2004 FRANKLIN WINTER CHAMPIONSHIPS
Franklin Fitness & Racquet Club - Southfield, Michigan
January 23-25, 2004

Boys' 18
SINGLES
Finals
Treat Huey (3) defeated Nick Rinks (8) -- pictured right -- 6-3,6-3
Third Place Playoff
Brett Helgeson defeated Eric Roberson, 6-4,2-6,7-5
Semifinals
Nick Rinks (8) defeated Eric Roberson, 6-2,6-3
Treat Huey (3) defeated Brett Helgeson, 6-3,6-1
Quarterfinals
Nick Rinks/Kalamazoo MI (8) defeated William Mertz/Silver Spring, MD, 6-3,6-3
Eric Roberson/Sacramento, CA defeated Blake Boswell/Tulsa, OK, 6-3,6-3
Treat Huey/Alexandria, VA (3) defeated Kurt Zaske/Bloomfield, MI, 6-4,6-1
Brett Helgeson/Overland Park, KS defeated Patrick Rose/Glencoe, IL, 6-4,6-3
Consolation Finals
Brian Compton defeated Jeff Dawson, 6-4,0-6,6-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Andrea Remynse (1) -- pictured right -- defeated Elizabeth Wood -- 6-0,6-3
Third Place Playoff
Keri Robison defeated Lauren Imre, 1-0 retired/injured
Semifinals
Andrea Remynse (1) defeated Keri Robison, 6-7(8),6-1,6-1
Elizabeth Wood (8) defeated Lauren Imre, 6-2,3-6,7-6(5)
Quarterfinals
Andrea Remynse/Battle Creek, MI (1) defeated Kristy Frilling/Sidney, OH, 6-4,6-0
Keri Robison/Decatur, IL defeated Elyse Steiner/Allison Park, PA, 7-6(3),6-3
Lauren Imre/Ladera Ranch, CA defeated Sophie Grabinski/Carmel, IN (7), 6-1,6-3
Elizabeth Wood/Spring, TX (8) defeated Emmy Fritz-Krockow, 6-1,4-6,6-1
Consolation Finals
Sarah Fansler defeated Chelsea Nusslock, 6-2,6-1

Boys' 16
SINGLES
Finals
Spencer Vegosen (1) defeated Alexander Grothman (5), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Dennis Nevolo -- pictured right -- defeated Justen Roth, 3-6,6-1,3-0 retired/injured
Semifinals
Spencer Vegosen (1) defeated Dennis Nevolo, 7-6(2),6-4,6-4
Alexander Grothman (5) defeated Justen Roth, 6-4,7-5
Quarterfinals
Spencer Vegosen/Chicago, IL (1) defeated Jason Jung/Torrance, CA (8), 6-1,6-4
Dennis Nevolo/Gurnee, IL defeated Michael Kaufman/Farmington Hills, MI, 6-2,6-0
Alexander Grothman/Wheaton, IL (5) defeated Cory Parr/Jericho, NY, 6-4,7-6(4),7-5
Justen Roth/Short Hills, NJ defeated David Kwon/Springfield, VA (7), 6-3,6-4
Consolation Finals
Davey Sandgren defeated Connor Dawson, 3-6,6-3,6-1

Girls' 16
SINGLES
Finals
Lauren Lui (1) defeated Linda Mushref, 7-5,6-3
Third Place Playoff
Brooke Nord (6) defeated Brintney Larson (5) -- pictured right -- 7-5,6-3
Semifinals
Lauren Luis (1) defeated Brintney Larson (5), 3-6,6-4,6-4
Linda Mushref defeated Brooke Nord (6), 6-4,6-4
Quarterfinals
Lauren Lui/Houston, TX (1) defeated Kristen McPhillips/Willoughby, OH, 6-2,7-5
Brintney Larson/Orchard Park, NY (5) defeated Ragini Acharya/Pulaski, VA (3), 7-5,6-2
Brooke Nord/Cuyahoga Falls, OH (6) defeated Nicole Kantor/St Louis, MO (4), 5-7,6-4,7-6(6)
Linda Mushref/Brentwood, TN defeated Kirsten Flower/Columbus, OH (3), 6-1,6-4
Consolation Finals
Berkeley Brock defeated Anne Houghton, 5-7,6-1,6-1

Boys' 14
SINGLES
Finals
Jason Pinsky (1) defeated Drew Daniel (2), 7-6(8),6-4
Third Place Playoff
Maksim Tikhomirov (3) -- pictured right -- defeated Christopher Speer (8), 6-1,6-3
Semifinals
Jason Pinsky (1) defeated Christopher Speer (8), 6-3,6-0
Drew Daniel (2) defeated Maksim Tikhomirov (3), 6-3,6-3
Quarterfinals
Jason Pinsky/Potomac, MD (1) defeated Austen Kauss/Overland Park, KS (5), 6-3,6-4
Christopher Speer/Vernon Hills, IL (8) defeated Augie Bloom/Hinsdale, IL, 6-1,7-5
Maksim Tikhomirov/Philadelphia, PA (3) defeated Kayvon Karimi/Plano, TX (6), 7-6(4),6-3
Drew Daniel/Shawnee Mission, KS (2) defeated Luke Marchese/Summit, NJ, 6-1,6-3
Consolation Finals
Denis Bogatov defeated Shakar Ramaswamy, 4-6,6-2,6-2

Girls' 14
SINGLES
Finals
Stacey Lee (5) -- pictured right -- defeated Jovana Vasic (8), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Rachael White defeated Jennifer Yonkus (7), 6-4,6-1
Semifinals
Stacey Lee (5) defeated Jennifer Yonkus (7), 7-6(6),6-0
Jovanna Vasic (8) defeated Rachael White, 6-3,5-7,6-3
Quarterfinals
Stacey Lee/Old Westbury, NY (5) defeated Krista Damico/Parker, CO (1), 4-6,6-4,6-3
Jennifer Yonkus/Geneva, IL (7) defeated Katie Kargl/Downers Grove, IL, 6-3,6-4
Jovana Vasic/Naperville, IL (8) defeated Jelena Pupac/Griffith, IN, 7-6(4),6-1
Rachael White/Deerfield, IL defeated Kristen Roth/Ardmore, PA (2), 6-1,6-1
Consolation Finals
Martha Blakely defeated Ryan Cutillo, 6-3,6-1

2003 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2002 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2001 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2000 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1999 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1998 FRANKLIN WINTER CHAMPS










Want To Play College Tennis?
Get Started Now With
College Tennis Connect










Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders









The Mental Athlete

See A Review









CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Return to:
College And Junior
Tennis Homepage