Finals
Andrew Bailey/Michael Venus (3) defeated Andrew Mazlin/George Navas (1), 7-6(6),6-2
Semifinals
Andrew Mazlin/George Navas (1) defeated Seruei Boulanov/Alex Vuckovic (4), 8-2
Andrew Bailey/Michael Venus (3) over Billy Mulligan/David Rosenfeld (2), withdrew/injured
Quarterfinals
Andrew Mazlin/George Navas (1) defeated Brandon Corace/Daniel Lee, 8-4
Serguei Boulanov/Alex Vuckovic (4) defeated Christopher Hoeland/Ilia Shatashvili, 8-3
Andrew Bailey/Michael Venus (3) defeated Tye Myers/Shaun Young (5), 8-6
Billy Mulligan/David Rosenfeld (2) defeated Mario Lopez/Jose Perdomo, 8-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Audra Cohen (1) -- pictured right -- defeated Polina Zaretser (5-8), 6-7,3-1 retired/injured
Third Place Playoff
Lolita Frangulyan (9-16) over Lauren Albanese (3), withdrew/ill
Semifinals
Audra Cohen (1) defeated Lolita Frangulyan (9-16), 7-6(0),3-6,6-2
Polina Zaretser (5-8) defeated Lauren Albanese (3), 6-4,7-6(6)
Quarterfinals
Audra Cohen/Plantation, FL (1) defeated Alexandria Liles/Pompano Beach, FL (5-8), 6-0,6-3
Lolita Frangulyan/Bradenton, FL (9-16) defeated Suzanna Mansour (5-8), 6-2,6-1
Lauren Albanese/Coral Springs, FL (3) defeated Magdalena Bresson/Delray Beach, FL (17-32), 6-3,6-4
Polina Zaretser/Brooklyn, NY (5-8) defeated Chelsea Preeg/Naples, FL (9-16), 6-4,6-3
Consolation Finals
Dasha Cherkasov defeated Magdalenea Bresson, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Dasha Cherkasov/Polina Zaretser (4) -- pictured right -- defeated Melissa Saiontz/Whitney Spencer (2), 6-2,6-1
Semifinals
Dasha Cherkasov/Polina Zaretzer (4) defeated Audra Cohen/Sierra Poske (1), 8-6
Melissa Saiontz/Whitney Spencer (2) defeated Alexandria Liles/Christina Liles (5), 8-5
Quarterfinals
Audra Cohen/Sierra Poske (1) defeated Catherine Duboc/Greer Satherlie, 8-0
Dasha Cherkasov/Polina Zaretser (4) defeated Priscilla Castillo/Angelique Pacheco, 8-3
Alexandria Liles/Christina Liles (5) defeated Laura Gioia/Samantha Orlin (3), 8-4
Melissa Saiontz/Whitney Spencer (2) defeated Brooke Allen/Zoe Kent, 8-5

Boys' 16
SINGLES
Finals
Jeff Dadamo (5) -- pictured right -- defeated Alex Vasin (2), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Joshua Scholl (5) defeated Adam Schwartz (1), 6-3,3-0 retired/ill
Semifinals
Jeff Dadamo (5) defeated Adam Schwartz (1), 6-3,6-1
Alex Vasin (2) defeated Joshua Scholl (5-8), 6-2,7-6
Quarterfinals
Adam Schwartz/Roslyn Heights, NY (1) defeated Jason Morgenstern/Old Bethpage, NY (9-16), 6-1,6-2
Jeff Dadamo/Tampa, FL (9-16) defeated Nicholas Berning/Seminole, FL, 6-2,3-6,6-4
Joshua Scholl/Pompano, FL (5-8) defeated Sean Corrigan/Lido Beach, NY (3), 7-5,6-4
Alex Vasin/Brooklyn, NY (2) defeated Nicholas Maurillo/Miromar Lakes, FL (17-32), 6-4,1-6,6-1
Consolation Finals
Kelvin Kim defeated Sean Corrigan (3) -- pictured right -- 4-1 retired/ill
DOUBLES
Finals
Sean Corrigan/Jason Morgenstern (1) defeated Adam Newman/Thomas Nolan, 4-1 retired/injured
Semifinals
Sean Corrigan/Jason Morgenstern (1) defeated Matthew Farina/Joshua Scholl (4), 8-3
Adam Newman/Thomas Nolan defeated Adam Schwartz/Alex Vasin, 8-6
Quarterfinals
Sean Corrigan/Jason Morgenstern (1) defeated Will Beuttenmuller/Robert Bruner, 9-7
Matthew Farina/Joshua Scholl (4) defeated Michael Anders/James Moye (6), 8-5
Adam Newman/Thomas Nolan defeated John Sanders/Tim Walsh, 8-1
Adam Schwartz/Alex Vasin defeated Ryan Hunter/John Nogueras, 8-4

Girls' 16
SINGLES
Finals
Reka Zsilinszka (2) defeated Nina Pantic (1) -- pictured right -- 6-1,6-2
Third Place Playoff
Marlene Ryan (5) defeated Irina Falconi (17-32), 6-4,6-0
Semifinals
Nina Pantic (1) defeated Irina Falconi (17-32), 7-5,6-4
Reka Zsilinszka (2) defeated Marlene Ryan (5), 6-7(4),6-1,6-1
Quarterfinals
Nina Pantic/Delray Beach, FL (1) defeated Brittany Delaney/Naples, FL (9-16), 6-2,6-2
Irina Falconi/New York, NY (17-32) defeated Katja Decker-Sadowski (4), 6-2,6-3
Marlene Ryan/Delray Beach, FL (5-8) defeated Alexis Dorr/Wesley Chapel, FL (3), 6-2,2-6,7-6(6)
Reka Zsilinszka/Fayetteville, NC (2) defeated Christine Clermont/Miami Shores, FL (5-8), 7-6(2),6-3
Consolation Finals
Brittany Delaney defeated Christie Claremont, 1-6,6-4,1-0(7)
DOUBLES
Finals
Alexis Dorr/Natalia Guevara (1) defeated Brittany Delaney/Christie Gattelaro, 6-4,6-0
Semifinals
Alexis Dorr/Natalia Guevara (1) defeated Monica Chow/Amy Simidian, 8-6
Brittany Delaney/Christie Gattelaro moved up with a double withdrawal
Quarterfinals
Alexis Dorr/Natalia Guevera (1) defeated Manijee Ashrafi/Rebecca Carrera (5), 8-3
Monica Chow/Amy Simidian defeated Jaclyn Bild/Jaime Yapp-Shing, 8-5
Brittany Delaney/Christie Gattelaro defeated Alexandra Anghelescu/Chichi Scholl, 8-2

2003 BUSH FLORIDA OPEN

2002 BUSH FLORIDA OPEN

2001 BUSH FLORIDA OPEN

2000 BUSH FLORIDA OPEN

1999 BUSH FLORIDA OPEN

2000 BUSH FLORIDA OPEN










click here for the tabc site




Google















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage