[WEEK 1] | [WEEK 2] | [WEEK 3] | [WEEK 4] | [CHAMPIONSHIPS]


WEEK ONE

EAST
College Of William & Mary - July 6-9, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Adam Seri (1) defeated Greg Artzt, 6-2,6-1
Semifinals-Greg Artzt defeated Andrew Vu, 6-3,7-5; Adam Seri (1) defeated Isaac Ravizee (4), 6-2,6-1
Quarterfinals-Andrew Vu defeated Ed Rahn, 6-2,6-4; Greg Artz defeated Lee Harang (3), 6-3,7-6(6); Isaac Ravizee (4) defeated Anshuman Vohra, 6-4,6-2; Adam Seri (1) defeated Matt Klinger, 7-6(5),6-2
Consolation Finals-Kent Koch over Robert Abendrof by default
DOUBLES
Finals-
Anshuman Vohra/Lee Harang defeated Robert Abendrof/Kent Koch, 6-1,6-4
Semifinals-Robert Abendrof/Kent Koch defeated Ashok Raju/Luke Warford, 6-3,6-3; Anshuman Vohra/Lee Harang defeated Greg Artzt/Ricky Buhrman, 6-2,6-0
Quarterfinals-Robert Abendorf/Kent Koch defeated Kevin McClellan/Jonathan Chou, 6-1,6-0; Ashok Raju/Luke Warford defeated Juan Sanchez/Ken Dretleksen, 6-3,7-6(4); Greg Artzt/Ricky Buhrman defeated Jason Martin/Hugh Sapin, 7-6(4),6-3; Anshuman Vohra/Lee Harang defeated Kevin Patrick/Ed Rahn, 6-3,6-0
Consolation Finals-Kevin Patrick/Ed Rahn defeated Kevin McClellan/Jonathan Chou, 7-5,6-3
Women
SINGLES
Finals-
Michelle Faucher (1) defeated Jesyca Arthur, 6-0,6-3
Semifinals-Michelle Faucher (1) defeated Gizella Turbok, 6-3,6-1; Jessyca Arthur defeated Jessica Zaganczyk, 6-4,6-3
Quarterfinals-Michelle Faucher (1) defeated Lisa Pruett, 6-0,6-3; Gizella Turbok defeated April Gabler, 6-4,6-4; Jessyca Arthur defeated Sarah Kay, 6-4,6-2; Jessica Zaganczyk defeated Prya Bhupathi, 6-3,6-2
Consolation Finals-Elizabeth O defeated Theresa Whiteside, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-
Lindsay Sullivan/Jessyca Arthur defeated Elizabeth O/Natalie Carratala, 7-6(3),6-1
Semifinals-Elizabeth O/Natalie Carratala defeated Marjorie Teiburgh/Gizella Turbok, 6-2,6-4; Lindsay Sullivan/Jessyca Arthur defeated Shareen Lai/Priya Bhupathi, 7-6(5),6-2
Quarterfinals-Marjorie Teiburgh/Gizella Turbok defeated Katie Brooks/Lindsey Wyeth, 6-0,6-0; Elizabeth O/Natalie Carratala defeated April Gabler/Theresa Whiteside, 3-6,7-6(5),6-2; Shareen Lai/Priya Bhupathi defeated Sarah Kay/Lisa Pruett, 6-1,6-3; Lindsay Sullivan/Jesyca Arthur over Sarah Austin/Loralee Plotka by default
Consolation Finals-Danielle Faucher/Carrie Nygard defeated Katie Brooks/Lindsey Wyeth, 6-4,6-2

SOUTHEAST
Georgia Tech- July 7-10, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Huntley Motgomery (2) defeated Mark Fitzpatrick (1), 6-3,6-4
Semifinals-Mark Fitzpatrick (1) defeated Lee Nickell (6), 6-4,6-4; Huntley Montgomery (2) defeated ramsey Smith, 6-4,6-1
Quarterfinals-Mark Fitzpatrick (1) defeated Ted Rueger (8), 6-2,7-5; Lee Nickell (6) defeated Eric Jackson (3), 6-4,ret.; Ramsey Smith defeated Sergio Aguirre (5), 7-6,6-7,6-2; Huntley Montgomery (2) defeated Keith Salmon (7), 6-4,6-1
Consolation Finals-Brett Mauro defeated Yew Ming Si, 6-1,7-5
Women
SINGLES
Finals-
Janet Walker (1) defeated Taryn Lynn (3), 6-0,6-1
Semifinals-Janet Walker (1) defeated Joanne Masongsong (5), 6-4,2-6,6-4; Taryn Lynn (3) defeated Christina Ladyman, 6-2,6-1
Quarterfinals-Janet Walker (1) defeated Mason Miller, 6-4,6-1; Joanne Masongsong (5) defeated Bobbie Guthrie (4), 6-2,6-0; christina Ladyman defeated Sarah Scaringe (4), 7-6,6-2; Taryn Lynn (3) defeated Celena McCoury (2), 6-2,4-6,6-2
Consolation Finals-Lea Miller defeated Tamara Sutton, 6-4,5-7,6-0
DOUBLES
Finals-
Janet Walker/Joanne Masongsong (1) defeated Debbie Reynolds/Lea Miller, 6-1,7-5
Semifinals-Janet Walker/Joanne Masongsong (1) defeated Christina Ladyman/Mary Missbach, 8-1; Debbie Reynolds/Lea Miller defeated Brandee Fox/Kristen Nicholls, 8-6
Quarterfinals-Janet Walker/Joanne Masongsong (1) defeated Christine Weber/Christie Schweer, 804; Christina Ladyman/Mary Missbach defeated Sarah Scaringe/Elisa Conlon, 8-4; Debbie Reynolds/Lea Miller defeated Rebella Baum/Camilla Gould, 9-7; Brandee Fox/Kristen Nicholls defeated Celena McCoury/Carrie Rose (2), 8-5

SOUTHWEST
McMurray University - July 7-9, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Brian Lubin (1) defeated Dustin Hawk (2), 1-6,6-3,6-0
Semifinals-Brian Lubin (1) defeated Tanner Payne, 6-2,6-3; Dustin Hawk (2) defeated Todd Petty (4), 6-2,6-1
Quarterfinals-Brian Lubin/Dallas, TX (1) defeated Hsiaq-Hsuan Li/Big Spring, TX, 7-5,6-0; Tanee Payne/Lubbock, TX defeated Aaron Fowler/Lubbock, TX, 6-2,6-4; Todd Petty/San Angelo, TX (4) defeated Theron Cole/Abilene, TX, 7-6,6-3; Dustin Hawk/Clyde, TX (2) defeated Chuck Haddix/Abilene, TX, 6-1,6-3
Consolation Finals-Justin Work/Hurst, TX defeated Jordan Payne/Lubbock, TX, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-
Aaron Fowler/Brian Lubin (1) defeated Theron Cole/Dustin Hawk (2), 6-4,3-6,6-2
Semifinals-Aaron Fowler/Brian Lubin (1) defeated Jordan Payne/Tanner Payne, 6-4,6-2; John Cole/Chuck Haddox (4) over Theron Cole/Dustin Hawk, withdrew/injured
Quarterfinals-Aaron Fowler/Brian Lubin (1) defeated Hsiaq-Hsuan Li/Devon Swafford, 7-5,6-0; Jordan Payne/Tanner Payne defeated Tobin Smith/Justin Work, 6-4,6-4; John Cole/Chuck Haddox (4) defeated Karl Johnson/Todd Petty, 6-4,6-1; Theron Cole/Dustin Hawk (2) defeated Aland Price/Andy Price, 3-6,6-4,6-3
Consolation Finals-Hsiaq-Hsuan Li/Devon Swafford over Karl Johnson/Todd Petty, withdrew/injured
Women
SINGLES
Finals-
Rebekah Forney (2) defeated Shannon Duffy (1), 6-2,6-3
Semifinals-Shannon Duffy (1) defeated Meiling Parks (4), 6-2,6-2; Rebekah Forney (2) defeated Kathryn Scott (3), 4-6,6-1,6-0
Quarterfinals-Shannon Duffy/Plano, TX (1) defeated Monica Villareal/Big Spring, TX, 6-1,6-0; Meiling Parks/Abilene, TX (4) defeated Cristy Sumrow/Plano, TX, 6-1,6-2; Kathryn Scott/Abilene, TX (3) Elizabeth Moreno/Spicewood, TX 6-3,6-1; Rebekah Forney/N Braunfels, TX (2) defeated Jennifer Robison/Odessa, TX
Consolation Finals-Rhiannon Torrez/Abilene, TX defeated Meredith Thomesen/Abilene, TX, 6-1,4-6,6-4
DOUBLES
Finals-
Shannon Duffy/Cristy Sumrow (1) defeated Rebekah Forney/Rhiannon Torrez (2), 6-1,6-1
Semifinals-Shannon Duffy/Cristy Sumrow (1) defeated Jennifer Robison/Monica Villarreal, 6-3,6-0; Rebekah Forney/Rhiannon Torrez (2) defeated Elizabeth Moreno/Meiling Parks, 6-4,6-2
Quarterfinals-Shannon Duffy/Cristy Sumrow (1) received a bye; Jennifer Robison/Monica Villarreal defeated Sarah Butler/Meredith Thomesen, 1-6,6-2,6-2; Elizabeth Moreno/Meiling Parks over Lacy Johnson/Andi WIldner, withdrew/injured; Rebekah Forney/Rhiannon Torrez (1) received a bye
Consolation Finals-Sara Butler/Meredith Thomesen over Elizabeth Moreno/Meiling Parks, withdrew/injured

WEST
Coto Valley Country Club - July 9-12, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Webster defeated Carrillo, 6-0,6-0
Semifinals-Carillo defeated Fallon, 6-4,6-2; Webster defeated Croll, 6-4,6-3
Quarterfinals-Fallon defeated Platonov, 6-0,6-0; Carrillo defeated Stallings, 6-1,6-0; Croll defeated Barnum, 6-2,6-1; Webster defeated Miller, 6-1,6-3
Consolation Finals-Kojima defeated Carroll, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-
Webster/Miller defeated Fallon/Carrillo, 6-3,6-2
Semifinals-Fallon/carroll defeated Kojima/Carrillo, 6-4,6-3; Webster/Miller defeated Croll/Chu, score unavailable
Quarterfinals-Fallon/Carroll received a bye; Kojima/Carrillo defeated Whitaker/stallings, 6-0,6-3; Webster/Miller defeated Barrsord/Said, 6-3,2-6,6-3; Croll/chu over Gomez/Dao by default
Women
SINGLES
Finals-
Cheng defeated Workentin, 6-3,2-6,6-4
Seminfinals-Cheng defeated Goldberg, 6-0,6-0; Workentin defeated Young, 6-0,6-1
Quarterfinals-Goldberg defeated Kluger, 6-0,6-0; Cheng defeated Swiermiak, 6-1,1-6,6-0; Young defeated Friendenberg, 5-7,6-2,6-1; Workentin defeated Walgenbach, 6-4,6-1
Consolation Finals-Spilca defeated Steinberg, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals-
Cheng/Walgenbach defeated Goldberg/Young, 7-5,7-5
Semifinals-Goldberg/Young defeated Spilca/Steinberg, score unavailable; Cheng/Walgenbach defeated Friendenberg/Gross, 6-2,6-1
Quarterfinals-Goldberg/Young defeated McCarty/Nova, 6-2,6-1; Spilca/Steinberg defeated Ivey/Kim, 6-2,6-4; Friendenberg/Gross defeated Assiss/Kruger, 7-5,7-5; Cheng/Walgenbach over Lo/Manning by default


Return to:

Contact us:
E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com