2005 CHANDA RUBIN TENNIS CLASSIC CIRCUIT
Spring 2005

Tops'l Beach & Racquet - Destin, Florida - May 3-8
Boys' 18
SINGLES
Finals
Attila Bucko (7) -- pictured right -- defeated Oscar Machuca (9), 6-4,6-4
Semifinals
Oscar Machuca (9) defeated Drew Daniel (14), 6-1,6-4
Attila Bucko (7) defeated Lazare Kukhalashvili, 7-6(3),6-2,6-4
Quarterfinals
Oscar Machuca/Ecuador (9) defeated Jose Mancada/Honduras (1), 6-3,7-6(2)
Drew Daniel/USA (14) defeated Bradley Klahn/USA, 6-2,6-1
Attila Bucko/USA (7) defeated Rupesh Roy/India (4), 7-5,6-2
Lazare Kukhalashvili/Georgia defeated Borut Puc/Slovenia (12), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Jeff Dadamo/Bradley Mixson (6) defeated Bradley Cox/Calvin Kemp (2), 5-7,6-4,6-4
Semifinals
Jeff Dadamo/Bradley Mixson (6) defeated Geoffrey Barton/Jose Moncada (1), 4-6,6-1,7-5
Bradley Cox/Calvin Kemp (2) defeated Drew Daniel/Michael Sroczynski (4), 7-5,4-6,6-2
Quarterfinals
Geoffrey Barton/Jose Moncada (1) defeated Diego Machuca/Oscar Machuca (5), 4-6,6-1,7-5
Jeff Dadamo/Bradley Mixson (6) defeated Ruan Roelofse/Rupesh Roy (3), 4-6,6-4,6-4
Drew Daniel/Michael Sroczynski (4) defeated Attila Bucko/Michal Motyka (7), 6-1,6-4
Bradley Cox/Calvin Kemp (2) defeated Tyler Hochwalt/Jason McNaughton (8), 7-6(4),6-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Maria Mokh (1) -- pictured right -- defeated Christina Liles (12), 4-6,6-2,6-3
Semifinals
Maria Mokh (1) defeated Mallory Burdette (10), 6-3,6-4
Christina Liles (12) defeated Joanna Mather, 3-6,6-3,6-2
Quarterfinals
Maria Mokh/Russia (1) defeated Jordan Jenkins/USA, 6-2,6-1
Mallory Burdette/USA (10) defeated Simone Templeton/USA, 6-1,6-2
Joanna Mather/USA defeated Marlene Ryan/USA (8), 7-6(4),6-3
Christina Liles/USA (12) defeated Caitlin Whoriskey/USA (2), 6-3,3-6,6-2
DOUBLES
Finals
Maria Mokh/Natalia Ryjonskova (1) defeated Xenia Schneider/Caitlin Whoriskey (2), 7-6(4),6-1
Semifinals
Maria Mokh/Natalia Ryjonskova (1) defeated Mallory Burdette/Alexa Guarachi (7), 6-2,6-3
Xenia Schneider/Caitlin Whoriskey (2) defeated Kir Kemp/Simone Templeton/USA (3), 7-5,6-4
Quarterfinals
Maria Mokh/Natalia Ryjonskova (1) defeated Joanna Mather/Julliana Naso (5), 6-3,6-2
Mallory Burdette/Alexa Guarachi (7) defeated Angelica Chavez/Bettina Radke (4), 6-4,6-1
Kir Kemp/Simone Templeton/USA (3) defeated Daisha Hill Hurtado/Connie Hsu (6), 6-3,4-6,7-6(3)
Xenia Schneider/Caitlin Whoriskey (2) over Alexanrdra Anghelescu/Jacqueline Kasler by default


Louisiana State University - Baton Rouge, Louisiana - April 26-May 1
Boys' 18
SINGLES
Finals
Rupesh Roy (6) -- pictured right -- defeated Jason McNaughton, 7-5,6-3
Semifinals
Rupesh Roy (6) defeated Jose Moncado (1), 6-3,6-3
Jason McNaughton defeated Oscar Machuca (9), 1-6,6-0,6-4
Quarterfinals
Jason McNaughton/Hong Kong (1) defeated Attila Bucko/USA (7), 5-7,6-4,6-4
Rupesh Roy/India (6) defeated Calvin Kemp/USA (3), 6-1,6-4
Jason McNaughton/USA defeated Ruan Roelofse/South Africa (8), 6-4,7-5
Oscar Machuca/Ecuador (9) defeated Tyler Tarnasky (14), 6-4,7-5
DOUBLES
Finals
Diego Machuca/Oscar Machuca (2) defeated Geoffrey Barton/Jose Moncada (1), 6-0,4-6,6-4
Semifinals
Geoffrey Barton/Jose Moncada (1) defeated Attila Bucko/Michal Motyka (3), 6-3,6-4
Diego Machuca/Oscar Machuca (2) defeated Drew Daniel/Christopher Price (6), 6-7(2),6-3,7-5
Quarterfinals
Geoffrey Barton/Jose Moncada (1) defeated Roy-Paul Bottse/Daniel Bukema (5), 6-2,3-6,7-6(3)
Attila Bucko/Michal Motyka (3) defeated Timmy Allin/Tyler Tarnasky (7), 6-2,6-1
Drew Daniel/Christopher Price (6) defeated Nishant Hari/Alexander Kharkevitch, 6-4, retired/injured
Diego Machuca/Oscar Machuca (2) defeated Calon Alpar/Jay Wong (8), 6-3,6-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Sarah Guzick defeated Melanie Oudin -- pictured right -- 7-5,6-4
Semifinals
Melanie Oudin defeated Chloe Jones (12), 6-1,6-3
Sarah Guzick defeated Kir Kemp (8), 6-0,6-0
Quarterfinals
Melanie Oudin/USA defeated Marlene Ryan/USA (6), 6-2,6-2
Chloe Jones/USA (12) defeated Simone Templeton/USA (15), 6-2,6-4
Sarah Guzick/USA defeated Yixi Liu/China (5), 6-3,6-3
Kir Kemp/USA (8) defeated Connie Hsu/USA (14), 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Sarah Guzick/Simone Templeton (8) defeated Brooke Bolender/Connie Hsu, 6-1,6-1
Semifinals
Brooke Bolender/Connie Hsu defeated Ashley Spicer/Caitlin Whoriskey (1), 7-5,7-5
Sarah Guzick/Simone Templeton (8) defeated Jacqueline Kasler/Sianna Simmons, 6-1,6-1
Quarterfinals
Ashley Spicer/Caitlin Whoriskey (1) defeated Yumi Hasegawa/Victoria Slobodzian (7), 6-7(7),6-2,7-6(8)
Brooke Bolender/Connie Hsu defeated Yixi Liu/Marlene Ryan (3), 7-5,6-2
Sarah Guzick/Simone Templeton (8) defeated Chloe Jones/Kir Kemp (4), 6-3,6-4
Jacqueline Kasler/Sianna Simmons defeated Jordane Dobbins/Danielle Mills (5), 7-6(3),6-7(3),7-5


Texas A& M University - College Station, Texas - March 22-27
Boys' 18
SINGLES
Finals
Mateusz Kecki (10) -- pictured right -- defeated Shan Sondhu (3), 6-1,5-7,7-5
Semifinals
Mateusz Kecki (10) defeated Wil Spencer (1), 7-6(3),6-4
Shan Sondhu (3) defeated Calvin Kemp (2), 6-3,6-7(10),6-2
Quarterfinals
Wil Spencer (1) defeated Jason McNaughton, 6-3,6-2
Mateusz Kecki (10) defeated Waylon Chin, 1-6,6-1,6-4
Shan Sondhu (3) defeated Bradley Mixson, 6-4,6-0
Calvin Kemp (2) defeated Andy Magee, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Bradley Cox/Jeff Dadamo (3) defeated Jarmere Jenkins/Andy Magee, 6-4,6-0
Semifinals
Bradley Cox/Jeff Dadamo (3) defeated Calon Alpar/Alexander Kharkevitch, 6-4,6-4
Jarmere Jenkins/Andy Magee defeated Bradley Mixson/James Moye, 6-2,7-6(8)
Quarterfinals
Calon Alpar/Alexander Kharkevitch over Calvin Kemp/Davey Sandgren (1), withdrew/injured
Bradley Cox/Jeff Dadamo (3) defeated Jason McNaughton/Shan Sondhu (7), 6-3,0-6,6-4
Bradley Mixson/James Moye defeated Timmy Allin/Tyler Tarnasky, 7-5,6-3
Jarmere Jenkins/Andy Magee defeated Drew Daniel/Christopher Price, 6-2,4-6,6-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Kristy Frillig (2) -- pictured right -- defeated Yixi Liu (15), 6-4,6-0
Semifinals
Yixi Liu (15) defeated Brittany Augustine, 6-2,4-6,6-2
Kristy Frilling (2) defeated Julia Boserup, 6-2,7-6(7)
Quarterfinals
Yixi Liu (15) defeated McCall Jones, 6-4,4-6,6-0
Brittany Augustine defeated Chloe Jones, 6-3,6-2
Julia Boserup defeated Asia Muhammad, 3-6,7-6(3),6-1
Kristy Frilling (2) defeated Mallory Burdette (10), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Yixi Liu/Lauren Lui (4) defeated Cristala Andrews/Krista Damico (3), 6-4,7-5
Semifinals
Cristala Andrews/Krista Damico (3) defeated Mallory Cecil/Carling Seguso (7), 3-6,6-2,6-4
Yixi Liu/Lauren Lui (4) defeated Brittany Augustine/Asia Muhammed, 6-3,6-3
Quarterfinals
Mallory Cecil/Carling Seguso (7) defeated Maria Fernanda Riveroll/Deyanir Solorio (1), 6-4,6-3
Cristala Andrews/Krista Damico (3) defeated Chloe Jones/Kir Kemp (5), 6-3,6-0
Yixi Liu/Lauren Lui (4) defeated Bianca Aboubakare/Carissa Aboubakare (6), 6-2,6-3
Brittany Augustine/Asia Muhammed defeated Julia Boserup/McCall Jones, 7-5,7-6(4)

 

Click Here For Chanda Rubin Junior Tennis Classic Circuit Results From Fall 2005

Click Here For The Chanda Rubin Junior Tennis Classic Circuit Official Website

2004 CHANDA RUBIN CIRUIT

2003 CHANDA RUBIN CIRUIT

2002 CHANDA RUBIN CIRUIT

2001 CHANDA RUBIN CIRUIT

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print












So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect


















Google





click here for the tabc site

































Check Out
TENNIS WEEK











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage