USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 27-December 1, 2003 - Boys' & Girls' 18s

16s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Winter Championships in December:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Sunset Tennis Center - St. Louis, Missouri
Boys' 18
SINGLES
Finals
Monte Tucker (2) defeated Travis Helgeson (1) -- pictured right -- 2-6,6-1,6-3
Third Place Playoff
Brian Hanus (3) defeated Brett Helgeson (4), 6-2,7-6
Semifinals
Monte Tucker/Birmingham, AL (2) defeated Brian Hanus/Palatine, IL (3), 4-1 retired/injured
Travis Helgeson/Overland Park, KS (1) defeated Brett Helgeson/Overland Park, KS (4), 6-4,6-0
Consolation Finals
Spencer Vegosen defeated J.P. Ritchie, 5-7,6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Chi Pham/Christopher Sherman (6) defeated Blake Strode/Brett Waite, 8-5
Semifinals
Chi Pham/Christopher Sherman (6) defeated Zachary Ganger/Brian Hanus (2), 8-3
Blake Strode/Brett Waite defeated Evan Bridges/Jacob Walley (5), 8-5
Girls' 18
SINGLES
Finals
Colleen Rielley (1) -- pictured right -- defeated Barbara Zidek (14), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Ashley Miles (6) defeated Christian Tara (12), 6-7,6-3,6-4
Semifinals
Barbara Zidek/Orland Park, IL (14) defeated Christian Tara/Lake Bluff, IL (12), 6-0,6-0
Colleen Rielley/Shawnee Mission, KS (1) defeated Ashley Miles/University Heights, OH (6), 6-7,6-4,6-4
Consolation Finals
Kelcy Tefft defeated Sophie Grabinski, 7-5,6-1
DOUBLES
Finals
Sophie Grabinski/Christian Tara (3) defeated Ashley Miles/Colleen Rielley, 8-6
Semifinals
Sophie Grabinski/Christian Tara (3) defeated Jessica Leitch/Kylie Moore (2), 8-3

University of California-Irvine
SINGLES
Boys' 18
Finals
Adam Loucks (1) defeated Ken Kao (4), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Shan Sondhu (3) defeated Jared Drucker (15), 6-4,7-5
Semifinals
Ken Kao/Cupertino, CA (4) defeated Jared Drucker/Northridge, CA (15), 6-2,6-4
Adam Loucks/Irvine, CA (1) defeated Shan Sondhu/Laguna Niguel, CA (3), 6-3,6-1
Consolation Finals
Jonathan Tragardh defeated Brett Condon, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Santiago Montoya/Adam Slagter defeated AJ Kerin/Eric Roberson (2), 8-5
Semifinals
AJ Kerin/Eric Roberson (2) defeated Wesley Burrows/Blake Meister, 8-3
Santiago Montoya/Adam Slagter defeated Raji Sondhu/Shan Sondhu, 8-3

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
Girls' 18
SINGLES
Finals
Tarakaa Bertrand (1) -- pictured right -- defeated Amanda McDowell (3), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Suzanna Mansour (7) defeated Jessica Long, 6-1,3-6,6-4
Semifinals
Tarakaa Bertrand/Great Falls, VA (1) defeated Jessica Long/Elizabethtown, PA, 6-1,6-4
Amanda McDowell/Atlanta, Georgia (3) defeated Suzanna Mansour/Greenacres, FL (7), 6-0,6-4
Consolation Finals
Stephanie Harris defeated Sierra Poske, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Amanda Mcdowell/Allyn Mueller defeated Suzanna Mansour/Sierra Poske, 8-6
Semifinals
Suzanna Mansour/Sierra Poske defeated Lauren Hommell/Whitney McCray, 8-5
Amanda Mcdowell/Allyn Mueller over Amanda Mcdowell/Allyn E Mueller, withdrew


Boys' 18
SINGLES
Finals
Chong Wong (1) defeated Justin Kronauge (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Not Played
Semifinals
Justin Kronauge/Dayton, OH (2) defeated Alex Birchmeier/Midland, MI (9), 6-2,6-3
Chong Wang/Houston, TX (1) defeated Will Johnson Plyler/Raleigh, NC (5), 4-6,6-1,6-3
Consolation Finals
Jay Cunningham vs. Jeff Dawson, not played
DOUBLES
Finals
Tony Teufel/Chong Wang (1) defeated Jay Cunningham/Mark Hanna, 8-6
Semifinals
Jay Cunningham/Mark Hanna defeated Chris Clark/Alexander Forger (6), 8-2
Tony Teufel/Chong Wang (1) defeated James O'Connell/Michael O'Connell (4), 8-2

Shadow Valley Tennis Club - Maumee, Ohio
Girls' 18
SINGLES
Finals
Rayni Rabinovitz (3) defeated Christine Johnson (8), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Michaela Kissell (14) defeated Danon Beatty (1), 3-6,6-3,6-3
Semifinals
Christine Johnsont/Columbus, OH (8) defeated Michaela Kissell/Hostetter, PA (14), 6-2,4-6,6-1
Rayni Rabinovitz/Weston, FL (3) defeated Danon Beatty/Bakersfield, CA (1), 2-6,6-3,7-5
Consolation Finals
Brooke Nord defeated Eleanor Peters -- pictured right -- 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Danon Beatty/Emmy Fritz-Krockow (1) defeated Whitney Chappell/Sarah Giles-Madden, 8-3
Semifinals
Whitney Chappell/Sarah Giles-Madden over Samantha Orlin/Rayni Rabinovitz (2) by default
Danon Beatty/Emmy Fritz-Krockow (1) defeated Stephanie Galainena/Christine Johnston (3), 8-4

 
Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships
TENNIS CELEBS
Click For Free Trial




























CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE





Zappos Winter 2003 Vertical Banner








The Mental Athlete

See A Review









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage