2003 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS
Seascape Sports Club - Aptos, California - July 28-August 1, 2002

Boys' 18
SINGLES
Finals
Michael Chin (5) defeated Michael Starr (4), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Cameron Parker (2) defeated Assad Malik, 6-1,6-2
Semifinals
Michael Starr (4) defeated Assad Malik, 6-4,6-7(2),6-3
Michael Chin (5) defated Cameron Parker (2), 6-3,6-3
Quarterfinals
Assad Malik/Sacramento, CA defeated Ramesh Thondapu/Merced, CA, 6-3,6-0
Michael Starr/Alamo, CA (4) defeated Scott Blumenkranz/Portola Valley, CA (6), 6-2,4-6,7-6(9)
Michael Chin/Sunnyvale, CA (5) defeated Michael Abitbol/San Diego, CA, 6-2,6-2
Cameron Parker/Las Vegas, NV (2) defeated Brody Saunders/Park City, UT (7), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Michael Chin/Justin Garcia defeated Scott Blumenkranz/Ramesh Thondapu, 8-4
Semifinals
Scott Blumenkranz/Ramesh Thondapu defeated Ian Hardey/Mohammed Shaikh, 8-6
Michael Chin/Justin Garcia defeated Michael Abitol/Landon Hilker, 8-0
Quarterfinals
Scott Blumenkranz/Ramesh Thondapu over Olivier Gaines/Robert Wong, withdrew
Ian Hardey/Mohammed Shaikh defeated Ariel Hausman/Patrick Tool, 8-2
Michael Chin/Justin Garcia defeated Daniel Soloman/Michael Starr, 8-4
Michael Abitol/Landon Hilker over Daniel Amaris/Hugo Palau Conde, withdrew

Girls' 18
SINGLES
Finals
Stephanie Schnitter (2) defeated Camelia Todorova (1), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Daron Moore (3) defeated Cheyenne Reveche (4), 7-5,7-5
Semifinals
Camelia Todorova (1) defeated Daron Moore (3), 6-3,6-4
Stephanie Schnitter (2) defeated Cheyenne Reveche (4), 6-0,6-4
Quarterfinals
Camelia Todorova/La Jolla, CA (1) defeated Samantha Georgino/Bakersfield, CA (7), 4-6,7-5,6-3
Daron Moore/Studio City, CA (3) defeated Inna Agababian/San Francisco, CA, 3-6,6-4,6-1
Cheyenne Reveche/Conoga Park, CA (4) defeated Natalie Rosenblum/San Francisco, CA, 6-4,7-5
Stephanie Schnitter/San Jose, CA (2) defeated Bay Daniels/Hemet, CA, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Samantha Georgino/Camelia Todorova defeated Alexandra Jurewitz/Cheyenne Reveche, 8-6
Semifinals
Alexandra Jurewitz/Cheyenne Reveche defeated Stefanie Ordoveza/Megan Sweeney, 8-3
Samantha Georgino/Camelia Todorova defeated Bryce Kristal/Drew Kristal, 8-6
Quarterfinals
Alexandra Jurewitz/Cheyenne Reveche defeated Ade Omodele/Stephanie Schnitter, 8-3
Stefanie Ordoveza/Megan Sweeney defeated Jovanna Pavisic/Marjorie Youn, 8-1
Samantha Georgino/Camelia Todorova over Bonnie Gregory/Sarah Last, withdrew
Bryce Kristal/Drew Kristal defeated Cynthia Kitch/Allison Legakis, 8-2

Boys' 16
SINGLES
Finals
Jeffrey Gast (7) defeated Ravi Raghavan, 5-7,6-1,6-4
Third Place Playoff
Kevin Kaiser (8) defeated Evan Schleining, 6-3,6-1
Semifinals
Ravi Raghavan defeated Kevin Kaiser, 6-4,6-0
Jeffrey Gast (7) defeated Evan Schleining, 6-1,6-4
Quarterfinals
Kevin Kaiser/Saratoga, CA (8) defeated Michael Reiser/Clayton, CA (1), 6-3,6-3
Ravi Raghavan/Saratoga, CA defeated Eric Ramos/Alameda, CA (10), 1-6,6-2,6-3
Jeffrey Gast/Saratoga, CA (7) defeated Sam Wagner/Los Angeles, CA (9), 6-7(3),7-5,6-0
Evan Schleining/Ashland, OR defeated Brandon Low/Cupertino, CA (2), 1-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Allen Tsang/Sam Wagner defeated Evan Schleining/Justin Shoolery, 8-5
Semifinals
Allen Tsang/Sam Wagner defeated Aaron Elbert/Gavin Garrison, 8-1
Evan Schleining/Justin Shoolery defeated Thomas McGee/Nikita Shchepin, 8-6
Quarterfinals
Aaron Elbert/Gavin Garrison defeated Nico Bernardo/Heedrin Bustamante, 8-6
Allen Tsang/Sam Wagner defeated Landon Browne/Ravi Raghavan, 8-1
Thomas McGee/Nikita Shchepin defeated Andrew Diehl/Quan Vu, 8-5
Evan Schleining/Justin Shoolery defeated Jimmy Liang/Kevin Liang, 8-5

Girls' 16
SINGLES
Finals
Denise Dy (1) defeated Priscilla Castillo (2), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Carmen Seremeta (3) defeated Erin Young (4), 6-3,6-0
Semifinals
Denise Dy (1) defeated Carmen Seremeta (3), 6-3,6-1
Priscilla Castillo (2) defeated Erin Young (4), score unavailable
Quarterfinals
Denise Dy/San Jose (1) defeated Tanvi Dudhela/San Jose, CA (8), 6-0,6-4
Carmen Seremeta/Cupertino, CA (3) defeated Alexandra Lipton/Saratoga, CA (6), 6-1,6-2
Erin Young/Fairfield, CA (4) defeated Katja Decker-Sadowski/Santa Barbara, CA (7), 6-4,5-7,6-4
Priscilla Castillo/Miami, FL (2) defeated Dana Popescu/Cupertino, CA, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Alexandria Griffin/Lindsey Griffin defeated Nisha Dixit/Denise Dy, 8-6
Semifinals
Nisha Dixit/Denise Dy defeated Kata Carnahan/Roxanne Teti, 8-6
Alexandria Griffin/Lindsey Griffin defeated Lorena Gonzalez/Liza Marpuri, 8-6
Quarterfinals
Nisha Dixit/Denise Dy defeated Nicole Adams/Silvana Dukic, 8-2
Kate Carnahan/Roxanne Teti defeated Katja Decker-Sadowski/Whitney Peterson, 8-6
Lorena Gonzalez/Liza Marpuri defeated Hayley Young/Miranda Young, 8-3
Alexandria Griffin/Lindsey Griffin defeated Myra Davoudi/Tanvi Dudhela, 8-3

Boys' 14
SINGLES
Finals
Ahilan Anulandan (5) defeated Daniel Nguyen, 6-3,7-6(3)
Third Place Playoff
Todd Berry (8) over Jordan Smith (5), withdrew/injured
Semifinals
Ahilan Arulanandan (6) defeated Jordan Smith (5), 6-4,3-6,retired/injured
Daniel Nguyen defeated Todd Berry (8), 7-5,6-3
Quarterfinals
Jordan Smith/Memphis, TN (5) defeated Devin Nerenburg/Montara, CA (1), 4-6,6-1,6-3
Ahilan Arulanandan/Danville CA (6) defeated Alex Kotlyar/San Francisco, CA (3), 6-3,3-6,6-3
Daniel Nguyen/Oxnard, CA defeated Denny Fafek/Mountain View, CA (7), 6-1,6-2
Todd Berry/Tiburon, CA (8) defeated Kevin Cheng/Santa Barbara, CA, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals
Aba Omodele-Lucien/Brian Pybas defeated Adam Davison/Jamie Hutter, 8-4
Semifinals
Adam Davison/Jamie Hutter defeated Andrew Kells/Alex Kotlyar, 8-6
Aba Omodele-Lucien/Brian Pybas over Daniel Nguyen/Jordan Smith, withdrew
Quarterfinals
Andrew Kells/Alex Kotlyar defeated Ari Cohen/Billy Grokenberger, 8-3
Adam Davison/Jamie Hutter defeated David Clark/Nathan Manashirov, 8-5
Aba Omodele-Lucien/Brian Pybas defeated Nicholas Ballou/Naveen Dixit, 9-7
Daniel Nguyen/Jordan Smith defeated Todd Berry/Denny Fafek, 8-5

Girls' 14
SINGLES
Finals
Sarah Hoffman (1) defeated Jordan Dockendorf (3), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Allie Will (2) defeated Svetlana Tsodikov (4), 2-6,6-2,6-1
Semifinals
Sarah Hoffman (1) defeated Svetlana Tsodikov (4), 6-4,6-1
Jordan Dockendorf (3) defeated Allie Will (2), 6-2,6-4
Quarterfinals
Sarah Hoffman/Atherton, CA (1) defeated Alejandra Apecechea/Fresno, CA (9), 6-2,6-3
Svetlana Tsodikov/San Francisco, CA (4) defeated Taskeen Bains/Fremont, CA, 6-3,6-2
Jordan Dockendorf/Santa Barbara, CA (3) defeated Bobbie Englert/Atherton, CA (6), 7-5,6-2
Allie Will/Boca Raton, FL (2) defeated Stephany Chang/San Jose, CA (5), 7-6(2),6-2
DOUBLES
Finals
Bobbie Englert/Sarah Hoffman defeated Natalie Duckor/Allie Will, 9-7
Semifinals
Bobbie Englert/Sarah Hoffman defeated Laurie Davis/Megan Roberts, 9-7
Natalie Duckor/Allie Will defeated Danielle Burke/Aeriel Ellis, 8-5
Quarterfinals (First Round)
Bobbie Englert/Sarah Hoffman defeated Mary Chamaki/Hilary Schroeder, 8-1
Laurie Davis/Megan Roberts defeated Katharine Dicconson/Lauren Guerdat, 8-5
Danielle Burke/Aeriel Ellis defeated Jordan Dockendort/Marissa Ward, 8-3
Natalie Duckor/Allie Will defeated Shannon Cassidy/Priya Prasad, 8-1

