2003 USTA INTERSCHOLASTIC CHAMPIONSHIPS

West - Sierra Sport & Racquet Club - Fresno, California - June 8-13, 2003
Boys 18
SINGLES
Finals
Phillip Kao (1) -- pictured right -- defeated Joseph Lok (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Robert Wong (3) defeated Jonathan Tragardh (5), 6-1,6-4
Semifinals
Phillip Kao (1) defeated Robert Wong (3), 6-2,6-1
Joseph Lok (2) defeated Jonathan Tragardh (5), 6-3,6-1
Quarterfinals
Phillip Kao/Cupertino, CA (1) defeated Ramesh Thondapu/Merced, CA, 6-2,6-1
Robert Wong/Sacramento, CA (3) defeated Scott Blumenkranz/Portola Valley, CA, 6-3,6-0
Jonathan Tragardh/Indian Wells (5) defeated Jordan Combs/Clovis, CA (4), 5-7,6-3,6-2
Joseph Lok/Los Altos, CA (2) defeated Alex James/Visalia, CA, 6-2,6-2
Consolation Finals
Ramesh Thondapu defeated Alex James, 3-6,6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Joseph Lok/Jonathan Tragardh (2) defeated Brian Garfield/Phillip Kao (1), 6-3,6-2
Semifinals
Brian Garfield/Phillip Kao (1) defeated Matt Seeberger/Daniel Solomon, 6-3,6-2
Joseph Lok/Jonathan Tragardh (2) defeated Matt Fortune/Xavier Smith, 6-3,6-2
Quarterfinals (First Round)
Brian Garfield/Phillip Kao (1) received a bye
Matt Seeberger/Daniel Solomon defeated Bryan Lee/Xavier Manalo, 7-6(2),6-2
Matt Fortune/Xavier Smith defeated Nicholas De Goede/Michael McGee, 6-4,6-4
Joseph Lok/Jonathan Tragardh (2) defeated Jordan Combs/Ramesh Thondapu, 6-2,6-3

Girls 18
SINGLES
Finals
Alexa Glatch (2) -- pictured right -- defeated Tiffany Lee (1), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Daron Moore (3) defeated Cara Gonzales (4), 6-2,6-3
Semifinals
Tiffany Lee (1) defeated Daron Moore (3), 6-3,6-0
Alexa Glatch (2) defeated Cara Gonzales (4), 6-0,6-1
Quarterfinals
Tiffany Lee/Cupertino, CA (1) defeated Richelle Marasigan/Stockton, CA, 6-1,6-0
Daron Moore/Studio City, CA (3) defeated Molly Sullens/Redding, CA, 6-1,6-1
Cara Gonzalez/Walnut Creek, CA (4) defeated Robin Guier/Alamo, CA (4), 1-6,6-1,7-5
Alexa Glatch/Newport Beach, CA (2) defeated Alicia Poladian/Fresno, CA, 6-1,6-0
Consolation Finals
Lyndsay Kinstler defeated Randi Schuler, 7-6(1),6-1
DOUBLES
Finals
Becky Bernhard/Jamie Nelson (1) defeated Justine Fonte/Richelle Marasigan (2), 6-3,6-4
Semifinals
Becky Bernhard/Jamie Nelson (1) defeated Randi Schuler/Molly Sullens, 6-3,6-3
Justine Fonte/Richelle Marasigan (2) over Nicole Adams/Melanie Jenkins by default
Quarterfinals (First Round)
Becky Bernhard/Jamie Nelson (1) received a bye
Randi Schuler/Molly Sullens defeated Sarah Last/Rene Woeckener, 6-2,6-0
Justine Fonte/Richelle Marasigan (2) received a bye
Nicole Adams/Melanie Jenkins received a bye

2002 USTA INTERSCHOLASTICS

2001 USTA INTERSCHOLASTICS

2000 USTA INTERSCHOLASTICS

1999 USTA INTERSCHOLASTICS

1998 USTA INTERSCHOLASTICS






On Court Off Court









Sign The Banner For The Tennis Channel


















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage