SEPTEMBER 2004
Results From Final Round

Level One Championships (Various Locations) - 9/24-26

Boys 12

Harry Seaborn defeated Thomas Pura (above), 6-4,6-2
Girls 12

Erika Jordan defeated Akiko Okuda (above), 7-5,6-4
Boys 14
Andy Wang defeated Scott Gelbman, 6-0,6-1
Girls 14

Katie Goepel (above) defeated Alexandra McAtee, 6-4,6-0
Boys 16
Yohei Shoji vs. Nicolas Kwan, not played
Girls 16

Olga Vobornova (above) defeated Jocelyn Ffriend, 4-6,6-3,6-4
Boys 18

Jason Morgenstern (above) defeated Sami Belakhlef, 6-3,6-2
Girls 18
Kristin Curtis defeated Magdalena Wiecha, 7-5,6-1

TENNIS AGAINST BREAST CANCER PRO-AM
Sunday, October 24th at Roosevelt Island Racquet Club - 1:00-5:00 pm
Tennis Round Robin - Pro/Celebrity Exhibitions - Auctions - Raffles - Food & Drinks
Come Join Pat McEnroe & Other Pros/Celebrities
For More Information, e-mail rankine@tennisabc.org
or call (212) 752-1780

EASTERN COLLEGE SHOWCASE
For High School Juniors & Seniors
Sunday, November 21st at the USTA National Tennis Center
Click Here For Details & Registration Information


USTA NTC Women's College Tennis Invitational
22 Top-Ranked NCAA Division I Teams at the USTA National Tennis Center


Eastern Sectional Closed Championships (Segment 3, #1) - 9/17-19

Boys 12

Quinton Vega (above) defeated Jordan Kaufman, 6-3,6-2
Girls 12
Gabriela Kaldan defeated Amanda Muliawan, 6-4,7-6
Boys 14

Steven Williams (above) defeated Shaun Bernstein, 6-4,6-1
Girls 14

Nadja Gilchrist (above) defeated Ryann Cutillo, 4-6,6-4,6-4
Boys 16

Adam Schwartz (above) defeated Jason Morgenstern, 6-4,1-6,6-1
Girls 16

Shinann Featherston (above) defeated Stefana Petrelli, 6-2,6-2
Boys 18

Charlie Brosens (above) defeated Peter Luck, 6-4,3-6,6-3
Girls 18

Lena Litvak (above) defeated Janet Kim, 6-3,6-2


Level One Championships - Tri-City Guilderland - 9/17-19

Boys 12
Richard Del Nunzio defeated Benjamin Bogard, 6-0,6-2
Girls 12
Kristen Villani defeatetd Brenna Meath, 6-0,6-0
Girls 18
Magdalena Wiecha defeated Jessica Ferrara, 6-0,6-0
Boys 14
Elliot Fanshel defeated Connor Witty, 6-2,6-2

Boys 16
Skip Span defeated Evan Algier, 7-6(5),6-1
Girls 16
Lisa Mijovic defeated Caitlin Crowley, 6-0,6-1
Boys 18
Nick Rutherford defeated Steven Kellman, 3-6,6-1,6-3

Level One Championships - Althea Gibson Foundation - 9/17-19

Boys 12
Christopher Hu defeated Adam Reich, 6-3,6-1
Girls 12
Erika Goldsmith defeated Milan Sledge, 6-2,6-1
Boys 14
Andy Wang defeated Gregory Luppescu, 6-4,6-2
Girls 14
Brigita Bercyte defeated Stefania Balasa, 6-4,6-4
Boys 16
Finals Not Played
Girls 16

Allison Campitiello (above) defeated Paulina Rys, 6-1,5-1 retired/injured
Boys 18
Finals Not Played
Girls 18
Lydia Bull over Olivia Merns, walkover/injured

Level One Championships - Westhampton Beach Tennis & Sport Club - September 17-19, 2004

Boys 12
Oliver Loutsenko defeated Harry Seaborn, 6-1,6-1
Girls 12
Jacquelin Raynor defeated Lindsey Reh, 6-1,6-1
Boys 14

Bert Vancura (above) defeated Brendan Ruddock, 3-6,7-5,7-6
Girls 14

Manuela Velasquez (above) defeated Elizabeth Stachtiaris, 6-0,6-4
Boys 16
Derek DiFazio defeated Jason Viviani, 6-2,6-4
Girls 16

Ester Goldfeld (above) defeated Kelley Lo Russo, 7-6,6-1

CLICK HERE FOR AUGUST 2004 RESULTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM RESULTS FROM JULY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM RESULTS FROM JUNE 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MAY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM APRIL 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MARCH 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM FEBRUARY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM JANUARY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM 2002 TOURNAMENTS

Tennis Tickets

Return to: College And Junior Tennis

Get Your Free @CollegeAndJuniorTennis Email!

Return to: Eastern Section Page