USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 27-December 1, 2003 - Boys' & Girls' 14s

18s    16s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Winter Championships in December:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Mobile Tennis Center - Mobile, Alabama
Boys' 14
SINGLES
Finals
Maksim Tikhomirov (1) -- pictured right -- defeated Brennan Boyajian (2), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Andrew Veeder (3) defeated Anderson Reed (4), 6-1,6-0
Semifinals
Brennan Boyajian/Weston, FL (2) defeated Andrew Veeder/Brevard, NC (3), 7-5,6-4
Maksim Tikhomirov/Philadelphia, PA (1) defeated Anderson Reed/Daphne, AL (4), 6-0,6-0
Consolation Finals
Ignacio Taboada defeated Ricardo Cardona, 7-6(4),6-4
DOUBLES
Finals
Ricardo Cardona/Max Stevens (5) defeated Anderson Reed/Michael Vutam (2), 9-7
Semifinals
Anderson Reed/Michael Vutam (2) defeated Eric Morgan/Powell Porter, 9-8(5)
Ricardo Cardona/Max Stevens (5) defeated Issey Ijuin/Ignacio Taboada, 8-5 Girls' 14
SINGLES
Finals
Katie Welch (1) defeated Anastasia Zavgorodni (6), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Nakita Austin (8) defeated Ebie Wilson (2) -- pictured right -- 6-4,7-6(3)
Semifinals
Anastasia Zavgoprodni/Dallas, TX (6) defeated Ebie Wilson/Mobile, AL (2) 2-6,7-6(5),6-2
Katie Welch/Theodore, AL (1) defeated Nakita Austin/Miami, FL (8), 6-0,6-2
Consolation Finals
Simone Kalhorn defeated Helen Cunningham, 7-6(3),7-6(1)
DOUBLES
Finals
Taylor Lindsey/Jordan Zachary (3) defeated Gabriela Ciferni/Roberta Robinson (3), 6-2,6-2
Semifinals
Gabriela Ciferni/Roberta Robinson (3) defeated Cassie Carver/Simone Kalhorn (6), 8-4
Taylor Lindsey/Jordan Zachary (3) defeated Ebie Wilson/Haley Wilson (1), 8-4

Sunny Hills Racquet Club - Fullerton, California
Boys' 14
SINGLES
Finals
Ryan Thacher (4) defeated Erik Pupkowski (3), 7-5,6-2
Third Place Playoff
Bradley Klahn (5) -- pictured right -- defeated Kayvon Karimi (1), 6-2,6-3
Semifinals
Ryan Thacher/Studio City, CA (4) defeated Bradley Klahn/Poway, CA (5), 6-2,6-2
Erik Pupkowski/Little Rock, AR (3) defeated Kayvon Karimi/Plano, TX (1), 3-6,6-4,6-1
Consolation Finals
Nicolas Meister defeated Bryan Miller, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Quoc-Kien Doan/Christian Isip defeated Nicolas Patonai/Thacher (3), 9-7
Semifinals
Tyler Bowman/Florante Sarmiento (2) defeated Daven Brodess/Romel Orpiano, 8-5
Quoc-Kien Doan/Christina Isip defeated Nicolas Patonai/Ryan Thatcher (3), 9-7
Girls' 14
SINGLES
Finals
Rebecca Kwan (2) defeated Natasha Makarova (9), 3-6,6-4,6-3
Third Place Playoff
Pamela Montez (8) defeated Aeriel Ellis, 6-4,6-4
Semifinals
Rebecca Kwan/San Diego, CA (2) defeated Aeriel Ellis/Hayward, CA, 6-2,6-2
Natasha Makarova/San Diego, CA (9) defeated Pamela Montez/Indio, CA (8), 7-5,7-5
Consolation Finals
Alison Ramos -- pictured right -- defeated Catherine Isip, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Rebecca Kwan/Alison Ramos (1) defeated Bianca Aboubakare/Carissa Aboubakare, 8-2
Semifinals
Bianca Aboubakare/Carissa Aboubakare defeated Krista Damico/Tiffany Mai (2), 8-6
Rebecca Kwan/Alison Ramos (1) defeated Cierra Gaytan-Leach/Catherine Isip, 8-4

Central New York Tennis - Liverpool, New York
Boys' 14
SINGLES
Finals
Adam El Mihdawy (1) -- pictured right -- defeated Mieskzo Tomczyk (4), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Chase Buchanan (3) defeated Ryan Lissner (2), 6-1,6-0
Semifinals
Mieskzo Tomczyk/Glendale, NY (4) defeated Ryan Lissner/Ellicot City, MD (2), 6-2,4-6,7-6
Adam El Mihdawy/Long Island City, NY (1) defeated Chase Buchanan/Gahanna, OH (3), 7-5,6-4
Consolation Finals
Sean Doerfler over Roshan Potarazu by default
DOUBLES
Finals
Mingkuan Luo/Benjamin Wirth defeated Ryan Lissner/Roshan Potarazu (2), 8-7
Semifinals
Ryan Lissner/Roshan Potarazu (2) defeated Ari Binder/Skip Span (3), 8-5
Mingkuan Luo/Benjamin Wirth defeated Sean Doerfler/Mieskzo Tomczyk (1), 8-5
Girls' 14
SINGLES
Finals
Stacey Lee (2) -- pictured right -- defeated Theresa Stangl (5), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Nadja Gilchrist (11) defeated Lindsay Clark (8), 6-3,6-4
Semifinals
Stacey Lee/Old Westbury, NY (2) defeated Lindsay Clark/Bernardsville, NJ (8), 6-0,6-3
Theresa Stangl/Lincoln University, PA (5) defeated Nadja Gilchrist/Rochester, NY (11), 6-4,6-1
Consolation Finals
Kristin Curtis defeated Shoko Okuda, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Lindsay Clark/Stacey Lee (1) defeated Lauren Hankle/Theresa Stangl, 8-5
Semifinals
Lauren Hankle/Theresa Stangl defeated Carlissa King/Laken King (2), 8-5
Lindsay Clark/Stacey Lee (1) defeated Lauren Bates/Alexandra Smyth, 8-1

Mid Town Tennis Club - Chicago, Illinois
Boys' 14
SINGLES
Finals
Matthew Allare (2) defeated Austen Kauss (4), 6-1,3-6,6-1
Third Place Playoff
Calvin Bennett (1) defeated Eric Spector (3), 6-1,6-2
Semifinals
Matthew Allare/Maineville, OH (2) defeated Eric Spector/Northbrook, IL (3), 6-1,6-2
Austen Kauss/Overland Park, KS (4) defeated Calvin Bennett/Sandy, UT (1), 6-2,6-3
Consolation Finals
Christopher Speer defeated Denis Bogatov -- pictured right -- 2-6,6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Matthew Allare/Calvin Bennett (1) defeated Denis Bogatov/Joey Burkhardt (2), 8-0
Semifinals
Matthew Allare/Calvin Bennett (1) defeated Lawrence Carpio/Christopher Speer (3), 8-4
Denis Bogatov/Joey Burkhardt (2) defeated Scott Buchowski/Paul Chappell, 9-7
Girls' 14
SINGLES
Finals
Dana Larsen (1) defeated Mary Weatherholt (2) -- pictured right -- 6-2,6-1
Third Place Playoff
Kelsey Haviland (5) defeated Jennifer Yonkus (4), 6-2,6-7(4),6-4
Semifinals
Mary Weatherholt/Shawnee Mission, KS (2) defeated Kelsey Haviland/Dayton, OH (5), 6-1,5-7,6-4
Dana Larsen/Whitefish Bay, WI (1) defeated Jennifer Yonkus/Geneva, IL (4), 6-2,6-3
Consolation Finals
Rachael White defeated Mallory Weber, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Kelsey Haviland/Rachael White (1) defeated Abby Allgire/Mallory Weber (4), 8-3
Semifinals
Abby Allgire/Mallory Weber (4) defeated Misia Krasowski/Kenisha Webb, 8-2
Kelsey Haviland/Rachael White (1) defeated Megan Matter/Mary Weatherholt (3), 8-6

 
Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships
TENNIS CELEBS
Click For Free Trial




























CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE





Zappos Winter 2003 Vertical Banner








The Mental Athlete

See A Review









Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders









Central Ohio Grand Prix Tennis









On Court Off Court









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage