USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 16-20, 2001 - Boys' & Girls' 14s

[Alabama] - [California] - [Florida] - [Georgia] - [Texas]

18s    16s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hardcourt Championships in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Unfortunately, at this time, there is not a page that links to all of the draws. If one becomes available we will post it.

Cheval Polo & Golf Club - Lutz, Florida
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Patrick Bateman (2) defeated Evan Dufaux (1), 7-6,6-2
Third Place Playoff-George Navas (5) over Jonathan Clarke (3), retired/injured
Semifinals-Evan Dufaux (1) defeated George Navas (5), 6-2,7-5; Patrick Bateman (2) defeated Jonathan Clarke (3), 6-4,6-3
Consolation Finals-Scott Bruckmann defeated Samuel Garland, 7-5,7-5
DOUBLES
Finals-Evan Dufaux/George Navas (2) defeated Patrick Bateman/Jonathan Clarke (1), 6-4,6-0
Semifinals-Patrick Bateman/Jonathan Clarke (1) defeated Eric Fleming/Noah Gardner (4), 6-2,6-4; Eran Dufaux/George Navag (2) defeated Scott Bruckmann/Samuel Garland (#), 6-3,6-3

The Claremont Club - Claremont, California
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Ric Mortera (1) defeated Carsten Ball (4), 6-1,6-0
Third Place Playoff-Sergy Vagramyan (2) over Matthew Vanthof, withdrew/ill
Semifinals-Ric Mortera/Medford, OR (1) defeated Matthew Vanthof/Newport Beach, CA, 6-2,6-2; Carsten Ball/Newport Beach, CA (4) defeated Sergy Vagramyan/Glendale, CA (2), 6-0,6-4
Consolation Finals-Peter Kung defeated Jordan Colman, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals-Ric Mortera/Sergy Vagramyan (1) defeated Jordan Colman/Jeffrey Zeller (4), 6-4,6-4
Semifinals-Ric Mortera/Sergy Vagramyan (1) defeated Alexander Friesen/Peter Kung (3), 6-3,6-2; Jordan Colman/Jeffrey Zeller (4) defeated Joshua Lederman/Blake Miller (2), 7-5,5-7,6-3

The Claremont Club - Claremont, California
GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Cosmina Ciobanu (1) defeated Lauren Imre (4), 6-3,6-7(1),6-2
Third Place Playoff-Celia Durkin (2) defeated Hillary Collins, 7-5,6-0
Semifinals-Cosmina Ciobanu/Brea, CA (1) defeated Hillary Collins/Medford, OR, 6-3,6-3; Lauren Imre/San Juan Capistrano, CA (4) defeated Celia Durkin/Woodland Hills, CA (2), 7-6(9),6-4
Consolation Finals-Karina Porushkevich defeated Jessica Nygen, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Cosmina Ciobanu/Jessica Nygen (1) defeated Alexa Glatch/Lauren Imre (2), 6-3, retired
Semifinals-Cosmina Ciobanu/Jessica Nguyen defeated Amber Janjua/Cheyenne Reveche (3), 6-3,6-3; Alexa Glatch/Lauren Imre (2) defeated Shannon Brady/Ashley Williams, 6-0,6-3

El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Paul Koenke (2) defeated Patrick Rose (1), 6-4,4-6,6-2
Third Place Playoff-Michael James (4) defeated Okechi Womeodu (3), 4-6,6-3,6-1
Semifinals-Patrick Rose/Glencoe, IL (1) defeated Okechi Womeodu/Memphis, TN (3), 6-0,6-2
Consolation Finals-Alexander Lambropoulos defeated Spencer Vegosen, 7-5,4-6,6-0
DOUBLES
Finals-Michael James/Spencer Vegosen (2) defeated Alexander Lambropoulos/Patrick Rose (1), 6-4,7-5
Semifinals-Alexander Lambropoulos/Patrick Rose (1) defeated Torin Schneider/Gregory Wynne, 6-4,6-2; Michael James/Spencer Vegosen (2) defeated Scott Fong/Paul Koenke, 6-1,6-4

El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Mariana Spilca (2) defeated Alessandra Jordan (1), 7-6(5),6-7(4),6-4
Third Place Playoff-Kristen McVitty (5) defeated Amanda Craddock (9), 6-1,6-2
Semifinals-Alessandra Jordan/El Paso, TX (1) defeated Kristen McVitty/Woodland Hills, CA, 6-4,6-1; Mariana Spilca/Belen, NM (2) defeated Amanda Craddock/Chesterfield, MO (9), 3-6,6-1,7-5
Consolation Finals-N. Kantor defeated Claire Soper, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Alessandra Jordan/Claire Soper (1) over Christina Cutter/Sarah Drummond (3) by default
Semifinals-Alessandra Jordan/Claire Soper (1) defeated Courtney Ultery/Keilly Ulery, 6-4,6-2; Christina Cutter/Sarah Drummond (3) defeated Cheyenne Ingis/Mariana Spilca, 6-3,6-3

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Yasmin Schnack (1) defeated Link Leskosky, 6-4,6-0
Third Place Playoff-Nicole Briceno (4) defeated Amanda McDowell (13), 6-3,6-3
Semifinals-Yasmin Schnack/Indialantic, FL (1) defeated Nicole Briceno/Pembroke Pines, FL (4), 6-3,6-2; Link Leskosky/Macon, GA (6) defeated Amanda McDowell/Atlanta, GA, 6-1,6-4
Consolation Finals-Katrina Tsang (2) defeated Melissa Saiontz (5), 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Yasmin Schnack/Katrina Tsang defeated Link Leskosky/Stacey Percival, 6-1,6-1
Semifinals-Link Leskosky/Stacey Percival defeated Andi Dorfman/Kelley Moore, 6-0,7-6(8); Yasmin Schnack/Katrina Tsang defeated Michelle Alexander/Whitney Byrd, 6-2,6-1

Westgate Tennis Center - Dothan, Alabama
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Nate Nelms (1) defeated Stephen Shao (2), 7-6,6-0
Third Place Playoff-David Berry (3) defeated Dimitri Loucareas (5), 6-1,6-0
Semifinals-Nate Nelms/St. Marys, GA defeated Dimitri Loucareas/Bradenton, FL (5), 6-2,6-1; Stephen Shao/Greenville, TN (2) defeated David Berry/Tallahassee, FL (3), 6-4,7-6
Consolation Finals-D. Puglia defeated Michael Aronson (4), 7-5,7-6(7)
DOUBLES
Finals-Dimitri Loucareas/Eddie Neese defeated Nate Nelms/Stephen Shao (1), 6-4,2-6,6-4
Semifinals-Nate Nelms/Stpehen Shao (1) defeated Thomas Bellama/Michael Coleman (3), 7-6(5),6-2; Dimitri Loucareas/Eddie Neese defeated Andrew Bailey/David Berry (4), 7-6(3),6-2

Westgate Tennis Center - Dothan, Alabama
GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Mary Gamble defeated Marlene Ryan (3), 6-2,6-1
Third Place Playoff-Jamie Hampton (2) defeated Kate Lambert (4), 6-2,6-1
Semifinals-Mary Gamble/Billerica, MA defeated Kate Lambert/Huntsville, AL (4), 6-1,6-0; Marlene Ryan/Boca Raton, FL (3) defeated Jamie Hampton/Enterprise, AL (2), 6-0,7-5
Consolation Finals-Marlene Ryan defeated Stephanie Harris, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Marlene Ryan/Melissa Ryan (1) defeated Chelsea Bond/Alicia Williams (2), 6-4,2-6,6-4
Semifinals-Marlene Ryan/Melissa Ryan (1) defeated Charity Calhoun/Cassandra Price, 6-0,6-4; Chelsea Bond/Alicia Williams (2) defeated Stephanie Harris/Betsey Sawyer, 3-6,6-1,6-4

LISTING OF USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS


Return to:

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!