Boys' 12
SINGLES
Finals
Adrian Schwarzer (1) defeated Daniel Hoffman (3), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Dominic Bermudez (2) defeated Daniel Ho (4), 6-3,6-2
Semifinals
Adrian Schwarzer (1) defeated Daniel Ho (4), 6-0,6-3
Daniel Hoffman (3) defeated Carlos Bermudez, 1-6,6-3,6-3
Quarterfinals
Adrian Schwarzer/Fremont, CA (1) defeated Chris Eriksson/Santa Rosa, CA (8), 6-3,6-3
Daniel Ho/Los Angeles, CA (4) defeated Samuel Ling/Los Altos, CA (6), 6-2,6-1
Daniel Hoffman/Atherton, CA (3) defeated Drexler Dy/San Jose, CA (5), 6-4,4-6,6-1
Carlos Bermudez/Tucson, AZ defeated Dominic Bermudez/Tucson, AZ (2), 7-5,6-0
DOUBLES
Finals
Jamin Ball/Adrian Schwarzer defeated Maxfield Glenn/Daniel Hoffman, 8-3
Semifinals
Jamin Ball/Adrian Schwarzer defeated Chris Eriksson/Brandon Sera, 8-4
Maxfield Glenn/Daniel Hoffman defeated Ian Clark/Alex Hsiung, 8-2
Quarterfinals
Jamin Ball/Adrian Schwarzer defeated Skyler Davis/Spencer Simon, 8-0
Chris Eriksson/Brandon Sera defeated Carlos Bermudez/Dominic Bermudez, 8-5
Ian Clark/Alex Hsiung defeated Reid Patterson/Vyas Ramasubramani, 8-4
Maxfield Glenn/Daniel Hoffman defeated Jason Ku/Jeffrey Ku, 8-0

Girls' 12
SINGLES
Finals
Michelle Lam (3) defeated Kelly Lamble (1), 6-1,4-6,6-3
Third Place Playoff
Taylor Davis (4) defeated Zoe DeBruycker, 7-5,6-3
Semifinals
Kelly Lamble (1) defeated Taylor Davis (4), 1-6,6-2,6-3
Michelle Lam (3) defeated Zoe DeBruycker, 6-1,6-4
Quarterfinals
Kelly Lamble/Saratoga, CA (1) defeated Mara Schmidt/Newport Beach, CA, 6-0,6-1
Tayler Davis/San Jose, CA (4) defeated Rachel Decker-Sadowski/Santa Barbara, CA, 4-6,6-0,6-1
Michelle Lam/San Francisco, CA (3) defeated Caroline Teti/Santa Barbara, CA, 6-0,6-0
Zoe De Bruycker/Saratoga, CA defeated Samantha Lam/Mountain View, CA (2), 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Michelle Lam/Kelly Lamble defeated Taylor Davis/Zoe De Bruycker, 8-5
Semifinals
Michelle Lam/Kelly Lamble defeated Chau Nguyen/Kara Wang, 8-3
Tayler Davis/Zoe De Bruycker defeated Rachel Decker-Sadowski/Mara Schmidt, 8-1
Quarterfinals (First Round)
Michelle Lam/Kelly Lamble received a bye
Chau Nguyen/Kara Wang received a bye
Rachel Decker-Sadowski/Mara Schmidt over Mary Chamaki/Gabrielle Gatewood, withdrew
Tayler Davis/Zoe De Bruycker defeated Sierra Ellison/Caroline Teti, 8-2

2002 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

2001 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

2000 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

1999 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

1998 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS






Tennis Tickets









College Tennis Camps For Teens









On Court Off Court




Weight Training




Sign The Banner For The Tennis Channel




Save At The Pump




























Zappos Winter 2003 Vertical Banner



Tennis Mundo Search Engine









6 Science Fiction Books for $1









CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










The Mental Athlete

See A Review









Go Tennis - It's Tennis On The Net








Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders







Return to:
College And Junior
Tennis Homepage