2005 COPPER BOWL
at the Hilton El Conquistador
Tucson, Arizona - January 1-6, 2005

Click Here For Stories & Photos


Consolation Finals Not Played Due To Rain

Boys' 18
SINGLES
Finals
Will Gray -- pictured right -- defeated Kyle Baker, 6-1,7-5
Third Place Playoff
George Entis (5) over Rook Schellenberg, walkover/injured
Semifinals
Will Gray defeated George Entis (5), 6-2,6-3
Kyle Baker over Rook Schellenberg, 3-6, retired/injured
Quarterfinals
George Entis (5) defeated Nick Savage (1), 6-3,6-3
William Gray defeated Kallim Stewart (4), 6-2,7-5
Rook Schellenberg defeated Nathanial Gorham (11), 6-1,6-1
Kyle Baker over Eric Roberson (2), walkover

Girls' 18
SINGLES
Finals
Maria Anisimova -- pictured right -- defeated Alison Riske (10), 7-5,6-4
Third Place Playoff
Lena Litvak (6) over Maggie Yahner (4), withdrew/injured
Semifinals
Maria Anisimova defeated Maggie Yahner (4), 6-4,6-4
Alison Riske (10) defeated Lena Litvak(6), 2-6,6-3,6-3
Quarterfinals
Maggie Yahner (4) defeated Allyn Miller, 6-0,6-1
Maria Anisimova defeated Nicole Kanter (21), 6-3,6-4
Lena Litvak (6) defeated Victoria Brymer (3), 6-4,6-1
Alison Riske (10) defeated Bianca Svensson, 6-3,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals
Kayvon Karimi (6) -- pictured right -- defeated Ramsay Lemaich (14), 5-7,6-3,6-0
Third Place Playoff
Eric Lee defeated Jack Seider (5), 6-1,6-4
Semifinals
Eric Lee defeated Kayvon Karimi (6), 6-7(8),4-6,6-2
Ramsay Lemaich (14) defeated Jack Seider (5), 6-3,6-4
Quarterfinals
Eric Lee defeated Ryan Berman (9), 6-1,6-1
Kayvon Karimi (6) defeated Joseph Goldstein, 6-2,6-0
Jack Seider (5) defeated Tom Young (8), 6-1,6-7(3),6-3
Ramsay Lemaich (14) defeated Blake Wardman, 7-6(7),7-5

Girls' 16
SINGLES
Finals
Chloe Jones (12) -- pictured right -- defeated Marlene Ryan (4), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Laurianne Henry (1) defeated Kimberly Haynes (16), 6-4,7-5
Semifinals
Marlene Ryan (4) defeated Laurianne Henry (1), 6-0,6-0
Chloe Jones (12) defeated Kimberly Haynes, 6-3,6-2
Quarterfinals
Laurianne Henry (1) defeated Alexa Guarachi, 6-1,6-2
Marlene Ryan (4) defeated Marisa Sc\honfeld (5), 6-2,6-2
Kimberly Haynes (16) defeated Lauren McHale, 6-2,1-6,6-4
Chloe Jones (12) defeated Shannon Matthews, 3-6,6-3,6-2

Boys' 14
SINGLES
Finals
Ryan Lipman (10) -- pictured right -- defeated Joe Young, 6-4,6-2
Third Place Playoff
Ben Guthrie (8) defeated Max Stevens (7), 7-6(3),6-2
Semifinals
Ryan Lipman (10) defeated Ben Guthrie (10), 6-2,6-2
Joe Young (2) over Max Stevens (7), score unavailable
Quarterfinals
Ryan Lipman (10) defeated Donald Von Velzer, 6-3,6-0
Ben Guthrie (8) defeated Nicholas Anders (13), 6-2,6-3
Max Stevens (7) defeated Robert Wong (19), 7-6(3),6-1
Joe Young (2) defeated Ryan Cheung (26), 6-2,7-6(3)

Girls' 14
SINGLES
Finals
Julia Baltas (8) defeated Catherine Isip (2), 6-2,7-6(4)
Third Place Playoff
not played
Semifinals
Jolia Baltas (8) defeated Tiffany Tran, 6-2,4-6,6-2
Catherine Isip (2) defeated Vanessa Petrina, 6-3,6-2
Quarterfinals
Julia Baltas (8) defeated Ryann Young (26), 6-2,7-6(4)
Tiffany Tran defeated Danielle Terpko (10), 3-6,6-3,7-6(3)
Vanessa Petrina defeated Alexandra Lehma, 6-2,6-4
Catherine Isip (2) defeated Nicole Stracar (22), 6-4,6-1

Boys' 12
SINGLES
Finals
Jack Sock (1) defeated Emmett Egger (2), 6-2,6-4
Third Place Playoff

Shane Vinsant (3) defeated Daniel McCall (4), 4-6,7-5,6-2 Semifinals
Jack Sock (1) defeated Daniel McCall (4), 7-5,6-1
Emmett Egger (2) defeated Shane Vinsant (3), 6-1,6-2
Quarterfinals
Jack Sock (1) defeated Matthew Westmoreland, 6-1,6-1
Daniel McCall (4) defeated Ahkmad Saleem (2), 6-4,6-3
Shane Vinsant (3) defeated Maks Gold (11), 7-6(6),6-2
Emmett Egger (2) defeated Phillip Klemenov, 6-3,6-4

Girls' 12
SINGLES
Finals
Ellen Tsay (12) defeated Grace Min (11), 3-6,6-3,10-6
Third Place Playoff
Stephanie Vidov (1) defeated ALex Tachovsky (3), 6-2,6-3
Semifinals
Ellen Tsay (12) defeated Stephanie Vidov (1), 6-3,6-0
Grace Min (11) defeated Alex Tachovsky (3), 6-1,6-2
Quarterfinals
Stephanie Vidov (1) defeated Alecia Kauss (6), 6-2,6-4
Ellen Tsay (12) defeated Gabrielle DeSimone (4), 6-3,6-2
Alex Tachovsluy (3) defeated Nikita Meka (9), 6-0,6-1
Grace Min (14) defeated Lindsey Cable (7), 6-4,6-2

2004 COPPER BOWL

2003 COPPER BOWL

2002 COPPER BOWL

2001 COPPER BOWL

2000 COPPER BOWL

1999 COPPER BOWL

1998 COPPER BOWL





Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors








Check out...
BigTenTennis.com







Google






Mr. Rebates






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







Vivid Seats is a leading ticket broker where you can buy Wimbledon tickets at discounted prices. Throughout the season get tennis tickets , including US Open tennis tickets , and see the best Grand Slam competitions.











Return to:
College And Junior Tennis