIFTH PLACE PLAYOFF
Missouri Valley 4, Eastern 3
Brett Helgeson (MV) defeated Cory Parr (E), 6-4,6-2
Blake Strode (MV) defeated Jonathan Wong (E), 6-3,6-3
Morgenstein (E) defeated Cassidy Mears (MV), 6-2,6-4
Josh Siony (E) defeated Joshua Goldstein (MV), 6-2,3-6,7-5
Alex Vasin (E) defeated Brett Berryman (MV), 7-5,7-5
Jack Lewis (MV) defeated Roth (E), 6-3,6-2
Parr/Vasin (E) defeated Strode/Helgeson (MV), 8-4
Mears/Harrison (MV) defeated Siony/Roth (E), 9-7
Lewis/Goldstein (MV) defeated Wong/Morgenstein (E), 8-2

QUARTERFINALS
Texas 6, Middle States 1
Reid Carleton (MS) defeated Conor Pollock (TX), 6-4,3-6,7-5
Chong Wang (TX) defeated Vijay Paul (MS), 6-3,7-6(8)
Sasha Ermakov (TX) defeated Austin Longacre (MS), 6-0,6-1
Joshua Zavala (TX) defeated Philip Bayliss (MS), 6-0,6-0
Aaron Carpenter (TX) defeated Marcus Rebersak (MS), 6-0,6-0
Alexander Kharkevitch (TX) defeated Trey Taylor (MS), 6-2,6-1
Pollock/Ermakov (TX) defeated Paul/Longacre (MS), 8-3
Wang/Zavala (TX) defeated Paul/Longacre (MS), 8-3
Kharkevitch/Schellenberg (TX) defeated Skorupka/Rebersak (MS), 8-2

Florida 4, Easten 3
Cory Parr (E) defeated Clint Bowles (F), 6-1,6-0
George Navas (F) defeated Jonathan Wong (E), 2-6,6-3,6-3
Jason Morgenstern (E) defeated Bradley Mixson (F), 3-6,6-1,6-2
Serguei Boulanov (F) defeated Josh Siony (E), 7-6(3),6-4
Alex Vasin (E) defeated Matthew Schimmel (F), 6-1,6-4
Christian Guevara (F) defeated Justen Roth (E), 6-3,6-2
Guevara/Navas (F) defeated Parr/Wong (E), 8-3
Bowles/Mixson (F) defeated Morgenstein/Siony (E), 8-4
Boulanov/Wolff (F) defeated Vasin/Roth (E), 8-3

Southern 4, Midwest 0
Andy Orban (S) defeated Justin Kronauge (MW), 6-3,6-2
Jay Weinacker (S) defeated Daniel bukema (MW), 6-4,7-6(10)
Kyle Baker (S) defeated Michael Dierberger (MW), 6-3,3-6,6-2
Will Guzick (S) vs. Scott Lieberman (MW), Score Unavailable-Did Not Finish
Kevin Fleck (S) vs. Alex Forger (MW), Score Unavailable-Did Not Finish
Houston Barrick (S) vs. John Allare (MW), Score Unavailable-Did Not Finish
Orban/Fleck (S) defeated Buikema/Forger (MW), 8-6
Weinackes/Baker (S) defeated Kronauge/Allare (MW), 8-6
Barrick/Sandgren (S) vs. Lieberman/Dierberger (MW), Score Unavailable-Did Not Finish

Southern California 4, Missouri Valley 0
Michael McClune (SC) defeated Brett Helgeson (MV), 6-4,6-2
Kallim Stewart (SC) vs. Blake Strode (MV), Score Unavailable-Did Not Finish
Blake Muller (SC) defeated Cassidy Mears (MV), 6-2,6-0
Stefan Hardy (SC) defeated Brett Berryman (MV), 6-2,6-4
Steven Forman (SC) vs. Malcolm Harrison (MV), Score Unavailable-Did Not Finish
Bijan Moallemi (SC) vs. Jack Lewis (MV), Score Unavailable-Did Not Finish
Strode/Helgeson (MV) defeated McClure/Muller (SC), 8-6
Stewart/Hardy (SC) defeated Mears/Lewis (MV), 8-3
Forman/Johnson (SC) defeated Harrison/Goldstein (MV), 8-6

SEVENTH PLACE PLAYOFF
Northern California 5, Northern 2
Xavier Smith (NC) defeated Andrew Lee (N), 6-0,6-1
Kenzo Hirakawa-Wong (NC) defeated Danny Wilson (N), 6-3,6-4
Ilya Trubov (NC) defeated Nick Lebedoff(N), 6-2,2-6,6-3
Justin Tzou (NC) defeated Daniel Kim (N), 6-1,6-1
Thomas Litscher (N) won by default
Derek Peterson (N) won by default
Trubov/Hirawkawa-Wong (NC) defeated Lee/Wilson (N), 9-8(4)
Smith/Tzou (NC) defeated Litscher/Peterson (N), 8-6
Northern won by default

NINTH PLACE PLAYOFF
New England 5, Pacific Northwest 2
Roy Kalmanovich (NE) defeated Spencer Mendoza (PNW), 6-2,6-1
Carlos Salmon (NE) defeated Austin Rifkin (PNW), 6-4,5-7,6-1
Luke Rassow-Kantar (NE) defeated Stephen Wiechert (PNW), 6-4,6-1
Kyle Schrader (PNW) defeated Alexandre Rastorgoyev (NE), 6-4,6-4
William Lowell (NE) defeated Joe Galbraith (PNW), 6-1,6-2
Thomas Santoro (NE) defeated Jeff Hammond (PNW), 6-1,6-1
Schraeder/Mendoza (PNW) defeated Kalmanovich/Rassow-Rantar (NE), 8-6
Salmon/Rastorgouev (NE) defeated Rifkin/Wiechert (PNW), 9-7
Galbraith/Hammond (PNW) defeated Lowell/Santoro (NE), 9-7

 

2004 USTA JR DAVIS CUP

2003 USTA JR DAVIS CUP

2002 USTA JR DAVIS CUP

2001 USTA JR DAVIS CUP

2000 USTA JR DAVIS CUP

1999 USTA INTERSECTIONALS

1998 USTA INTERSECTIONALS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print










CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!




So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect















Google




click here for the tabc site

















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage