2004 PEACH STATE CLASSIC
Peachtree City Tennis Center - Peachtree City, Georgia
May 29-31, 2004

Boys' 18 Singles
Finals
Marc Dwyer (9-16) defeated Jordan Delass (1), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Attila Bucko (9-16) defeated Nate Nelms, 6-4,6-4
Semifinals
Jordan Delass (1) defeated Nate Nelms, 6-1,6-2
Marc Dwyer (9-16) defeated Attila Bucko (9-16)
Quarterfinals
Jordan Delass/Marietta, GA (1) defeated Richard Offutt/Charlotte, NC, 6-1,6-1
Nate Nelms/Saint Marys, GA defeated Kurt Zaske/Bloomfield, MI (3), 6-3,6-4
Attila Bucko/Boca Raton, FL (9-16) defeated Spencer Vegosen/Chicago, IL (5), 6-3,6-3
Marc Dwyer/Peachtree City, GA (9-16) defeated Ned Samuelson/Belmont, MA (2), 6-3,6-4

Girls' 18 Singles
Finals
Kimberly Couts -- pictured right -- defeated Christian Tara (2), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Link Leskosky defeated Melissa Mang (1), 6-3,6-4
Semifinals
Kimberly Couts defeated Melissa Mang (1), 4-6,6-1,6-2
Christian Tara (2) defeated Link Leskosky, 6-4,6-4
Quarterfinals
Melissa Mang/Metairie, LA (1) defeated Chelsea Preeg/Naples, FL, 6-2,6-3
Kimberly Couts/Bradenton, FL defeated Morgan Tuttle/Winnetka, IL (9), 6-3,4-6,6-0
Link Leskosky/Macon, GA defeated Georgia Rose/Libertyville, IL, 7-5,6-3
Christian Tara/Lake Bluff, IL (2) defeated Charlotte Tansill/McLean, VA (5), 7-5,6-3

Boys' 16 Singles
Finals
David Kwon (1) -- pictured right -- defeated Christopher Motes (9-16), 3-6,6-3,6-2
Third Place Playoff
Tyler Davis over David Sandgren (2), withdrew/injured
Semifinals
David Kwon (1) defeated Tyler Davis, 6-7,6-2,6-3
Christopher Motes (9-16) defeated Davey Sandgren (2), 7-5,6-3
Quarterfinals
David Kwon/Springfield, VA (1) defeated Joshua Scholl (5-8), 6-4,6-0
Tyler Davis/Nashville, TN defeated Christopher Racz/Philadelphia, PA (4), 6-4,7-6(3)
Christopher Motes/Augusta, GA (9-16) defeated William Guzick/Greer, SC (5-8), 6-3,7-5
Davey Sandgren/Gallatin, TN (2) defeated Ryan Smith/Marietta, GA, 4-6,6-2,7-6(3)

Girls' 16 Singles
Finals
Ragini Acharya (3) -- pictured right -- defeated Leigh Finnegan (2), 7-5,6-4
Third Place Playoff
Laurianne Henry (4) defeated Amanda McDowell (1), 2-6,6-4,6-2
Semifinals
Ragini Acharya (3) defeated Amanda McDowell (1), 1-6,6-2,6-1
Leight Finnegan (2) defeated Laurianne Henry (4), 6-4,6-2
Quarterfinals
Amanda McDowel/Atlanta, GA (1) defeated Mallory Burdette/Jackson, GA, 2-6,6-4,6-3
Ragini Acharya/Pulaski, VA (3) defeated Cameron Ellis/Marietta, GA (9-16), 6-4,7-5
Laurianne Henry/Anderson, SC (4) defeated Joanna Mather/Duluth, GA, 6-4,6-3
Leigh Finnegan/Wilmington, DE (2) defeated Kinsey Casey/Alpharetta, GA, 6-1,7-5

Boys' 14 Singles
Finals
Ignacio Taboada (2) defeated Jarmere Jenkins (1) -- pictured right -- 6-4,6-3
Third Place Playoff
Drake Bernstein defeated Will Reynolds, 7-5,7-5
Semifinals
Jarmere Jenkins (1) defeated Will Reynolds, 6-1,6-1
Ignacio Taboada (2) defeated Drake Bernstein, 6-2,6-3
Quarterfinals
Jarmere Jenkins/Atlanta, GA (1) defeated Alvin Tsang, 6-1,6-7,6-1
Will Reynolds/Chattanooga, TN defeated Rekhi Little/Delray Beach, FL (3), 7-5,6-3
Drake Bernstein/Winder, GA defeated Erik Hannah/Bradenton, FL (4), 7-6,6-1
Ignacio Taboada/Atlanta, GA (2) defeated Jonathan Pine/Vienna, VA (5), 6-1,6-2

Girls' 14 Singles
Finals
Sarah Guzick (5-8) defeated Dana Guentert, 2-6,6-1,6-2
Third Place Playoff
Courtney Rauscher (1) defeated Julie Flanzer (5-8), 6-3,6-1
Semifinals
Sarah Guzick (5-8) defeated Courtney Rauscher (1), 6-2,6-4
Dana Guentert defeated Julie Flanzer (5-8), 3-6,6-1,6-1
Quarterfinals
Courtney Rauscher/Evans, GA (1) defeated Melanie Oudin/Marietta, GA, 6-3,1-6,6-4
Sarah Guzick/Greer, SC (5-8) defeated Lauren Embree/Marco Island, FL (3), 6-1,6-3
Julie Flanzler/Highland Park, IL (5-8) defeated MacKenzie Swindall/Duluth, GA, 6-3,6-2
Dana Guentert/Lilburn, GA defeated Courtney McLane/Lawrenceville, GA, 6-3,6-2

Boys' 12 Singles
Finals
Denis Kudla (2) defeated Jordan Cox (1), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Garrett Brasseaux (4) defeated Nathan Pasha (3), 6-2,3-6,6-1
Semifinals
Jordan Cox (1) defeated Garrett Brasseaux (4), 3-6,6-1,6-2
Denis Kudla (2) defeated Nathan Pasha (3), 6-0,6-3
Quarterfinals
Jordan Cox/Duluth, GA (1) defeated Danny Riggs/Pompano Beach, FL (5-8), 6-0,6-3
Garrett Brasseaux/Covington, LA (4) defeated Alex Doherty/Marietta, GA, 6-0,6-0
Nathan Pasha/Atlanta, GA (3) defeated Breon Badger/Bradenton, FL (5-8), 7-6,6-2
Denis Kudla/Fairfax, VA (2) defeated Jonathan Stone/Stone Mountain, GA, 6-4,6-1

Girls' 12 Singles
Finals
Chichi Scholl (1) -- pictured right -- defeated Blair Seideman (2), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Beatrice Capria (3) defeated Lu Jin (5-8), 7-6(1),6-3
Semifinals
Chichi Scholl (1) defeated Beatrice Capra (3), 1-6,6-2,6-1
Blair Seideman (2) defeated Lu Jin (5-8), 6-3,6-2
Quarterfinals
Chichi Scholl/Pompano Beach, FL (1) defeated Nelo Phiri/Yonkers, NY (5-8), 6-3,7-5
Beatrice Capra/Ellicott City, MD (3) defeated Rebecca Shine/Augusta, GA (5-8), 6-2,6-1
Lu Jin/Cockeysville, MD (5) defeated Chelsea Utting/Peachtree City, GA (4), 6-4,7-6
Blair Seideman/Glen Head, NY (2) defeated Allison Falkin/Roswell, GA (5), 6-2,6-1

 

2003 PEACH STATE CLASSIC

2002 PEACH STATE CLASSIC

2001 PEACH STATE CLASSIC

2000 PEACH STATE CLASSIC

1999 PEACH STATE CLASSIC







Heel That Pain

















Central Ohio Grand Prix Tennis











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court










COURTSIDE TENNIS APPAREL





Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders











Check Out
TENNIS WEEK






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage