2003 EDDIE HERR INTERNATIONAL
JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Bolletieri Sports Tennis Academy - Bradenton, Florida
December 1-7, 2003

Boys' 18
SINGLES
Finals
Scoville Jenkins (9) -- pictured right -- defeated Sebastien Louis, 6-3,3-6,6-3
Semifinals
Sebastien Louis defeated Gary Sacks, 6-2,6-2
Scoville Jenkins (9) defeated Viktor Troicki, 6-1,6-2
Quarterfinals
Gary Sacks/USA defeated Julien Gely/France (1), 7-5,7-5
Sebastien Louis/France defeated Christopher Clayton/USA, 6-3,6-3
Viktor Troicki/Yugoslavia defeated Brendan Evans/USA (7), 6-4,7-6(5)
Scoville Jenkins/USA (9) defeated Mischa Zverev/Germany (2), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Rafael Arevalo/Jaime Cuellar (3) defeated Vahid Mirzadeh/Mischa Zverev (1), 6-3,6-4
Semifinals
Vahid Mirzadeh/Mischa Zverev (1) defeated Timothy Neilly/Marc Spicijaric (4), 6-7(1),6-3,6-4
Rafael Arevalo/Jaime Cuellar (3) defeated Brendan Evans/Scoville Jenkins (2), 6-3,6-4
Quarterfinals
Vahid Mirzadeh/Mischa Zverev (1) defeated Branko Kuzmanovic/Viktor Troicki, 6-4,6-0
Timothy Neilly/Marc Spicijaric (4) defeated Luis Diaz-Barriga/Henry Estrella Burgos, 2-6,6-2,6-1
Rafael Arevalo/Jaime Cuellar (3) defeated Alexander Kudriavtsev/Ivan Sergeyev (8), 4-6,6-3,6-2
Brendan Evans/Scoville Jenkins (2) defeated Juan Pablo Amado/Horacio Zeballos (7), 6-3,6-4

18s Mixed Doubles
Finals
Rafael Arevalo/Liset Brito over Juan Pablo Amado/Vojislava Lukic (1) by default

Girls' 18
SINGLES
Finals
Kateryna Bondarenko (6) -- pictured right -- defeated Monica Niculescu, 6-1,6-2
Semifinals
Kateryna Bondarenko (6) defeated Mary Gambale (4), 6-2,6-2
Monica Niculescu defeated Katerina Bohmova (2), 2-6,7-6(4),6-2
Quarterfinals
Kateryna Bondarenko/Ukraine (6) defeated Marta Lesniak/Poland (15), 6-3,6-2
Mary Gambale/USA (14) defeated Nicole Vaidisova/Czech Republic (8), 7-5,4-6,6-3
Monica Niculescu/Romania defeated Madalina Gojnea/Romania (7), 6-3,7-5
Katerina Bohmova/Czech Republic (2) defeated Stephanie Dubois/Canada (12), 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Tarryn Terblanche/Melanie Gloria defeated Kateryna Bondarenko/Agnes Szatmari (1), 7-6(5),3-6,6-4
Semifinals
Kateryna Bondarenko/Agnes Szatmari (1) defeated Marta Lesniak/Bibiane Schoofs (6), 6-1,6-3
Tarryn Terblanche/Melanie Gloria defeated Sharon Fichman/Melanie Gloria, 7-5,6-4
Quarterfinals
Kateryna Bondarenko/Agnes Szatmari (1) defeated Alla Kudriavtseva/Vojislava Lukic (5), 6-4,6-0
Marta Lesniak/Bibiane Schoofs (6) defeated Madalina Gojnea/Monica Niculescu, 6-3,6-4
Tarryn Terblanche/Nicole Vaidsova over Julia Cohen/Nicole Shabaz (7) by default
Sharon Fichman/Melanie Gloria defeated Stpehanie Dubois/Katerina Zoricic (2), 1-6,7-6(5),6-4

Boys' 16
SINGLES
Finals
Jesse Levine (4) defeated Antal Van Der Duim (5), 6-7(1),6-4,7-6(3)
Semifinals
Antal Van Der Duim (5) defeated Dimitar Kutrovsky (9), 6-4,6-1
Jesse Levin (4) defeated Juan Del Potro, 4-6,6-4,6-3
Quarterfinals
Antal Van Der Duim/Netherlands (5) defeated Tihomir Grozdanov/Bulgaria, 6-1,6-4
Dimitar Kutrovsky/Bulgaria (9) defeated Alberto Gonzalez/Panama (3), 6-3,6-0
Jesse Levine/USA (4) defeated Peter Polansky/Canada, 6-2,6-2
Juan Del Potro/Argentina defeated Victor Stanica/Romania, 2-6,6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Mathieu Thibaudeau/Antal Van Der Duim (1) defeated Ionut Beleleu/Mihai Nichifor (3), 8-4
Semifinals
Mathieu Thibaudeau/Antal Van Der Duim (1) defeated Juan Del Potro/Herbert Weirather, 8-5
Ionut Beleleu/Mihai Nichifor (3) defeated Plamen Avramov/Tihomir Grozdanov, 9-8(3)
Quarterfinals
Mathieu Thibaudeau/Antal Van Der Duim (1) defeated Augusto Alvarado/Alberto Gonzalez (6), 8-3
Juan Del Potro/Herbert Weirather defeated Philip Bester/Ryan Sweeting, 8-6
Ionut Beleleu/Mihai Nichifor (3) defeated Dominic Pagon/Alberton Richelieu (5), 8-3
Plamen Avramov/Tihomir Grozdanov defeated Andrew Bailey/Michael Venus, 8-4

