USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 27-December 1, 2003 - Boys' & Girls' 16s

18s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Winter Championships in December:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

University of California-Irvine
Boys' 16
SINGLES
Finals
Nathaniel Schnugg (10) defeated Steve Johnson (5), 6-0,6-0
Third Place Playoff
Michael McCllune (8) defeated Sam Querrey (1), 1-0 retired/ill
Semifinals
Steve Johnson/Orange, CA (5) defeated Michael McClune/Irvine, CA (8), 6-7,6-4,7-6
Nathaniel Schnugg/Medford, OR (10) defeated Sam Querrey/Thousand Oaks, CA (1), 3-0 retired/ill
Consolation Finals
Cyprian Pisarek defeated Jonathan Calienes, 3-6,6-3, retired/injured
DOUBLES
Finals
Jonathan Calienes/Julian Tiangco defeated Bernard Lancaster/A. Nouri, 8-5
Semifinals
Bernard Lancaster/A. Nouri defeated Michael Eraso/Chris Kearney, 8-5
Jonathan Calienes/Julian Tiangco defeated A. Bartlett/Ryan Gormley, 8-3

Roger Scott Tennis Center - Pensacola, Florida
Boys' 16
SINGLES
Finals
Jamie Hunt (1) -- pictured right -- defeated Daniel Knause (2), 6-1, retired/injured
Third Place Playoff
Conor Pollock (4) defeated David Wolff (16), 6-4,6-0
Semifinals
Daniel Knause/Greer, SC (2) defeated Conor Pollock/San Antonio, TX (4), 7-6(3),2-6,6-2
Matthew Brewer/Houston, TX (10) defeated Joshua Scholl/Pompano Beach, FL (9), 7-5,6-4
Consolation Finals
Alex Mast defeated Matthew Brewer, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Jamie Hunt/Conor Pollack (1) defeated Calon Alpar/Nicholas Spinazze, 8-5
Semifinals
Calon Alpar/Nicholas Spinazze defeated Nicholas Berning/Cody Simmons, 8-6
Jamie Hunt/Conor Pollack (1) defeated J.J. England/Joshua Scholl (5), 8-4
Girls' 16
SINGLES
Finals
Lauren Lui (1) defeated Sarah Lancaster (6) -- pictured right -- 6-1,1-6,6-0
Third Place Playoff
Kimberly Couts (3) defeated Sanaz Marand (4), 6-0,6-2
Semifinals
Sarah Lancaster/San Antonio, TX (6) defeated Sanaz Marand/Katy, TX, 6-1,6-0
Lauren Lui/Houston, TX (1) defeated Kimberly Couts/Bradenton, FL (3), 6-4,6-3
Consolation Finals
Ali Gores defeated Christine Clermont, 1-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Priscilla Castillo/Angelique Pacheco (4) defeated Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2), 8-4
Semifinals
Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2) defeated Holly Johnson/Zoe Kent (3), 8-3
Priscilla Castillo/Angelique Pacheco (4) defeated Ryan Reichel/Lara Stephens, 8-0


Boys' 16
SINGLES
Finals
Michael Sroczynski (3) -- pictured right -- defeated Ted Kelly (10), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Jonathan Fife (13) over Jay Goldman (1), withdrew/injured
Semifinals
Ted Kelly/Owings Mills, MD (10) defeated Jonathan Fife/Scarsdale, NY (13), 6-2,4-6,6-3
Michael Sroczynski/Chatham, NJ (3) defeated Jay Goldman/Worcester, MA (1), 5-3 retired/injured
Consolation Finals
Cory Parr defeated Alex Vasin, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Cory Parr/Michael Sroczynski (1) defeated Mike Greenberg/Ted Kelly, 8-5
Semifinals
Cory Parr/Michael Sroczynski (1) defeated Spencer Feldman/Zachary Wallen, 8-3
Mike Greenberg/Ted Kelly defeated Robert Ferrante/Jonathan Fife, 8-1

