2002 USTA SUPER NATIONAL SPRING TENNIS CHAMPIONSHIPS-THE EASTER BOWL

2002 USTA SUPER NATIONAL SPRING CHAMPIONSHIPS
THE EASTER BOWL

Riviera Resort - Palm Spring, California - April 4-12, 2002

Boys' 18
SINGLES
Finals-Douglas Stewart (2) -- pictured right -- defeated Nestor Briceno (25), 6-1,6-3
Third Place Playoff-Sukhwa Young (1) defeated Josh Cohen (3), 6-0,3-6,7-6(2)
Semifinals-Nestor Briceno (25) defeated Sukhwa Young (1), 6-1,6-0; Douglas Stewart (2) defeated Josh Cohen (3), 6-4,6-2
Quarterfinals-Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL (1) defeated Luke Shields/Grand Jct, CO (13), 6-7(4),6-2,6-2; Nestor Briceno/Pembroke Pines, FL (25) defeated James Wan/Woodbury, NY (4), 7-5,6-2; Josh Cohen/Weston, FL (3) defeated John Isner/Greensboro, NC (17), 7-6(0),6-1; Douglas Stewart/Malibu, CA (2) defeated Rylan Rizza/Rancho Palos Verdes, CA (14), 6-4,6-4
Consolation Finals-James Wan defeated James Pade, 1-6,6-4,6-2
DOUBLES
Finals-James Pade/Douglas Stewart (2) defeated Ricardo Gonzalez/Andre Iriarte (4), 7-6(7),7-5
Third Place Playoff-Brett Joelson/Rylan Rizza (1) defeated Goran Dragicevic/Sukhwa Young (3), 6-4,6-2
Semifinals-Ricardo Gonzalez/Andre Iriarte (4) defeated Brett Joelson/Rylan Rizza (1), 6-3,6-1; James Pade/Douglas Stewart defeated Goran Dragicevic/Sukhwa Young (3), 6-4,4-6,7-6(6)
Quarterfinals-Brett Joelson/Rylan Rizza (1) defeated Patrick Buchanan/Kevin McGuaid, 6-4,6-0; Ricardo Gonzalez/Andre Iriarte (4) defeated Ryan Keckley/Scott Oudsema, 4-6,6-4,6-4; Goran Dragicevic/Sukhwa Young (3) defeated Nestor Briceno/Eric McKean, 6-3,6-3; James Pade/Douglas Stewart (2) defeated Pramod Dabir/Luke Shields (5), 6-4,7-6(5)

Girls' 18
SINGLES
Finals-Jessica Kirkland (25) -- pictured left -- defeated Theresa Logar (5), 7-5,6-1
Third Place Playoff-Kristin Cargill (11) defeated Iris Ichim (6), 7-6(6),6-3
Semifinals-Theresa Logar (5) defeated Iris Ichim (6), 6-1,3-6,6-3; Jessica Kirkland (25) defeated Kristin Cargill (11), 7-5,6-1
Quarterfinals-Theresa Logar/Rochester Hills, MI (5) defeated Caitlin Collins/Lawrence, KS (14), 6-2,6-2; Iris Ichim/Beverly Hills, CA (6) defeated Whitney Deason/Houston, TX (4), 4-6,6-1,6-0; Kristin Cargill/Atlanta, GA (11) defeated Catrina Thompson/Las Vegas, NV (25), 6-2,3-6,6-3; Jessica Kirkland/Dayton, OH (25) defeated Ahsha Rolle/Miami Shores, FL (17), 6-1,6-3
Consolation Finals-Julie Smekodub defeated Whitney Deason, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals-Melissa Applebaum/Douglas Wink (5) defeated Anne Yelsey/Riza Zalameda (2), 6-4,2-6,6-4
Third Place Playoff-Kristin Cargill/Alexis Prousis (7) defeated Kelly Nelson/Joelle Schwenk, 2-6,6-3,6-3
Semifinals-Melissa Applebaum/Douglas Wink (5) defeated Kristin Cargill/Alexis Prousis (7), 6-1,6-1; Anne Yelsey/Riza Zalameda (2) defeated Kelly Nelson/Joelle Schwenk, 6-3,6-3
Quarterfinals-Kristin Cargill/Alexis Prousis (7) defeated Catrina Thompson/Christian Thompson (1), 6-4,6-3; Melissa Applebaum/Douglas Wink (5) defeated Carly Gullickson/Shadisha Robinson (3), 6-2,4-6,6-4; Kelly Nelson/Joelle Schwenk defeated Lauren Connelly/Jennifer Smith (4), 4-6,6-1,6-1; Anne Yelsey/Riza Zalameda (2) defeated Judith DeVera/Lindsay Nelson (6), 4-6,6-2,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals-Jarrett Chirico (2) defeated Timothy Neilly (15), 7-5,6-2
Third Place Playoff-Yevgeny Supeko (7) defeated Brandon Wai, 7-5,6-1
Semifinals-Timothy Neilly (15) defeated Yevgeny Supenko (7), 7-5,6-1; Jarrett Chirico (2) defeated Brandon Wai (4), 6-3,6-4
Quarterfinals-Timothy Neilly/Bradenton, FL (15) defeated Justin Montgomery/Oxnard, CA (1), 3-6,6-2,6-1; Yevgeny Supeko/Ojai, CA (7) defeated Phillip Simmonds/Reston, VA (3), 3-6,6-3,6-1; Brandon Wai/San Diego, CA (4) defeated Gregory Ouellette/Ormond Beach, FL (10), 6-1,6-3; Jarrett Chirico/Bradenton, FL (2) defeated Michael Samara/Sarasota, FL (25), 6-3,6-4
Consolation Finals-Vahid Mirzadeh defeated Phillip Simmonds, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Andy Connelly/Jay Cunningham defeated Brandon Davis/Jamie Friedland, 6-2,3-6,6-1
Third Place Playoff-Jason Pinsky/Phillip Simmonds (2) defeated Christopher Chirico/Jarrett Chirico (1), 6-3,3-6,6-2
Semifinals-Brandon Davis/Jamie Friedland defeated Christopher Chirico/Jarrett Chirico (1), 7-6(5),6-2; Andy Connelly/Jay Cunningham, 6-3,3-6,6-3
Quarterfinals-Christopher Chirico/Jarrett Chirico (1) defeated Timothy Neilly/Marc Spicjaric, 7-6(4),1-6,6-4; Brandon Davis/Jamie Friedland defeated Phillip Kao/Eric Roberson (5), 7-5,6-2; Andy Connelly/Jay Cunningham defeated Benjamin Rogers/Nathan Sachs (5), 6-3,3-6,6-3; Jason Pinsky/Phillip Simmonds (2) defeated Justin Montgomery/Jonathan Sanchez (5), 6-1,6-0

Girls' 16
SINGLES
Finals-Nicole Leimbach (1) -- pictured right -- defeated Stephanie Harris (25), 4-6,6-4,6-2
Third Place Playoff-Melissa Mang over Polina Zaretser, withdrew/injured
Semifinals-Nicole Leimbach (1) defeated Melissa Mang (12), 7-5,6-1; Stephanie Harris (25) defeated Polina Zaretser (3), 6-4,3-6,7-5
Quarterfinals-Nicole Leimbach/Colorado Springs, CO (1) defeated Andrea Remynse/Battle Creek, MI (8), 6-3,6-1; Melissa Mang/Metairie, LA (12) defeated Stephanie Kusano/Houston, TX (17), 6-7(4),6-4,6-4; Polina Zaretser/Brooklyn, NY (3) defeated Alessandra Jordan/El Paso, TX (13), 1-6,6-2,6-4; Stephanie Harris/Chattanooga, TN (25) defeated Elizabeth Lumpkin/Naperville, IL (2), 6-4,3-6,7-5
Consolation Finals-Elizabeth Lumpkin defeated Andrea Remynse, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Brook Buck/Kelcy Tefft (1) defeated Stacia Fonseca/Michelle Mitchell (5), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Melissa Mang/Liberty Sveke (7) defeated Chelsea Nusslock/Amanda Taylor (6), 6-2,7-5
Semifinals-Brook Buck/Kelcy Tefft (1) defeated Melissa Mang/Liberty Sveke (7), 6-2,5-7,6-4; Stacia Fonseca/Michelle Mitchell (5) defeated Chelsea Nusslock/Amanda Taylor (6), 6-4,6-3
Quarterfinals-Brook Buck/Kelcy Tefft (1) defeated Tiya Rolle/Gira Schofield, 7-6(4),6-1; Melissa Mang/Liberty Sveke (7) defeated Danon Beatty/Jessica Nguyen, 6-3,7-5; Chelsea Nusslock/Amanda Taylor (6) defeated Jenna Loeb/Polina Zaretser (3), 0-6,6-4,6-2; Stacia Fonseca/Michelle Mitchell (5) defeated Elizabeth Lumpkin/Kristi Miller (2), 6-2,6-1

Boys' 14
SINGLES
Finals-Marcus Fugate (3) -- pictured left -- defeated Dylan Arnold (1), 6-3,2-6,6-4
Third Place Playoff-Lee Singer (4) defeated Carsten Ball (2), 6-3,6-2
Semifinals-Dylan Arnold (1) defeated Lee Singer (4), 1-6,7-6(1),4-1 retired; Marcus Fugate (3) defeated Carsten Ball (2), 6-2,6-1B Quarterfinals-Dylan Arnold/Florence, MA (1) defeated Tyler Tarnasky/Dallas, TX (17), 6-1,6-1; Lee Singer/Laguna Niguel, CA (4) defeated Alex Krueger-Wyman/Pasadena, CA, 6-2,6-0; Marcus Fugate/Fairport, NY (3) defeated Donald Young/Chicago, IL (5), 6-1,6-2; Carsten Ball/Newport Beach, CA (2) defeated Jonathan Boym/Marlboro, NJ (6), 6-1,6-4
Consolation Finals-Nathan Rosenfeld defeated Donald Young, 6-4,7-5
DOUBLES
Finals-Jamie Hunt/Conor Pollock defeated Calvin Kemp/Donald Young, 6-2,7-5
Third Place Playoff-Shan Sondhu/Okechi Womeodu (3) defeated Stefan Hardy/Bijan Moeller (4), 6-3,7-5
Semifinals-Calvin Kemp/Donald Young defeated Stefan Hardy/Bijan Moeller (4), 6-2,6-4; James Hunt/Conor Pollock defeated Shan Sondhu/Okechi Woneodu (3), 6-2,7-5
Quarterfinals-Calvin Kemp/Donald Young defeated Dylan Arnold/Marcus Fugate (1), 7-5,7-5; Stefan Hardy/Bijan Moallemi (4) defeated Alex Krueger-Wyman/Bijan Moeller(4), 6-2,6-4; Shan Sondhu/Okechi Woneodu defeated Jonathan Boym/Justin Fox (6), 6-0,3-6,6-3

Mary Gamble Girls' 14
SINGLES
Finals-Mary Gambale (4) -- pictured right -- defeated Katrina Tsang (1), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Julia Cohen (5) defeated Brintney Larson (2), 6-3,6-1
Semifinals-Katrina Tsang (1) defeated Julia Cohen (5), 6-3,6-4; Mary Gambale (4) defeated Brintney Larson (2), 6-2,6-1
Quarterfinals-Katrina Tsang/Raleigh, NC (1) defeated Elizabeth Kobak/Old Westbury, NY (11), 6-1,6-3; Julia Cohen/Weston, FL (5) defeated Yasmin Schnack/Indiatlantic, FL (3), 6-2,7-5; Mary Gambale/Billerica, MA (4) defeated Krysty Marcio/Palm Coast, FL (6), 2-6,6-3,6-3; Brintney Larson/Orchard Park, NY (2) defeated Maggie Mello/Laguna Beach, CA (2), 1-6,7-6(3),6-2
Consolation Finals-Krysty Marcio defeated Yasmin Schnack, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals-Meg Fanjoy/Brintney Larson (1) defeated Krysty Marcio/Yasmin Schnack (2), 6-3,6-2
Third Place Playoff-Lauren Lui/Katrina Tsang (3) defeated Suzanne Matzenauer/Ellah Nze, 6-2,7-5
Semifinals-Meg Fanjoy/Brintney Larson (1) defeated Suzanne Matzenauer/Ellah Nze, 6-2,6-0; Krysty Marcio/Yasmin Schnack (2) defeated Lauren Lui/Katrina Tsang (3), 6-0,4-6,6-1
Quarterfinals-Meg Fanjoy/Brintney Larson (1) defeated Hillary Collins/Kristen McVitty (7), 6-2,6-0; Suzanne Matzenauer/Ellah Nze defeated Amanda Craddock/Elizabeth Wood (8), 4-6,6-2,6-2; Lauren Lui/Katrina Tsang (3) defeated Sophie Grabinski/Lin Waterford (6), 6-3,6-1

SPORTSMANSHIP AWARDS
Girls' 14-Brintney Larson; 16-Nicole Leimbach; 18-Iris Ichim
Boys' 14-Lee Singer; 16-Brandon Wai; 18-James Pade

April 10th Coverage      April 11th Coverage      April 12th Coverage


Click Here For The Easter Bowl Complete Draws

Return To 2002 Super Nationals Index

2001 EASTER BOWL      2000 EASTER BOWL

1999 EASTER BOWL      1998 EASTER BOWL


What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition

Return to:
College And Junior Tennis