ROLEX SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Racquet Club of Memphis & Rhodes College
Qualifying: ITA Fall Regionals
Main Draw: October 19-22, 2000

[NCAA II]    [NAIA]    [NJCAA]    [SUPERBOWL]

NCAA DIVISION III

MEN
SINGLES
Finals-
Kayvon Fatahalian (1) defeated Brett Kaplan, 3-6,6-1,6-4
Semifinals-
Kayvon Fatahalian (1) defeated Derek Fitzpatrick, 7-5,6-1
Brett Kaplan defeated Sloan Rush, 7-6(2),6-2
Fifth Place Playoff- Rosty Orach defeated Nick Crossley, 6-3,6-4
Seventh Place Playoff- Matt Rutherford defeated Rob Howland, 6-2,7-6(6)
Quarterfinals (First Round)-
Kayvon Fatahalian/Carnegie Mellon (1) defeated Matt Rutherford/Capital, 2-6,6-3,6-1
Derek Fitzpatrick/UC Santa Cruz defeated Rosty Orach/Trinity (CT), 6-4,6-4
Brett Kaplan/Emory defeated Rob Howland/College of New Jersey, 4-6,6-1,6-4
Sloan Rush/Trinity (TX) defeated Nick Crossley/Gustavus Adolphus, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-
Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham defeated Rosty Orach/Rich Lawrence, 6-4,6-2
Third Place Playoff-
Sloan Rush/Ed Rahn defeated Brett Kaplan/Mike Miller, 7-5,6-3
Semifinals-
Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham defeated Brett Kaplan/Mike Miller (1), 6-4,6-4
Rosty Orach/Rich Lawrence defeated Sloan Rush/Ed Rahn (2), 6-4,3-6,6-3
Fifth Place Playoff-
Nick Crossley/Josh Heiden defeated Kayvon Fatahalian/Jon Hui, 6-3,6-4
Seventh Place Playoff-
Will Crawford/James Davidson defeated Matt Rutherford/Doug DiRosario, default/injured
Quarterfinals (First Round)-
Brett Kaplan/Mike Miller-Emory (1) defeated Will Crawford/James Davidson-Skidmore, 7-6(9),6-4
Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham-UC Santa Cruz defeated Nick Crossley/Josh Heiden-Gustavus Adolphus, 6-4,6-3
Rosty Orach/Rich Lawrence-Trinity (CT) defeated Kayvon Fatahalian/Jon Hui-Carnegie Mellon, 3-6,6-4,6-4
Sloan Rush/Ed Rahn-Trinity (TX) (2) defeated Matt Rutherford/Doug DiRosario-Capital, 6-0,6-2

WOMEN
SINGLES
Finals-
Mary Ellen Gordon defeated Molly Cope, 6-1,6-2
Third Place Playoff- Lindsay Smith defeated Amy Wachenheim, 6-3, 6-3
Semifinals-
Mary Ellen Gordon defeated Lindsay Smith (1), 6-1,6-3
Molly Cope defeated Amy Wachenheim (2), 6-3,6-4
Fifth Place Playoff- Anjani Reddy defeated Sara Jesse, 6-6(6-0) retired
Seventh Place Playoff- Mariana Madico over Jen Crombie by default
Quarterfinals (First Round)-
Lindsay Smith/Trinity (TX) (1) defeated Sara Jesse/Oberlin, 1-6,6-2,7-5
Mary Ellen Gordon/Emory defeated Jen Crombie/College of New Jersey, 7-6(4),6-0
Molly Cope/Wisconsin-Eau Claire defeated Anjani Reddy/Swarthmore, 6-3,6-2
Amy Wachenheim/Skidmore (2) defeated Mariana Madico/Whittier, 7-6(7),6-3
DOUBLES
Finals-
Carla Simpson/Elena Blanine defeated Julia Lebedeva/Tanja Kopylova, 6-4,7-6(2)
Third Place Playoff-
Melissa Hatley/Erica Proko defeated Laura Cumming/Abbe Ulrich, 6-4,7-6(7)
Semifinals-
Julia Lebedeva/Tanja Kopylova defeated Melissa Hatley/Erica Proko, 4-6,6-3,6-3
Carla Simpson/Elena Blanine defeated Laura Cumming/Abbe Ulrich (2), 4-6,6-2,6-2
Fifth Place Playoff-
Jen Crombie/Monika Jakober defeated Lea Schon/Ashley Knapp, 7-5,5-7,6-4
Seventh Place Playoff-
Lauren Gerlach/Alison Hughes defeated Kelli Howard/Whitney Henderson, 6-3,6-4
Quarterfinals (First Round)-
Julia Lebedeva/Tanja Kopylova-Beloit defeated Lea Schon/Ashley Knapp-Mary Washington (1), 6-1,6-1
Melissa Hatley/Erica Proko-Washington & Lee defeated Kelli Howard/Whitney Henderson-Pomona-Pitzer, 6-1,7-6(2)
Carla Simpson/Elena Blanine-Methodist defeated Lauren Gerlach/Alison Hughes-Denison, 6-2,6-3
Laura Cumming/Abbe Ulrich-Trinity (TX) (2) defeated Jen Crombie/Monika Jakober-College of New Jersey, 7-5,6-2

1999 ROLEX SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS

1998 ROLEX SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!

Return to:
College And Junior Tennis