2003 SOUTHERN OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 Singles - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 5-11, 2003
SINGLES
Finals
Alex Vuckovic (8) defeated Robert Nunnery (6), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Andrew Watkins (4) defeated Jeffrey Wan (7) -- pictured right -- 6-1,6-1
Semifinals
Robert Nunnery (6) defeated Jeffrey Wan (7), 6-2,6-1
Alex Vuckovic (8) defeated Andrew Watkins (4), 6-1,6-1
Quarterfinals
Robert Nunnery/Conyers, GA (6) defeated Nathaniel Estes/Charleston, SC (17), 6-4,6-4
Jeffrey Wan/Staten Island, NY (7) defeated Elliott Daniells/Hilton HEad, SC (15), 6-3,6-1
Andrew Watkins/Chapel Hill, NC (4) defeated Bradley Stein/Deerfield, IL (14), 6-1,7-6(5)
Alex Vuckovic/Valrico, FL (8) defeated Jonathan Schwartz/Roslyn Heights, NY, 6-2,6-2
Consolation Finals
Kevin Fleck defeated Bradley Stein, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Dan Greenberg/Andrew Watkins (1) defeated Joe Cariello/Charlie Drew (2), 9-7
Semifinals
Dan Greenberg/Andrew Watkins (1) defeated Hunter Gerlach/Ryan Ingram, 8-6
Joe Cariello/Charlie Drew (2) defeated Brent Bjerregaard/Robert Nunnery (3), 8-5
Quarterfinals
Dan Greenberg/Andrew Watkins (1) over Olivier Gaines/Peter Szewczyk (7), withdrew
Hunter Gerlach/Ryan Ingram defeated Nelson Bunn/Jeffrey Muthig, 8-3
Brent Bjerregaard/Robert Nunnery (3) over Robert Ladyman/Scott Myers (9), withdrew/ill
Joe Cariello/Charlie Drew (2) over Tyler Early/Brock Newton by default

Girls 18 Singles - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 5-11, 2003
SINGLES
Finals
Katrina Tsang (1) -- pictured right -- defeated Lindsey Howard (9), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Caroline Hammond (13) over Angela Hendry (3), withdrew/ill
Semifinals
Katrina Tsang (1) defeated Angela Hendry (3), 6-2,4-0 retired/ill
Lindsey Howard (9) defeated Caroline Hammond (13), 6-4,6-2
Quarterfinals
Katrina Tsang/Raleigh, NC (1) defeated Sarah Huah/Moorestown, NJ (5), 6-1,6-2
Angela Hendry/Ormond Beach, FL (3) defeated Kelley Kirkpatrick/Villanova, PA (12), 6-2,6-0
Lindsey Howard/Richmond, VA (9) defeated Ragini Acharya/Pulaski, VA (4), 6-4,2-6,6-4
Caroline Hammond/Williamsburg, VA (13) defeated Stephanie Harris/Chattanooga, TN (2), 6-4,6-2
Consolation Finals
Stephanie Harris defeated Sarah Huah, 3-6,6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Kate Harrington/Lindsey Howard (5) defeated Priscilla Castillo/Ana Pena (2), 9-8(4)
Semifinals
Kate Harrington/Lindsey Howard (5) defeated Angela Hendry/Cassandra Price (3), 8-5
Priscilla Castillo/Ana Pena (2) defeated Gabriela Carvalho/Sarah Shelley (4), 8-6
Quarterfinals
Kate Harrington/Lindsey Howard (5) defeated Amanda Becker/Sarah Huah (1), 8-1
Angela Hendry?Cassandra Price (3) over Alison Chermak/Kristin DiPiero, withdrew/injured
Gabriela Carvalho/Sarah Shelley (4) defeated Caroline Hammond/Cathy Nimitz, 8-4
Priscilla Castillo/Ana Pena (2) defeated S.R. Proctor/Amanda Taillefer, 8-5

Burger King Southern Open
Boys 16 Singles - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, Georgia - July 6-14, 2003

SINGLES
Finals
Spencer Vegosen (1) defeated Jamie Hunt (2) -- pictured right -- 7-6(5),7-5
Third Place Playoff
Conor Pollack (4) defeated Keith Embree (3), 6-2,6-4
Semifinals
Spencer Vegosen (1) defeated Conor Pollack (4), 3-6,6-1,6-2
Quarterfinals
Spencer Vegosen/Chicago, IL (1) defeated Joshua Scholl/Pompano Beach FL (9-16), 6-1,6-1
Conor Pollack/San Antonio, TX (4) defated Christopher Motes/Augusta, GA (5-8), 6-3,6-4
Keith Embree/Marco Island, FL (3) defeated Ilia Shatashvili/Princeton, NJ (5-8), 0-6,6-3,7-5
Jamie Hunt/San Antonio, TX (2) defeated Daniel Harden/Columbus, GA, 7-6(5),6-0
Consolation Finals
Ilia Shatashvili defeated Evan Bridges, 6-2,7-5
DOUBLES
Finals
Jamie Hunt/Conor Pollock (1) defeated Adam Schwartz/Spencer Vegosen (2), 6-1,6-2
Semifinals
Jamie Hunt/Conor Pollack (1) defeated Ilia Shatashvili/Jonathan Wasserman (3), 8-1
Adam Schwartz/Spencer Vegosen (2) defeated David Gillispie/Calvin Kemp, 8-5
Quarterfinals
Jamie Hunt/Conor Pollack (1) defeated David Doverspike/Adam Richardson, 8-1
Ilia Shatashvili/Jonathan Wasserman (3) defeated Rich Pugh/Austin Roebuck, 9-7
David Gillispie/Calvin Kemp defeated Evan Bridges/Alexander Kharkevitich (3), 8-3
Adam Schwartz/Spencer Vegosen (2) defeated Keith Embree/Matthew Rorech (3), 8-1

Burger King Southern Open
Girl 16 Singles - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, Georgia - July 6-14, 2003

SINGLES
Finals
Sarah Lancaster (5-8) defeated Shelley Goodwin (5-8), 7-5,6-2
Third Place Playoff
Jessica Preeg (2) defeated Lorinda Boothman (1), 6-2,6-2
Semifinals
Shelley Godwin (5-8) defeated Lorinda Boothman (1), 3-6,6-2,6-2
Sarah Lancaster (5-8) defeated Jessica Preeg (2), 6-1,6-2
Quarterfinals
Lorinda Boothman/Windemere, FL (1) defeated Kelly Adams/Auburn, AL (5-8), 6-2,6-2
Shelley Godwin/Enterprise, AL (5-8) defeated Sanaz Marand/Katy, TX (4), 7-6(2),3-6,6-4
Sarah Lancaster/San Antonio, TX (5-8) defeated Anastesia Opata/Lawrenceville, GA (3), 5-7,6-4,6-0
Jessica Preeg/Naples, FL (2) defeated Maureen Modesto/Highland, IN, 6-4,6-3
Consolation Finals
Sanaz Marand defeated Natalia Guevera, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2) defeated Lorinda Boothman/Jessica Preeg (1), 6-2,6-4
Semifinals
Lordina Boothman/Jessica Preeg (1) defeated Valerie Chacon/Ashley Page, 8-3
Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2) defeated Kir Kemp/Anastesia Opata (3), 8-2
Quarterfinals
Lorinda Boothman/Jessica Preeg (1) defeated Erin Clark/Sammy Kingsley, 8-6
Valerie Chacon/Ashley Page defeated Lauren Holton/Molly Maddox, 8-3
Kir Kemp/Anastesia Opata (3) defeated Shelley Godwin/Elizabeth Waud, 8-6
Sarah Lancaster/Sanaz Marand (2) defeated Morgan Rogers/Katie Simpson, 8-0

Boys 14 Singles - Pelham Racquet Club - Pelham, Alabama - June 22-28, 2003
SINGLES
Finals
Ryan Smith (1) defeated Lucho Perez-Abreu (9), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Michael Anders (4) defeated Nicholas Spinazze (3), 6-1,6-3
Semifinals
Ryan Smith (1) defeated Michael Anders (4), 6-4,6-1
Lucho Perez-Abreu (9) defeted Nicholas Spinazze (3), 6-3,6-3
Quarterfinals
Ryan Smith/Marietta, GA (1) defeated Colin Morris/Sarasota, FL (5-8), 6-1,6-3
Michael Anders/Pensacola, FL (4) defeated Christopher Price/Houston, TX (5-8), 6-1,6-3
Nicholas Spinazze/Shreveport, LA (3) defeated Jackson Moore/Bradenton, FL (5-8), 6-3,7-5
Lucho Perez-Abreu/San Juan, PR (9) defeated Colin Sutherland/Charlotte, NC, 6-1,6-0
Consolation Finals
Christopher Price defeated Jackson Moore, 6-7,6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Colin Morris/Harr Snoxell (5-8) defeated Devin Britton/Christopher Price (3), 6-2,6-3
Semifinals
Devin Britton/Christopher Price (3) defeated Lucho Prere-Abreu/Ryan Smith (1), 7-5,6-1
Colin Morris/Harry Snoxell (5-8) defeated Michael Anders/Jackson Moore (2), 6-0,4-6,10-8
Quarterfinals
Lucho Perez-Abreu/Ryan Smith (1) defeated Ian Fraser/Alex Fafee, 6-1,6-2
Devin Britton/Christopher Price (3) defeated Rekhi Little/Colin Perry (5-8), 6-2,6-1
Colin Morris/Harry Snoxell (5-8) defeated Steven Binninger/Joey Burkhardt (4), 6-7(4),7-6(3),10-8
Michael Anders/Jackson Moore (2) defeated Wade Covington/Aaron Decamp (5-8), 6-3,7-5

Girls 14 Singles - Pelham Racquet Club - Pelham, Alabama - June 22-28, 2003
SINGLES
Finals
Rochelle Lambert (1) -- pictured right -- defeated Paola Calderon (2), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Ebie Wilson (4) defeated Alexa Guarachi, 6-0,6-2
Semifinals
Rochelle Lambert (1) defeated Ebie Wilson (4), 6-1,6-2
Paola Calderon (2) defeated Alexa Guarachi, 3-6,6-2,6-1
Quarterfinals
Rochelle Lambert/Bunker Hill, WV (1) defated Helen Cunningham/Fairhope, AL (5-8), 6-3,6-1
Ebie Wilson/Mobile, AL (4) defeated Treisie Sadler/Buffalo (9), 6-2,6-3
Alexa Guarachi/Destin, FL defeated Jordana Kono/Brookville, NY (5-8), 6-2,7-6
Paola Calderon/San Juan, PR (2) defeated Emily Hangstefer/Signal Mountain, TN (5-8), 6-3,6-3
Consolation Finals
Helen Cunningham defeated Roberta Robinson, 3-6,7-6,7-6
DOUBLES
Finals
Paola Calderon/Natalia Ramos (1) defeated Jordana Kono/Skylar Kono (2), 6-4,6-7(4),10-8
Semifinals
Paola Calderon/Natalia Ramos (1) defeated Ebie Wilson/Haley Wilson (3), 6-2,6-7,10-6
Jordana Kono/Skylar Kono (2) defated Emily Beckman/Katelyn Fulcher, 6-4,6-2
Quarterfinals
Paola Calderon/Natalia Ramos (1) defeated Tavenner Black/Lindsay Reidenbach, 6-2,6-4
Ebie Wilson/Haley Wilson (3) defeated Courtney Dunn/Bethany Hedrick, 6-2,6-1
Emily Beckman/Katelyn Fulcher defeated Helen Cunningham/Lee Lyons, 6-2,6-3
Jordana Kono/Skylar Kono (2) defeated Abby Sartor/Whitney Wolf, 6-2,6-4

Boys' 12
SINGLES
Finals
Kevin King (2) -- pictured right -- defeated Tennys Sandgre (1), 7-6,6-0
Third Place Playoff
Sekou Bangoura (3) defeated William Schumacher (4), 6-2,6-4
Semifinals
Tennys Sandgre (1) defeated William Schumacher (4), 6-2,6-2
Sekou Bangoura (3) defeated Kevin King (2), 6-1,6-2
Quarterfinals
Tennys Sandgren/Gallatin, TN (1) defeated Michael Kuyrla/Key Biscayne (9), 6-2,6-0
William Schumacher/New Orleans, LA (4) defeated Michael Dunn/Alpharetta, GA, 6-2,6-1
Sekou Bangoura/Bradenton, FL (3) defeated Ross Sheridan/Mobile, AL (15), 6-1,6-0
Kevin King/Peachtree City, GA (2) defeated Dylan Wright/Alpharetta, GA (7), 6-0,6-0
3rd & 4th Round Consolation Finals
Dushy Srinivasan defeated Michael Dunn, 6-3,6-0
1st & 2nd Round Consolation Finals
Matthew Saltzgaver defeated Dan Richardson, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Anthony McMaster/Russ Peets (3) defeated William Schumaker/Dylan Wright (1), 9-7
Semifinals
William Schumacher/Dylan Wright (1) defeated Michael Kuryla/Erik Thurnberg (4), 8-0
Anthony McMaster/Russ Peets (3) defeated Danny Riggs/Matthew Saltsgaver (2), 8-0
Quarterfinals
William Schumacher/Dylan Wright (1) defeated Hunter Anderson/Michael Dunn, 8-2
Michael Kuryla/Erik Thurnberg (4) over A.J. Anastopoulo/Anthony Barrancotto, withdrew
Anthony McMaster/Ross Peets (3) defeated Harris Barnard/James Garrett, 8-3
Danny Riggs/Matthew Saltsgaver (2) defeated Darryl Hale/Dushy Srinivasan (5), 8-0

Girls' 12
SINGLES
Finals
Casey Simmons (3) defeated Jacqueline Kasler (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Morgan Basil (1) defeated Bailey Provine (4), 6-3,6-2
Semifinals
Casey Simmons (3) defeated Morgan Basil (1), 6-3,6-3
Jacqueline Kasler (2) defeated Bailey Provine (4), 6-3,6-4
Quarterfinals
Morgan Basil/St. Petersburg, FL (1) defeated Alexandra Moreno-Kaste/Wesley Chapel, FL (5), 6-0,6-1
Casey Simmons/Gainesville, FL (3) defeated Jennifer Pfeifler/Gulf Breeze, FL, 7-5,6-0
Bailey Provine/Shalimar, FL (4) defeated Alexis Prickett/Columbia, SC, 6-0,7-5
Jacqueline Kasler/Gulf Breeze, FL (2) defeated Taylor Crosby/Ponte Vedra, FL (6), 6-0,6-2 3rd & 4th Round Consolation Finals
Taylor Crosby defeated Alexandra Moreno-Kaste, 6-3,6-0
1st & 2nd Round Consolation Finals
Jessica Worring defeated Emily Newton, 7-6(5),6-3
DOUBLES
Finals
Jacqueline Kasler/ALexandra Moreno-Kaste (1) defeated Alexis Prickett/Nancy Worley, 8-1
Semifinals
Jacqueline Kasler/ALexandra Moreno-Kaste (1) defeated Taylor Crosby/Casey Simmons, 8-5
Alexis Prickett/Nancy Worley defeated Danyelle Copeland/Jessika Copeland (2), 8-3
Quarterfinals (First Round)
Jacqueline Kasler/Alexandra Moreno-Kaste (1) defeated Jennifer Pfeifler/Jessica Worring, 8-4
Taylor Crosby/Casey Simmons defeated Raeann Lamere/Emily Newton, 8-2
Alexis Prickett/Nancy Worley defeated Bailey Provine/Erin Stephens, 8-6
Danyelle Copeland/Jessika Copeland (2) defeated Kaitlynn Moody/Anne Story, 8-0

 

2002 SOUTHERN OPEN

2001 SOUTHERN OPEN

2000 SOUTHERN OPEN

1999 SOUTHERN OPEN

1998 SOUTHERN OPEN

College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees
















Heel That Pain














CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








The Mental Athlete

See A Review







Central Ohio Grand Prix Tennis















On Court Off Court















COURTSIDE TENNIS APPAREL















Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders







Check Out
TENNIS WEEK








Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe































































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage