2004 USTA NATIONAL SPRING CHAMPIONSHIPS
THE EASTER BOWL

Riviera Resort - Palm Spring, California - April 2-10, 2004

Boys 18
SINGLES
Finals
Donald Young (2) -- pictured right -- defeated Daniel Yoo (1), 3-6,6-4,6-0
Third Place Playoff
Travis Helgeson (4) defeated Sukhwa Young (17), 6-2,7-5
Semifinals
Daniel Yoo (1) defeated Travis Helgeson (4), 7-5,6-2
Donald Young defeated Sukhwa Young (17-32), 6-2,7-6(5)
Quarterfinals
Daniel Yoo/Davie, FL (1) defeated Andrew Eklov/Manhattan Beach, CA (9), 6-1,6-2
Travis Helgeson/Overland Park, KS (4) defeated Treat Huey/Alexandria, VA (14), 3-6,6-4,7-6(5)
Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL (17-32) defeated Matt Bruch/Lake Forest, IL (11), 6-3,6-1
Donald Young/Chicago, IL (2) defeated Carsten Ball/Newport Beach, CA (7), 7-6(4),6-4
Consolation Finals
Treat Huey over Carsten Ball, withdrew/injured
DOUBLES
Finals
Treat Huey/Jason Pinsky (1) defeated Dennis Lajola/Donald Young (4), 5-7,6-1,7-5
Third Place Playoff
Brandon Davis/Ashwin Kumar (3) defeated Kaes Van't Hof/Chong Wang (2), 3-6,6-3,6-1
Semifinals
Treat Huey/Jason Pinsky (1) defeated Brandon Davis/Ashwin Kumar (3), 6-3,3-6,6-3
Dennis Lajola/Donald Young (4) defeated Kaes Van't Hof/Chong Wang (2), 7-5,6-3
Quarterfinals
Treat Huey/Jason Pinsky (1) defeated Brett Binkley/Alex Lambropoulos, 6-0,6-2
Brandon Davis/Ashwin Kumar (3) defeated Ryan Waits/Sukhwa Young, 6-0,6-3
Dennis Lajola/Donald Young (4) defeated Stefan Hardy/Shan Sondhu (5), 6-2,6-2
Kaes Van't Hof/Chong Wang (2) defeated Dylan Arnould/Timothy Smyczek (5), 3-6,7-6(5),6-0

Girls 18
SINGLES
Finals
Ashley Joelson (4) defeated Audra Cohen (5) -- pictured right -- 1-6,6-2,6-3
Third Place Playoff
Jessica Nguyen (6) defeated Andrea Remynse (8), 6-2,1-6,6-3
Semifinals
Ashley Joelson (4) defeated Andrea Remynse (8), 6-3,1-6,6-1
Audra Cohen (5) defeated Jessica Nguyen (6), 7-6(5),7-5
Quarterfinals
Andrea Remynse/Battle Creek, MI (8) defeated Lejla Hodzic/Cupertino, CA (17-32), 6-0,6-3
Ashley Joelson/Austin, TX (4) defeated Lindsey Nelson/Orange, CA (7), 6-2,2-6,6-4
Jessica Nguyen/Chatsworth, CA (6) defeated Jennifer Stevens/Miami, FL (13), 6-2,5-7,6-3
Audra Cohen/Plantation, FL (5) defeated Elizabeth Kobak/Old Westbury, NY (17-32), 6-1,6-1
Consolation Finals
Nicole Leimbach defeated Celia Durkin, 6-1,7-5
DOUBLES
Finals
Lindsay Burdette/Audra Cohen (3) defeated Brook Buck/Kelcy Tefft (4), 4-6,6-2,6-4
Third Place Playoff
Celia Durkin/Sylvia Kosakowski (5-8) defeated Elizabeth Kobak/Elizabeth Lumpkin (5-8), 6-3,4-6,6-2
Semifinals
Brook Buck/Kelcy Tefft (4) defeated Elizabeth Kobak/Elizabeth Lumpkin (5-8), 6-2,3-6,6-3
Lindsay Burdette/Audra Cohen (3) defeated Celia Durkin/Sylvia Kosakowski (5-8), 7-6(3),4-6,6-3
Quarterfinals
Elizabeth Kobak/Elizabeth Lumpkin (5-8) defeated Lindsey Nelson/Jessia Nguyen (1), 6-3,7-6
Brook Buck/Kelcy Tefft (4) defeated Victoria Brymer/Daron Moore, 6-3,6-1
Lindsay Burdette/Audra Cohen (3) defeated Alexa Glatch/Vania King (5-8), 1-6,6-4,6-4
Celia Durkin/Sylvia Kosakowski (5-8) defeated Lejla Hodzic/Tracy Lin (2), 6-4,7-5

Boys 16
SINGLES
Finals
Sam Querrey (5) defeated Connor Pollock (17-32) -- pictured right -- 6-4,6-2
Third Place Playoff
Spencer Vegosen (12) defeated Jay Wong (2), 4-6,6-4,6-4
Semifinals
Connor Pollock (17-32) defeated Spencer Vegosen (12), 6-3,6-4
Sam Querrey (5) defeated Jay Wong (2), 6-1,4-6,6-4
Quarterfinals
Spencer Vegosen/Chicago, IL (12) defeated Davey Sandgren/Gallatin, TN, 7-6(3),6-3
Connor Pollock/San Antonio, TX (17-32) defeated Wesley Hancock/Saint George, UT (17-32), 6-4,6-4
Sam Querrey/Thousand Oaks, CA (5) defeated Steven Forman/Del Mar, CA (17-32), 6-3,6-4
Jay Wong/Cupertino, CA (2) defeated Rook Schellenberg/Dallas, TX (7), 4-6,6-3,6-4
Consolation Finals
Justin Kronauge defeated Jamie Hunt, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Jamie Hunt/Conor Pollock (2) defeated Jonathan Calienes/Alex Krueger-Wyman (1), 3-6,7-6(3),7-6(0)
Third Place Playoff
Steven Forman/Steve Johnson (3) defeated Bobby Dye/Justin Kronauge, 7-5,1-6,6-4
Semifinals
Jonathan Calienes/Alex Krueger-Wyman (1) defeated Steven Forman/Steve Johnson (3), 7-5,6-1
Jamie Hunt/Conor Pollock (2) defeated Bobby Dye/Justin Kronauge, 6-1,6-2
Quarterfinals
Jonathan Calienes/Alex Krueger-Wyman (1) defeated Douglas Perrin/Davey Sandgren, 7-5,3-6,7-5
Steven Forman/Steve Johnson (3) defeated Kellen Damico/Sam Querrey (5), 6-2,6-1
Bobby Dye/Justin Kronauge defeated Alexander Grothman/Michael Sroczynski, 6-3,3-6,6-3
Jamie Hunt/Conor Pollock (2) defeated Ted Kelly/Brendan Lynch, 6-2,7-5

Girls 16
SINGLES
Finals
Logan Hansen (1) -- pictured right -- defeated Sanaz Marand (17-32), 7-5,6-2
Third Place Playoff
Hilary Barte/Newhall, CA (16) defeated Meg Fanjoy (10), 4-6,6-0,6-1
Semifinals
Logan Hansen (1) defeated Hilary Barte (16), 6-4,6-1
Sanaz Marand (17-32) defeated Meg Fanjoy (10), 6-2,7-5
Quarterfinals
Logan Hansen/Santa Monica, CA (1) defeated Linda Mushref/Brentwood, TN (9), 6-3,2-6,6-3
Hilary Barte/Newhall, CA (16) defeated Katarina Reveche/Canoga Park, CA, 6-1,7-5
Sanaz Marand/Katy, TX (17-32) defeated Letla Entekhabi/Agoura, CA (17-32), 6-4,6-1
Meg Fanjoy/Statesville, NC (10) defeated Alexis Dorr/Wesley Chapel, FL (17-32), 7-5,6-1
Consolation Finals
Kristy McVitty defeated Linda Mushref, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Kristy Frilling/Ashley Weinhold defeated Hilary Barte/Logan Hansen (3), 6-4,3-6,6-4
Third Place Playoff
Amanda Craddock/Colleen Rielley (1) defeated Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2), 7-5,6-4
Semifinals
Hilary Barte/Logan Hansen (3) defeated Amanda Craddock/Colleen Rielley (1), 7-5,3-6,7-6(0)
Kristy Frilling/Ashley Weinhold defeated Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2), 6-4,6-1
Quarterfinals
Amanda Craddock/Colleen Rielley (1) defeated Brintney Larson/Kristen McVitty (5-8), 6-2,6-0
Hilary Barte/Logan Hansen (3) defeated Lyndsay Kinstler/Christina Liles (5-8), 6-2,1-6,6-2
Kristy Frilling/Ashley Weinhold defeated Meg Fanjoy/Elizabeth Wood (4), 7-6(5),6-1
Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2) defeated Cameron Hubbs/Nicole Kantor (5-8), 6-0,5-7,6-4

Boys 14
SINGLES
Finals
Mateuez Kecki (1) defeated Andy Magee (17-32), 4-6,6-3,6-2
Third Place Playoff
Waylon Chin (13) -- pictured right -- defeated Ryan Lissner (10), 6-7,6-4,6-1
Semifinals
Mateuez Kecki (1) defeated Waylon Chin (13), 6-3,6-2
Andy Magee (17-32) defeated Ryan Lissner (10), 6-3,6-2
Quarterfinals
Mateuez Kecki/Sacramento, CA (1) defeated Chase Buchanan/Gahanna, OH (8), 6-2,6-1
Waylon Chin/Delray Beach, FL (13) defeated Austen Kauss/Overland Park, KS (7), 7-6(1),6-4
Ryan Lissner/Ellicott City, MD (10) defeated Maksim Tikhomirov/Philadelphia, PA (6), 6-1,4-6,6-2
Andy Magee/Rolling Hills Est, CA (17-32) defeated Ignacio Taboada/Atlanta, GA, 6-2,7-6(4)
Consolation Finals
Jarad Pinsky defeated Drew Daniel, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Drew Daniel/Andy Magee (3) defeated Mateuez Kecki/Christopher Madden (4), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Austen Kauss/Christopher Speer defeated Nicolas Meister/Daniel Moss, 6-3,6-4
Semifinals
Mateuez Kecki/Christopher Madden (4) defeated Austen Kauss/Christopher Speer, 6-1,6-2
Drew Daniel/Andy Magee (3) defeated Nicolas Meister/Daniel Moss, 6-2,6-1
Quarterfinals
Austen Kauss/Christopher Speer defeated Jarmere Jenkins/Rashaad Williams (1), 5-7,7-6,6-1
Mateuez Kecki/Christopher Madden (4) defeated Billy Strunk/Tim Wu, 7-6(12),retired/injured
Drew Daniel/Andy Magee (3) over Lewis Hong/Kevin Pang, withdrew/ill
Nicolas Meister/Daniel Moss defeated Tyler Bowman/Jenson Turner, 7-5,6-4

Girls 14
SINGLES
Finals
Denise Dy (1) defeated McCall Jones (2), 6-1,7-5
Third Place Playoff
Keri Wong (7) defeated Kendra Ivey (6), 3-6,6-3,6-2
Semifinals
Denise Dy (1) defeated Keri Wong (7), 7-6(4),6-1
McCall Jones (2) defeated Kendra Ivey (6), 7-5,6-3
Quarterfinals
Denise Dy/San Jose, CA (1) defeated Ashley Turpin/New Braunfels, TX (17), 6-3,6-4
Keri Wong/Jackson, MS (7) defeated Brooke Bartlett/Fountain Valley, CA (17), 6-1,6-1
Kendra Ivey/Monarch Beach, CA (6) defeated Samantha Smith/Los Angeles, CA (4), 6-2,6-4
McCall Jones/Coto De Caza, CA (2) defeated Chelsey Gullickson/Palm Beach Gardens, FL (9), 6-1,6-1
Consolation Finals
Claire Bartlett defeated Samantha Smith, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Krista Damico/Asia Mohammad (2) defeated McCall Jones/Alison Ramos (5-8), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Jessica Alexander/Lauren Embree defeated Brittany Augustine/Catherine Isip, 6-1,6-4
Semifinals
McCall Jones/Alison Ramos (5-8) defeated Brittany Augustine/Catherine Isip, 7-5,7-6(4)
Krista Damico/Asia Mohammad (2) defeated Jessica Alexander/Lauren Embree, 6-4,7-5
Quarterfinals
Brittany Augustine/Catherine Isip defeated Kendra Ivey/Natasha Makarova (5), 6-4,2-6,7-6
McCall Jones/Alison Ramos (5-8) defeated Claire Bartlett/Keri Wong (3), 7-5,6-1
Jessica Alexander/Lauren Embree defeated Tara Eckel/Courtney Fenimore (5), 6-4,6-4
Krista Damico/Asia Mohammad (2) defeated Stephanie Hammel/Alyssa Nafarette, 6-1,5-7,6-4

 
Return To 2004 Nationals Index
 

2003 EASTER BOWL

2002 EASTER BOWL

2001 EASTER BOWL

2000 EASTER BOWL

1999 EASTER BOWL

1998 EASTER BOWL

Google






So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect



























New...
CollegeAndJuniorTennis'
MegaFitness Store


























Central Ohio Grand Prix Tennis











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL











Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders











Check Out
TENNIS WEEK












Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe












Return to:
College And Junior
Tennis Homepage