2005 CHANDA RUBIN TENNIS CLASSIC CIRCUIT
Fall 2005

Congratulations to Attila Bucko -- Winner of Five Chanda Rubin Titles This Year!

Evert Tennis Academy - Boca Raton, Florida - November 8-13
Boys' 18
SINGLES
Finals
Attila Bucko (2) -- pictured right -- defeated David Simon (1), 6-4,7-6(3)
Semifinals
David Simon (1) defeated Herbert Weirather (3), 7-6(5),6-2
Attila Bucko (2) defeated Ivan Endara, 6-4,6-4
Quarterfinals
David Simon (1) defeated Ricardo Hernandez (9), 6-4,6-4
Herbert Weirather (3) defeated Rasid Winklaar (8), 6-4,6-0
Ivan Endara defeated Dimitris Kleftakos, 6-3,7-5
Attila Bucko (2) defeated Sergio Rojas (5), 6-1,7-6(5)
DOUBLES
Finals
Clint Bowles/Michael Sroczynski (1) defeated Vlad Mavropulos Stolyarenko/Herbert Weirather (2) 6-2,6-4
Semifinals
Clint Bowles/Michael Sroczynski (1) defeated Brennan Boyajian/Vasek Pospisil, 7-6(5),6-2
Vlad Mavropulos Stolyarenko/Herbert Weirather (2) defeated Ivan Endara/Sergio Rojas (4), 6-4,6-4
Quarterfinals
Clint Bowles/Michael Sroczynski (1) defeated Alexander Divalerio/Matt Reid, 6-1,6-4
Brennan Boyajian/Vasek Pospisil defeated Devin Britton/Rhyne Williams, 2-6,7-5,6-4
Ivan Endara/Sergio Rojas (4) defeated Michael Clarke/Rasid Winklaer, 6-4,6-3
Vlad Mavropulos Stolyarenko/Herbert Weirather (2) defeated Attila Bucko/Michal Motyka (5), 6-3,7-6(5)
Girls' 18
SINGLES
Finals
Lindsay Burdette (1) -- pictured right -- defeated Courtney Clayton, 7-5,6-4
Semifinals
Lindsay Burdette (1) defeated Reka Zsilinszka, 6-3,6-4
Courtney Clayton defeated Naoko Ueishima (6), 6-2,5-7,6-2
Quarterfinals
Lindsay Burdette (1) defeated Lauren Embree, 6-3,6-4
Reka Zsilinszka defeated Mallory Burdette, 6-1,6-1
Courtney Clkayton defeated Kirsten Flower (11), 2-6,6-3,6-2
Naoko Ueishima (6) defeated Christina McHale, 6-4,3-6,6-1
DOUBLES
Finals
Saori Karikomi/Kurumi Nari (5) defeated Nina Pantic/Reka Zsilinszka, 4-6,6-2,6-0
Semifinals
Saori Karikomi/Kurumi Nari (5) defeated Brittany Augustine/Asia Muhammad, 6-4,6-2
Nina Pantic/Reka Zsilinszka defeated Casey Kennedy/Sarah Woestmann, 6-3,6-2
Quarterfinals
Saori Karikomi/Kurumi Nari (5) defeated Lindsay Burdette/Mallory Burdette, 6-7(5),6-4,7-5
Brittany Augustine/Asia Muhammad defeated Katie Rybakova/Natalia Ryzhonkova (4), 7-5,6-1
Casey Kennedy/Sarah Woestmann defeated Casey Kennedy/Sarah Woestmann, 6-2,3-6,6-4
Nina Pantic/Reka Zsilinszka defeated Kirsten Flower/Christina Liles (6), 7-6(0),6-3