16s Mixed Doubles
Finals
Clint Bowles/Christina Liles defeated Calvion Kemp/Kir Kemp (2), 8-2

Girls' 16
SINGLES
Finals
Michaela Buzamescu (7) defeated Raluca Olaru, 6-1,6-2
Semifinals
Mihaela Buzarnescu (7) defeated Jennifer Stevens (10), 3-6,6-4,6-2
Raluca Olaru defeated Andrada-Lacramioara Dinu, 6-3,6-2
Quarterfinals
Mihaela Buzarnescu/Romania (7) defeated Yulia Parasuk/Russia (11), 6-1,6-2
Jennifer Stevens/USA (10) defeated Liberty Sveke/USA (12), 6-3,6-4
Andrada-Lacramioara Dinu/Romania defeated Yi-fan Xu/China, 6-1,5-7,6-3
Raluca Olaru/Romania defeated Natalia Rakhmanina/Russia (5), 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Claire Peterzan/Laura Peterzan (1) defeated Mihaela Buzarnescu/Raluca Olaru (2), 8-4
Semifinals
Claire Peterzan/Laura Peterzan (1) over Ellah Nze/Christy Striplin (3) by default
Mihaela Buzarnescu/Raluca Olaru (2) over Yulia Parasuk/Natalia Rakhmania (4), score unavailable
Quarterfinals
Claire Peterzan/Laura Peterzan (1) defeated Melissa Saiontz/Liberty Sveke (5), 8-0
Ellah Nze/Christy Striplin (3) defeated Denise Dy/Ashley Weinhold, 8-2
Yulia Parasuk/Natalia Rakhmanina (4) defeated Iryna Matiychuk/Yana Sadovskaya, 8-3
Mihaela Buzarnescu/Raluca Olaru (2) defeated Karen Castiblanco Duarte/Florencia Molinero, 9-8

Boys' 14
SINGLES
Finals Daniel Lopez (5) defeated Rikus De Villiers (14), 6-2,6-2
Semifinals
Rikus De Villiers (14) defeated Bradley Cox, 6-3,7-6(6)
Daniel Lopez (5) defeated Kei Nishikori (8), 6-3,7-6(9)
Quarterfinals
Bradley Cox/USA defeated Darren Walsh/Great Britain (16), 7-5,6-4
Rikus De Villiers/South Africa (14) defeated Andrew McCarthy/USA (4), 6-2,0-6,7-6(5)
Kei Nishikori/Japan (8) defeated Joseph Cadogan/USA, 6-1,4-6,6-4
Daniel Lopez/Paraguay (5) defeated Fumiaki Kita/Japan (2), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Bradley Cox/Jarmere Jenkins defeated David Rice/Darren Walsh (6), 8-4
Semifinals
David Rice/Darren Walsh (6) defeated Peter Marrack/Sheharyar Wali, 8-6
Bradley Cox/Jarmere Jenkins defeated Wesley Baptist/Rikus De Villiers (5), 8-6
Quarterfinals
David Rice/Darren Walsh (6) defeated Noa Joly-Messier/Jason Zafiros, 8-1
Peter Marrack/Sheharyar Wali defeated Jean Marc Bazanne/Michael Clarke, 8-4
Wesley Baptist/Rikus De Villiers (5) defeated Renaud Noe Chevalier/Juan Pedro Torres (3), 8-5
Bradley Cox/Jarmere Jenkins defeated Phillip Nemec/Vasek Pospisil, 8-3

14s Mixed Doubles
Finals
Maria Alvarez/Daniel Lopez (1) defeated Roman Petrunin/Olga Volotovskaia, 8-2

Girls' 14
SINGLES
Finals
Sorana Cirstea (5) defeated Maria Alvarez (1), 3-6,6-0,7-6(5)
Semifinals
Maria Alvarez (1) defeated Stefanie Nunic, 2-6,6-3,6-1
Sorana Cirstea (5) defeated Ayumi Morita (2), 6-3,4-6,6-3
Quarterfinals
Maria Alvarez/Bolivia (1) defeated Reka Zsilinszka/USA (8), 6-3,2-6,6-2
Stefanie Nunic/USA defeated Emiko Ito/Japan, 6-4,6-4
Sorana Cirstea/Romania (5) defeated Valeria Pulido/Mexico (4), 6-2,6-1
Ayumi Morita/Japan (2) defeated Veronica Li/USA (6), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Emiko Ito/Ayumi Morita (5) defeated Gianina Miniera/Valeria Pulido (1), 8-4
Semifinals
Gianina Miniera/Valeria Pulido (1) defeated Veronica Li/Stefanie Nunic (7), 8-5
Emiko Ito/Ayumi Morita (5) over Missy Clayton/Chelsea Preeg (2) by default
Quarterfinals
Gianina Miniera/Valeria Pulido (1) defeated Michaela Ince/Nina Pantic, 8-2
Veronica Li/Stefanie Nunic (7) defeated Yasmin Clarke/Amanda Elliott (3), 8-3
Emiko Ito/Ayumi Morita (5) defeated Maria Alvarez/Maya Kato (4), 8-2
Missy Clayton/Chelsea Preeg (2) defeated Vitallia D'yachenko/Maria Mokh, 8-6

Boys' 12
SINGLES
Finals
Lazu Kukhalashvili defeated Bernard Tomic, 6-4,3-6,6-3
Semifinals
Bernard Tomic defeated Rashaad Williams, 4-6,6-4,6-4
Luis Fernando Ramirez defeated Ryan Harrison, 6-2,6-2
Quarterfinals
Bernard Tomic/Australia defeated Miguel Angel Vasquez/Mexico, 6-0,6-0
Rashaad Williams/USA defeated Blake Davis/USA, 6-2,6-0
Ryan Harrison/USA defeated Andres Herrera/USA, 7-6(3),6-1
Luis Fernando Ramirez/Venezuela defeated Rhyne Williams/USA, 6-4,6-2

DOUBLES
Finals
Dae-Hee Lee/Yong-Kyu Lim defeated Adam Bernstein/Rhyne Williams, 8-5
Semifinals
Dae-Hee Lee/Yong-Kyu Lim defeated Devin Britton/Jordan Cox, 8-0
Adam Bernstein/Rhyne Williams defeated Blake Davis/Ryan Harrison, 8-4
Quarterfinals
Dae-Hee Lee/Yong-Kyu Lim defeated Andres Herrera/Luis Fernando Ramirez, 8-4
Devin Britton/Jordan Cox defeated Shuichi Sekiguchi/Kou Suzuki, 8-3
Adam Bernstein/Rhyne Williams defeated Breon Badver/Will Gandy, 8-2
Blake Davis/Ryan Harrison defeated Jonathan Hardy/Ridley Seguso, 8-1

12s Mixed Doubles
Finals
Briana Berne/Jordan Cox defeated Jarryd Chaplin/Tamaryn Hendler, 9-8(6)

Girls' 12
SINGLES
Finals
Gail Brodsky -- pictured right -- defeated Michelle Larcher de Brito, 6-4,7-5
Semifinals
Gail Brodsky defeated Kurumi Nara, 6-4,4-6,6-4
Michelle Larcher de Brito defeated Allie Will, 6-1,7-6(2)
Quarterfinals
Gail Brodsky/USA defeated Nadezdiz Guskova/Russia, 6-4,6-4
Kurumi Nara/Japan defeated Ksenia Pervak/Russia, 6-3,3-6,7-6(4)
Allie Will/USA defeated Lauren Embree/USA, 6-3,4-6,6-4
Michelle Larcher de Brito/Portugal defeated Maxine Thomas/USA, 7-6(1),6-2
DOUBLES
Finals
Nadezdia Guskova/Ksenia Pervak defeated Hannah James/Jocelyn Rae, 8-5
Semifinals
Hannah James/Jocelyn Rae defeated Ju-Eun Kim/So-Yeon Kim, 8-6
Nadezdia Guskova/Ksenia Pervak defeated Nicole Bartnik/Alexandra Cercone, 8-1
Quarterfinals
Hannah James/Jocelyn Rae defeated Kathryn Talbert/Hana Tomlijanovic, 8-6
Ju-Eun Kim/So-Yeon Kim defeated Jill Saunders/Stephanie Vidov, 8-3
Nicole Bartnik/Alexandra Cercone defeated Jordane Dobbins/Michelle Larcher de Brito, 8-6
Nadezdia Guskova/Ksenia Pervak defeated Olivia Bennett/Danielle Terpko, 8-4

For more information, visit the official Eddie Herr Website.

2002 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2001 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2000 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1999 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1998 EDDIE HERR INTERNATIONALS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print
























Check Out
TENNIS WEEK







Sports Psych Handbook
See a review of this book








































Google













College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees







click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







































Return to:
College And Junior Tennis