2007 WILSON CHAMPIONSHIPS
Rancho Las Palmas
Rancho Mirage, California - October 6-9, 2007

Boys' 18
SINGLES
Finals
Alexander Sarkissian (1) defeated Kyle McMorrow (3) , 7-6, 6-4
Third Place Playoff
Mark Olijaca (7) defeated Tyler Bowman (4), 7-6, 1-6, 1-0(8)
Semifinals
Alexander Sarkissian (1) defeated Tyler Bowman (4), 7-5, 7-5
Kyle McMorrow (3) defeated Mark Olijaca (7), 4-6, 6-3, 1-0(7)
Quarterfinals
Alexander Sarkissian/Glendale, CA (1) defeated Aram Abgaryan/Calabasas, CA (9), 6-4,6-3
Tyler Bowman/Rolling Hills Estates, CA (4) defeated Christopher Freeman/Costa Mesa, CA, 6-4,6-3
Kyle McMorrow/Ojai, CA (3) defeated Denis Bogatov/Gurnee, IL, 3-6,6-4,1-0(10)
Mark Olijaca/Bradenton, FL (7) defeated Warren Hardie/Laguna Niguel, C A, 6-1, 7-5
Consolation Finals
Freddy Quintos over Alexander Johnston, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Alexander Johnson/Jenson Turner defeated Max Frey/Nate Kirk , 9-7
Semifinals
Max Frey/Nate Kirk defeated Thomas Aliber/Chris Fotopoulos, 9-7
Alexander Johnson/Jenson Turner over Conor Berg/Alexander De Chatellus (2), walkovehim himr
Quarterfinals
Max Frey/Nate Kirk defeated Warren Hardy/Torsten Keil-Long (1), 8-3
Thomas Aliber/Chris Fotopoulos defeated Tyler Bowman/Michael Lin (3), 8-6
Alexander Johnson/Jenson Turner defeated Ryan Cheung/John Huang (4), 8-4
Conor Berg/Alexander De Chatellus (2) defeated Drew Feder/Andrew Mellow, 8-3

Girls' 18
SINGLES
Finals
Marianna Khachatryan -- pictured right -- defeated Stephanie Hoffpauir, 6-2, 6-3
Third Place Playoff
Catherine Isip (1) defeated Kristina Smith, 6-1, 6-3
Semifinals
Marianna Khachatryan defeated Catherine Isip (1), 6-0, 0-4, 1-0(4)
Stephanie Hoffpauir defeated Kristina Smith, 6-0, 6-3
Quarterfinals
Catherine Isip/Anaheim, CA (1) defeated Cierra Gaytin-Leach, 6-2, 6-2
Marianna Khachatryan over Arianna Coiffer/Corona, CA, walkover/injured
Kristina Smith/Laguna Niguel, CA defeated Sabrina Santamaria/Los Angeles, CA, 2-6, 6-3, 1-0(0)
Stephanie Hoffpauir/Escondido, CA defeated Danielle Lao/Arcadia, CA. 6-2, 6-1
Consolation Finals
Alexandria Walters defeated Petra Padalikova, 0-6,6-0,1-0(8)
DOUBLES
Finals
Anna to Chkhikvishvili/Catherine defeated Nelly Radeva/Michelle Sulahian, 8-5
Semifinals
Nelly Radeva/Michelle Sulahian defeated Roxanne Ellison/Sierra Ellison (1), 8-5
Anna to Chkhikvishvili/Catherine Isip over Cierra Gaytan-Leach/Alison Ramos, walkover/ill
Quarterfinals
Roxanne Ellison/Sierra Ellison (1) defeated Alexandra Kelleher/Erin Vierra, 8-6
Nelly Radeva/Michelle Sulahian defeated Yurie Hashiguchi/Jenna Ritz, 8-3
Cierra Gaytan-Leach/Alison Ramos defeated Brynn Boren/Stephanie Villajuan, 8-1
Anna to Chkhikvishvili/Catherine Isip defeated Elise Leizerovich/Hillary Schroeder (2), 8-1

Boys' 16
SINGLES
Finals
Zachery Leslie (1) defeated Michael Elortegui (5), 6-2, 6-7, 1-0(7)
Third Place Playoff
Skyler Davis defeated Daniel Ho (2), 6-4, retired/injured
Semifinals
Zachery Leslie (1) defeated Skyler Davis, 6-0, 6-0
Michael Elortegui (5) defeated Daniel Ho (2) , 7-5, 6-3
Quarterfinals
Zachery Leslie/San Diego, CA (1) defeated Denis Nguyen/Anaheim, CA (9), 6-2, 6-3
Skyler Davis/Malibu, CA defeated Billy Pecor/Ojai, CA (6), 6-1, 5-7, 1-0 (5)
Michael Elortegui/San Diego, CA (5) defeated Daniel Weingarten/San Marino, C.A (13), 6-4, 4-6, 1-0(6)
Daniel Ho/Los Angeles, CA (2) defeated Danilil Mamalat/Philadelphia, PA (7), 6-2, 4-6, 1-0(6)
Consolation Finals
Billy Pecor defeated Levin Guillermo, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Daniel Faierman/Alex Karagezian defeated Garret Dunn/Lorenz Laurel, 8-3
Semifinals
Daniel Faierman/Alex Karagezian defeated Michael Elortegui/Jeffrey Legunn, 8-5
Garret Dunn/Lorenz Laurel defeated Brandon DeBot/Christopher Kenney (3), 8-2
Quarterfinals
Daniel Faierman/Alex Karagezian defeated Eric Johnson/Daniel McCall, 9-7
Michael Elortegui/Jeffrey Legunn defeated Patrick Kawka/Willie Sublette (4), 9-7
Brandon DeBot/Christopher Kenney (3) defeated Connor Farren/Nico Lunardi, 8-3
Garret Dunn/Lorenz Laurel defeated Billy Pecor/Andrew Superstein (2), 8-4

Girls' 16
SINGLES
Finals
Lacey Smith (1) defeated Sarah Lee (5),6-2,5-7,1-0(8) Third Place Playoff
Amelia Herring (6) over Britney Saunders -- pictured right -- walkover/injured
Semifinals
Lacey Smith (1) defeated Amelia Herring (6), 3-6,6-1,1-0(8) Sarah Lee (5) defeated Britney Saunders (2), 7-6,6-0 Quarterfinals
Lacey Smith/Oceanside, CA (1) defeated Nikki Sanders/Chino, CA (7), 6-2, 6-1
Amelia Herring/Carlsbad, CA (6) defeated Megan Heneghan/Tustin, CA, 6-2, 6-4
Sarah Lee, Los Angeles, CA (5) defeated Elizabeth Begley, Houston, T X (3), 6-4, 6-1
Britney Saunders/Chino, CA (2) defeated Monica Turewicz/Lake Forest, IL (8), 6-4, 6-3
Consolation Finals
Monica Turewicz defeated Lorraine Guillermo, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Elena Najera/Lacey Smyth (2) defeated Valerie Thong/Monica Turewicz , 8-1
Semifinals
Valerie Thong/Monica Turewicz over Nikki Sanders/Britney Sanders (1), walkover/injured
Elena Najera/Lacey Smyth (2) defeated Hayley Miller/Kristina Smith (3), 9-8
Quarterfinals
Nikki Sanders/Britney Sanders (1) defeated Hailey Hogan/Jungyeun Lee, 8-4
Valerie Thong/Monica Turewicz defeated Megan Heneghan/Jordan Kimura (4), 8-5
Hayley Miller/Kristina Smith (3) defeated Alexa Lee/Lauren Stratman, 8-3
Elena Najera/Lacey Smyth (2) defeated Rachel Decker-Sadowski/Alex Tachovsky, 8-5

Boys' 14
SINGLES
Finals
Kristofer Yee (3) defeated Reo Asami (2) -- pictured right -- 6-4, 6-2
Third Place Playoff
TJ Pura defeated Stefan Menichella, 6-1, 6-2
Semifinals
Kristofer Yee (3) defeated TJ Pura, 6-2, 6-1
Reo Asami (2) defeated Stefan Menichella, 6-4, 6-2
Quarterfinals
TJ Pura/Los Angeles, CA defeated Drew Dawson/River Forest, IL, 6-4, 6-3
Kristofer Yee/Las Vegas, NV (3) defeated Lestter Yeh/Arcadia, CA (7), 6-2, 6-1
Stefan Menichella/Santa Barbara, CA defeated Austin Wood/Auburn, C.A, 6-3, 6-1
Reo Asami/Irvine, CA (2) defeated Alex Scheinman/Los Angeles, C A (6), 7-6, 6-3
Consolation Finals
Joseph Di Giulio defeated Jeff Vongman, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Justin Agbayani/Lestter Yeh (5) defeated Jayabharath Billa/Michael Guzman (3) , 8-3
Semifinals
Jayabharath Billa/Michael Guzman (3) defeated Jonathan Hammel/Caryl Hernandez, eight - Sacks
Justin Agbayani/Lestter Yeh (5) defeated Brandon Sutter/Austin Wood, 8-3
Quarterfinals
Jonathan Hammel/Caryl Hernandez defeated Lucas Gomez/Adam Schwartz, 8-6
Jayabharath Billa/Michael Guzman (3) over Jordan Lyden/Maxsym Tsvetkov, walkover
Justin Agbayani/Lestter Yeh (5) defeated Gannon Daynes/Julian Ruffin (4), 8-0
Brandon Sutter/Austin Wood defeated Jeffrey Bu/Edward Kim, 8-2

Girls' 14
SINGLES
Finals
Hailey Johnson (9) defeated Anna Mamalat (5) , 4-6, 7-6, 1-0(2)
Third Place Playoff
Srinidhi Raghavan (2) defeated Ashley Dai (1), 6-3, 6-2
Semifinals
Hailey Johnson (9) defeated Ashley Dai (1), 6-4, 6-2
Anna Mamalat (5) defeated Srinidhi Raghavan (2), 0-6, 6-1, 1-0(7)
Quarterfinals
Ashley Dai/Temple City, CA (1) defeated Sarah Gealer/Los Angeles, CA (7), 6-2, 6-1
Hailey Johnson/Bonsall, CA (9) defeated Tristan Dewar/Bradenton, FL (3), 3-6, 6-3, 1-0 (4)
Anna Mamalat/Philadelphia, PA (5) defeated Ayaka Okuno/Santa Clara, CA, 6-1, 2-6, 1-0 (2)
Srinidhi Raghavan/Saratoga, CA (2) defeated Valerie Thong/Alhambra, CA (8), 6-4, 6-1
Consolation Finals
Krista Hardebeck defeated Valerie Thong, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Ashley Dai/Riko Schmizu defeated Sarah Keeler/Desirae Krawczyk (1) , 8-5
Semifinals
Sarah Keeler/Desirae Krawczyk (1) over Joanna Smith/Alyssa Smith (5), walkover/injured
Ashley Dai/Riko Schmizu over Tristen Dewar/ Lindsay Kostas, walkover/bill
Quarterfinals
Sarah Keeler/Desirae Krawczyk (1) defeated Alyson Corann/Angelica Sims, 8-5
Joanna Smith/Alyssa Smith (5) defeated Dominique Akalis/Nicolette Tran, 8-2
Tristen Dewar/ Lindsay Kostas over Ayaka Okuno/Dorothy Tang (4), walkover
Ashley Dai/Riko Schmizu defeated Kristina Eisenbrand/Katelyn Nguyen, 8-1

Boys' 12
SINGLES
Finals
Gregory Garcia (1) defeated Garrett Auproux (2) , 6-1, 6-1
Third Place Playoff
Deiton Baughman over Alexander Solonin (7), walkover/ill
Semifinals
Gregory Garcia (1) defeated Alexander Solonin (7) , 6-1,6-2
Garrett Auproux (2) defeated Deiton Baughman, 6-3,3-6,1-0(8)
Quarterfinals
Gregory Garcia/Poway, CA (1) defeated Kenny Gea/Irvine, CA, 6-1, 6-1
Alexander Solonin/Tarzana, CA (7) defeated David Crisovan/Hallandale Beach, FL (4), 6-3, 2-1 retired/injured
Deiton Baughman/Carson, CA defeated Yannick Mahlangu/Henderson, NV (3), 6-3, 6-1
Garrett Auproux/Studio City, CA (2) defeated Jake De Vries/Irvine, CA (8), 6-3, 6-3
Consolation Finals
Adam Bagdy defeated Augustus Ge, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Garrett Auproux/Gregory Garcia (4) defeated Gage Brymer/Stefan Menichella (1) , 8-6
Semifinals
Gage Brymer/Stefan Menichella (1) defeated Argun Bai/Augustus Ge (3), 8-0
Garrett Auproux/Gregory Garcia (4) defeated Jayson Amos/Kevin Pham (5), 8-0
Quarterfinals
Gage Brymer/Stefan Menichella (1) defeated Collin Altamirano/Jake DeVries (6), 8-4
Argun Bai/Augustus Ge (3) defeated Jake Klein/Jake Yasgoor, 8-5
Garrett Auproux/Gregory Garcia (4) defeated Jamie Barajas/Eduardo Nava, 8-0
Jayson Amos/Kevin Pham (5) defeated David Crisovan/Victor Gurevich (2), 8-1

Girls' 12
SINGLES
Finals
Gabrielle Andrews (1) defeated Mayo Hibi (13) , 6-1,6-2
Third Place Playoff
Alyza Benotto Wood (7) -- pictured right -- defeated Mariana Gold (3) ,3-6, 7-5, 1-0(4)
Semifinals
Gabrielle Andrews (1) defeated Mariana Gold (3) , 6-0, 6-1
Mayo Hibi (13) defeated Alyza Benotto Wood (7), 6-1, 6-2
Quarterfinals
Gabrielle Andrews/Pomona, CA (1) defeated Kaiulani Boyer/Palm Springs, CA (5), 6-2, 6-4
Mariana Gold/Boise, ID (3) defeated Brianna Turley/Farmington, UT (13), 6-2, 6-3
Alyza Benotto Wood/Encino, CA (7) defeated Gabrielle Smith/Henderson, NV (4), 6-0, 7-6
Mayo Hibi/Irvine, CA (13) defeated Joulia Likhanskaia/San Diego, CA (9), 6-1, 6-2
Consolation Finals
Yuki Chiang defeated Kaiulani Boyer, 6-2, 6-4
DOUBLES
Finals
Gabrielle Andrews/Mayobu Hibi (1) defeated Gabrielle Smith/Brianna Turley , 8-2
Semifinals
Gabrielle Andrews/Mayobu Hibi (1) defeated Melissa Huang/Krystal Lai (3), 8-0
Gabrielle Smith/Brianna Turley defeated Jena Cheng/Hannah Park, 8-2
Quarterfinals
Gabrielle Andrews/Mayobu Hibi (1) defeated Jasmine Almaguer/Rozel Hernandez, 8-2
Melissa Huang/Krystal Lai (3) defeated Alyza Benotto Wood/Yuki Chiang, 8-4
Jena Cheng/Hannah Park defeated Maggie Cohen/Scarlet Rush, 8-6
Gabrielle Smith/Brianna Turley defeated Brigitte Desnoes/Alexis Pereira (2), 8-4

 

2006 WILSON CHAMPIONSHIPS

2005 WILSON CHAMPIONSHIPS

2004 GARRISON OPEN

2003 YTA CHAMPIONSHIPS

2002 SPORTWALL CHAMPIONSHIPS

2001 GAMMA CHAMPIONSHIPS

2000 GAMMA CHAMPIONSHIPS

1999 GAMMA CHAMPIONSHIPS

1998 GAMMA CHAMPIONSHIPS






















































Google





Return to:
College And Junior Tennis