University of Michigan-Ann Arbor
Girls' 16
SINGLES
Finals
Brintney Larson (2) -- pictured right -- defeated Kirsten Flower (1), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Stephanie Kebler (8) defeated Maureen Modesto (3), 5-7,6-0,6-3
Semifinals
Brintney Larson/Orchard Park, NY (2) defeated Maureen Modesto/Highland, IN (3), 6-2,6-3
Kirsten Flower/Columbus, OH (1) defeated Stephanie Kebler/Okemos, MI (8), 6-4,6-2
Consolation Finals
Elizabeth Corrao defeated Lauren Holzberg, 6-4,7-6(6)
DOUBLES
Finals
Kirsten Flower/Jessica Rhee (1) defeated Maureen Modesto/Marisa Schonfeld (2), 8-5
Semifinals
Maureen Modesto/Marisa Schonfeld (2) defeated Laurel Bolesky/Stephanie Kebler, 8-6
Kirsten Flower/Jessica Rhee (1) defeated Dorothy Dohanics/Michele Style (3), 8-1

Genesys Athletic Club - Grand Blanc, Michigan
Boys' 16
SINGLES
Finals
Kellen Damico (3) defeated Tyler Tarnasky (1), 6-4,6-7(2),6-1
Third Place Playoff
Justin Fox (2) defeated Austin King (4), 6-4,6-4
Semifinals
Kellen Damico/Parker, CO (3) defeated Justin Fox/Atlantic Beach, NY (2), 7-5,6-3
Tyler Tarnasky/Dallas, TX (1) defeated Austin King/Germantown, WI (4), 7-5,6-2
Consolation Finals
John Allare defeated Ethan Jaffee, 5-7,6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Kellen Damico/Tyler Tarnasky (1) defeated Justin Fox/Justen Roth (2), 8-6
Semifinals
Justin Fox/Justen Roth (2) over John Allare/Connor Dawson (3) by default
Kellen Damico/Tyler Tarnasky (1) defeated Walker Grimes/Allen Ye, 8-6

Costa Mesa Tennis Center - Costa Mesa, California
Girls' 16
SINGLES
Finals
Logan Hansen (1) -- pictured right -- defeated Leyla Entekhabi (7), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Julie Chao (4) defeated Lyndsay Kinstler (8), 6-3,6-2
Semifinals
Leyla Entekhabi/Agoura, CA (7) defeated Lyndsay Kinstler/Downey, CA (8), 6-3,6-2
Logan Hansen/Santa Monica, CA (1) defeated Julie Chao/San Diego, CA, 6-2,6-1
Consolation Finals
Brittany Blalock defeated Stephanie Davison, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Nadia Abdala/Rebecca Lin (2) defeated Emily Aston/Tania Mahtani (4), 8-3
Semifinals
Nadia Abdala/Rebecca Lin (2) defeated Cristala Andrews/Candynce Boney, 8-4
Emily Aston/Tania Mahtani (4) defeated Stephanie Davison/Monica Neveklovska (1)`, 9-7

Northwest Athletic Club - Burnsville, Minnesota
Girls' 16
SINGLES
Finals
Ragini Acharya (2) defeated Keilly Ulery (1), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Natalie Newman (6) defeated Alaina Trgovich (8), 2-6,6-3,6-4
Semifinals
Ragini Acharya/Pulaski, VA (2) defeated Alaina Trgovich/Munster, IN (8), 6-4,6-3
Keilly Ulery/Bradenton, FL (1) defeated Natalie Newman/Wayzata, MN (6), 6-7,6-2,6-3
Consolation Finals
Whitney Taney -- pictured right -- defeated Cameron Hubbs, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Ragini Acharya/Keilly Ulery (1) defeated Cameron Hubbs/Natalie Newman (2), 9-8
Semifinals
Cameron Hubbs/Natalie Newman (2) defeated Alyssa Palen/Whitney Taney (6), 8-5
Ragini Acharya/Keilly Ulery (1) over Michele Fanney/Maggie Mackeever, withdrew/ill

 
Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships
TENNIS CELEBS
Click For Free Trial




























CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE





Zappos Winter 2003 Vertical Banner








The Mental Athlete

See A Review









Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders









Central Ohio Grand Prix Tennis









On Court Off Court








Return to:
College And Junior
Tennis Homepage