2002 EDDIE HERR INTERNATIONAL
JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Bolletieri Sports Tennis Academy - Bradenton, Florida
November 25-30, 2002

Boys' 18
SINGLES
Finals
Florin Mergea (5) defeated Nestor Briceno -- pictured right -- 6-3,1-6,6-3
Semifinals
Nestor Briceno defeated Horia Tecau, 1-6,6-3,6-4
Floren Megea (5) defeated Florian Lemke (8), 6-4,6-7(10),6-4
Quarterfinals
Horia Tecau/Romania defeated Mathieu Montcourt/France (1), 1-6,7-6(6),6-1
Nestor Briceno/USA defeated Heithem Abid/Tunusia (13), 6-1,4-6,6-1
Florin Mergea/Romania (5) defeated Lado Chikhladze/Georgia, 6-2,6-7(5),6-1
Florian Lemke/Germany (8) defeated Komlavi Loglo/Togo (15), 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Florin Mergea/Horia Tecau (1) defeated Scott Oudsema/Phillip Simmonds, 3-6,6-4,6-2
Semifinals
Florin Mergea/Horia Tecau (1) defeated Jose-Luis Munguruza/Sukhwa Young, 0-2,40-0 retired/injured
Scott Oudsema/Phillip Simmonds (2) defeated Frederico Gil/Brian Hung (3), 3-6,6-4,6-2
Quarterfinals
Florin Mergea/Horia Tecau (1) defeated Alexander Skrypko/Mischa Zverev (6), 6-3,6-3
Jose-Luis Munguruza/Sukhwa Young defeated Luis Flores/Antonio Ruiz (4), 5-7,6-3,6-4
Frederico Gil/Brian Hung (3) defeated Heithem Abid/Komlavi Loglo (5), 6-3,6-1
Scott Oudsema/Phillip Simmonds (2) over Novak Djokovic/Tomislav Hadzic by default

18s Mixed Doubles
Finals
Kamil Capkovic/Jarmila Gajdosova (1) defeated Nestor Briceno/Megan Falcon, 8-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Ana Ivanovic (13) defeated Jarmila Gajdosova (2) -- pictured right -- 7-6(6),6-1
Semifinals
Ana Ivanovic (13) defeated Liana Balaci (6), 6-3,7-5
Jarmila Gajdosova (2) defeated Katrina Bohmova (5), 6-3,7-5
Quarterfinals
Liana Balaci/Romania (6) defeated Anna-Lena Gronefeld/Germany (1), 6-3,6-4
Ana Ivanovic/Yugoslavia (13) defeated Viktoriya Kutuzova/Ukraine, 7-5,7-6(6)
Katrina Bohmova/Czech Republic (5) defeated Megan Moulton-Levy/USA, 6-1,6-1
Jarmila Gajdosova/Slovakia (2) defeated Katarina Zoricic/Canada, 3-6,6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Jarmila Gajdesova/Andrea Hlavackova (1) defeated Anna-Lena Gronefeld/Aurelija Miseviciute (2), 6-3,6-1
Semifinals
Jarmila Gajdosova/Andrea Hlavackova (1) defeated Sylvia Montero/Charlene Vanneste (5), 6-3,7-5
Anna-Lena Gronefeld/Aurelija Miseviciute (2) defeated Megan Falcon/Nicole Pitts (4), 6-7(2),7-6(6),6-0
Quarterfinals
Jarmila Gajdosova/Andrea Hlavackova (1) defeated Audra Cohen/Stacia Fonseca, 6-1,6-2
Sylvia Montero/Charlene Vanneste (5) defeated Andreja Klepac/Shadisha Robinson (3), 6-3,7-5
Megan Falcon/Nicole Pitts (4) defeated Maryori Franco/Micaela Moran (6), 4-6,6-2,6-3
Anna-Lena Gronefeld/Aurelija Miseviciute (2) defeated Anne Dickhardt/Shahar Peer, 6-3,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals
Mykyta Kryvonos (15) defeated Gregory Ouellette (5), 6-3,6-0
Semifinals
Gregory Ouellette (5) defeated Juan Pablo Amado (6), 2-6,7-5,6-3
Mykyta Kryvonos (15) defeated Yahor Puntus, 6-1,6-2
Quarterfinals
Juan Pablo Amado/Argentina (6) defeated Jeremy Drean/France, 6-1,6-4
Gregory Ouellette/USA (5) defeated Salifu Mohammed/Ghana, 6-2,6-2
Mykyta Kryvonos/USA (15) defeated David Goulet/Canada (12), 6-4,6-4
Yahor Puntus/Belarus defeated Fabrice Martin/France, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Juan Pablo Amado/Daniel Vallverdu defeated Timothy Neilly/Marc Spicijaric (1), 9-8(6)
Semifinals
Timothy Neilly/Marc Spicijaric (1) defeated Matkieu Dehaine/Jeremy Drean, 8-4
Juan Pablo Amado/Daniel Vallverdu defeated Evan Dufaux/Christoph Lessiak, 8-1
Quarterfinals
Timothy Neilly/Marc Spicijaric (1) defeated Jesse Levine/Eric Riley, 9-7
Matkieu Dehaine/Jeremy Drean defeated Alexander Clayton/Yahor Puntus, 8-5
Evan Dufaux/Christoph Lessiak defeated Jason Labrosse/Yuichi Uda, 9-8(3)
Juan Pablo Amado/Daniel Vallverdu defeated Gerardo Azcurra/Jose Carlos Tolentino, 8-6

16s Mixed Doubles
Finals
Lolita Frangulyan/Dragoslav Pokrajac won by double default

Girls' 16
SINGLES
Finals
Alissa Kleybanova (1) defeated Andrea Remynse (7) -- pictured right -- 6-3,6-1
Semifinals
Alissa Kleybanova (1) defeated Alina Sufiarova (6), 6-1,6-2
Andrea Remynse (7) defeated Bryce Marable, 6-3,6-2
Quarterfinals
Alissa Kleybanova/Russia (1) defeated Song Shanshan/China, 6-2,6-1
Alina Sufiarova/Russia (6) defeated Heidi El Tabakh/Egypt (3), 7-5,6-4
Bryce Marable/USA defeated Ariela Perez/Argentina (5), 7-6(3),6-2
Andrea Remynse/USA 97) defeated Valerie Saillant/Canada (2), 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
I-Hui Chang/Song Shanshan defeated Brintney Larson/Jennifer Larson, 8-5
Semifinals
Brintney Larson/Jennifer Larson defeated Inna Agababian/Malvina De La Canal, 8-2
I-Hui Chang/Song Shanshan defeated Suzanna Mansour/Caren Seenauth, 8-6
Quarterfinals
Inna Agababian/Malvina De La Canal defeated Virginia Donda/Laura Vallverdu, 9-8(8)
Brintney Larson/Jennifer Larson defeated Bryce Marable/Andrea Remynse, 8-4
Suzanna Mansour/Caren Seenauth defeated Caitlin Arnould/Alina Sufiarova, 9-7
I-Hui Chang/Song Shanshan over Melissa Mang/Liberty Sveke (2) by default

Boys' 14
SINGLES
Finals
Pavel Tchekhov (11) defeated Philip Bester, 7-6(5),3-6,7-6(2)
Semifinals
Pavel Tchekhov (11) defeated Frederic DeFays, 6-2,6-3
Philip Bester defeated Jamie Hunt (15), 6-2,6-2
Quarterfinals
Frederic DeFays/Berlgium defated Clint Bowles/USA, 6-2,6-1
Pavel Tchekhov/Russia (11) defeated Genki Tomita/Japan, 7-5,6-3
Jamie Hunt/USA (15) defeated Jonathan Boym/USA (4), 6-2,6-1
Philip Bester/Canada defeated Plamen Avramov/Bulgaria (2), 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Calvin Kemp/Donald Young defeated Philip Bester/Clay Donato, 8-6
Semifinals
Philip Bester/Clay Donato defeated Clint Bowles/Johnny Hamui, 8-5
Calvin Kemp/Donald Young over Juan Del Potro/Jean Michel Durango Wiches (3) by default
Quarterfinals
Philip Bester/Clay Donato defeated Kei Nishikori/Genki Tomita, 8-4
Clint Bowles/Johnny Hamui defeated Pavel Cerny/Jiri Kosler, 8-3
Juan Del Potro/Jean Michel Durango Wiches (3) defeated Thomas Estrada/Sebastian Gallego, 8-5
Calvin Kemp/Donald Young defeated Plamen Avramov/Pavel Tchekhov (2), 9-8(8)

14s Mixed Doubles
Finals
Karolina Jovanovic/Robert Varga (2) defeated Jonathan Boym/Lindsay Burdette (1), 9-8

Girls' 14
SINGLES
Finals
Krysty Marcio (2) defeated Liu Wanting, 6-2,6-4
Semifinals
Liu Wanting defeated Viktoria Agrioutenkova (14),
Krysty Marcio (2) defeated Lindsay Burdette (3), 6-4,6-2
Quarterfinals
Viktoria Agrioutenkova/Russia (14) defeated Yvette Hyndman/USA (1), 6-4,7-6(4)
Liu Wanting/China defeated Jennifer Stevens/USA, 6-0,6-1
Lindsay Burdette/USA (3) defeated Maria Fernanda Alvarez/Bulgaria, 6-1,6-4
Krysty Marcio/USA (2) defeated Stephanie Herz/Netherlands, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals
Vika Azaranka/Volha Havartsova (2) defeated Yvette Hundman/Krysty Marcio (1), 8-0
Semifinals
Yvette Hundman/Krysty Marcio (1) defeated Lauren Albanese/Nina Pantic, 9-7
Vika Azaranka/Volha Havartsova (2) defeated Jung-Yoon Shin/Liu Wanting, 8-3
Quarterfinals
Yvette Hyndman/Krysty Marcio (1) defeated Viktoria Agrioutenkova/Iryna Matiychyk, 8-4
Lauren Albanese/Nina Pantic defeated Lindsay Burdette/Ashley Weinhold (4), 8-5
Jung-Yoon Shin/Liu Wanting defeated Christina Liles/Jennifer Stevens, 8-6
Vika Azaranka/Volha Havartsova (2) defeated Ekaterina Mirnova/Christina Ruiz, 8-2

Boys' 12
SINGLES
Finals
Maksim Tikhomirov defeated Rashaad Williams, 6-4,6-3
Semifinals
Rashaad Williams defeated Mateuxz Kecki, 6-1,6-3
Maksim Tikhomirov defeated Andy Magee, 6-0,6-3
Quarterfinals
Mateuxz Kecki/USA defeated Ilya Belyaev/Russia, 4-6,6-0,6-4
Rashaad Williams/USA defeated Eric Spector/USA, 6-0,6-0
Maksim Tikhomirov/USA defeated Blake Davis/USA, 6-2,7-5
Andy Magee/USA defeated Christopher Speer/USA, 6-1,7-6(4)
DOUBLES
Finals
David Cotrone/Tomas Marek defeated Ilya Belyaev/Evgueni Donskoy, 8-6
Semifinals
Ilya Belyaev/Evgueni Donskoy defeated Blake Davis/Andy Magee, 8-3
David Cotrone/Tomas Marek defeated Devin Britton/Anderson Reed, 8-3
Quarterfinals
Blake David/Andy Magee defeated Nicholas Gutsche/Bryan Swarz, 8-5
Ilya Belyaev/Evgueni Donskoy defeated Mateuxz Kecki/Michael Navarro, 9-7
David Cotrone/Tomas Marek defeated Joey Burkhardt/Austin Krajicek, 8-5
Devin Britton/Anderson Reed defeated Jarmere Jenkins/Rashaad Williams, 8-3

12s Mixed Doubles
Finals
Madison Brengle/Michael Clarke defeated Daniel Gliner/Kristen Roth, 8-6

Girls' 12
SINGLES
Finals
Sharon Fichman defeated Ine Nowe, 6-2,6-1
Semifinals
Ine Nowe defeated Madison Brengle, 6-3,6-0
Sharon Fichman defeated Valentine Fauviau, 6-1,6-1
Quarterfinals
Ine Nowe/Belarus defeated Artijeta Goxhuli/Great Britain, 6-0,6-2
Madison Brengle/USA defeated Julia Glushko/Israel, 6-3,4-6,6-1
Valentine Fauviau/France defeated Kristy Frilling/USA, 6-4,6-2
Sharon Fichman/Canada defeated Kristen Roth/USA, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Sharon Fichman/Stefi Glijne defeated Tiarne Ettinghausen/Tammi Patterson, 8-1
Semifinals
Sharon Fichman/Stefi Glijne defeated Kristy Frilling/Jovanna Vasic, 9-7
Tiarne Ettinghausen/Tammi Patterson defeated Arbresha Goxhuli/Artijeta Goxhuli, 8-4
Quarterfinals
Kristy Frilling/Jovanna Vasic defeated Sarah Cohen/Maria Mokh, 8-6
Sharon Fichman/Stefi Glijne defeated Missy Clayton/Ine Nowe, 8-0
Arbresha Goxhuli/Artijeta Goxhuli defeated Nicole Bartnik/Jessica Cohen, 8-4
Tiarne Ettinghausen/Tammi Patterson defeated Alexandra Cercone/Keri Frankenberger, 8-6

2001 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2000 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1999 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1998 EDDIE HERR INTERNATIONALS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print




















Check Out
TENNIS WEEK







Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google











College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees





click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE































Return to:
College And Junior Tennis