USTA NATIONAL OPEN WINTER CHAMPIONSHIPS
February 15-19, 2002 - Boys' & Girls' 12s

[Arizona] - [California] - [Georgia] - [Louisiana]

18s    16s    14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hardcourt Championships in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.


BOYS' 12
SINGLES
Finals-Moises Cardenas (7) defeated Todd Berry (3), 6-3,6-0
Third Place Playoff-Oscar Fabian Matthews (5) defeated Danny Desatnik (1), 6-3,6-1
Semifinals-Todd Berry/Tiburon, CA (3) defeated Danny Desatnik/Irvine, CA (1), 6-3,6-0; Moises Cardenas/North Hills, CA (7) defeated Oscar Fabian Matthews/Fallbrook, CA (5), 6-0,7-5
Consolation Finals-Andrew Dome defeated Christopher Tobias, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Steven Henderson/Eddy Oueilhe defeated Kris Kaliannan/Oscar Fabian Matthews, 8-4
Semifinals-Kris Kaliannan/Oscar Fabian Matthews defeated Michael Aston/Evan Jurgensen, 8-3; Steven Henderson/Eddy Oueilhe defeated Taran Sondhu/John Sundling, 9-7

GIRLS' 12
SINGLES
Finals-Samantha Smith (4) defeated Alison Ramos (2), 7-5,6-3
Third Place Playoff-Denise Dy (5) over Jane Huh (1), withdrew/ill
Semifinals-Samantha Smith/Los Angeles, CA (4) defeated Jane Huh/Los Angeles, CA (1), 6-4,6-4; Alison Ramos/Carson, CA (2) defeated Denise Dy/San Jose, CA (5), 4-6,7-6(5),1-0(3)
Consolation Finals-Kendra Ivey defeated Jovanna Sangria, 5-7,7-5,1-0(1)
DOUBLES
Finals-Denise Dy/Alison Ramos defeated Lisa Hardebeck/Kendra Ivey, 8-2
Semifinals-Denise Dy/Alison Ramos defeated Kellen Alberstone/Amelia Rose, 8-2; Lisa Hardebeck/Kendra Ivey defeated Emilee Malvehy/Nikole Novikova, 8-4

Sea Island Tennis Center - Sea Island, Georgia
BOYS' 12
SINGLES
Finals-Alexander Domijan (1) defeated Austin Krajicek (2), 7-5,6-2
Third Place Playoff-Ryan Lissner (4) defeated Powell Porter (9), 7-5,6-2
Semifinals-Alexander Domijan/Gainesville, FL (1) defeated Ryan Lissner/Ellicott City, MD (4), 7-5,7-5; Austin Krajicek/Winter Haven, FL (2) defeated Powell Porter/Duluth, GA (9), 6-3,4-6,10-8
Consolation Finals-Neil Clausen defeated Joey Burkhardt, 3-6,6-3,10-6
DOUBLES
Finals-Richard Doverspike/Ryan Lissner (2) defeated Merritt Trigg/Andrew Veeder (1), 8-5
Semifinals-Merritt Trigg/Andrew Veeder (1) defeated Jonathan Pine/Zachary Pine (4), 8-4; Richard Doverspike/Ryan Lissner (2) defeated Joey Burkhardt/Austin Krajicek (3), 8-3
GIRLS' 12
SINGLES
Finals-Missy Clayton (1) defeated Jamie Mera (3), 6-2,7-5
Third Place Playoff-Sarah Guzick (9) defeated Alexandra Rice (9), 6-2,6-2
Semifinals-Missy Clayton/Fort Lauderdale, FL (1) defeated Sarah Guzick/Greer, SC (9), 6-4,6-0; Jamie Mera/Tampa, FL (3) defeated Alexandra Rice/Warrenton, VA (9), 6-2,6-0
Consolation Finals-Lauren Embree defeated Katie Welch, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals-Gabriela Ciferni/Lauren Embree defeated Mary Clayton/Missy Clayton (2), 8-4
Semifinals-Gabriela Ciferni/Lauren Embree defeated Alexandra Cercone/Megan Lawlor, 8-2; Mary Clayton/Missy Clayton (2) defeated Helen Cunningham/Sarah Guzick, 9-8(7)

Lake Charles Racquet Club - Lake Charles, Louisiana
BOYS' 12
SINGLES
Finals-Rekhi Little (2) defeated Ben Sartor (1), 7-6,6-1
Third Place Playoff-Harry Fowler (3) defeated Dylan Broussard (7), 6-0,6-1
Semifinals-Ben Sartor/Monroe, LA (1) defeated Harry Fowler/Houston, TX (3), 6-3,6-3; Rekhi Little/Delray Beach, FL (2) defeated Dylan Broussard/Lafayette, LA (7), 6-4,6-0
Consolation Finals-Victor Bared defeated Trey Meyer, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Dylan Broussard/Ben Sartor (2) defeated Harry Fowler/Rekhi Little (1), 8-3
Semifinals-Harry Fowler/Rekhi Little (1) defeated Charlie Jones/William Schumacher (3), 9-8(5); Dylan Broussard/Ben Sartor (2) defeated Chase Rhoney/Bryan Wong, 8-2
GIRLS' 12
SINGLES
Finals-Keri Wong (3) defeated Erin Wilbert (4), 6-2,5-7,10-8
Third Place Playoff-Chloe Jones (1) defeated Nachell Proctor (2), 7-5,1-6,12-10
Semifinals-Keri Wong/Jackson, MS (3) defeated Chloe Jones/Baldwin City, KS (1), 7-6,6-1; Erin Wilbert/Lafayette, LA (4) defeated Nachell Proctor/Bradenton, FL (2), 6-2,3-6,10-8
Consolation Finals-Jill Wollesen defeated Ebie Wilson, 0-1 retired/injured
DOUBLES
Finals-Lauren Holt/Nachell Proctor (1) defeated Keri Wong/Jordan Zachary (2), 8-2
Semifinals-Lauren Holt/Nachell Proctor (1) defeated Alexa Wimes/Jill Wollesen, 8-2; Keri Wong/Jordan Zachary (2) defeated Madelyn Bramlet/Shelby Dufrene, 8-3

Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
BOYS' 12
SINGLES
Finals-Ricardo Bours (3) defeated Tyler Campbell (1), 6-4,6-0
Third Place Playoff-Andrew Reiff (2) defeated Dominic Bermudez, 6-3,7-5
Semifinals-Tyler Campbell/Seattle, WA (1) defeated Dominic Bermudez/Tucson, AZ, 6-3,6-3; Ricardo Bours/Tucson, Arizona (3) defeated Andrew Reiff/Phoenix, AZ (2), 7-5,6-4
Consolation Finals-Daven Brodess defeated Drake Kakar, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals-Ricardo Bours/Drake Kakar defeated Joshua Brown/Tyler Campbell (1), 8-5
Semifinals-Joshua Brown/Tyler Campbell (1) defeated Carlos Bermudez/Dominic Bermudez, 8-3; Ricardo Bours/Drake Kakar defeated Alec Parower/Andrew Weisz, 9-8(7)
GIRLS' 12
SINGLES
Finals-Courtney Casey (6) defeated Kate McGeorge (3), 6-4,6-0
Third Place Playoff-Daisha Hill defeated Amy Allin, 6-2,6-1
Semifinals-Courtney Casey/Rockville, MD (6) dfefeated Amy Allin, 6-0,6-0; Kate McGeorge/Tucson, AZ (3) defeated Daisha Hill/Albuquerque, NM, 4-6,6-0,10(6)
Consolation Finals-Anya Dalkin defeated Carly Benshoot, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals-Amy Allin/Delaney Downing defeated Victoria Bravo/Maggie McGeorge, 8-5
Semifinals-Victoria Bravo/Maggie McGeorge defeated Carly Benshoof/Daisha Hill (3), 8-6; Amy Allin/Delaney Downing defeated Lauren Akin/Alyssa Silva, 8-5

Back To Listing Of February 2002 USTA National Open Championships

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!

Return to:
College And Junior Tennis