Lexington County Tennis Complex - Lexington, South Carolina - November 1-6
Boys' 18
SINGLES
Finals
Clint Bowles -- pictured right -- defeated Mateusz Kecki (14), 6-4,6-4
Semifinals
Mateusz Kecki (14) defeated Rasid Winklaar, 6-3,6-3
Clint Bowles defeated Sergio Rojas (11), 3-6,6-2,6-1
Quarterfinals
Mateusz Kecki (14) defeated Jinathan David (12), 6-0,7-6(3)
Rasid Winklaar defeated Vlad Mavropoulos Stollarenko, 6-3,5-7,6-2
Clint Bowles defeated Ayyila Bucko (5), 6-4,7-5
Sergio Rojas (11) defeated Nathaniel Schnugg (2), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Roberto Maytin/Bradley Mixson defeated Branko Kuzmanovic/Alberto Richellieu, 6-4,6-1
Semifinals
Roberto Maytin/Bradley Mixson defeated Austin Krajicek/Nikolay Parkhomenko, 4-6,7-5,6-1
Branko Kuzmanovic/Alberto Richellieu defeated Calvin Kemp/Peter Marrack, 6-3,6-1
Quarterfinals
Roberto Maytin/Bradley Mixson defeated Ivan Endara/Sergio Rojas, 6-3,6-3
Austin Krajicek/Nikolay Parkhomenko over Vlad Mavropoulos Stollarenko/Herbert Weirather (5) by default
Branko Kuzmanovic/Alberto Richellieu defeated Bradley Cox/Jeff Dadamo, 6-3,6-4
Calvin Kemp/Peter Marrack defeated Luke Hawk/Jordan Rux, 6-3,6-2
Girls' 18
SINGLES
Finals
Lauren Albanese (3) -- pictured right -- defeated Madison Brengle (8), 7-5,6-1
Semifinals
Lauren Albanese (3) defeated Julia Cohen (1), 6-3,5-7,7-6(4)
Madison Brengle (8) defeated Ashley Weinhold (11), 6-3,6-4
Quarterfinals
Julia Cohen (1) defeated Kimberly Couts (10), 7-5,6-1
Lauren Albanese (3) defeated Eleanor Peters, 6-4,6-0
Madison Brengle (8) defeated Kristy Frilling, 6-4,6-4
Ashley Weinhold (11) defeated Alexandra Anghelescu, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Kimberly Couts/Ellah Nze (1) defeated Kristy Frilling/Lena Litvak, 6-1,6-4
Semifinals
Kimberly Couts/Ellah Nze (1) defeated Maria Mokh/Natalia Ryjonkova (7), 6-1,6-2
Kristy Frilling/Lena Litvak defeated Lauren Albanese/Stefanie Nunic (2), 7-6(3),6-2,6-4
Quarterfinals
Kimberly Couts/Ellah Nze (1) defeated Sanaz Marand/Ashley Weinhold (5), 6-1,6-1
Maria Mokh/Natalia Ryjonkova (7) defeated Krista Damico/Chelsey Gullickson (3), 7-5,1-6,6-4
Kristy Frilling/Lena Litvak defeated Kirsten Flower/Jennifer Stevens (8), 6-3,6-4
Lauren Albanese/Stefanie Nunic (2) defeated Madison Brengle/Reka Zsilinszka, 7-6(6),6-0

Pan-American Closed
University of Tulsa - Tulsa, Oklahoma - October 11-16

Boys' 18
SINGLES
Finals
Ryan Sweeting (2) -- pictured right -- defeated Donald Young (1), 1-6,7-6,6-4
Semifinals
Donald Young (1) defeated Jamie Hunt (6), 6-1,6-0
Ryan Sweeting (2) defeated Holden Seguso (5), 6-4,6-1
Quarterfinals
Donald Young (1) defeated Alexander Kharkevitch, 6-1,6-0
Jamie Hunt (6) defeated Philip Bester (3), 6-4,7-6(4)
Holden Seguso (5) defeated Mateusz Kecki, 6-1,6-1
Ryan Sweeting (2) defeated Peter Polansky (8), 6-2,5-7,6-1 DOUBLES
Finals
Donald Young/Peter Polansky (1) defeated Holden Seguso/Jamie Hunt (3), 6-2,2-6,6-2
Semifinals
Donald Young/Peter Polansky (1) defeated Marcel Goodman/Dylan Arnould (4), 6-4,6-1
Holden Seguso/Jamie Hunt (3) defeated Nate Schnugg/Kellen Damico (2), 6-4,7-6(6)
Quarterfinals
Donald Young/Peter Polansky (1) defeated Michael Sroczynski/Clint Bowles, 6-2,6-0
Marcel Goodman/Dylan Arnould (4) defeated Blake Boswell/Jason McNaughton, 4-6,6-3,6-2
Holden Seguos/Jamie Hunt (3) over Blake Davis/Rhyne Wiliams, default/injured
Nate Schnugg/Kellen Damico (2) defeated Bradley Cox/Peter Marrack (6), 6-4,6-4
Girls' 18
SINGLES
Finals
Valerie Tetrault (2) defeated Julia Cohen (1), 5-7,6-4,6-0
Semifinals
Julia Cohen (1) defeated Melissa Saiontz, 7-5,6-1
Valerie Tetrault (2) defeated Yvette Hyndman (11), 6-3,6-1
Quarterfinals
Julia Cohen (1) defeated Megan Alexander (6), 6-4,6-3
Melissa Saiontz defeated Chloe Jones, 6-3,6-4
Yvette Hyndman (11) defeated Melanie Oudin, 7-5,7-6(6)
Valerie Tetrault (2) defeated Lindsay Burdette (8), 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Sanaz Marand/Ashley Weinhold (5) defeated Kristy Frilling/Lena Litvak, 6-3,6-4
Semifinals
Sanaz Marand/Ashley Weinhold (5) defeated Rebecca Marino/Valerie Treault, 6-1,6-7,6-2
Kristy Frilling/Lena Litvak defeated Ellah Nze/Valerie Pulido (2), 6-2,4-6,6-2
Quarterfinals
Sanaz Marand/Ashley Weinhold (5) defeated Julia Cohen/Yvette Hyndman (1), 6-4,6-2
Rebecca Marino/Valerie Treault defeated Megan Alexander/Lindsay Burdette (3), 6-4,7-5
Kristy Frilling/Lena Litvak defeated Kristen McVitty/Eleanor Peters (7), 6-4,6-3
Ellah Nze/Valeria Pulido (2) defeated Nicole Smith/Kari Wig, 6-1,6-1

University of Illinois - Champaign, Illinois - October 4-9
Boys' 18
SINGLES
Finals
Attila Bucko (1) -- pictured right -- defeated Jonathan Wong, 6-4,7-5
Semifinals
Attila Bucko (1) defeated Alexander Kharkevitch, 6-4,6-0
Jonathan Wong defeated Kayvon Karimi, 6-3,6-4
Quarterfinals
Attila Bucko (1) defeated Jay Wong (12), 6-3,6-1
Alexander Kharkevitch defeated Ignacio Taboada, 6-1,6-1
Kayvon Karimi over Adam El Mihdawy (15), walkover/ill
Jonathan Wong over Bradley Klahn, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Geoffrey Barton/Bradley Mixson (6) defeated Attilo Bucko/Mchal Motkya (3), 6-7(6),6-4,7-5
Semifinals
Geoffrey Barton/Bradley Mixson (6) defeated Vladimir Igantik/Kayvon Karimi (7), 4-6,7-5,6-2
Attilo Bucko/Michal Motkya (3) defeated Ivan Endara/Sergio Rojas (5), 2-6,6-4,6-0
Quarterfinals
Vladimir Igantik/Kayvon Karimi (7) defeatede Vlad Mavropulos Stolyarenko/Andrew Thomas (1), 6-3,7-5
Geoffrey Barton/Bradley Mixson (6) defeated George Laffey/Alex Vasin, 7-6(4),7-5
Attilo Bucko/Michal Motkya (3) defeated Michael Clarke/Jonathan Wong (8), 6-2,6-3
Ivan Endara/Sergio Rojas (5) defeated Bruno Berruti/Gustavo Loza (2), 5-7,7-5,6-4
Girls' 18
SINGLES
Finals
Irina Falconi -- pictured right -- defeated Melanie Oudin (2), 6-2,6-1
Semifinals
Irina Falconi defeated Kirsten Flower (1), 6-3,3-4 retired
Melanie Oudin (2) defeated Courtney Clayton, 7-6(2),6-1
Quarterfinals
Kirsten Flower (1) defeated Shinann Featherston, 4-6,6-0,6-1
Irina Falconi defeated Brooke Bolender (9), 6-0,6-0
Courtney Clayton defeated Chichi Scholl, 6-2,6-4
Melanie Oudin (2) defeated Chihiro Takayama (5), 5-7,6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Joanna Mather/Melanie Oudine (2) over Kirsten Flower/McCall Jones (1), walkover
Semifinals
Kirsten Flower/McCall Jones (1) defeated Courtney Clayton/Chelsea Preeg (8), 6-3,7-5
Joanna Mather/Melanie Oudin (2) defeated Alexis Dorr/Chichiro Takayama (7), 6-4,3-6,6-3
Quarterfinals
Kirsten Flower/McCall Jones (1) defeated Jordan Jenkins/Aleksandra Krupina (5), 7-6(2),6-2
Courtney Clayton/Chelsea Preeg (8) defeated Shinann Featherston/Shoko Okuda, 1-6,6-4,6-3
Alexis Dorr/Chihiro Takayama (7) defeated Brooke Bolender/Chistina McHale (4), 4-6,7-6(3),6-0
Check out Colette Lewis' stories on photos on this event on Zoo Tennis

South Fulton Tennis Center - College Park, GA - September 20-25
Boys' 18
SINGLES
Finals
Attila Bucko (3) defeated Andrew Thomas (5), 7-6(3),6-2
Semifinals
Attila Bucko (3) defeated Tyler Hochwalt (14), 6-1,6-1
Andrew Thomas (5) defeated Kayvon Karimi, 6-3,7-5
Quarterfinals
Tyler Hochwalt (14) defeated Bradley Mixson, 6-4,7-5
Attila Bucko (3) defeated Adam El Mihdawy, 6-1,6-0
Kayvon Karimi defeated Drew Daniel (7), 7-5,7-5
Andrew Thomas (5) defeated Vladimir Ignatik, 6-2,5-1,30-0 retired
DOUBLES
Finals
Attila Bucko/Michal Motkya (2) defeated Devin Britton/Rhyne Williams, 6-1,6-2
Semifinals
Devin Britton/Rhyne Williams defeated Lachian Reed/Andrew Thomas (1), 6-3,3-6,6-4
Attila Bucko/Michal Motyka (2) defeated Vladimir Ignatik/Kayvon Karimi, 6-2,6-3
Quarterfinals
Lachian Reed/Andrew Thomas (1) defeated Chase Buchanan/Blake Davis, 6-1,6-4
Devin Britton/Rhyne Williams defeated Drew Daniel/Calvin Kemp (3), 4-6,6-4,7-5
Vladimir Ignatik/Kayvon Karimi defeated Sean Corrigan/David Wolff, 6-4,6-0
Attila Bucko/Michal Motyka (2) defeated Michael Sroczynski/Zachary Wallen (5), 6-2,6-4
Girls' 18
SINGLES
Finals
Sanaz Marand (1) -- pictured right -- defeated Naoko Ueishima (2), 6-1,5-7,6-0
Semifinals
Sanaz Marand (1) defeated Alexandra Anghelescu (12), 7-6(0), retired/injured
Naoko Ueishima (2) defeated Kirsten Flower (14), 6-2,6-1
Quarterfinals
Sanaz Marand (1) defeated Cristala Andrews (8), 6-2,6-1
Alexandra Anghelescu (12) defeated Chloe Jones, 6-1,6-2
Kirsten Flower (14) defeated Reka Zsilinszka (7), 6-4,6-2
Nacko Ueishima (2) defeated Sarah Guzick (9), 4-6,6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Kirsty Frilling/Sanaz Marand (1) defeated Olivia Janowicz/Melanie Oudin (7), 6-1,6-3
Semifinals
Kristy Frilling/Sanaz Marand (1) defeated Cristala Andrews/Christina Liles (3), 6-3,6-2
Olivia Janowicz/Melanie Oudin (7) defeated Bianca Aboubakare/Carissa Aboubakare (5), 2-6,7-6(5),6-2
Quarterfinals
Kristy Frilling/Sanaz Marand (1) defeated Mallory Cecil/Kathryn Talbert, 6-3,6-2
Cristala Andrews/Christina Liles (3) defeated Morgan Frank/Yumi Hasegawa, 6-0,6-3
Olivia Janowicz/Melanie Oudin (7) defeated Sarah Guzick/Reka Zsilinszka (4), 6-1,6-2
Bianca Aboubakare/Carissa Aboubakare (5) defeated Shivika Burman/Naoko Ueishima (2), 6-4,4-6,6-4

 

Click Here For Chanda Rubin Junior Tennis Classic Circuit Results From Spring 2005

Click Here For The Chanda Rubin Junior Tennis Classic Circuit Official Website

2004 CHANDA RUBIN CIRUIT

2003 CHANDA RUBIN CIRUIT

2002 CHANDA RUBIN CIRUIT

2001 CHANDA RUBIN CIRUIT

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print












So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect


















Google





click here for the tabc site

































Check Out
TENNIS WEEK











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL











The Mental Athlete

See A Review





Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders











Central Ohio Grand Prix Tennis











Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe












College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees





Heel That Pain











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage