ROLEX SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Racquet Club of Memphis & Rhodes College
Qualifying: ITA Fall Regionals
Main Draw: October 19-22, 2000

[NCAA II]    [NCAA III]    [NJCAA]    [SUPERBOWL]

NAIA

MEN
SINGLES
Finals-
Manuel Lievano defeated Arnaud L'Official (1), 6-4,5-7,7-6(2)
Third Place Playoff- Renato Mizutani defeated Jonas Jarvholm, 6-2,6-4
Semifinals-
Arnaud L'Official (1) defeated Renato Mizutani, 6-3,6-4
Manuel Lievano defeated Jonas Jarvholm (2), 5-7,7-5,6-2
Fifth Place Playoff-
Rodrigo Suarez defeated Chris Snoap, 7-6(5),6-1
Seventh Place Playoff-
Vinicius Vieira defeated Patrick Cote, 6-3,6-3
Quarterfinals (First Round)-
Arnaud L'Official/Oklahoma City (1) defeated Rodrigo Suarez/Point Loma Nazarene, 6-4,6-1
Renato Mizutani/Freed-Hardeman defeated Vinicius Vieira/Lewis & Clark State, 6-1,7-5
Manuel Lievano/North Greenville defeated Chris Snoap/Flagler, 6-1,7-5
Jonas Jarvholm/Shorter (2) defeated Patrick Cote/Graceland, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals-
Egberto Caldas/Arnaud L'Official (1) defeated Jonas Jarvholm/Camilo Ramirez (2), 7-6(3),7-6(3)
Third Place Playoff-
Vinicius Vieira/Dermot O'Grady defeated Rodrigo Suarez/Nicklas Rohdin, 7-6(2),6-2
Semifinals-
Egberto Caldas/Arnaud L'Official (1) defeated Rodrigo Suarez/Nicklas Rohdin, 6-4,6-2
Jonas Jarvholm/Camilo Ramirez (2) defeated Vinicius Vieira/Dermot O'Grady, 6-2,7-6(5)
Fifth Place Playoff-
Chris Snoap/Raphael Maurer defeated Edgar Saborit/Michael Cunningham, 7-6(7),6-4
Seventh Place Playoff-
Carlos Vargas/Javier Gomez defeated Dave Hunt/Danny Norman, 6-3,3-6,6-4
Quarterfinals (First Round)-
Egberto Caldas/Arnaud L'Official-Oklahoma City (1) defeated Chris Snoap/Raphael Maurer-Flagler, 6-1,6-0
Rodrigo Suarez/Nicklas Rohdin-Point Loma Nazarene defeated Carlos Vargas/Javier Gomez-William Jewell, 6-4,6-3
Vinicius Vieira/Dermot O'Grady-Lewis & Clark State defeated Edgar Saborit/Michael Cunningham-Georgetown College, 7-6(2),6-4
Jonas Jarvholm/Camilo Ramirez-Shorter (2) defeated Dave Hunt/Danny Norman-Lipscomb, 6-2,6-1

WOMEN
SINGLES
Finals-
Antonina Grib (2) defeated Simona Galik (1), 6-1,6-0
Third Place Playoff- Marisue Jacutin defeated Anna Sieczka, 6-2,4-6,6-4
Semifinals-
Simona Galik (1) defeated Anna Sieczka, 6-0,6-0
Antonia Grib (2) defeated Marisue Jacutin, 6-2,6-1
Fifth Place Playoff- Julie Beekman defeated Melissa Biscayno, 6-2,6-0
Seventh Place Playoff- Sian Olszewski defeated Melissa Martin, 6-2,6-3
Quarterfinals (First Round)-
Simona Galik/Flagler (1) defeated Melissa Martin/William Jewell, 6-1,6-1
Anna Sieczka/Point Loma Nazarene defeated Melissa Biscayno/Seattle, 6-2,6-4
Marisue Jacutin/Oklahoma City over Sian Olszewski/Union by default
Antonia Grib/Brenau (2) defeated Julie Beekman/Indiana Wesleyan, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals-
Giana Gutierrez/Shan Liew (2) defeated Simona Galik/Delyse Pretorius(1), 6-3,6-3
Third Place Playoff-
Julie Beekman/Sarah Dukeman defeated Cecilia Akesson/Sandra Nilson, 6-4,1-6,6-4
Semifinals-
Simona Galik/Delyse Pretorius (1) defeated Cecilia Akesson/Sandra Nilson, 6-2,6-2
Giana Gutierrez/Shan Liew, (2) defeated Julie Beekman/Sarah Dukeman, 6-1,7-5
Fifth Place Playoff-
Lori Taylor/Jessica Bowman defeated Anna Sieczka/Gina Nardiello, 6-2,1-6,6-2
Seventh Place Playoff-
Melissa Martin/Ashley Roussel defeated Melisa Biscayno/Jessica Fry, 4-6,6-4,6-4
Quarterfinals (First Round)-
Simona Galik/Delyse Pretorius, Flagler (1) defeated Melissa Martin/Ashley Roussel-William Jewell, 6-0,6-0
Cecilia Akesson/Sandra Nilson-Oklahoma City defeated Anna Sieczka/Gina Nardiello-Point Loma Nazarene, 6-4,6-4
Julie Beekman/Sarah Dukeman-Indiana Wesleyan defeated Melisa Biscayno/Jessica Fry-Seattle, 6-1,6-3
Giana Gutierrez/Shan Liew-Brenau (2) defeated Lori Taylor/Jessica Bowman-Lipscomb, 6-2,6-1

1999 ROLEX SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS

1998 ROLEX SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS


Return to:
College And Junior Tennis

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!