2007 PRINCE CUP
Patricio Apey's Tennis Academy - Miami, Florida
December 10-15, 2007

Boys' 18
SINGLES
Finals
Maksim Tikhomirov -- pictured right -- defeated Filip Krajinovic-Piskovic (1), 6-1,6-1
Semifinals
Filip Krajinovic-Piskovic (1) defeated Thomas Fabre (14), 2-6,6-1,6-1
Maksim Tikhomirov defeated Luke Mojica, 6-2,6-2
Quarterfinals
Filip Krajinovic-Piskovic/Serbia (1) defeated Jack Carpenter/Great Britain (7), 6-2,7-5
Thomas Fabre/France (14) defeated Tiago Fernandes/Brazil, 6-4,6-3
Luke Mojica/USA defeated Gianni Mina/France, 7-5,6-4
Maksim Tikhomirov/USA defeated Andrei Vasilevski/Belarus (2), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Alessandro Colella/Federico Gaio defeated Ahmed El Menshawy/Daniel Smethurst, 6-2,3-6,6-4
Semifinals
Alessandro Colella/Federico Gaio defeated Nikolai Haessig/Andrew Landwerlen, 4-6,6-2,6-1
Ahmed El Menshawy/Daniel Smethurst defeated Alexander Bull/Jack Carpenter (2), 6-1,6-0
Quarterfinals
Alessandro Colella/Federico Gaio defeated Yaroslav Shyla/Andrei Vasilevski (6), 6-3,3-6,6-3
Nikolai Haessig/Andrew Landwerlen over Allistair Barnes/James Marsalek (3) by default
Ahmed El Menshawy/Daniel Smethurst over Nicholas Bacchus/Lendl Smith (4) by default
Alexander Bull/Jack Carpenter (2) defeated Filipp Pogostkin/Mikhail Titov (5), 6-7,6-4,6-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Shannon Mathews defeated Monica Chow -- pictured right -- 6-2,6-1
Semifinals
Shannon Mathews defeated Laura Robson (10), 6-3,6-3
Monica Chow defeated Stephanie Cornish, 6-4,7-6(5)
Quarterfinals
Laura Robson/Great Britain (10) defeated Valentyna Ivakhnenko/Ukraine (10), 6-0,6-0
Shannon Mathews/USA defeated Jennifer Ren/Great Britain (16), 6-0,6-2
Monica Chow/USA defeated Stephany Chang/USA, 6-4,6-3
Stephanie Cornish/Great Britain defeated Rachel Saiontz/USA, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Eugenie Bouchard/Laura Robson defeated Valentyna Ivakhnenko/Anastasiya Lytovchenkova (2), 6-4,0-6,6-2
Semifinals
Eugenie Bouchard/Laura Robson defeated Nadezda Guskova/Santa Shumilina (1), 6-4,6-3
Valentyna Ivakhnenko/Anastasiya Lytovchenkova (2) defeated Jennifer Ren/Jessica Ren, 6-2,6-1
Quarterfinals
Nadezda Guskova/Santa Shumilina (1) defeated Katalyna Pineros/Amy Simidian, 6-2,6-4
Eugenie Bouchard/Laura Robson defeated Hannah Gordon/Sanae Ota, 6-1,6-4
Jennifer Ren/Jessica Ren defeated Vladislava Kuzmenkova/Natalyia Pintusova (3), 6-2,1-6,6-4
Valentyna Ivakhnenko/Anastasiya Lytovchenkova (2) defeated Polina Pekhova/Olesya Tsigvintseva, 7-6(4),7-5

Boys' 16
SINGLES
Finals
Dovidas Sakinis defeated Andrew Bettles, 1-6,7-5,6-2
Semifinals
Dovidas Sakinis defeated Andreas Neykov (7), 6-4,6-2
Andrew Bettles defeated Andrea Dall'asta (10), 6-4,6-4
Quarterfinals
Andreas Neykov/Bulgaria (7)defeated Denis Yevseyer/Kazhastan, 6-2,6-1
Dovidas Sakinis/Lithuania defeated Erik Halaj/Slovak Republic, 6-0,6-2
Andrew Bettles/Great Britain defeated Michael Watkins/Great Britain (14), 7-5,5-7,6-3
Andrea Dall'asta/Italy (10) defeated Tsvetan Mihov/Bulgaria (2), 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Tsvetan Mihov/Andreas Neykov (1) defeated Andrea Ceccarello/Giulio Mazzoli, 6-3,6-3
Semifinals
Tsvetan Mihov/Andreas Neykov (1) defeated Figuera/Sirota, 6-4,6-4
Andrea Ceccarello/Giulio Mazzoli defeated Benas Majauskas/Zachary White (2), 6-1,6-2
Quarterfinals
Tsvetan Mihov/Andreas Neykov (1) defeated Ricardo Corrente/Enrique Mattos, 6-2,6-3
Figuera/Sirota defeated James Daly/Madison Daly, 2-6,6-3,6-4
Andrea Ceccarello/Giulio Mazzoli defeated Edward Nguyen/Francisco Ramos, 6-1,6-4
Benas Majauskas/Zachary White (2) defeated Wes Counts/Erik Halaj, 6-0,6-2

Girls' 16
SINGLES
Finals
Emma Onila defeated Nikol Hristova, 6-2,6-3
Semifinals
Nikol Hristova defeated Petra Jurova (1), 5-7,6-2,7-5
Emma Onila defeated Aleksandra Josifoska (3), 6-1,6-2
Quarterfinals
Petra Jurova/Slovak Republic (1) defeated Ramona Costea (5), 6-0,6-4
Nikol Hristova defeated Viktoryia Kisaleva, 6-4,7-5
Aleksandra Josifoska/Macedonia (3) defeated Ivana Spasojevic, 6-2,6-0
Emma Onila/Canada defeated Lou Brouleau/France, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Aleksandra Josifoska/Daria Yakauleva (1) defeated Tatiana Guskova/Elena Kasilyeva, 6-2,7-6,7-6(5)
Semifinals
Aleksandra Josifoska/Daria Yakauleva (1) defeated Marianne Jodoin/Emma Onila, 6-2,5-7,6-4
Tatiana Guskova/Elena Kasilyeva defeated Lou Brouleau/Estelle Cascino, 7-6(9),7-6(2)
Quarterfinals
Aleksandra Josifoska/Daria Yakauleva (1) defeated Coline Chauvet/Ines Fontanarosa, 6-2,5-7,6-4
Marianne Jodoin/Emma Onila defeated Nelo Phiri/Sabrina Tahir, 6-3,6-4
Tatiana Guskova/Elena Kasilyeva defeated Raisa GFuasti/Maria Vargas, 2-6,7-5,6-1
Lou Brouleau/Estelle Cascino defeated BNatalya Khakinova/Zharlin Krayshkina (2), 6-4,6-3

Boys' 14
SINGLES
Finals
Diego Hidalgo (1) defeated George Morgan (2) -- pictured right -- 3-6,6-3,1-0(5)
Semifinals
Diego Hidalgo (1) defeatd Andrea Ceccarello (13), 6-2,6-4
George Morgan (2) defeated Andrew Bettles, 6-0,6-3
Quarterfinals
Diego Hidalgo/Ecuador (1) defeated Cristobal Ramos/Mexico, 6-2,6-3
Andrea Ceccarello/Italy (13) defeated Michael Watkins/Great Britain, 6-3,6-3
Andrew Bettles/Great Britain defeated Victor Hugo Galvao/Brazil, 6-0,6-1
George Morgan/Great Britain (2) defeated Matias Sborowitz/Chile (7), 7-5,7-5
DOUBLES
Finals
Tiago Fernandez/Victor Galvao defeated Alberto Cammarata/Andrea Dall'asta, 8-3
Semifinals
Alberto Cammarata/Andrea Dall'asta defeated Felipe Frias/Guilermo Gesser, 8-2
Tiago Fernandez/Victor Galvao defeated Mate Pavic/George Tsivadze, 12-10
Quarterfinals
Alberto Cammarata/Andrea Dall'asta defeated defeated Connor Glennon/Michael Watkins
Felipe Frias/Guilermo Gesser defeated Martin Moncaya/Pedro Gonzalez, 8-2
Tiago Fernandez/Victor Galvao defeated Liam Broady/Robert Livi, 8-2
Mate Pavic/George Tsivadze defeated Ilya Ivashka/Lukas Mugenuicius, 8-4

Girls' 14
SINGLES
Finals
Eugenie Bouchard defeated Carolina Betancourt (3), 6-0,6-4
Semifinals
Eugenie Bouchard defeated Ilona Kremen (6), 6-2,6-2
Carolina Betancourt (3) over Liat Zimmerman by default
Quarterfinals
Ilona Kremen/Belarus (6) defeated Nikol Hristova/Bulgaria, 7-5,6-3
Eugenie Bouchard/Canada defeated Ekaterina Kiseleva/Russia, 6-0,6-0
Carolina Betancourt/Mexico (3) defeated Kelsey Laurente/USA (7), 6-4,4-6,1-0(5)
Liat Zimmerman/Israel defeated Darya Lebeshava/Belarus (14), 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Carolina Betancourt/Marcela Zacarias vs. Emi Mutaguchi/Makoto Ninomiya
Semifinals
Carolina Betancourt/Marcela Zacarias defeated Jasmin Rosa/Kristina Sanjevic, 8-6
Emi Mutaguchi/Makoto Ninomiya defeated Samantha Czarniak Rego/Ana Luisa Thomaz, 8-1
Quarterfinals
Jasmin Rosa/Kristina Sanjevic defeated Jennifer Inga/Kimberly Prezslowski, 8-2
Carolina Betancourt/Marcela Zacarias defeated Elianne Douglas-Miron/Maja Jovic, 9-7
Emi Mutaguchi/Makoto Ninomiya defeated Ugne Babikaite/Paulina Kunigonyte, 8-1
Samantha Czarniak Rego/Ana Luisa Thomaz defeated Shayne Austin/Kelsey Laurente, 8-6

Boys' 12
SINGLES
Finals
Matteo Donati defeated Federico Silva, 6-1,6-1
Semifinals
Matteo Donati defeated Borna Coric, 6-4,6-2
Federico Silva defeated Do-Hun Lim, 4-6,6-1,1-0(5)
Quarterfinals
Borna Coric/Croatia defeated Hyeon Chung/Korea, 6-2,6-3
Matteo Donati/Italy defeated Henri Parocki/Great Britain, 6-0,6-1
Don-Hun Lim/Korea defeated Stefano Napolitano/Italy, 6-3,6-4
Federico Silva/Portugal defeated Igor Smilansky/Israelo, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Luke Bambridge/Federico Silva defeated Matteo Donati/Stefano Napolitano, 10-8
Semifinals
Matteo Donati/Stefano Napolitano over Eyal Cohen/Igor Smilansky by default
Luke Bambridge/Federico Silva defeated Shin Chan-Hwi/Hyeon Chung, 8-5
Quarterfinals
Matteo Donati/Stefano Napolitano defeated Jose De Sario/Andres Alfonzo, 8-1
Eyal Cohen/Igor Smilansky defeated Cheol-Ki Kim/Do-Hun Lim, 8-6
Shin Chan-Hwi/Hyeon Chung defeated Harry Busby/Henri Parocki, 8-0
Luke Bambridge/Federico Silva defeated Ricardo Menidilla/Franko Miocic, 8-3

Girls' 12
SINGLES
Finals
Su-Jeoung Jang defeated Sachia Vickery -- pictured right -- 1-6,6-4,1-0(6)
Semifinals
Sachia Vickery defeated Marijana Vlahinic, 6-4,6-1
Su-Jeoung Jang defeated Barbara Rodriguez, 6-0,6-1
Quarterfinals
Marijana Vlahinic/Croatia defeated Emily Fanning/New Zealand, 6-2,6-1
Sachia Vickery/USA defeated Mi-Jeong Kwon/Korea, 6-2,6-1
Su-Jeoung Jang/Korea defeated Laura Gulbe/Latvia, 6-1,6-1
Barbara Rodiguez/Venezuela defeated Valeria Patiuk/Israle, 7-5,2-6,1-0(3)
DOUBLES
Finals
Carmen Carolina Blanco/Barbara Rodriguez defeated Su-Jeoung Jang/Young-Eun Park, 8-3
Semifinals
Carmen Carolina Blanco/Barbara Rodriguez defeated Vasilisa Aponasenko/C. Castaneda, 8-4
Su-Jeoung Jang/Young-Eun Park defeated Gabrielle Sinskaite/Lisa Marie Matschke, 8-1
Quarterfinals
Vasilisa Aponasenko/C. Castaneda defeated Teung-Won Yang/Jeoung Yeong-Won, 9-7
Carmen Carolina Blanco/Barbara Rodriguez defeated So-Yeon Park/Sun-A Song, 8-5
Su-Jeoung Jang/Young-Eun Park defeated Sara Boevska/Angelina Klimonva, 8-1
Gabrielle Sinskaite/Lisa Marie Matschke defeated Eduarda Santos/Luana Trautwein, 8-0

2006 Prince Cup

2005 Prince Cup

2004 Prince Cup

2003 Prince Cup

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors


































































CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE














Return to:
College And Junior Tennis