2006 JERRY SIMMONS ITF JUNIOR TENNIS CLASSIC CIRCUIT

Evert Tennis Academy - Boca Raton, Florida - November 7-12
Boys' 18
SINGLES
Finals
Adam El Mihdawy (7) -- pictured right -- defeated Patricio Alvarado (6), 6-2,6-3
Semifinals
Patricio Alvarado (6) defeated Soren Wedege (3), 6-3,4-6,6-3
Adam El Mihdawy (7) defeated Deni Zmak (5), 7-6(4),4-6,6-4
Quarterfinals
Patricio Alvarado/Ecuador (6) defeated William Parker/USA, 6-1,6-3
Soren Wedege/Denmark (3) defeated Ilija Vucic/Serbia & Montenego (9), 6-1,6-4
Adam El Mihdawy/USA (7) defeated Luis David Martinez/Venezuela (4), 6-1,6-4
Deni Zmak/Croatia (5) defeated Gonzalo Escobar/Ecuador (2), 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Patricio Alvarado/Gonzalo Escobar (2) defeated Luis Martinez/Roberto Maytin (1), 6-3,4-6,6-3
Semifinals
Luis Martinez/Roberto Maytin (1) defeated Borut Puc/Deni Zmak (3), 6-2,6-3
Patricio Alvarado/Gonzalo Escobar (2) defeated Devin Britton/JT Sundling, 6-0,6-3
Quarterfinals
Luiz Martinez/Roberto Maytin (1) defeated Chirstopher Llewellyn/Soren Wedege (6), 7-6(7),6-2
Borut Puc/Deni Zmak (3) defeated Waylon Chin/Jordan Cox, 6-1,3-6,6-3
Devin Britton/JT Sundling defeated Adam El Mihdawy/Jared Pinsky (4), 6-4,6-4
Patricio Alvarado/Gonzalo Escobar (2) defeated Brennan Boyajian/Ty Trombetta, 7-6(7),6-1
Girls' 18
SINGLES
Finals
Gabriela Paz (2) defeated Natalia Ryzhonkova (3), 6-4,6-2
Semifinals
Natalia Ryzhonkova (3) defeated Allie Will (14), 6-3,6-3
Gabriela Paz (2) defeated Tammi Patterson (4), 6-1,6-0
Quarterfinals
Allie Will/USA (14) defeated Nicole Gibbs/USA, 6-3,6-3
Natalia Ryzhonkova/Russia (3) defeated Anna Fitzpatrick/Great Britain (8), 6-1,4-6,7-5
Tammi Patterson/Australia (4) defeated Julia Boserup/USA (5), 6-1,6-4
Gabriela Paz/Venezuela defeated Katie Ryabkova/USA (7), 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Jade Curtis/Anna Fitzpatrick (1) defeated Connie Hsu/Alina Jerjomina, 6-3,6-2
Semifinals
Jade Curtis/Anna Fitzpatrick (1) defeated Carling Seguso/Allie Will (4), 6-2,2-6,6-4
Connie Hsu/Alina Jerjomina defeated Anna Popugaeva/Uliana Suchkova, 6-3,6-1
Quarterfinals
Jade Curtis/Anna Fitzpatrick (1) defeated Mallory Burdette/Lauren Embree, 6-7(4),6-0,6-4
Carling Seguso/Allie Will (4) defeated Claire Bartlett/Jacqueline Wu, 6-4,6-2
Connie Hsu/Alina Jerjomina defeated Paulina Schippers/Andrea Yacaman (3), 6-2,6-1
Anna Popugaeva/Uliana Suchkova defeated Katie Rybakova/Natalia Ryzhonkova (2), 6-2,retired/injured

Lexington County Tennis Complex - Lexington, South Carolina - October 31-November 5
Boys' 18
SINGLES
Finals
Rhyne Williams (8) -- pictured right -- defeated Pedro Zerbibi, 6-1,6-1
Semifinals
Pedro Zerbini defeated Jeff Dadamo, 4-6,7-5,7-5
Rhyne Williams (8) defeated Mateusz Kecki (3), 2-6,7-5,6-3
Quarterfinals
Jeff Dadamo/USA defeated Attila Bucko/USA, 6-3,6-4
Pedro Zerbini/Brazil defeated Luis Martinez/Venezuela (14), 5-7,7-6(3),6-4
Mateusz Kecki/USA (3) defeated Takanyi Garanganga/Zimbabwe (6), 6-4,6-2
Rhyne Williams/USA (8) defeated Roberto Maytin/Venezuela (2), 2-6,6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Jarmere Jenkins/Dennis Nevolo defeated Grigor Dimitrov/Bozhidar Katsarov (8), 6-4,6-2
Semifinals
Grigor Dimitrov/Bozhidar Katsarov (8) over Danil Arsenov/Johnny Hamu (1), withdrew/ill
Jarmere Jenkins/Dennis Nevolo defeated Luis Martinez/Roberto Maytin (3), 7-5,7-6(3)
Quarterfinals
Danil Arsenov/Johnny Hamui (1) defeated Adam El Mihdawy/Bradley Klahn, 6-3,6-2
Grigor Dimitrov/Bozhidar Katsarov (8) defeated Ryan Lipman/Rhyne Williams (4), 7-6(4),6-4
Luis Martinez/Roberto Maytin (3) defeated Borut Puc/Deni Zmak (7), 6-3,4-6,6-4
Jarmere Jenkins/Dennis Nevolo defeated Rifat Biktyakov?Alexey Grigorov, 6-0,6-1
Girls' 18
SINGLES
Finals
Michelle Larcher De Brito (12) defeated Melanie Oudin (9) -- pictured right -- 7-5,6-3
Semifinals
Melanie Oudin (9) defeated Allie Will, 6-3,6-1
Michelle Larcher De Brito (12) defeated Tanya Raykova, 6-7(4),6-1,6-2
Quarterfinals
Melanie Oudin/USA (9) defeated Reka Zsilinszka/USA (1), 6-0,6-1
Allie Will/USA defeated Gail Brodsky/USA (6),m 2-6,7-6(4),6-2
Michelle Larcher De Brito/Portugal (12) defeated Linda Abu Mushraf/Bahrain, 6-3,6-1
Tanya Raykova/USA defeated Valeriya Solovieva/Russia (8), 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Gabriela Paz/Reka Zsilinszka (1) defeated Gail Brodsky/Valeriya Solovieva (3), 6-4,4-6,6-4
Semifinals
Gabriela Paz/Reka Zsilinszka (1) over Mallory Burdette/Kristen Damico, walkover/injured
Gail Brodsky/Valeriya Solovieva (3) defeated Olivia Bennett/Allie Will, 4-6,7-5,6-2
Quarterfinals
Gabriela Paz/Reka Zsilinszka (1) defeated Jade Curtis/Anna Fitzpatrick (6), 7-6(2),6-1
Mallory Burdette/Kristen Damico defeated Michelle Larcher De Brito/Christina Liles (8), 7-6(5),3-6,6-4
Gail Brodsky/Valeriya Solovieva (3) defeated Joanna Mather/Melanie Oudine (5), 7-5,7-5
Olivia Bennett/Allie Will defeated Katie Rybakova/Natalia Rzyhonkova (7), 0-6,6-4,6-1

