SUNSHINE CUP
Crandon Park Tennis Center - Key Biscayne, Florida
December 4-9, 2000
DAY FOUR

[DAY ONE]   [DAY TWO]   [DAY THREE]   [DAY FOUR]   [DAY FIVE]   [FINALS]   [TEAM LISTINGS]

December 7, 2000
SEMIFINALS
USA (1) over Brazil (6), 2-1
Thiago Alves (Brazil) defeated Robby Ginepri, 6-4,6-4
Andy Roddick (USA) -- pictured right -- defeated Bruno Soares, 7-5,6-1
Tres Davis/Andy Roddick (USA) defeated Thiago Alves/Bruno Soares, 7-6(4),5-7,6-2
Spain (2) over France, 3-0
Carlos Cuadrado (Spain) defeated Marc Auradou, 6-4,6-4
Marc Lopez (Spain) defeated Benjamin Balleret, 6-3,6-3
David Ferrer/Carlos Cuadrado (Spain) defeated Benjamin Balleret/Clement Morel, 6-3,6-0
5th-8th Place Playoffs
South Africa over Canada, 2-1
Frank Dancevic (Canada) defeated Raven Klaasen, 2-6,7-6(4),6-1
Peter-Jon Nomdo (So Africa) defeated Philip Gubenco, 7-5,6-3
Raven Klaasen/Peter-Jon Nomdo (So Africa) defeated Frank Dancevic/Philip Gubenco, 4-6,6-3,6-2
Germany (5) defeated Columbia, 3-0
Benjamin Kohlloffel (Germany) defeated Alejandro Falla, 6-3,6-7(0),6-4
Simon Stadler (Germany) defeated Pablo Gonzalez, 6-2,7-6(6)
Benjamin Kohlloffel/Simon Stadler (Germany) over Alejandro Falla/Pablo Gonzalez by withdrawal
9th-12th Place Playoffs
Switzerland (3) over Slovak Republic (7), 3-0
Stephane Bohli (Switz) defeated Peter Capkovic (Slovak Rep), 6-4,6-1
Michael Lammer (Switz) defeated Karol Beck, 6-2,6-2
Stephane Bohli/Michael Lammer (Switz) defeated Karol Beck/Peter Capkovic, 6-1,6-2
Mexico over Australia, 3-0
Bruno Echagary (Mexico) defeated Todd Reid, 6-3,6-1
Jacobo Hernandez (Mexico) defeated Adam Kennedy, 6-4,6-2
Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (Mexico) defeated Adam Kennedy/Todd Reid, 7-6(4),6-2
13th-16th Place Playoffs
Ecuador over Bulgaria, 2-1
Carlos Avelian (Ecuador) defeated Yordan Kanev, 6-0,6-3
Todor Enev defeated Andres Intriago, 6-2,6-2
Carlos Avelian/Andres Intriago defeated Todor Enev/Yordan Kanev, 6-7(5),6-3,3-6
Czech Republic (8) over Chinese Taipei (4), 2-1
Jan Masik (Czech Rep) defeated Wei-Chiao Wang, 6-2,6-0
Yeu-Tzuoo Wang (Tapei) defeated Jan Mertl, 6-3,6-2
Jan Masik/Dusan Karol (Czech Rep) defeated Wei-Chiao Wang/Yeu-Tzuoo Wang, 6-3,6-1

1999 SUNSHINE CUP

1998 SUNSHINE CUP


As Seen On TV

Return to:

CONTACT US