2006 COLUMBUS INDOOR CHAMPIONSHIPS
Wickertree Tennis Club - Columbus, Ohio

Boys 18 Singles - February 4-6, 2006
Finals
J. Houston Barrick (2) defeated Ryan Lipman -- pictured right -- 6-2,6-1
Third Place Playoff
Maksim Tikhomirov defeated David Streeter (6), 6-4,6-1
Semifinals
Ryan Lipman defeated Maksim Tikhomirov, 4-6,6-2,6-2
J. Houston Barrick (2) defeated David Streeter (6), 6-2,6-1
Quarterfinals
Ryan Lipman/Nashville, TN defeated Cassidy Mears/Shawnee Mission, KS (1), 6-0,6-1
Maksim Tikhomirov/Philadelphia, PA defeated Dan Couzens/West Hartford, CT, 6-0,6-1
David Streeter/Beverly Hills, MI (6) defeated Bryant Salcedo/Boardman, OH (4), 6-4,4-6,7-6
J. Houston Barrick/Brentwood, TN (2) defeated David Anderson/Sandwich, MA, 6-4,3-6,7-5br> Consolation Finals
Stephen Havens defeated Jake Toole, 6-0,6-1

Boys 16 Singles - February 4-6, 2006
Finals
Chase Buchanan (1) -- pictured right -- defeated Luke Marchese (2), 6-4,7-6
Third Place Playoff
David Holland (4) defeated Eric Rothschild, 6-3,6-2
Semifinals
Chase Buchanan (1) defeated Eric Rothschild, 6-1,6-4
Luke Marchese (2) defeateated David Holland (4), 3-6,6-3,6-2 Quarterfinals
Chase Buchanan/New Albany, OH (1) defeated Rajeev Deb-Sen/New York, NY, 6-4,6-1
Eric Rothschild/Westport, CT defeated Ryan Noble/Fayetteville, NC, 6-4,6-4
David Holland/Pennington, NJ (4) defeated Tim Wu/Ann Arbor, MI 97), 6-2,6-3
Luke Marchese/Summit, NJ (2) defeated Grant Fleming/Overland Park, KS, 6-3,7-6
Consolation Finals
Lucas Andreika defeated Ryan Noble, 6-3,1-6,10-8

Boys 14 Singles - May 13-15, 2006
Finals
Augie Bloom (1) -- pictured right -- defeated Justin Rossi (2), 7-6,6-3
Third Place Playoff
Shane Vinsant defeated Ben Hoogland, 1-6,6-2,10-3
Semifinals
Augie Bloom (1) defeated Ben Hoogland, 6-3,7-6
Justin Rossi (2) defeated Shane Vinsant, 6-2,6-2
Quarterfinals
Augie Bloom/Hinsdale, IL (1) defeated Aaron Pfister/Fishers, IN, 6-1,6-2
Ben Hoogland/Glenview, IL defeated Bjorn Fratangelo/Pittsburgh, PA (6), 6-1,6-2
Shane Vinsant/Keller, TX defeated Krishna Ravella/Valparaiso, IN (4), 2-6,6-3,6-0
Justin Ross/Novi, MI (2) defeated Maks Gold/Prospect, KY (7), 6-4,6-3
Consolation Finals
Jimmy Roebker defeated Michael Zhu, 6-4,6-3

Girls 14 Singles - April 29-May 1, 2006
Finals
Kyle McPhillips (6) -- pictured right -- defeated Nida Hamilton (2), 3-6,6-4,6-3
Third Place Playoff
Kara Sherwood defeated Christiana Raymond, 6-3,6-7,6-2
Semifinals
Kyle McPhillips (6) defeated Kara Sherwood (1), 6-2,6-0
Nida Hamilton (2) defeated Christiana Raymond (4), 6-2,6-3
Quarterfinals
Kara Sherwood/Mentor, OH (1) defeated Maddy Kobelt/New Albany, OH, 0-,6-0,7-5
Kyle McPhillips/Willoughby, OH (6) defeated Mimi Remynse/Battle Creek, MI, 7-5,6-3
Christiana Raymond/Ohio Valley (4) defeated Lauren Davis/Gates Mill, OH, 6-2,6-7,6-1
Nida Hamilton/Oak Brook, IL (2) defeated Julia Fellerhoff/Deerfield, IL (7), 6-2,4-6,6-4
Consolation Finals
Julia Fellerhoff defeated Maddy Kobelt, 6-3,6-4

Boys 12 Singles - May 13-15, 2006
Finals
Tyler Richmond defeated Zachary Mueck (7), 6-3,3-6,7-5
Third Place Playoff
TJ Pura (1) -- pictured right -- defeated Damon Niquet (2), 6-2,6-4
Semifinals
Tyler Richmond defeated TJ Pura (1), 6-4,6-0
Zachary Meck (7) defeated Damon Niquet (2), 7-5,7-5
Quarterfinals
TJ Pura/Bedford Hills, NY (1) defeated Will Adams/Indianpolis, IN (6), 6-1,6-4
Tyler Richmond/Kalamazoo, MI defeated Eric Marbach/Naperville, IL (3), 6-2,6-4
Zackary Meck/West Chester, OH (7) defeated Tyler Gardiner/Novi, MI (4), 3-6,6-2,6-3
Damon Niquet/Waukesha, WI (2) defeated Kyle Martino/Harrison, NY, 6-3,6-2
Consolation Finals
Gene Tiotine defeated Tyler Gardiner, 2-6,6-4,10-3

Girls 12 Singles - April 29-May 1, 2006
Finals
Jarret Fisher (1) -- pictured right -- defeated Amanda Lin (7), 7-5,6-3
Third Place Playoff
Riko Shimizu defeated Fabiola Chaillo, 6-2,3-6,6-1
Semifinals
Jarret Fisher (1) defeated Riko Shimizu (6), 6-4,6-1
Amanda Lin (7) defeated Fabiola Chaillo, 6-2,7-5
Quarterfinals
Jarret Fisher/Skokie, IL (1) defeated Jerricka Boone/Chicago, IL (8), 6-1,2-6,6-2
Riko Shimizu/Inverness, IL (6) defeated Madeline Lipp/Lake Forest, IL (3), 7-6,6-3
Fabiola Chaillo/Deerfield, IL defeated Taylor Pinchoff/Sylvan Lkae, MI (5), 6-3,6-4
Amanda Lin/West Chester, OH (7) defeated Kasey Gardiner/Novi, MI (2), 2-6,6-2,6-0
Consolation Finals
Kasey Gardiner defeated Jerricka Boone, 6-2,6-2

 

2005 COLUMBUS INDOORS

2004 COLUMBUS INDOORS

2003 COLUMBUS INDOORS

2002 COLUMBUS INDOORS

2001 COLUMBUS INDOORS

2000 COLUMBUS INDOORS

1999 COLUMBUS INDOORS

1998 COLUMBUS INDOORS

What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Google









click here for the tabc site






















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage