2003 USTA SUPER NATIONAL SPRING CHAMPIONSHIPS
THE EASTER BOWL

Riviera Resort - Palm Spring, California - April 11-19, 2003

Boys 18
SINGLES
Finals
Alex Kuznetsov (8) defeated Josh Cohen (3) -- pictured right -- 7-6(3),6-2
Third Place Playoff
Scoville Jenkins (4) over Robert Yim (1), withdrew/injured
Semifinals
Josh Cohen (3) defeated Robert Yim (1), 6-1,6-1
Alex Kuznetsov (9) defeated Scoville Jenkins (4), 6-2,1-6,6-3
Quarterfinals
Robert Yim/Glendale, CA (1) defeated Jeffrey Das/Fullerton, CA (11), 6-2,6-2
Josh Cohen/Weston, FL (3) defeated Gregory Ouellette/Ormond Beach, FL (17-32), 7-5,6-0
Scoville Jenkins/Atlanta, GA (4) defeated Hubert Chodiewicz/Austin, TX (17-32), 7-5,6-3
Alex Kuznetsov/Richboro, PA (9) defeated Yevgeny Supeko/Ojai, CA (16), 6-0,6-4
Consolation Finals
Jeffrey Das defeated Yevgeny Supeko, 6-2,7-5
DOUBLES
Finals
Alex Kuznetsov/Timothy Neilly (5-8) defeated Scoville Jenkins/Nathan Sachs (5-8), 6-0,6-4
Third Place Playoff
Jarrett Chirico/Sukhwa Young (3) defeated Treat Huey/Jason Pinsky (9), 6-4,6-2
Semifinals
Alex Kuznetsov/Timothy Neilly (5-8) defeated Jarrett Chirico/Sukhwa Young (3), 6-3,6-4
Scoville Jenkins/Nathan Sachs (5-8) defeated Treat Huey/Jason Pinsky (9), 6-1,7-6(6),7-5
Quarterfinals
Alex Kuznetsov/Timothy Neilly (5-8) defeated Michael Flowers/Joshua Raff (1),4-6,6-2,7-6(6)
Jarrett Chirico/Sukhwa Young (3) defeated John Pettit/Eric Roberson, 6-4,6-4
Scoville Jenkins/Nathan Sachs (5-8) defeated Matthew Bain/Hubert Chodkiewicz, 6-4,6-3
Treat Huey/Jason Pinsky (9) defeated Andrew Roth/Kaes Vsn't Hof, 6-3,6-0

Girls 18
SINGLES
Finals
Anne Yelsey (9) defeated Mary Gambale (4) -- pictured right -- 6-4,7-5
Third Place Playoff
Vania King (14) defeated Alexandra Podkolzina (1), 60-,1-6,7-5
Semifinals
Mary Gambale (4) defeated Alexandra Podkolzina (1), 6-1,6-1
Anne Yelsey (9) defeated Vania King (14), 0-6,6-3,6-1
Quarterfinals
Alexandra Podkolzina/Concord, CA (1) defeated Kristin Cargill/Atlanta, GA (6), 6-1,6-3
Mary Gambale/Billerca, MA (4) defeated Alexandra Hirsch/Atlanta, GA (10), 6-4,6-3
Vania King/Long Beach, CA (14) defeated Brook Buck/Yukon, OK (17-32), 6-1,6-1
Anne Yelsey/Corona Del Mar, CA (9) defeated Jessica Nguyen/Chatsworth, CA (5), 7-5,7-5
Consolation Finals
Andrea Remynse defeated Kristin Cargill, 2-6,6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Anne Yelsey/Riza Zalameda (1) defeated Lejla Hodzic/Tracy Lin (5-8), 6-0,6-3
Third Place Playoff
Sabrina Capannolo/Sylvia Kosakowski (4) defeated Audra Cohen/Kristi Miller (9), 7-5,7-5
Semifinals
Anne Yelsey/Riza Zalameda (1) defeated Sabrina Capannolo/Sylvia Kosakowski (4), 6-4,7-6(5)
Lejla Hodzic/Tracy Lin (5) defeated Audra Cohen/Kristi Miller (9), 6-1,6-1
Quarterfinals
Anne Yelsey/Riza Zalameda (1) defeated Celia Durkin/Erica Sauer,7-5,6-2
Sabrina Capannolo/Sylvia Kosakowski (4) defeated Danon Beatty/Jessica Nguyen (9), 6-3,1-6,6-4
Audra Cohen/Kristi Miller (9) defeated Judith De Vera/Lindsy Nelson (3), 6-2,6-2
Leja Hodzic/Tracy Lin (5) defeated Kristin Cargill/Alexandra Hirsch, 6-2,6-2

Boys 16
SINGLES
Finals
Marc Spicijaric (1) defeated Christopher Chirico (8), 6-4,0-6,6-0
Third Place Playoff
Gary Sacks (4) defeated Alexander Clayton (7), 7-5,6-0
Semifinals
Marc Spicijaric (1) defeated Alexander Clayton (7), 6-1,6-3
Christopher Chirico (8) defeated Gary Sachs (4), 7-6(5),5-7,6-2
Quarterfinals
Marc Spicijaric/Wesley Chapel, CA (1) defeated Marcus Fugate/Fairport, NY (6), 6-3,7-5
Alexander Clayton/Plantation, FL (7) defeated Sheeva Parbhu/Omaha, NE (12), 6-3,6-1
Gary Sacks/Calabasas Hills, CA (4) defeated Stefan Hard/Santa Maria, CA, 6-4,4-6,6-4
Christopher Chirico/Bradenton, FL (8) defeated Chong Wang/Corpus Christi, TX (2), 6-1,6-2
Consolation Finals
Sheeva Parbhu over Paul Koenke, withdrew/injured
DOUBLES
Finals
Christopher Chirico/Marc Spicijaric (2) defeated Brandon Davis/Chong Wang (1), 6-4,7-6(4)
Third Place Playoff
Jonathan Boym/Boris Fetbroyt (5-8) defeated Eric Rubens/Nathan Sacks, 6-2,6-2
Quarterfinals
Brandon Davis/Chong Wang (1) defeated Stefan Hardy/Shan Sondhu, 4-6,7-6(8),6-4
Eric Rubens/Gary Sacks defeated Brian Brogan/Ken Kao, 6-4,6-2
Jonathan Boym/Boris Fetbroyt (5) defeated Marcus Fugate/Bryan Koniecko (3), 6-1,6-3
Christopher Chirico/Marc Spicijaric (2) defeated Rook Schellenberg/Tyler Tarnasky, 6-3,4-6,6-3

Girls 16
SINGLES
Finals
Lindsay Burdette (3) defeated Alessandra Jordan (2), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Katrina Tsang (1) -- pictured right -- defeated Yasmin Schnack (4), 6-2,7-5
Semifinals
Lindsay Burdette (3) defeated Katrina Tsang (1), 6-4,6-3
Alessandra Jordan (2) defeated Yasmin Schnack (4), 3-6,7-5,7-5
Quarterfinals
Katrina Tsang/Raleigh, NC (1) defeated Alli Krasnopolsky/Los Angeles, CA (17), 6-4,6-3
Lindsay Burdette/Jackson, GA (3) defeated Colleen Rielley/Shawnee Mission, KS (17), 6-1,6-4
Yasmin Schnack/Indialantic, FL (4) defeated Chrissie Seredni/Glen Allen, VA (17), 6-1,6-2
Alessandra Jordan/El Paso, TX (2) defeated Kristen McVitty/Woodland Hills, CA (16), 3-6,6-3,6-2
Consolation Finals
Colleeen Rielley defeated Elizabeth Kobak, 7-6(1),7-6(4)
DOUBLES
Finals
Liberty Sveke/Katrina Tsang (1) defeated Lauren Imre/Charlotte Scatliffe (5-8), 3-6,6-1,6-3
Third Place Playoff
Jessica Leitch/Lauren Lui defeated Stephanie Davidson/Suzanne Matzenauer, 5-7,6-1,7-5
Semifinals
Liberty Sveke/Katrina Tsang (1) defeated Jessica Leitch/Lauren Lui, 6-3,6-4
Lauren Imre/Charlotte Scatliffe (5) defeated Stephanie Davison/Suzanne Matzenauer, 6-2,7-5
Quarterfinals
Liberty Sveke/Katrina Tsang (1) defeated Cara Gonzales/Yasmin Schnack (9-16), 6-2,6-4
Jessica Leitch/Lauren Lui defeated Meg Fanjoy/Austin Smith (9), 6-3,7-6(5),6-2
Lauren Imre/Charlotte Scatliffe (5) defeated Megan Alexander/Lauren Osborne, 6-4,6-2
Stephanie Davison/Suzanne Matzenauer defeated Lindsay Burdette/Brintney Larson (2), 6-4,7-5

Boys 14
SINGLES
Finals
Donald Young (1) -- pictured right -- defeated Jay Wong (2), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Jackson McNaughton (6) over Dennis Lajola, withdrew/injured
Semifinals
Donald Young (1) defeated Dennis Lajola (3), 6-3,6-4
Jay Wong (2) defeated Jason McNaughton (6), 5-7,6-2,6-1
Quarterfinals
Donald Young/Chicago, IL (1) defeated Kellen Damico/Parker, CO, 6-2,6-1
Dennis Lajola/Alea, HI (3) defeated Dennis Nevolo/Gurnee, IL (8), 6-4,4-6,6-4
Jason McNaughton/San Diego, CA (6) defeated Okechi Womeodu/Memphis, TN (4), 7-5,6-2
Jay Wong/Cupertino, CA (2) defeated Bijan Moallemi/Del Mar, CA (5), 6-3,6-2
Consolation Finals
Steve Johnson defeated Okechi Womeodu, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Steven Forman/Denis Lajola (3) defeated Jay Wong/Donald Young (1), 6-3,0-6,7-5
Third Place Playoff
Bijan Moallemi/Nathaniel Schnujgg (2) defeated Kellen Damico/Steve Johnson, 3-6,6-1,6-2
Semifinals
Jay Wong/Donald Young (1) defeated Kellen Damico/Steve Johnson (5), 4-6,6-4,7-6(3)
Steven Forman/Dennis Lajola (3) defeated Adam Schwartz/Alex Vasin (5), 6-1,6-4
Quarterfinals
Jay Wong/Donald Young (1) defeated Brennan Boyajian/Joseph Cardogan (5), 6-1,6-3
Kellen Damico/Steve Johnson (5) defeated Andrew McCarthy/Dennis Nevolo (4), 6-1,7-5
Steven Forman/Dennis Lajola (3) defeated Jeffrey Gast/Albert Jou, 6-2,6-0

Girls 14
SINGLES
Finals
Alexa Glatch (1) defeated Maggie Mello (2), 6-1,5-7,6-2
Third Place Playoff
Irina Falconi (17-32) defeated Eleanor Peters (17-32), 6-2,6-7(3),6-1
Semifinals
Alexa Glatch (1) defeated Irina Falconi (17-32), 6-0,6-1
Maggie Mello (2) defeated Eleanor Peters (17-32), 6-7(7),6-3,7-5
Quarterfinals
Alexa Glatch/Newport Beach, CA (1) defeated Alison Ramos/Carson City, CA (17), 6-4,6-3
Irina Falconi/New York, NY (17) defeated Claire Rietsch/Laguna Beach, CA (11), 6-3,7-5
Eleanor Peters/Washington, DC (17) defeated Sanaz Marand/Katy, TX (8), 6-1,6-1
Maggie Mello/Laguna Beach, CA (2) defeated Missy Clayton/Fort Lauderdale, FL (9), 6-1,6-2
Consolation Finals
Claire Rietch defeated Sanaz Marand, 4-6,6-1,6-2

DOUBLES
Finals
Alexa Glatch/Logan Hansen (1) defeated Lyndsay Kinstler/Christine Liles (2), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Leyla Entekhabi/Veronica Li (3) defeated Lauren Sabinski/Whitney Spencer (4),6-3,6-2
Semifinals
Alexa Glatch/Logan Hansen (1) defeated Lauren Sabincinski/Whitney Spencer (4), 6-1,6-0
Lyndsay Kinstler/Christine Liles (2) defeated Leyla Entekhabi/Veronica Li (3), 7-5,6-4
Quarterfinals
Alexa Glatch/Logan Hansen (1) defeated Sanaz Marand/Ashley Weinhold (5), 6-4,7-5
Lauren Sabacinski/Whitney Spencer (4) defeated Brittany Blalock/Katarina Reveche (5), 6-3,6-1
Leyla Entekhabi/Veronica Li (3) defeated Natalia Guevara/Marisa Schonfeld, 6-3,6-2
Lyndsay Kinstler/Christina Liles (2) defeated Kirsten Flower/Lena Litvak (5), 7-5,6-4

For more information about the Easter Bowl see the Tennis Week article on Seena Hamilton.

Click Here For Results, Stories & Photos from the Super National Spring Championships for 12 and under

 
Return To 2003 Super Nationals Index
 

2002 EASTER BOWL

2001 EASTER BOWL

2000 EASTER BOWL

1999 EASTER BOWL

1998 EASTER BOWL

Heel That Pain










Central Ohio Grand Prix Tennis











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL











Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders





Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe














































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage