[WEEK 1] | [WEEK 2] | [WEEK 3] | [WEEK 4] | [CHAMPIONSHIPS]


WEEK FOUR

EAST
Virginia Tech University - July 28-31, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Joey Hopke (1) defeated Jay Bruner (2), 4-6,6-4,6-0
Semifinals-Joey Hopke (1) defeated Lee Hecht, 6-3,6-1; Jay Bruner (2) defeated Lee Harang (3), 4-6,6-2,ret
Quarterfinals-Joey Hopke (1) defeated John Laylin, 6-0,6-0; Lee Hecht defeated Johnathan Chou, 6-1,6-0; Lee Harang (3) defeated Michael Fishbach, 6-0,6-1; Jay Bruner defeated Michael Furman, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-
Jay Bruner/Joey Hopke (1) defeated Michael Furman/Clayton Hall, 6-4,6-2
Semifinals-Jay Bruner/Joey Hopke (1) defeated Daniel Uscinski/John Loylin, 6-1,6-1; Michael Furman/Clayton Hall defeated Lee Harang/Michael Fishbach (2), 6-4,7-5
Quarterfinals-Jay Bruner/Joey Hopke (1) received a bye; Daniel Uscinski/John Loylin over Johnathan Chou/Lee Hecht by default; Michael Furman/Clayton Hall received a bye; Lee Harang/Michael Fishbach (2) received a bye
Women
SINGLES
Finals-
Majika Serafina (1) defeated Meghan Cornwall (4), 6-4,6-4
Semifinals-Majka Serafina (1) defeated Bobbi Guthrie (3), 4-6,6-2,6-3; Meghan Cornwall (4) defeated Yasamina Hilu, 6-1,6-1
Quarterfinals-Majka Serafina (1) defeated Laureen Hastings, 6-0,6-1; Bobbie Guthrie (3) defeated Kara Prupos, 6-4,6-1; Meghan Cornwall (4) defeated Dana Reinitz, 6-1,6-0; Yasamina Hilu defeated Mali Friedman, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-
Pardo/Kara Prupas (2) defeated Lisa Pruett/Mali Friedman, 6-1,6-1
Semifinals-Lisa Pruett/Mali Friedman defeated Kim Karli/Heather Miller (1), 6-2,6-4; Pardo/Kara Prupas (2) defeated Jennifer Howard/Yasamina Hilu, 6-0,4-6,6-2
Quarterfinals-Kim Karli/Heather Miller (1) received a bye; Lisa Pruett/Mali Friedman defeated Elizabeth Stanko/Brooke Yablonski, 6-2,6-0; Jennifer Howard/Yasamina Hilo over Ruta Veitas/Laralee Plotka by default; Pardo/Kara Prupas (2) received a bye

SOUTHEAST
Davidson College - July 26-29, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Chad Mooney defeated Matthew Lucas, 6-3,3-6,7-6
Semifinals-Matthew Lucas defeated Mark Jacobson (4), 1-6,6-2,6-2; Chad Mooney defeated Gordon Hwang, 6-2,1-6,2-2 ret
Quarterfinals-Matthew Lucas/ASU over Stuart Beauchamp/BYU (8) by default; Mark Jacobson/MSU (4) defeated Yew Ming Si/Cumberland (5), 6-1,6-3; Gordon Huang/Georgia Tech defeated Quentin Bleakley/Kansas, 6-4,7-6(6); Chad Mooney/FSU defeated Devang Desai/NC State, 6-4,1-6,6-2
Consolation Finals-Kandall Schwartz defeated Ryan Boward, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals-
Eric Jackson/Devang Desai (1) defeated Daniel Holman/Lee Nickell, 8-5
Quarterfinals-Eric Jackson/Devang Desai (1) defeated Yew Ming Si/Chad Mooney, 8-6; Billy Boykin/Whit Hanson over Daniel Sturdevant/Brett Richardson by default; Daniel Holman/Lee Nickell defeated Mark Jacobson/James Moeckel, 8-5; Karl Levanat/Grant Rowe defeated Sergio Aguirre/Gordon Hwang, 8-3
Women
SINGLES
Finals-
Emily Woodside (5) defeated Janet Walker (1), 5-7,6-3,6-4
Semifinals-Emily Woodside (5) defeated Kristin Koenig, 6-3,6-4; Janet Walker (1) defeated Brooke Skeen, 6-2,6-3
Quarterfinals-Emily Woodside/Tennessee (5) defeated Taryn Lynn/Stetson (2), 7-5,7-5; Kristin Koenig/Davis defeated Courtney Zalinski/UNC, 6-1,6-1; Brooke Skeen/Kentucky defeated Christa Grey/Georgia (3), 6-3,6-1; Janet Walker/Texas (1) defeated Joyce Bergman/Tulane (7), 6-4,6-1
Consolation Finals-Sara Rosenblum defeated Kendra Wengrow, 6-4,6-7,6-2
DOUBLES
Finals-
Janet Walker/Christa Grey (1) defeated Kathy Sell/Wesley Kohl, 8-5
Semifinals-Janet Walker/Christa Grey (1) defeated Meredith Moore/Jarrell Starnes (4), 8-3; Kathy Sell/Wesley Kohl defeated Taryn Lynn/Lindsey Wyeth, 8-4
Quarterfinals-Janet Walker/Christa Grey (1) defeated Emily Woodside/Katherine Hall, 8-4; Meredith Moore/Jarrell Starnes (4) defeated Joyce Bergman/Kristin Koenig, 8-4; Kathy Sell/Wesley Kohl defeated Brooke Skeen/Shannon Stafford (3), 8-5; Taryn Lynn/Lindsey Wyeth (2) defeated Caitlin Thompson/Forbes Thompson, 8-4

SOUTHWEST
University Of Texas-Arlington - July 28-31, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Brian Lubin (1) defeated Scott Eddins (2), 6-1,6-3
Semifinals-Brian Lubin (1) defeated Tanner Payne (8), 7-6,6-3; Scott Eddins (2) defeated Sebastian Iannariello (6), 7-6,6-4
Quarterfinals-Brian Lubin/William & Mary (1) defeated Michael Garcia/Baylor, 6-3,6-2; Tanner Payne/Texas A&M (8) defeated Justin Gagnon/TCU, 6-1,6-1; Sebastian Iannariello/TCU (6) defeated Tim Shuler/Arkansas, 7-6,7-5; Scott Eddins/TCU (2) defeated Chad Riley/UNC, 6-7,6-1,6-3
DOUBLES
Finals-
Brian Lubin/Sebastian Iannariello (1) defeated Justin Work/Justin Gagnon (3), 6-3,6-7,6-3
Semifinals-Brian Lubin/Sebastian Iannariello (1) defeated Travis Wagner/Michael Garcia (4), 6-1,6-0; Justin Work/Justin Gagnon (3), 6-3,6-7,6-3
Quarterfinals-Brian Lubin/Sebastian Ianniello (1) defeated Mike Quesada/Josh Hodges, 6-1,6-0; Travis Wagner/Michael Garcia (4) over Tierre Miller/Ed Rubin by default; Justin Work/Justin Gagnon (3) over Tobin Smith.Eric Reblin, score unavailable; Tanner Payne/Jordan Payne (2) defeated Sean Reno/Tim Shuler, 6-7,6-3,6-3
Women
SINGLES
Finals-
Callie Creighton defeated Shannon Duffy (4), 6-1,6-1
Semifinals-Shannon Duffy (4) defeated Rebekah Forney (1), 7-6,7-5; Callie Creighton defeated Jennifer Lisgator/Tulane, 6-4,5-7,6-2; Shannon Duffy/Northwestern (4) defeated Claudia Aguilar/Baylor (5), 6-2,6-4; Callie Creighton/Vanderbilt defeated Alice Ojeda, 2-6,7-5,6-2; Jennifer Embry/Purdue (2) defeated Melissa Morris/MCC, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-
Rebekah Forney/Jennifer Embry (1) defeated Callie Creighton/Jennifer Ligator, 7-5,6-1
Semifinals-Rebekah Forney/Jennifer Embry (1) ove rClaudia Aguilar/Lauren Kingswriter by default; Callie Creighton/Jennife rLigator defeated Meiling Parks/Alice Ojeda (2), 6-4,6-3
Quarterfinals-Rebekah Forney/Jennifer Embry (1) received a bye; Claudia Aguilar/Lauren Kingswriter defeated Laura McCarty/Noemi Lozano, 6-1,6-2; Callie Creighton/Jennifer Ligator defeated Elizabeth Moreno/Amy Smith, 6-2,6-1; Meileng Parks/Alice Ojeda (2) defeated Stephanie Hughes/Beall, 6-0,6-2

WEST
University Of California-Davis - July 30-August 2, 1998
Men
Finals-
Ben Miles (4) defeated Duke Ngueyn (3), 6-1,6-1
Semifinals-Ben Miles (4) defeated Brandon Fallon (1), 6-1,2-1 ret.; Duke Nguyen (3) defeated Nestor Bernabe, 6-4,7-6
Quarterfinals-Brandon Fallon (1) defeated Andrey Vinogradsky, 6-1,6-1; Ben Miles (4) defeated Bryan Gooledge, 6-3,6-3; Duke Nguyen (3) defeated Michael Ulicny-Cardoza, 6-1,6-2; Nestor Bernabe defeated Jamie Sahara (2), 6-4,7-6
Consolation Finals-Cory Moderhak over Sourin Banerji by default
DOUBLES
Finals-
Andrey Vinogradsky/Duke Nguyen defeated Brandon Fallon/Bryan golledge, 6-4,6-4
Semifinals-Brandon Fallon/Bryan Gooledge over Chad Stoloff/Peter Schilla by default; Andrey Vinogradsky/Duke Nguyen defeated Donovan Schemke/Walker, 3-6,6-2,7-5
Quarterfinals-Brandon Fallon/Bryan Golledge defeated Garrett Lee/Paul Dilloway, 6-1,6-2; Chad Stoloff/Peter Schilla defeated Brian Harrison/Chris Wong, 6-0,6-3; Andrey Vinogradsky/Duke Nguyen over nestor Bernabe/Michael Ulicny-Cardozo by default; Donovan Schemke/Walker defeated Jamie Sahara/Casey Guenther, 6-2,0-6,6-4
Women
SINGLES
Finals-
Kara Warkentin (1) defeated Gabriela Lastra (3), 3-6,6-2,6-4
Semifinals-Kara Warkentin (1) defeated Celena McCoury (4), 6-3,6-3; Gabriela Lastra (3) defeated Colleen Cheng (2), 6-2,6-2
Quarterfinals-Kara Warkentin (1) defeated Janice Nyland, 6-2,6-4; Celena McCoury (4) defeated Laura Gross, 6-3,6-4; Gabriela Lastra (3) defeated Lisa Walgenbach, 6-0,6-3; Colleen Cheng (2) defeated Jan Perez, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-
Faye DeVera/Celena McCoury defeated Gabriela Lastra/Colleen cheng, 6-4,6-2
Semifinals-Gabriela Lastra/Colleen Cheng defeated Jenny Svanfeldt/Brooke Siebel, 6-4,7-5; Celena McCoury defeated Holli Freduenberg/Laura Gross, 7-6,6-1
Quarterfinals-Gabriela Lastra/Colleen Cheng defeated Sandja Tabata/Lindsay Doyal, 6-0,6-0; Jenny Svanfeldt/Brooke Siebel defeated Jaime Martin/Janice Nyland, 7-6,3-6,7-6; Holli freudenberg/Laura Gross defeated Tahnee Hoag/Jill Howard, 6-2,5-7,6-3; Faye DeVera/Celena McCoury defeated Brahna Pastorini/Stacey Stewart, 6-4,6-4


Return to:

Contact us:
E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com