USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 22-27, 2000

18s - [California] - [Florida] - [Ohio] - [Texas]
16s - [California] - [Florida] - [Massachusetts] - [Michigan] - [Missouri]
14s - [Alabama] - [California] - [Illinois] - [New York]

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hardcourt Championships in December:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals. Click Here For Full Draws.

Longfellow Club - Wayland, Massachusetts
BOYS' 16
SINGLES
Finals-Kazuya Otani (2) defeated Scott Robbin (1), 6-4,6-3
Third Place Playoff-Joshua Raff (4) defeated Ned Samuelson (3), 6-3,6-7(7),6-0
Semifinals-Scott Robbin (1) defeated Ned Samuelson (3), 6-4,2-6,6-3; Kazuya Otani (2) defeated Joshua Raft (4), 6-4,7-6(5)
Consolation Finals-Todd Paul defeated B. Waldron, 5-7,6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Caleb Gardner/Ned Samuelson (4) defeated Justin Alpert/Joshua Raff, 6-2,6-1
Semifinals-Caleb Gardner/Ned Samuelson (4) defeated Ryan Berger/Trevor McLeod (1), 4-6,6-3,6-2; Justin Alpert/Joshua Raff (2) defeated Matthew Bain/Stuart Row, score unavailable


GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Juliette Vartikar (1) defeated Marianne Baker (3), 6-3,6-2
Third Place Playoff-Andrea Pintar (6) defeated Margaret Fitchet (2), 6-2,6-1
Semifinals-Juliette Vartikar (1) defeated Andrea Pintar (6), 6-3,4-6,6-1; Marianne Baker (3) defeated Margaret Fitchet (2), 7-5,6-3
Consolation Finals-Caitlin O'Keefe (8) defeated Kristin Messmer, 6-4,7-6(1)
DOUBLES
Finals-Alexandra DeGuzman/Gabrielle Pasternak (4) defeated Marianne Baker/Veronica Brown (1), 6-0,6-1
Semifinals-Marianne Baker/Veronica Brown (1) defeated Jill Palen/Andrea Pintar (3), 6-3,6-4; Alexandra DeGuzman/Gabrielle Pasternak (4) defeated Margaret Fitchet/Kristin Messmer (2), 6-2,3-6,6-2

Florida State University - Tallahassee, Florida
BOYS' 16
SINGLES
Finals-Not yet available
Third Place Playoff-Not yet available
Semifinals-Benjamin Rogers (7) defeated David Sheng (5), 7-6,1-6,7-6; Joseph McWilliams (2) defeated Danny Bryan (3), 6-3,6-0
Consolation Finals-Not yet available
DOUBLES
Finals-Not yet available
Semifinals-Not yet available
GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Not yet available
Third Place Playoff-Not yet available
Semifinals-Bryce Marable (1) defeated Lingda Yang (3), 7-6,6-2; Jolyn Taylor (7) defeated Priscilla Roberts, 6-4,6-4
Consolation Finals-Not yet available
DOUBLES
Finals-Not yet available
Semifinals-Elizabeth Lumpkin/Bryce Marable (1) defeated Andrea Remynse/Amanda Saiontz (3), 6-1,6-3; Erin Heeter/Evangelina Soriano (4) over Dorothy Iwanowicz/Helene Stephens (2) by default

Sunset Tennis Center - St. Louis, Missouri
BOYS' 16
SINGLES
Finals-Alexander Conti (1) defeated Tom Murphy (6), 6-0,6-0
Third Place Playoff-Ryan Keckley (3) defeated Drew Eberly, 6-4,6-2
Semifinals-Alexander Conti (1) defeated Ryan Keckley (3), 4-6,6-3,6-2; Tom Murphy (6) defeated Drew Eberly, 2-6,6-4,6-4
Consolation Finals-Nicholas Edlefson defeated Marek Czerwinski, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals-Scott Green/Ryan Keckley (1) defeated Ryan Friend/Kyle Tefft (2), 7-6,6-1
Semifinals-Scott Green/Ryan Keckley (1) defeated Drew Befus/Jack DePaolo, 6-4,6-4; Ryan Friend/Kyle Tefft (2) defeated Nicholas Elefsen/Christopher Sherman, 4-6,6-2,6-3
GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Kelcy Tefft (2) defeated Chelsea Glynn (1), 2-6,6-2,6-1
Third Place Playoff-Kristen Raverta defeated Gia Nafarette (4), 6-4,6-4
Semifinals-Chelsea Glynn (1) defeated Gia Nafarette (4), 6-3,6-2; Kelcy Tefft (2) defeated Kristen Raverta, 6-3,6-0
Consolation Finals-Susan Meng defeated Tiffany Clifford, 6-4,4-6,6-1
DOUBLES
Finals-Tiffany Clifford/Kelcy Tefft (1) defeated Brittany Brown/Lindsay Winingham, 6-2,6-2
Semifinals-Tiffany Clifford/Kelcy Tefft (1) defeated Sarah Foster/Kathy Robey, 6-2,6-2; Brittany Brown/Lindsay Winingham defeated Chelsea Glynn/Kimiko Glynn (2), 6-2,6-2

Heritage Park - Irvine, California
BOYS' 16
SINGLES
Finals-John Mano (3) defeated Brett Van Linge (4), 6-3,6-2
Third Place Playoff-Brandon Wai (2) defeated Scott Mackenzie (16), 7-6(5),6-1
Semifinals-John Mano (3) defeated Scott Mackenzie (16), 7-5,6-3; Brett Van Linge defeated Brandon Wai (2) nj, 6-2,6-2
Consolation Finals-Jack Li defeated Jason Mossembekker, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Daniel Andrus/Aaron Yovan (1) defeated Eric Riley/Brandon Wai (3), 6-4,4-6,6-3
Semifinals-Daniel Andrus/Aaron Yovan (1) defeated Richie Cole/Jason Mossembekker (6), 6-1,6-3; Eric Riley/Brandon Wai (3) defeated Andrew Cho/Norman Tam (2), 6-2,6-2

Costa Mesa Tennis Center - Costa Mesa, California
GIRLS' 16
SINGLES
Finals-Jennifer Chay defeated Yelena Olshanskaya (7), 6-0,0-6,6-3
Third Place Playoff-Elizabeth Exon (3) defeated Ashley Lipton (9), 6-3,6-0
Semifinals-Jennifer Chay defeated Ashley Lipton (9), 7-5,7-5; Yelena Olshanskaya (7) defeated Elizabeth Exon (3), 7-6(5),6-3
Consolation Finals-Sylna Kosakowski defeated Camelia Todorova, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals-Victoria Brymer/Amber Harper defeated Juliana Gates/Kady Pooler (2), 3-6,7-5,6-4
Semifinals-Victoria Brymer/Amber Harper defeated Danon Beatty/Kaley Couco, 6-3,6-2; Juliana Gates/Kady Pooler (2) defeated Serena Fermin/Taylynn Snyder (4), 6-4,6-3

2000 USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS (JULY)



Shop here!

Return to:
College And Junior Tennis