[WEEK 1] | [WEEK 2] | [WEEK 3] | [WEEK 4] | [CHAMPIONSHIPS]


WEEK THREE

EAST
Pittsburgh, Pennsylvania - July 20-26, 1998
MEN
SINGLES
Finals-
Susheel Narla (8) defeated Keith Salmon (7), 6-4,6-4
Semifinals-Keith Salmon (7) defeated Mike Griesser (1), 6-7(6),6-4,6-3; Susheel Narla (8) defeated Marc Dorman (5), 6-4,6-4
Quarterfinals-Mike Griesser (1) defeted Jason Yue (12), 7-5,6-1; Keith Salmon (7) defeated Luke Warford, 7-5,6-0; Marc Dorfman (5) defeated Ed Carter (3); Susheel Narla (8) defeated Tommy Croker (9), 7-6(6),6-2
Third Place Playoff-Marc Dorfman (5) defeated Mike Griesser (1), 3-6,7-5,7-5
DOUBLES
Finals-
Ed Carter/Casey Was (2) defeated Marc Dorfman/Jeff Martini, 6-2,6-4
Semifinals-Marc Dorfman/Jeff Martini over Mike Griesser/Derrick Nguyen (1), withdrew; Ed Carter/Casey Was (2) defeated Susheel Narla/Keith Salmon, 6-4,2-6,6-2
Quarterfinals-Mike Griesser/Derric Nguyen (1) defeated Adam Bartsch/Ancet Karambelkar, 6-4,6-2; Marc Dorfman/Jeff Martini defeated Tommy Crocker/Joey Hopke (4), 6-1,7-6(4); Susheel Narla/Keith Salmon (3) defeated Ashok Raju/Irakli Tatishvili, 6-2,7-5; Ed Carter/Casey Was (2) defeated James Kent/Ryan Shaffer, 4-6,6-2,7-5
Third Place Playoff-Susheel Narla/Keith Salmon (3) over Ed Carter/Casey Was (2) by default
MIXED DOUBLES
Finals-
Jacqueline Bunting/Ed Carter (2) defeated Anastasia Pozdniakova/Irakli Tatishvili, 7-6(6),4-6,6-4
Semifinals-Julie Ditty/Mike Griesser (1) defeated Leela Raju/Ashok Raju, 6-1,6-2; Jacqueline Bunting/Ed Carter (2) defeated Alyssa Bengal/Keith Salmon, 4-6,7-6(2),6-1
Quarterfinals-Julie Ditty/Mike Griesser (1) defeated Sarah Austin/Dan Hersh, 6-2,6-3; Leela Raju/Ashok Raju over Brooke Yablonski/Michael Fischbach, withdrew; Alyssa Bengel/Keith Salmon defeated Radhika Mukkamala/James Kent, 6-0,6-1; Jacqueline Bunting/Ed Carter (2) defeated Anastasia Pozdniakova/Irakli Tatishvili, 6-3,6-3
WOMEN
SINGLES
Finals-
Julie Ditty (1) defeated Andrea Nathan (5), 6-3,3-6,6-4
Semifinals-Julie Ditty (1) defeated Kate Lutgert (6), 6-1,6-3; Andrea Nathan (5) defeated Anastasia Pozdniakova (3), 6-4,6-1
Quarterfinals-Julie Ditty (1) defeated April Gabler (8), 6-2,6-2; Kate Lutgert (6) defeated Kate Burson (4), 6-4,6-4; Anastasia Pozdniakova (3) defeated Jacqueline Bunting (7), 6-3,7-5; Andrea Nathan (5) defeated Michelle Facher (2), 6-1,6-2
Third Place Playoff-Kate Lutgert (6) defeated anastasia Pozdniakova (3), 4-6,6-3,6-1
DOUBLES
Finals-
Kate Burson/Julie Ditty (1) defeated Michelle Faucher/Anastasia Pozdniakova (2),7-6(4),6-2
Semifinals-Kate Burson/Julie Ditty (1) defeated April Gabler/Andrea Nathan (3), 4-6,7-6(4),6-0; Michelle Faucher/Anastasia Pozdniakova (2) defeated Shareen Lai/Leela Raju, 2-6,6-3,6-3
Quarterfinals-Kate Burson/Julie Ditty (1) defeated Sarah Austin/Erin Shalbrack, 6-2,6-3; April gabler/Andrea Nathan (3) defeated Liz Oosterhuis/Lisa Pruett, 6-0,6-4; Shareen Lai/Leela Raju defeated Jacqueline Bunting/Kate Lutgert (4), 6-4,6-4; Michelle Faucher/Anastasia Pozdniakova (2) defeated Kimberly Karli/Heather Miller, 6-0,6-0Third Place Playoff-Shareen Lai/Leela Raju defeated April Gabler/Andrea Nathan, 1-6,6-2,7-6(5)

SOUTHEAST
University Of North Carolina - July 21-24, 1998
Men
SINGLES
Finals-
Huntley Montgomery (1) defeated Yew Ming Si, 6-3,6-2
Semifinals-Huntley Montgomery (1) defeated Adriano Blautt, 7-5,6-1; Yew Ming Si defeated Eric Jackson (2), 3-6,2-1 withdrew/injured
Quarterfinals-Huntley Montgomery (1) defeated Whitt Hauser, 6-1,6-2; Adriano Blautt defeated gordan Hurang, 6-4,6-1; Yew Ming Si defeated Stuart Beauchamp, 4-6,7-5 retired; Eric Jackson (2) defeated Jason Woodsby, 6-3,6-3
Consolation Finals-Chad Mooney over Mati Lucas by default
DOUBLES
Finals-
Huntley Montgomery/Brian Hunter defeated Karl Levanat/Grant Rowe, 8-6
Semifinals-Karl Levanat/Grant Rowe defeated Sergio Aguirre/Gordon Huang, 8-6; Huntley Montgomery/Brian Hunter defeated James Moekel/Mark Jacobson, 8-1
Quarterfinals-Sergio Aguirre/Gordon Huang defeated Brett Richardson/Danny Sturdever, 8-5; Karl Levanat/Grant Rowe defeated Troy Robinson/Adriano Blacutt, 8-6; James Moekel/Mark Jacobson defeated Brian Cowman/Paul Goode, 8-3; Huntley Montgomery/Brian Hunter defeated Whitt Hansen/Billy Boykin, 9-8
Women
Finals-
Bobbie Guthrie (5) defeated Kris Sell (2), 6-1,6-3
Semifinals-Kris Sell (2) defeated Christa Grey (6), 7-5,1-6,7-6(1); Bobbie Guthrei (5) defeated Kathy Sell (7), 6-2,6-4
Quarterfinals-Kris Sell (2) defeated Joyce Bergman, 6-3,6-7(5),7-5l Christa Grey (6) defeated Christina Ladyman (3), 6-1,6-2; Kathy Sell (7) defeated Jessica Zaganczyk (4), 7-5,2-6,6-4; Bobbie Guthrie (5) defeated Megan Miller (1), 2-6,6-6 withdrew/injured
DOUBLES
Finals-
Joyce Bergman/Janet Bergman defeated Brooke Skeen/Shannon Stafford, 8-4
Semifinals-Brooke Skeen/Shannon Stafford defeated Marrisa Gildemeister/Katrina Gildemeister, 8-4; Joyce Bergman/Janet Bergman defeated Christa Grey/Jessica Zaganozyk, 8-5
Quarterfinals-Brooke Skeen/Shannon Stafford defeated Sarah Robsenblum/Maiko Cook, 8-5l Marissa Gildemeister/Katrina Gildemeister defeated Wesley Kohl/Zuzana Melher, 8-5; Joyce Bergman/Janet Bergman defeated Emily Woodside/Catherine Hall, 8-5; Christa Grey/Jessica Zaganozyk defeated CHristie Schweer/Christie Weber, 8-3

SOUTHWEST
Collin County Community College - July 22-25, 1998
MEN
SINGLES
Finals-
Tracie Fielding (1) defeated Scott Eddins (4), 6-1,6-3
Semifinals-Tracie Fielding (1) defeated Brian Lubin, 6-4,6-2; Scott Eddins (4) defeated Jarin Skube, 6-2,3-6,6-3
Quarterfinals-Tracie Fielding/TCU (1) defeated Tierre Miller/Jackson, 6-3,6-4; Brian Lublin/William & Mary defeated Ed Rubin/LSU (3), 0-6,7-5,6-3; Scott Eddins/TCU (4) defeated Sebastian Iannanello/TCU (6), 6-2,7-6; Jarin Skube/Texas A&M (7) defeated Tony Young/Texas A&M (2), 6-4,2-6,7-6
DOUBLES
Finals-
Justin Gagno/Sebastian Iannanello (4) defeated Scott Eddins/Brian Lubin (2), 6-7,6-4,7-6
Semifinals-Justin Gagnon/Sebastian Iannanello (4) defeated Cary Hubbard/Chad Riley, 6-4,6-2; Scott Eddins/Brian Lubin (2) defeated Gray/Hendricks (3), 6-1,7-6
Quarterfinals-Cary Hubbard/Chad Riley defeated Ross Bourne/Mich Zomer, 6-4,6-2; Justin Gagno/Sebastan Iannanello (4) defeated Matt Eckel/Josh Eckel, 6-1,6-2; Gray/Hendricks (3) defeated Michael Garcia/Travis Wagner, 6-3,6-2; Scott Eddins/Brian Lubin defeated Brian Alfano/Neil Tresize, 6-3,6-2
WOMEN
SINGLES
Finals-
Megan Russell (3) defeated Rebekah Forney (1), 6-3,5-7,6-3
Semifinals-Rebekah Forney (1) defeated Meiling Parks, 6-4,6-3; Megan Russell (3) defeated Jennifer Embry (2), 6-3,6-4
Quarterfinals-Rebekah Forney/Texas (1) defeated Claudia Aug8ilar/Baylor (6), 6-1,0-6,6-2; Meiling Parks/Tennessee defeated Jennie Hamilton/Oklahoma, 6-4,6-3; Megan Russell/SMU defeated Shannon Duffy/Northwestern (5), 2-6,6-3,6-4; Jennifer Embry/Purdue (2) defeated Selia Mathew/Alabama, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals-
Jennifer Embry/Rebekah Forney defeated Meiling Parks/A. Hamilton, 6-1,6-1
Semifinals-Jennifer Embry/Rebekah Forney defeated Jennifer DeSpain/Joni Jordan, 6-4,6-3; Meiling Parks/A. Hamilton defeated Christy Sumrow/Colaninni, 6-3,7-6
Quarterfinals-Jennifer DeSpain/Joni Jordan defeated Claudia Aguilar/Lauren Kingsriter, 6-2,6-2; Jennifer embry/Rebekah Forney defeated Hamilton/Hamilton, 6-0,6-1; Christy Sumrow/Colaninni received a bye; Meiling Parks/A. Hamilton defeated Elizabeth Moreno/Jones, 6-2,6-1

WEST
Cal State Los Angeles - July 23-26, 1998
MEN
SINGLES
Finals-
Nicolas Losee defeated Adam Webster (1), 6-4,6-0
Semifinals-Adam Webster (1) defeated Nestor Bernabe, 6-1,6-4; Nicolas Losee defeated Erin Carroll, 6-2,6-2
Quarterfinals-Adam Webster (1) defeated Robert Croll, 6-3,6-2; Nestor Bernabe defeated Jeff Harbach, 6-4,6-3; Nicolas Losee moved up with a double default; Erin Carroll defeated Brian Golledge, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-
Nicolas Losee/Jeff Harbach defeated Adam Webster/Trent Miller, 7-6,4-6,6-2
Semifinals-Adam Webster/Trent Miller defeated Beau Kojima/Robert Croll, 6-4,6-3; Nicolas Losee/Jeff Harbach defeated Brian Golledge/Erin Carroll, 3-6,6-2,6-1
Quarterfinals-Adam Webster/Trent Miller received a bye; Beau Kojima/Robert Croll defeated Francisco Villaroman/Tom Yian, 6-1,2-6,7-5; Brian Golledge/Erin Carroll over Donavan Schemke/Jordan Walker by default; Nicolas Losee/Jeff Harbach received a bye
WOMEN
SINGLES
Finals-
K. Warkentin defeated Colleen Cheng, 7-5,4-6,6-1
Semifinals-Colleen Cheng defeated L. Gross, 4-6,6-4,6-2; K. Warkentin defeated L. Walgenbach, 6-4,6-1
Quarterfinals-Colleen Cheng defeated B. Pastorini, 6-1,6-2; L. Gross over K. Nava by default; L. Walgenbach defeated H. Freudenberg, 6-1,6-1; K. Warkentin defeated A. McCarty, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-
Cheng/Walgenbach defeated Pastorini/Gilliam, 6-1,6-0
Semifinals-Cheng/Walgenbach defeated Gross/Freudenberg, 3-6,6-3,6-0; Pastorini/Gilliam over Flanagan/Manniabl by default
Quarterfinals-Cheng/Walgenbach received a bye; Gross/Freudenberg received a bye; Pastorini/Gilliam over Nava/McCarty by default; Flanagan/Manniabl received a bye


Return to:

Contact us:
E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com