USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 22-27, 2000

18s - [California] - [Florida] - [Ohio] - [Texas]
16s - [California] - [Florida] - [Massachusetts] - [Michigan] - [Missouri]
14s - [Alabama] - [California] - [Illinois] - [New York]

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hardcourt Championships in December:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals. Click Here For Full Draws.

Mobile Tennis Center - Mobile, Alabama
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Timothy Neilly (3) defeated Blake Boswell (4), 6-2,6-4
Third Place Playoff-Nate Nelms (2) defeated Christian Guerrara (1), 7-5,6-3
Semifinals-Blake Boswell (4) defeated Christian Guerrara (1), 6-1,6-2; Timothy Neilly (3) defeated Nate Nelms (2), 1-6,6-1,7-5
Consolation Finals-Jonathan Clarke vs. Thomas Stoddard, not played
DOUBLES
Finals-Jonathan Clarke/Timothy Neilly (1) over Jean Yves Aubone/Christian Guevara (3) by default
Semifinals-Jonathan Clarke/Timothy Neilly (1) defeated Dwight Dale/Okechi Womeodu, 6-2,7-6(5); Jean Yves Aubone/Christian Guevara (3) defeated Douglas Appleby/Thomas Stoddard, 5-7,6-3,6-2

GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Gabriela Carvalho (1) defeated Jamie Hampton (2), 4-6,6-4,6-2
Third Place Playoff-Dina Bajramovic (4) defeated Melissa Ryan (3), 6-3,6-4
Semifinals-Gabriela Carvalho (1) defeated Dina Bajramovic (4), 6-2,7-6(4); Jamie Hampton (2) defeated Melissa Ryan (3), 6-3,6-2
Consolation Finals-Katrina Tsang vs. Melissa Ryan, not played
DOUBLES
Finals-Marlene Ryan/Melissa Ryan (2) defeated Jamie Hampton/Christy Striplin (1), 6-4,7-6,7-6
Semifinals-Jamie Hampton/Christy Striplin (1) over Nina Munch-Soegaard/Jennifer Pollack by default; Marlene Ryan/Melissa Ryan (2) over Kristen Landry/Rebecca Staton by default

Sunny Hills Racquet Club - Fullerton, California
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Tongle Yu (5) defeated Blake Muller, 7-5,6-0
Third Place Playoff-Ric Mortera (6) defeated Samuel Tadevosian (1), 6-4,6-2
Semifinals-Tongle Yu (5) defeated Samuel Tadevosian (1), 6-4,7-6(5); Blake Muller defeated Ric Mortera (6), 7-5,6-1
Consolation Finals-Andrew Eklov defeated Carsten Ball, 2-6,6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Scott Hohenstein/Nathan Stadler (2) defeated Joshua Lederman/Blake Muller (1), 3-6,6-2,7-6(3)
Semifinals-Joshua Lederman/Blake Muller (1) defeated Joel Kincaid/Ric Mortera (3), 6-3,6-4; Scott Hohenstein/Nathan Stadler (2) defeated Steven Forman/Tongle Yu, 2-6,6-3,6-3
GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Cheyenne Reveche defeated Jennifer Joy (4), 6-4,1-6,7-5
Semifinals-Jennifer Joy (4) defeated Christine Ong, 6-3,4-6,6-3; Cheyenne Reveche (3) defeated Maggie Yahner, 6-0,6-3
Consolation Finals-Ashley Williams vs. Jessica Nguyen, not played
DOUBLES
Finals-Macall Harkins/Ashley Mettert defeated Shannon Brady/Alexander Jurewitz, 7-6(4),6-3
Semifinals-Shannon Brady/Alexandra Jurewitz defeated Kimberley Romero/Brianna Williamsen (4), 6-2,6-2; Macall Harkins/Ashley Mettert defeated Amelia Larkin-Ames/Carla Tamborini, 6-2,6-2

Mid-Town Tennis Club - Chicago, Illinois
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Timothy Smycezk (1) defeated Kevin Hayward (2), 6-1,6-2
Third Place Playoff-Patrick Rose (6) defeated Michael Aronson (16), 6-3,6-0
Semifinals-Timothy Smycezk (1) defeated Patrick Rose (6), 6-3,6-4; Kevin Hayward (2) defeated Michael Aronson (16), 6-1,6-1
Consolation Finals-Chi Pham defeated Bradley Stein, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Jeremy Sonkin/Kurt Williams (1) defeated Randy Lofgren/Tony Teufel (7), 6-2,6-1
Semifinals-Jeremy Sonkin/Kurt Williams (1) defeated Justin Kronauge/Spencer Vegosen (5), 6-3,6-0; Randy Lofgren/Tony Teufel (7) defeated Eric Plaushines/Timothy Smyczek (2), 6-4,6-7(5),7-5
GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Monica Milewski (2) defeated Keri Robison (1), 6-3,5-7,6-1
Third Place Playoff-Mariana Spilca (3) defeated Suzanna Gracanin (4), 6-7(5),6-4,6-4
Semifinals-Keri Robison (1) defeated Mariana Spilca (3), 7-5,6-1; Monica Milewski (2) defeated Suzanna Gracanin (4), 6-1,6-3
Consolation Finals-Merry Ellen Henry (5) defeated Tiffany Knop, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Monica Milewski/Keri Robison (1) defeated Suzanna Gracanin/Mariana Spilca (2), 4-6,6-3,6-0
Semifinals-Monica Milewski/Keri Robison (1) defeated Tabatha Knop/Tiffany Knop (5), 6-1,6-1; Suzanna Gracanin/Mariana Spilca (2) defeated Carolina Brzozowski/Natasha Ratajczak (7), 4-6,6-1,6-2

USTA Tennis Center - Flushing Meadow, New York
BOYS' 14
SINGLES
Finals-Alex Kuznetsov (1) defeated Denis Timoshenko (5), 6-4,6-7(4),6-3
Third Place Playoff-Ira Reibgeisen defeated Paul Koenke, 3-6,7-5,6-3
Semifinals-Alex Kuznetsov (1) defeated Ira Rebeisen, 6-2,6-2; Denis Timoshenko (5) defeated Paul Koenke, 6-1,6-2
Consolation Finals-Michael Gee defeated Ben Zink, 4-6,6-2,10/5
DOUBLES
Finals-Michael Gee/Ira Reibeisen (1) defeated Jonathan Bonnet/Faisal O'Mahamed, 4-6,6-4,10/6
Semifinals-Michael Gee/Ira Reibeisen (1) defeated Jonathan Bonnet/Faisal O'Mahamed, 4-6,6-4,10-6

Roosevelt Island Racquet Club - Roosevelt Island, NY
GIRLS' 14
SINGLES
Finals-Caitlin Arnould (1) defeated Jamie Caplan (8), 6-1,6-1
Semifinals-Caitlin Arnold (1) defeated Jennifer Ryba (7), 6-2,6-1; Jamie Caplan (8) defeated Lauren Cash (2), 7-5,6-3
Consolation Finals-Alicia Menezees vs. Jamie Nelson, not played
DOUBLES
Finals-Sarah Huah/Jennifer Ryba (2) defeated Madelein Long/Charlotte Tansill (1), 6-1,6-0
Semifinals-Madeleine Long/Charlotte Tansill (1) defeated Eleanor Peters/Maria Sotirchos, 4-6,6-4,10/7; Sarah Huah/Jennifer Ryba (2) defeated Ceren Baysan/Jamie Caplan, 6-2,6-3

2000 USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS (JULY)



Shop here!

Return to:
College And Junior Tennis