2003 PEACH STATE JUNIOR CLASSIC
Peachtree City Tennis Center - Peachtree City, Georgia
May 25-27, 2003

Boys 18 Singles
Finals
Benjamin Rogers (4) defeated Yevgeny Supeko (2) -- pictured right -- 7-6(5),6-3
Third Place Playoff
Danny Bryan defeated Nathan Sachs, 6-2,7-6(1)
Semifinals
Benjamin Rogers (4) defeated Nathan Sachs (5), 6-2,7-6(2)
Yevgeny Supeko (2) defeated Danny Bryan, 6-3,6-2
Quarterfinal Playoff
Andrew Stubbs defeated Nick Savage, 7-6(7),6-4
Quarterfinals
Nathan Sachs/Georgia (5) defeated Luka Cerenko/Georgia, 7-6(8),6-1
Benjamin Rogers/Tennessee (4) defeated Jordan Delass/Georgia, 6-1,6-1
Danny Bryan/Louisiana defeated Jason Pinsky/Maryland (3), 6-4,6-3
Yevgeny Supeko/Montana (2) defeated Robbye Poole/Mississippi (5), 7-5,6-3
Consolation Finals
Ryan Berger defeated Michael James, 6-0,6-1

Girls 18 Singles
Finals
Andrea Remynse (1) -- pictured right -- defeated Kristi Miller (3), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Melissa Mang (4) defeated Jessi Robinson (5), 4-6,6-4,7-5
Semifinals
Andrea Remynse (1) defeated Melissa Mang (4), 6-2,6-3
Kristi Miller (3) defeated Jessi Robinson (5), 6-1,6-3
Quarterfinal Playoff
Yasmin Schnack defeated Lauren Albanese, 6-2,6-1
Quarterfinals
Andrea Remynse/Michigan (10 defeated Juliette Mavroleon (5), 6-2,7-5
Melissa Mang/Louisiana (4) defeated Yasmin Schnack/Florida (5), 6-3,6-1
Kristi Miller/Michigan (3) defeated Lauren Albanese/Florida, 6-2,6-2
Jessi Robinson/Delaware (5) defeated Audra Cohen/Florida (2), 6-4,6-4
Consolation Finals
George Navas defeated TJ Bellama, 6-4,6-4

Boys 16 Singles
Finals
Andrew Orban (1) defeated Okechi Womeodu(4), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Taylor Fogleman (2) defeated Stephen Shao (5), 7-6(2),6-2
Semifinals
Andrew Orban (1) defeated Stephen Shao (5), 6-1,6-3
Okechi Womeodu (4) defeated Taylor Fogleman (2), 6-4,0-6,6-4
Quarterfinal Playoff
Andrew Stubbs defeated Nick Savage, 7-6(7),6-4
Quarterfinals
Andrew Orban/North Carolina (1) defeated Andrew Stubbs/South Carolina (5), 7-5,6-3
Stephen Shao/Tennessee (5) defeated Trent Hagan/Georgia, 6-4,7-6(5)
Okechi Womeodu/Tennessee (4) defeated Nick Savage/New Jersey (5), 6-3,3-6,6-3
Taylor Fogelman/Louisiana (2) defeated Marc Dwyer/Georgia (5), 6-2,6-2
Consolation Finals
George Navas defeated TJ Bellama, 6-4,6-4

Girls 16 Singles
Finals
Link Leskosky (2) defeated Anete Bandere (1), 3-6,7-6(8),6-4
Third Place Playoff
Amanda McDowell (4) defeated Priscilla Castillo, 6-1,6-2
Semifinals
Anete Bandere (1) defeated Priscilla Castillo, 6-2,6-3
Link Leskosky (2) defeated Amanda McDowell (4), 6-2,7-5
Quarterfinal Playoff
Nicole Kantor defeated Christina Liles, withdrew/ill
Quarterfinals
Anete Bandere/Illinois (1) defeated Kyla Iwinski/Georgia (5), 6-4,6-1
Priscilla Castillo/Florida defeated Nicole Kantor/Missouri, 7-5,6-3
Amanda McDowell/Georgia (4) defeated Christina Liles/Florida, 4-6,6-3,6-0
Link Leskosky/Georgia (2) defeated Anastesia Opata/Georgia, 6-4,5-7,6-4
Consolation Finals
Berkeley Brook defeated Brook Nord, 6-2,7-6(3)

Boys 14 Singles
Finals
Ryan Smith (3) defeated Matthew Broom (1), 6-2,6-0
Third Place Playoff
David Cotrone defeated Phillip Barlow (2), 6-3,4-6,7-5
Semifinals
Matthew Broom (1) defeated David Cotrone, 1-6,6-2,6-0
Ryan Smith (3) defeated Phillip Barlow (2), 6-2,6-2
Quarterfinal Playoff
Jarmere Jenkins -- pictured right -- defeated Tripp Johnson, 7-6(4),7-6(4)
Quarterfinals
Matthew Broom/Florida (1) defeated Tripp Johnson/North Carolina (5), 7-6(3),3-6,6-3
David Cotrone/Florida defeated Allen Tsang/Massachusetts, 6-2,6-1
Ryan Smith/Georgia (3) defeated Jarmere Jenkins/Georgia, 6-1,7-5
Phillip Barlow/Florida (2) defeated David Doverspike/Georgia, 2-6,6-2,6-2
Consolation Finals
Bradley Cox defeated Michael Browder, 2-6,6-3,7-6(4)

Girls 14 Singles
Finals
Anamika Bhargava (3) defeated Jennifer Meredith (5-8), 6-3,1-6,6-2
Third Place Playoff
Holly Johnson (2) defeated Kinsey Casey (5-8), 6-1,6-3
Semifinals
Jennifer Meredith (5-8) defeated Kinsey Casey (5-8)
Anamika Bhargava (3) defeated Holly Johnson (2), 7-6(3),2-6,6-2
Quarterfinal Playoff
Madison Brengle defeated Lynne Poggensee-Wei, 6-2,6-3
Quarterfinals
Kinsey Casey/Georgia (5-8) defeated Jamie Hampton/Alabama (5-8), 4-6,6-4,6-1
Jennifer Meredith/Georgia (5-8) defeated Lynne Poggensee-Wei (4), 2-6,6-2,6-2
Anamika Bhargava/Tennesee (3) defeated Madison Brengle/Delaware (5-8), 6-1,7-6(1)
Holly Johnson/Florida (2) defeated Claire Bartlett/Tennessee (5-8), 7-6(0),6-7(2),6-0
Consolation Finals
Joanna Mather defeated Kelsey Haviland, 6-3,6-1

Boys 12 Singles
Finals
Anderson Reed (3) defeated Jadon Phillips, 6-3,6-3
Third Place Playoff
James Seal (1) -- pictured right -- defeated Blake Davis (2), 6-0,3-6,7-5
Semifinals
Jadon Phillips defeated James Seal (1), 6-1,6-3
Anderson Reed (3) defeated Blake Davis (2), 7-5,6-0
Quarterfinal Playoff
Devin Britton defeated Adam Bernstein, 6-1,6-1
Quarterfinals
James Seal/Tennessee (1) defeated Jordan Cox/Georgia, 6-0,6-2
Jadon Phillips/Georgia defeated Adam Bernstein/Florida (5-8), 6-2,6-2
Anderson Reed/Alabama (3) defeated Devin Britton/Mississippi, -6,7-6(5),7-6(5)
Blake Davis/Texas (2) defeated Kevin King/Georgia (5-8), 7-5,6-1
Consolation Finals
Tennys Sandgren defeated Denis Kudla, 6-2,6-1

Girls 12 Singles
Finals
Mary Hill (3) -- pictured right -- defeated Virginia Iwinski (4), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Melanie Oudin (1) defeated Alexandra Cercone, 6-1,6-0
Semifinals
Mary Hill (3) defeated Melanie Oudin (1), 6-2,6-3
Virginia Iwinski (4) defeated Alexandra Cercone, 5-7,6-4,6-2
Quarterfinal Playoff
Kate Turvy defeated Ariel Caldwell, 6-0,6-3
Quarterfinals
Melanie Oudin/Georgia (1) defeated Blair Seideman/New York, 6-1,6-1
Mary Hill/Indiana (3) defeated Ariel Caldwell/Georgia (5), 6-4,4-6,6-1
Virginia Iwinski/Georgia (4) defeated Briana Berne/Georgia, 6-4,6-3
Alexandra Cercone/Florida defeated Kate Turvy/Ohio, 6-3,4-6,6-3

2002 PEACH STATE CLASSIC

2001 PEACH STATE CLASSIC

2000 PEACH STATE CLASSIC

1999 PEACH STATE CLASSIC






On Court Off Court









Sign The Banner For The Tennis Channel






































CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Return to:
College And Junior
Tennis Homepage