University of Tulsa - Tulsa, Oklahoma - October 10-15
Boys' 18
SINGLES
Finals
Mateusz Kecki (3) -- pictured right -- defeated Kellen Damico (1), 7-5,6-3
Semifinals
Kellen Damico (1) defated Austin Krajicek (7), 6-4,6-4
Mateusz Kecki (3) defeated Ryan Lipman, 6-1,6-2
Quarterfinals
Kellen Damico/USA (1) defeated Drew Daniel/USA (5), 6-4,6-2
Austin Krajicek/USA (7) defeated Yoann Re/Canada (4), 4-6,6-2,7-5
Mateusz Kecki/USA (3) defeated Chase Buchanan/USA (11), 3-6,6-2,6-4
Ryan Lipman/USA defeated Johnny Hamui/USA (2), 4-6,7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Kellen Damico/Johnny Hamui (1) defeated Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (6), 2-6,7-5,6-2
Semifinals
Kellen Damico/Johnny Hamui (1) defeated Houston Barrick/Ryan Lipman, 6-3,7-6(3)
Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (6) defeated Bradley Cox/Jordan Cox, 7-6(7),6-4
Quarterfinals
Kellen Damico/Johnny Hamui (1) defeated Devin Britton/Chase Buchanan, score unavailable
Houston Barrick/Ryan Lipman defeated Alex Llompart/Christian Saravia, score unavailable
Bradley Cox/Jordan Cox d efeated Waylon Chin/Mateusz Kecki (4), 6-2,6-0
Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (6) defeated Jonathan David/Yoann Re (2), 6-2,6-2
Girls' 18
SINGLES
Finals
Courtney Clayton -- pictured right -- defeated Reka Zsilinszka (4), 1-6,6-4,6-1
Semifinals
Courtney Clayton defeated Kristen Rafael, 6-3,1-6,6-2
Reka Zsilinszka (4) defeated Madison Brengle (2), 6-4,4-6,7-5
Quarterfinals
Courtney Clayton/USA defeated Mallory Burdette/USA, 6-3,6-412:35:54 PM 10/19/2006
Kristen Rafael/USA defeated Gabriela Paz/USA (13), 6-0,6-0
Reka Zsilnszka/USA (4) defeated Melanie Oudin/USA (11), 6-4,6-1
Madison Brengle/USA (2) defeated Chelsea Preeg/USA, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Gabriela Paz/Reka Zsilinszka (2) defeated Madison Brengle/Kimberly Couts (1), 3-6,7-5,6-4
Semifinals
Madison Brengle/Kimberly Couts (1) defeated Cristala Andrews/Carly Gullickson, 6-1,6-2
Gabriella Paz/Reka Zsilinszka (2) defeated Jessica Alexander/Kristen Rafael, 2-6,6-1,7-5
Quarterfinals
Madison Brengle/Kimberly Couts (1) defeated Shinann Featherston/Allie Will, score unavailable
Cristala Andrews/Carly Gullickson (3) defeated Kristi Boxx/Daisha Hill-Hurtado, 6-1,6-2
Jessica Alexander/Kristen Rafael defeated Gail Brodsky/Stefanie Nunic (4), 7-6(3),6-4
Gabriela Paz/Reka Zsilinszka (2) defeated Courtney Clayton/Carling Seguso, 4-6,6-4,6-4

Atkins Tennis Center - University of Illinois-Champaign/Urbana - September 26-October 1
Boys' 18
SINGLES
Finals
Adam El Mihdawy (3) -- pictured right -- defeated Ryan Lipman (4), 7-6(4),6-2
Semifinals
Adam El Mihdawy (3) defeated Bradley Cox (1), 2-6,6-4,6-4
Ryan Lipman (4) defeated Dennis Nevolo (2), 6-3,6-4
Quarterfinals
Bradley Cox/USA (1) defated Blake Davis/USA (6), 6-1,6-2
Adam El Mihdawy/USA (3) defeated Evan King/USA, 6-3,6-0
Ryan Lipman/USA (4) defeated Ryan Harrison/USA (8), 6-1,4-6,6-4
Dennis Nevolo/USA (2) defeated Tennys Sandgren/USA, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Devin Britton/Adam El Mihdawy (2) defeated Bradley Cox/Jordan Cox (4), 6-7,6-3,6-1
Semifinals
Blake Davis/Ryan Harrison (3) defeated Kayvon Karimi/Ryan Lipman (1), 6-4,6-7,7-6
Devin Britton/Adam El Mihdawy (2) defeated Bradley Cox/Jordan Cox (4), 6-2,3-6,7-6(3)
Quarterfinals
Kayvon Karimi/Ryan Lipman (1) defeated Alexander Centenari/Christopher Kushma, 7-5,6-3
Blake Davis/Ryan Harison (3) defeated Davey Sandgren/Bob Van Overbeek, 6-1,6-1
Bradley Cox/Jordan Cox (4) over Vikram Arora/Anderson Walls, walkover/ill
Devin Britton/Adam El Mihdawy (2) defeated Dennis Nevolo/Connor Roth (5), 6-0,6-4
Girls' 18
SINGLES
Finals
Valeria Solovieva (1) defeated Sarah Woestmann (2), 6-0,6-0
Semifinals
Valeria Solovieva (1) defeated Linda Abu Mushraf (3), 6-2,6-0
Sarah Woestmann (2) defeated Shivka Burman (4), 6-4,6-0
Quarterfinals
Valeria Solovieva/Russia (1) defeated Carling Seguso/USA, 6-3,6-4
Linda Abu Mushraf/Bahrain (3) defeated Lauren McHale/USA, 6-2,7-6(3)
Shivika Burman/India (4) defeated Alexandra Khabibulin/USA, 6-3,6-0
Sarah Woestmann/Germany defeated Jacqueline Kasler/USA (10), 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Claire Bartlett/Cameron Hubbs defeated Sarah Woestmann/Andrea Yacaman (2), 7-6(4),7-6(8)
Semifinals
Claire Bartlett/Cameron Hubbs defeated Linda Abu Mushraf/Shivika Burman (1), 6-3,6-7,6-3
Sarah Woestmann/Andrea Yacaman (2) defeated Christina McHale/Lauren McHale (3), 0-6,6-4,6-2
Quarterfinals
Linda Abu Mushraf/Shivika Burman (1) over Melissa Kopinski/Jessica Wcnik, walkover/ill
Claire Bartlett/Cameron Hubbs defeated Connie Hsu/Shoko Okuda, 6-3,6-0
Christina McHale/Lauren McHale (3) defeated Kelsey Haviland/Jovaqna Vasic, score unavailable
Sarah Woestmann/Andrea Yacaman (2) defeated Alexandra Rasch/Sun Wen, 6-4,6-1

Club At Sonterra - San Antonio, Texas - September 19-24
Boys' 18
SINGLES
Finals
Dennis Nevolo (2) -- pictured right -- defeated Ryan Lipman (9), 6-2,6-2
Semifinals
Ryan Lipman (9) defeated Zach Nichols, 6-4,6-3
Dennis Nevolo (2) defeated Denis Kudla, 6-4,6-3
Quarterfinals
Zach Nichols/USA defeated Carlos Moreiras/USA, 7-6(4),6-4
Ryan Lipman/USA (9) defeated Bryan Swartz/USA (13), 6-3,6-0
Denis Kudla/USA defeated Austin Klores/USA, 6-2,1-6,6-1
Dennis Nevolo/USA (2) defeated Ryan Harrison/USA (11), 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Christopher Price/Jack Seider (4) defeated Devin Britton/Ryan Lipman (2), 6-4,5-7,6-3
Semifinals
Christopher Price/Jack Seider (4) defeated Austin Klores/Zach Nichols, 6-2,6-4
Devin Britton/Ryan Lipman (2) defeated Blake Davis/Ryan Harrison (3), 7-5,4-6,6-4
Quarterfinals
Austin Klores/Zach Nichols defeated Philip Nemec/Vasek Pospisil (1), 7-5,6-2
Christopher Price/Jack Seider (4) defeated Dennis Nevolo/Jonathan Wolff, 6-1,6-1
Blake Davis/Ryan Harrison (3) defeated Alberto Bautista/Diego Snyder, 2-6,6-4,6-1
Devin Britton/Ryan Lipman (2) defeated Daniel Whitehead/Thomas Wilson, 6-3,7-5
\Girls' 18
SINGLES
Finals
Tanya Raykova (10) -- pictured right -- defeated Gabriella Paz (1), 6-4,6-3
Semifinals
Gabriella Paz (1) defeated Hillary Davis, 6-3,7-6(1)
Tanya Raykova (10) defeated Maria Sanchez, 6-3,6-3
Quarterfinals
Gabriella Paz/Venezuela (1) defeated Alexandra Cercone/USA, 6-1,6-2
Hillary Davis/USA defeated Kelly Irving/USA, 6-2,6-1
Tanya Raykova/USA (10) defeated Sarah Woestmann/USA (3), 6-1,6-1
Maria Sanchez/USA defeated Catherine Isip/USA, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Jessica Alexander/Christina Liles (3) defeated Maria Sanchez/Jo-Jo Sanchez (5), 2-6,6-3,7-5
Semifinals
Maria Sanchez/Jo-Jo Sanchez (5) defeated Hillary Davis/Millie Nichols, 6-3,3-6,7-6(2)
Jessica Alexander/Christina Liles (3) defeated Stephanie Davidson/Gabriella Paz (6), 7-6(3),6-4
Quarterfinals
Hillary Davis/Millie Nichols defeated Sarah Woestmann/Andrea Yacaman (1), 6-3,7-5
Maria Sanchez/Jo-Jo Sanchez (5) defeated Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler, 6-2,7-6(5),6-4
Jessica Alexander/Christina Liles (3) defeated Paloma Escobedo/Kendra Ivey, 6-4,retired/ill
Stephanie Davidson/Gabriella Paz (6) defeated Shivaka Burman/Alexandra Welliver (2), 6-1,6-0

West Side Tennis Club - Houston, Texas - May 2-7
Boys' 18
SINGLES
Finals
Torsten Wietoska (4) defeated Alexei Chijoff-Evans, 7-5,6-2
Semifinals
Alexei Chijoff-Evans defeated Matt Reid (11), 7-5,6-3
Torsten Wietoska (4) defeated Ignacio Taboada (16), 6-1,6-4
Quarterfinals
Alexei Chijoff-Evans/USA defeated Federico Smanio/Switzerland (6), 6-2,7-6(4)
Matt Reid/Australia (11) defeated Bowen Ouyang/Hong Kong, 4-6,6-3,6-1
Torsten Wietoska/Germany (4) defeated Jordan Rux/USA (12), 6-1,6-1
Ignacio Taboada/Georgia defeated Ryan Lipman/USA, 6-4,2-6,7-5
DOUBLES
Finals
Devin Britton/JT Sundling (1) defeated Philip Nemec/Torsten Wietoska (2), 6-4,4-6,6-3
Semifinals
Devin Britton/JT Sundling (1) defeated Alexander Divalerio/Matt Reid (5), 5-7,6-4,6-1
Philip Nemec/Torsten Wietoska (2) defeated Nishant Hari/Nicholas Spinazze, 6-2,6-1
Quarterfinals
Devin Britton/JT Sundling (1) defeated Adam Bernstein/Christopher Kushma (8), 6-3,6-2
Philip Nemec/Torsten Wietoska (2) defeated Chris Klepatz/Carlos Moreiras, 6-2,6-1
Nishant Hari/Nicholas Spinazze defeated Jordan Rux/Igancio Taboada (4), 7-5,6-4
Philip Nemec/Torsten Wietoska (2) defeated Alexey Grigrov/Luke Rassow-Kantor, 6-3,6-2
Girls' 18
SINGLES
Finals
Yasmin Clarke (10) defeated Erin Vierra, 6-1,6-0
Semifinals
Yasmin Clarke (10) defeated Daisha Hill-Hurtado (1), 6-3,6-7(4),6-2
Erin Vierra defeated Alexa Guarachi (2), 6-4,7-6(3)
Quarterfinals
Daisha Hill-Hurtado/USA (1) defeated Nicole Smith/Canada, 6-0,6-3
Yasmin Clarke/Great Britain (10) defeated Joanna Mather/USA (4), 6-1,2-6,7-5
Erin Vierra/USA defeated Connie Hsu/USA (6), 7-6(1),3-6,6-3
Alexa Guarachi/USA (2) defeated Andrea Yacaman/Columbia (11), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Daisha Hill-Hurtado/Connie Hsu (1) defeated Alexa Guarachi/Joanna Mather (2), 3-6,6-1,6-1
Semifinals
Daisha Hill-Hurtado/Connie Hsu (1) defeated Jordana Kono/Erin Vierra, 7-6(1),6-2
Alexa Guarachi/Joanna Mather (2) defeated Nicole Smith/Kari Wig (3), 6-3,2-6,7-6(3)
Quarterfinals
Daisha Hill-Hurtado/Connie Hsu (1) defetaed Olivia Cavaliere/Andrea Yacaman (7), 6-2,6-0
Jordana Kono/Erin Vierra defeated Narine Kazarova/Anastasia Zavgorodni, 6-3,6-0
Nicole Smith/Kari Wig (3) defeated Jessica Alexander/Heather Steinbauer, 7-6(3),6-7(4),7-5
Alexa Guarachi/Joanna Mather (2) defeated Jacqueline Kasler/Sianna Simmons (8), 6-2,7-6(6)

Tops'l Beach & Racquet Resort - Destin, Florida - May 9-14
Boys' 18
SINGLES
Finals
Torsten Wietoska (6) defeated Michael Scroczynski (3) -- pictured right -- 6-4,5-7,6-4
Semifinals
Torsten Wietoska (6) defeated Alexandre Folie, 6-2,6-0
Michael Scroczynski (3) defeated Alejandro Calligari (5), 5-4 retired/injured
Quarterfinals
Alexandre Folie/Belgium defeated Bradley Cox/USA (1), 6-3,6-4
Torsten Wietoska/Germany (6) defeated Alexey Grigorov/Russia, 7-6(2),7-6(3)
Michael Scroczynski/USA (3) defeated Ryan Harrison/USA, 6-2,6-1
Alejando Calligari/Venezuela (5) defeated Like Rassow-Kantor/USA, 6-7(3),6-3,7-6(3)
DOUBLES
Finals
Devin Britton/JT Ssundling (3) defeated Ryan Lipman/Ryan Lissner, 6-4,4-6,6-4
Semifinals
Devin Britton/JT Ssundling (3) defeated Lazare Kukhalashvili/Miguel Mugunza (1), 6-2,7-6
Ryan Lipman/Ryan Lissner defeated Tamer Antabi/Kirill Kasyanov (5), 6-4,6-4
Quarterfinals
Lazare Kukhalashvili/Miguel Mugunza (1) defeated Ryan Harrison/Tomas Marek (8), 6-1,6-4
Devin Britton/JT Sundling (3) defeated Alexander/Torste Wietoska, 6-3,3-6,7-5
Tamer Antabi/Kirill Kasyanov (5) defeated Alexandre Folie/Matt Reid (4), 4-6,6-3,7-6(5)
Ryan Lipman/Ryan Lissner defeated Adam Bernstein/Sho Higuchi, 6-3,6-1
Girls' 18
SINGLES
Finals
Irina Falconi -- pictured right -- defeated Natalia Ryzhonkova (4), 6-4,6-3
Semifinals
Natalia Ryzhonkova (4) defeated Chelsea Preeg, 6-4,6-0
Irina Falconi defeated Yasmin Clarke (9), 6-3,3-6,6-3
Quarterfinals
Chelsea Preeg/USA defeated Katie Rybakova/USA (1), 6-3,6-3
Natalia Ryzhonkova/Russia (4) defeated Joanna Mather/USA (6), 6-1,6-2
Irina Falconi/USA defeated Cassandra Herzberg/USA, 6-1,6-0
Yasmin Clarke/Great Britain (9) defeated Gabriela Paz/Venezuela (2), 6-7(3),6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Yasmin Clarke/Connie Hsu (4) defeated Alexa Guarachi/Joanna Mather (2), 2-6,6-3,6-2
Semifinals
Yasmin Clarke/Connie Hsu (4) over Katie Rybakova/Natalia Ryzhonkova (1), walkover/injured
Alexa Guarachi/Joanna Mather (2) defeated Nicole Smith/Kari Wig (3), 4-76,6-2,6-2
Quarterfinals
Katie Ryabkova/Natalia Ryzhonkova (1) defeated Olivia Janowicz/Nachell Proctor (8), 6-3,6-2
Yasmin Clarke/Connie Hsu (4) defeated Whitney Byrd/Irina Falconi (6), 6-3,6-4
Nicole Smith/Kari Wig (3) defeated Jacqueline Kasler/Andrea Yacaman (5), 6-4,6-0
Alexa Guarachi/Joanna Mather (2) defeated Kelly Irving/Gabriela Paz (7), 6-1,6-1

Texas A&M University - College Station, Texas - March 28-April 2
Boys' 18
SINGLES
Finals
Lazare Kukhalashvili (3) defeated Jonathan Wong (12) -- pictured right -- 2-6,6-2,6-1
Semifinals
Jonathan Wong (12) defeated Jordan Rux, 7-6(5),7-5
Lazare Kukhalashvili (3) defeated Chase Buchanan (5), 5-7,6-0,6-1
Quarterfinals
Jordan Rux/USA defeated Jay Wong/USA (1), 7-5,4-6,7-6(5)
Jonathan Wong/USA (12) defeated Borut Puc/Slovenia (4), 6-2,6-4
Lazare Kukhalashvili/Georgia (3) defeated Peter Rispoli/USA, 6-1,7-6(5)
Chase Buchanan/USA (5) defeated Rhyne Williams/USA (2), 5-7,7-6(4),6-4
DOUBLES
Finals
Devin Britton/Rhyne Williams (4) defeated Christopher Price/Jack Seider (6), 2-6,7-5,6-3
Semifinals
Devin Britton/Rhyne Williams (4) defeated Andrew Dobbs/Andrew Frye, 7-6(5),6-3
Christopher Price/Jack Seider (6) defeated Lazare Kukhalashvili/Aaron May (2), 7-6(3),6-1
Quarterfinals
Andrew Dobbs/Andrew Frye defeated Tanner Stump/Jason Zafiros (8), 6-4,6-4 Devin Britton/Rhyne Williams (4) defeated Matthew Miller/Jay Wong (5), score unavailable
Christopher Price/Jack Seider (6) defeated Ryan Harrison/Tobias Schneider, 6-1,6-3
Lazare Kukhalashvili/Aaron May (2) defeated Alexey Grigorov/Luke Rassow-Kantor, score unavailable

Girls' 18
SINGLES
Finals
Gabriela Paz (6) defeated Reka Zsilinszka (5) -- pictured right -- 6-2,3-6,7-5
Semifinals
Reka Zsilinszka (5) defeated Sanaz Marand (1), 6-0,6-0
Gabriela Paz (6) defeated CC Sardinha (13), 6-2,6-0
Quarterfinals
Sanaz Marand/USA (1) over Jessica Alexander/USA, walkover/injureed
Reka Zsilinszka/USA (5) defeated Kendra Ivey/USA, 6-1,6-2
Gabriela Paz/Venezuela (6) defeated Kari Wig/Canada (4), 6-2,6-3
CC Sardinha/USA (13) defeated Caroline Thornton/USA, 7-5,7-6(6)
DOUBLES
Finals
Stephanie Davidson/Gabriela Paz defeated Katie Orletsky/Reka Zsilinszka (6), 6-1,3-6,6-2
Semifinals
Stephanie Davidson/Gabriela Paz defeated Rosalia Aida/Paloma Escobedo, 4-6,6-2,6-2
Katie Orletsky/Reka Zsilinszka (6) defeated Kelly Irving/Millie Nichols, 6-3,7-6(0)
Quarterfinals
Rosalia Aida/Paloma Escobedo defeated Nicole Smith/Kari Wig (1), 7-6(5),5-7,6-4
Stephanie Davidson/Gabriela Paz defeated Sanaz Marand/Heather Steinbauer (4), 6-4,7-6
Katie Orletsky/Reka Zsilinszka (6) defeated Pamela Montez/Tiffany Tran (3), 6-1,6-1
Kelly Irving/Millie Nichols defeated Brett Ellen Keeler/Jamila Paul, 7-5,6-3

 

Click Here For The Jerry Simmons Junior Tennis Classic Circuit Official Website

2005 CHANDA RUBIN CIRUIT

2004 CHANDA RUBIN CIRUIT

2003 CHANDA RUBIN CIRUIT

2002 CHANDA RUBIN CIRUIT

2001 CHANDA RUBIN CIRUIT





















So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








































Google









click here for the tabc site















































Check Out
TENNIS WEEK



















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE




















On Court Off Court



















COURTSIDE TENNIS APPAREL



















The Mental Athlete

See A Review









Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders



















Central Ohio Grand Prix Tennis



















Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe




















College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees



















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage