USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 15-19, 2002 - Boys' & Girls' 18s

[California] - [Florida] - [Hawaii] - [Texas]

16s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hardcourt Championships in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Whittier Narrows Tennis Center - El Monte, California
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Luke Shields (2) defeated Malcolm Scatliffe (1), 6-2,5-7,1-0(7)
Third Place Playoff-Andrew Lieu (5) defeated Aubry Wand (9), 7-5,6-4
Semifinals-Malcolm Scatliffe/San Bernardino, CA (1) defeated Aubry Wand/Portola Valley, CA (9), 7-5,6-2; Luke Shields/Grand Junction, CO (2) defeated Andrew Lieu/Thousand Oaks, CA (5), 5-7,7-6,1-0(5)
Consolation Finals-Ashwat Sarohia defeated Jason Mossembekker, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals-Clancy Shields/Luke Shields (2) defeated Daniel Andrus/Aaron Yovan (1), 8-5
Semifinals-Daniel Andrus/Aaron Yovan (1) defeated Christian Hand/Jason Mossembekker, 8-2; Clancy Shields/Luke Shields (2) defeated Aaron Ellis/Norman Tam, 8-5


GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Tracy Lin (2) defeated Ristine Olson (9), 6-2,6-0
Third Place Playoff-Riza Zalameda (1) -- pictured right -- defeated Juliana Gates (5), 6-2,7-6(6)
Semifinals-Ristine Olson/Missoula, MT (9) defeated Riza Zalameda/Los Angeles, CA (1), 6-4,3-6,1-0(5); Tracy Lin/Anaheim, CA (2) defeated Juliana Gates/San Diego, CA (5), 7-5,6-2
Consolation Finals-Sylvia Kosakowski defeated Sabrina Capannolo, 2-6,6-2,1-0(12)
DOUBLES
Finals-Sylvia Kosakowski/Tracy Lin (1) defeated Victoria Brymer/Lauren Jones, 8-4
Semifinals-Sylvia Kosakowski/Tracy Lin (1) defeated Patricia Ruman/Camelia Todorova, 8-5; Victoria Brymer/Lauren Jones defeated Amanda Fink/Ivana King, 8-5

Lakeway World of Tennis - Austin, Texas
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Eric Langenkamp (1) defeated Hubert Chodkiewicz (7), 6-3,3-6,10-3
Third Place Playoff-Stephen Ward over Derek Porter (2), withdrew/injured
Semifinals-Eric Langenkamp/Scarsdale, NY (1) defeated Stephen Ward/Douglaston, NY, 6-4,6-2; Hubert Chodkiewicz/Austin, TX (7) over Derek Porter/Coral Springs, FL (2), 2-3 retired/injured
Consolation Finals-Francisco Coll over Andrew Hong, withdrew/injured
DOUBLES
Finals-Jay Cunningham/Ryan Friend (3) defeated Matthew Bain/Hubert Chodkiewicz (1), 8-5
Semifinals-Matthew Bain/Hubert Chodkiewicz (1) defeated Jason Gould/Zachary Johnson, 8-1; Jay Cunningham/Ryan Friend (3) defeated Benjamin Pauluhn/Casey Ross (2), 8-1


GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Julie Smekodub (2) defeated Jackie Carleton (1), 6-4,6-3
Third Place Playoff-Amanda Fish (6) defeated Stephanie Kusano (7), 6-1,6-4
Semifinals-Jackie Carleton (1) defeated Stephanie Kusano (7), 6-4,6-3; Julie Smekodub (2) defeated Amanda Fish (6), 6-4,2-6,11-9
Consolation Finals-Catrina Thompson -- pictured right -- defeated Amanda Taylor, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Cassy Fabiani/Lauren Perl defeated Julie Smekodub/Melody Snelen (1), 8-5
Semifinals-Julie Smedodub/Melody Snelen (1) defeated Erin Katims/Chloe Lipp, 8-3; Cassy Fabiani/Lauren Perl over Celene Chang/Karissa Walker by default

Kapalua Tennis Garden - Kapalua, Hawaii
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Michael Wojnarowicz (1) defeated Alex Strom (4), 7-5,2-6,10-3
Semifinals-Michael Wojnarowicz/Kaneohe, HI (1) defeated Michael Ricks/Orinda, CA (3), 6-3,6-0; Alex Strom/Millbrae, CA (4) defeated Garrett Snyder/Coto De Caza, CA (2), 1-6,6-3,10-7
Consolation Finals-Christopher Rasmussen defeated Illya Trincher, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Treat Huey/Anthony Ilagan (2) defeated Derrick Lajola/Jaime Migia, 8-4
Semifinals-Derrick Lajola/Jaime Migia defeated Michael Chan/Michael Wojnarowicz (1), 9-7; Treat Huey/Anthony Ilagan (2) defeated Paul Buyanovsky/Gal Horovits, 8-4

GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Megan Levy (1) defeated Ashley Lipton (3), 7-5,6-0
Semifinals-Megan Levy/Monroe, MI (1) defeated Lindsay Strauss/Racine, WI (4), 6-0,6-0; Ashley Lipton/Saratoga, CA (3) defeated Katie Harden/Acampo, CA (5), 6-2,6-2
Consolation Finals-Kimberly Kaloi defeated Mariana Lee, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals-Kimberly Kaloi/Mariana Lee defeated Nicole Sakai/Stephanie Steel, 8-1
Semifinals-Nicole Sakai/Stephanie Steel defeated Courtney Chung/Heidi Kaloi, 8-2; Kimberly Kaloi/Mariana Lee defeated Katie Harden/Melissa Selmanson (3), 8-5

Train Smart Tennis - Tampa, Florida
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Goran Dragicevic (3) defeated Ryler DeHeart (2), 3-6,6-3,1-0(10)
Third Place Playoff-Evan Tindell (9) defeated Ricardo Gonzalez (4), 7-5,6-4
Semifinals-Goran Dragicevic/Port Richey, FL (3) defeated Evan Tindell/Boca Raton, FL (5), 6-2,6-2; Ryler DeHeart/Tampa, FL (2) defeated Ricardo Gonzalez/Aguadilla, PR (4), 6-4,5-7,1-0(5)
Consolation Finals-Jirou Nakajima defeated Gregory Ouellette, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals-Alex Probst/John Stetson defeated Robert Cameron/Gregory Ouellette (1), 8-6
Semifinals-Robert Cameron/Gregory Ouellette (1) defeated Scoville Jenkins/Nathan Sachs, 8-3; Alex Probst/John Stetson over Scott Robbin/Evan Tindell (4), withdrew/injured

GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Stacia Fonseca (6) defeated Kelly Nelson (5), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Lingda Yang (3) over Milena Kacar, withdrew/injured
Semifinals-Kelly Nelson/St. Petersburg, FL (5) defeated Milena Kacar/Boca Raton, FL, 4-6,6-3,1-0(4); Stacia Fonseca/Lutz, FL (6) defeated Lingda Yang/Coconut Creek, FL (3), 6-2,7-5
Consolation Finals-Lindsay Burdette defeated Danielle Wiggins, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Kelly Nelson/Lingda Yang (2) defeated Christyn Lucas/Danielle Wiggins (1), 8-4
Semifinals-Christyn Lucas/Danielle Wiggins (1) defeated Priscilla Roberts/Jenny Shular, 8-1; Kelly Nelson/Lingda Yang (2) defeated Emily Applegate/Helene Stephens (3), 8-4

Back To Listing Of February 2002 USTA National Open Championships

Return to:
College And Junior Tennis

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!