USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 16-20, 2001 - Boys' & Girls' 16s

[Hawaii] - [Florida] - [Louisiana] - [Pennsylvania] - [Texas]

18s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hardcourt Championships in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Unfortunately, at this time, there is not a page that links to all of the draws. If one becomes available we will post it.

Maui-Kapalua Village Tennis Center - Kapalua, Hawaii
BOYS' 16
SINGLES
Finals-Christopher Rasmussen defeated Adam Loucks, 6-4,6-1
Third Place Playoff-Treat Huey defeated Stephen Conching, 6-3,6-0
Semifinals-Adam Loucks defeated Stephen Conching, 6-2,6-1; Chirstopher Rasmussen defeated Treat Huey, 4-6,6-3,6-3
Consolation Finals-John Mano defeated Kosmin Parker, 6-3, retired/ill
DOUBLES
Finals-Andrew Diefenbach/Christopher Rasmassen (1) defeated Derrick Lajola/Jamie Migia, 6-1,7-5
Semifinals-Andrew Diefenbach/Christopher Rasmussen (1) defeated Evan Feldhaussen/Mark Ilagan, 6-4,7-6(2); Derrick Lajola/Jamie Migia (3) defeated Treat Huey/William McAlister (2), 7-5,6-3

Maui-Kapalua Village Tennis Center - Kapalua, Hawaii
GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Heidi Kaloi defeated Serena Fermin (1), 3-6,7-6(6),6-3
Third Place Playoff-Gia Nafarrete (3) defeated Taylynn Snyder (2), 6-1,6-3
Semifinals-Sernea Fermin (1) defeated Gia Nafarrete (1), 6-4,6-1; Heidi Kaloi defeated Taylynn Snyder (2), 3-6,7-5,6-3
Consolation Finals-Nicole Saka defeated Chloe Bihag, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Chloe Bihag/Heidi Kaloi (3) defeated Serena Fermin/Taylynn Snyder, 6-4,2-6,6-4
Semifinals-Serena Fermin/Taylynn Snyder (1) defeated Jessica Konrad/Jenna Mezin, 6-0,6-3; Chloe Bihag/Heidi Kaloi (3) defeated Kellie Cralil/Nicole Sakai, 6-3,6-4

Aurora Country Club - New Orleans, Louisiana
GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Melissa Mang (1) defeated Bonnie Baird (5), 7-5,6-2
Third Place Playoff-Claire Conerly defeated Amanda Pratzel (4), 6-3,6-2
Semifinals-Melissa Mang/Metairie, LA (1) defeated Claire Conerly/Alexandria, LA, 6-2,6-3; Bonnie Baird/Raliegh, NC (5) defeated Amanda Pratzel/St. Louis, LA (4), 6-4,6-4
Consolation Finals-Erin Everly defeated Jenna Kafferly, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Crystal Knysh/Tatiana Steinberg Amanda Pratzel/Emily Wang (1), 6-1,6-1
Semifinals-Amanda Pratzel/Emily Wang (1) defeated Laura Harrison/Sarah McKey, 6-2,7-5

Orlando Fitness & Racquet Club - Orlando, Florida
BOYS' 16
SINGLES
Finals-John Stetson (3) defeated Ryan Rowe (4), 6-3,6-4
Third Place Playoff-Gregory Ouellette (5) defeated Christopher Clayton (2), 6-4,7-5
Semifinals-Ryan Rowe/Bettendorf, IA (4) defeated Gregory Ouelette/Ormand Beach, FL (5), 1-6,7-4,6-3; John Stetson/West Des Moines, IA (3) defeated Christopher Clayton/Plantation, FL (2), 6-4,6-3
Consolation Finals-Vahid Mirzadeh defeated Alex Ortega, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Fred DeWitte/Alex Ortega (3) defeated Vahid Mirzadeh/Gregory Ouellette (1), 7-6(5),7-6(2)
Semifinals-Vahid Mirzadeh/Gregory Ouellette (1) defeated Willy Frey/Thomas Tyler (4), 6-1,6-1; Fred DeWitte/Alex Ortega (3) over Michael Hallford/Nathan Wheeler by default

Bardmoor Golf & Tennis Club - Largo, Florida
GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Amanda Saointz (6) defeated Kristi Miller (1), 6-1,3-6,6-4
Third Place Playoff-Sherry Price (3) defeated Priscilla Roberts, 4-6,6-1,6-4
Semifinals-Kristi Miller/Marysville, MI (1) defeated Priscilla Roberts/Peachtree City, GA, 6-2,7-5; Amanda Saiontz/Miami, FL (6) defeated Sherry Price/Sarasota, FL (3), 4-6,7-5,6-1
Consolation Finals-None available
DOUBLES
Finals-Bugsy Bauer/Kristi Miller (2) defeated Lindsay Burdette/Yvette Hyndman (3), 6-3,6-4
Semifinals-Lindsay Burdette/Yvette Hyndman (3) defeated Miranda Gutierrez/Priscilla Roberts, 6-4,1-6,6-4; Bugsy Bauer/Kristi Miller (2) defeated Amanda Saiontz/Kara Zeder, 6-1,6-2

Oxford Athletic Club - Monroeville, Pennsylvania
BOYS' 16
SINGLES
Finals-Jason Pinsky (1) defeated John Houghton (3), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Stephen Ward defeated Nick Rinks (4), 6-3,6-1
Semifinals-Jason Pinsky/Potomac, MD (1) defeated Nick Rinks/Kalamazoo, MI (4), 6-2,5-7,5-2; John Houghton/Sewickley, PA (3) defeated Stephen Ward/Douglaston, NY, 6-4,6-1
Consolation Finals-Scott Fink defeated Andrew Husby, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals-John Houghton/Will Lofgren (1) defeated Benjamin Graham/Andrew Hart, 6-3,7-5
Semifinals-John Houghton/Will Lofgren (1) defeated Will Colmar/Alec Kempter, 6-3,6-1; Benjamin Graham/Andrew Hart over Jason Pinsky/Nick Rinks (2), withdrew/injured

McFarlin Tennis Center - San Antonio, Texas
BOYS' 16
SINGLES
Finals-Hubert Chodkiewicz (10) defeated Kelubia Mabatah (5), 6-3,6-4
Third Place Playoff-Clancy Shields over Joseph Atas (1), withdrew/ill
Semifinals-Hubert Chodkiewicz/Corpus Christi, TX (10) defeated Joseph Atas/Baltimore, MD (1), 6-2,6-4; Kelubia Mabatah/Houston, TX (5) defeated Clancy Shields/Grand Junction, CO, 7-5,7-5
Consolation Finals-Lew Deleon defeated Jay Cunningham, 3-6,7-6(2),6-2
DOUBLES
Finals-Clancy Shields/Luke Shields defeated Matthew Bain/Hubert Chodkiewicz, 4-6,7-5(3),6-1
Semifinals-Matthew Bain/Hubert Chodkiewicz defeated Devin Homan/J.P. Ritchie, 6-0,6-4; Clancy Shields/Luke Shields defeated Ryan Friend/Kyle Tefft, 3-6,6-4,6-4

McFarlin Tennis Center - San Antonio, Texas
GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Kady Pooler (1) defeated Kelcy Tefft (2), 7-5,4-6,6-3
Third Place Playoff-Anita Ivancevic (3) defeated Juliana Gates (4), 6-4,6-3
Semifinals-Kady Pooler/Laguna Niguel, CA (1) defeated Anita Ivancevic/Kerrville, TX (3), 5-7,6-2,6-3; Kelcy Tefft/Enid, OK (2) defeated Julianna Gates/Encinitas, CA (4), 6-1,6-2
Consolation Finals-Christi Baxley defeated Tiffany Clifford, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Brook Buck/Kelcy Tefft (4) defeated Juliana Gates/Kady Pooler (2), 7-6(7),6-3
Semifinals-Brook Buck/Kelcy Tefft (4) defeated Marianne Baker/Veronica Brown (1), 6-0,7-5; Juliana Gates/Kady Pooler (2) defeated Tiffany Clifford/Satah Foster (3), 6-4,6-1

LISTING OF USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS


In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE

Return to: