ROLEX NATIONAL INDOOR
INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIPS

Brookhaven Country Club - Farmers Branch, Texas - February 1-4, 2001

FEBRUARY 1, 2001-DAY ONE

[DAY ONE]   [DAY TWO]   [DAY THREE]   [FINALS]

It was a day of few surprises as all the top seeds advanced through the first round. Men's No. 1 seed Genius Chidzikwe was taken to three sets by UCLA's Jean-Noel Grinda before he prevailed. Stanford's Laura Granville won her 50th straight match and made it one step closer to capturing the Rolex title two years in a row. The top four on both sides came charging through, but there's some stiff competition coming along the way.

Men
SINGLES
First Round-
Genius Chidzikwe/SMU (1) defeated Jean-Noel Grinda/UCLA, 4-6,6-3,6-3
Andrew Park/Southern California defeated Jamie Gresh/Penn State, 7-6(4),6-3
Matt Prentice/Oklahoma State defeated Bo Hodge/Georgia (5-8), 7-6(5),6-2
Nenad Zivkovic/UNLV defeated Nathan Overholser/Florida, 6-4,6-3
Oskar Johansson/Arkansas (4) defeated Brian Vahaly/Virginia, 6-0,6-2
K.J. Hippensteel/Stanford defeated Andres Pedroso/Duke, 7-6(7),2-6,6-1
Romain Ambert/Mississippi State (5-8) defeated Amer Delic/Illinois, 6-3,7-6(9)
Radovan Chrz/West Florida defeated John Paul Fruttero/California, 7-6(3),6-0
Stefan Hirn/Indiana State defeated Mike Halperin/Cornell, 6=4,7-6(4)
Shuon Madden/Texas A&M (5-8) defeated Valentino Pest/San Diego State, 6-3,6-0
Ramsey Smith/Duke defeated Andy Leber/Texas-Arlington, 6-2,6-4
Matias Boeker/Georgia (3) defeated Jean-Julien Rojer/UCLA, 6-4,6-2
Huntley Montgomery/Virginia defeated Rene Combette/Mississippi State, 7-5,2-6,6-2
Alex Kim/Stanford (5-8) defeated Daniel Klementz/Middle Tennessee, 6-4,6-2
Lesley Joseph/Georgia defeated Alexis Rudzinski/SMU, 6-0,6-1
Marko Cerenko/Duke (2) defeated Ajay Ramaswami/LSU, 6-7(3),6-2,6-4

DOUBLES
Quarterfinals-
Scott Lipsky/David Martin defeated Kyle Kliegerman/John Portlock, 6-4,6-7(3),7-5
Johan Brunstrom/Jon Wallmark defeated Egberto Caldas/Arnaud L'Official, 3-6,7-5,6-3
Florian Marquardt/Frank Moser defeated Amer Delic/Graydon Oliver (4), 7-5,7-6(5)
Matias Boeker/Travis Parrott (2) defeated Andres Pedroso/Ted Rueger, 6-4,6-3
First Round-
Scott Lipsky/David Martin-Stanford defeated Huntley Montgomery/Brian Vahaly-Virginia (1), 7-6(3),7-6(4)
Kyle Kliegerman/John Portlock-Princeton defeated Gregor Skorin/Nenad Zivkovic-UNLV, 7-6(4),4-6,7-6(6)
Egberto Caldas/Arnaud L’Official-Oklahoma City defeated Olivier Levant/Nathan Overholser-Florida (3), 6-7(4),6-4,6-3
Johan Brunstrom/Jon Wallmark-SMU defeated Rodrigo Echagaray/Eleazar Magellan-Kansas, 7-6(5),6-7(5),7-6(5)
Florian Marquardt/Frank Moser-Virginia defeated Oliver Foreman/Robert Gustafson-Middle Tennessee, 6-3,4-6,6-4
K.J. Hippensteel/Alex Kim, Stanford defeated Amer Delic/Graydon Oliver-Illinois (4)
Andres Pedroso/Ted Rueger-Duke defeated Cody Hubbell/Jarin Skube-Texas A&M, 6-2,6-2
Matias Boeker/Travis Parrott-Georgia (2) defeated Jean-Noel Ginda/Jean-Julien Rojer-UCLA, 7-6(3),7-6(4)

Women
SINGLES
First Round-
Laura Granville/Stanford (1) defeated Martina Nedelkova/Virginia Commonwealth, 6-1,6-4
Katja Kovac/Baylor defeated Amanda Johnson/Duke, 6-1,6-1
Aarthi Venkatesan/Georgia (5-8) defeated Antonina Grib/Brenau, 4-6,6-3,6-1
Janet Walker/Texas defeated Kavitha Krishnamurthy/Princeton, 4-6,6-3,6-1
Michelle Dasso/Notre Dame (3) defeated Keiko Tokuda/Stanford, 6-2,5-7,6-1
Chin Bee Khoo/Arkansas defeated Kristy Dascoli/Ohio State, 6-4,6-0
Sara Walker/UCLA (5-8) defeated Anna Monhartova/Tulane, 5-7,6-2,6-2
Jessica Lehnhoff/Florida defeated Michelle Gough/Arizona, 6-2,6-4
Kathy Sell/Duke defeated Eric Perkins/Washington State, 6-4,7-5
Lauren Kalvaria/Stanford (5-8) defeated Lenka Zacharova/Weber State, 6-2,6-4
Dee Dee Herring/SMU defeated Marlene Mejia/North Carolina, 4-6,6-1,6-4
Nataly Cahana/Old Dominion (4) defeated Andrea Piski/Auburn, 6-4,6-0
Ipek Senoglu/Pepperdine defeated Lindsay Dawaf/Florida, 6-4,6-2
Jewel Peterson/Southern California (5-8) defeated Maria Galoustova-Phillips/Oklahoma State, 6-3,6-1
Anne Nguyen/Georgia defeated Jahnavi Parekh/Baylor, 7-6(4),4-6,6-2
Ansley Cargill/Duke (2) defeated Gabriela Lastra/Stanford, 6-4,6-1
DOUBLES
Quarterfinals-
Paola Palencia/Ipek Senoglu (1) defeated Megan Russell/Chrissie Terrill, 7-5,7-6(2)
Michelle Dasso/Becky Varnum defeated Vladka Ulhirova/Janet Walker, 6-0,6-4
Laura Granville/Gabriela Lastra defeated Amanda Johnson/Megan Miller (3), 6-3,6-2
Petra Gaspar/Tagifano So'onalole defeated Nataly Cahana/Anna Radeljevic, 6-1,6-3
First Round-
Paola Palencia/Ipek Senoglu-Pepperdine (1) defeated Jennifer DeSpain/Jana Sedivec-Tulsa, 6-3,5-7,6-2
Megan Russell/Chrissie Terrill-SMU defeated Kavitha Krishnamurthy/Shikha Ubroi-Princeton, 5-7,6-3,6-4
Vladka Ulhirova/Janet Walker-Texas (4) defeated Lauren Dalton/Sherri Puppo-James Madison, 6-0,6-2
Michelle Dasso/Becky Varnum-Notre Dame defeated Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria-Stanford, 4-6,6-4,6-2
Laura Granville/Gabriela Lastra-Stanford defeated Lori Grey/Aarthi Venkatesan-Georgia, 6-1,3-6,6-2
Amanda Johnson/Megan Miller-Duke (3) defeated Ashley Hedberg/Jessica Roland-Texas A&M, 6-3,6-1
Nataly Cahana/Anna Radeljevic-Old Dominion defeated Tjasa Jezernik/Biljana Trepska-Nevada, 6-1,6-2
Petra Gaspar/Tagifano So’onalole-BYU-Hawaii defeated Kristy Dascoli/Monica Rincon-Ohio State (2), 7-5,6-4

2000 ROLEX INDOOR CHAMPIONSHIPS

1999 ROLEX INDOOR CHAMPIONSHIPS

1998 ROLEX INDOOR CHAMPIONSHIPS


Return to:

In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE