2006 USTA NATIONAL
WINTER CHAMPIONSHIPS
December 27, 2006-January 1, 2007

Boys' 18 - Phoenix Tennis Center - Phoenix, Arizona
SINGLES
Finals
Ryan Thacher (4) -- pictured right -- defeated Reid Carleton (3), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Jordan Rux (1) defeated JT Sundling, 7-5,3-6,6-3
Semifinals
Reid Carleton (3) defeated Jordan Rux (1), 1-6,6-2,6-1
Ryan Thacher (4) defeated JT Sundling, 6-3,6-1
Quarterfinals
Jordan Rux/Kerryville, TX (1) defeated Steve Johnson/Orange, CA (15), 6-4,6-1
Reid Carleton/Naples, FL (3) defeated Denis Lin/Thousand Oaks, CA, 7-6(3),6-3
Ryan Thacher/Studio City, CA (4) defeated Gregory Hirshman/La Jolla, CA (12), 6-0,6-1
JT Sundling/Thousand Oaks, CA defeated Viju George/Boca Raton, FL, 4-6,6-3,6-4
Consolation Finals
Frank Carleton defeatecd Nicolas Meister, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Geoffrey Embry/Will Guzick (1) defeated Steve Johnson/Ryan Thacher (10), 6-4,5-7,6-4
Third Place Playoff
Kevin King/Eric Turner defeated Tyler Davis/Stephen Havens, 7-5,7-6(3)
Semifinals
Geoffrey Embry/Will Guzick (1) defeated Kevin King/Eric Turner, 6-3,6-2
Steve Johnson/Ryan Thacher (10) defeated Tyler Davis/Stephen Havens, 6-3,6-0
Quarterfinals
Geoffrey Embry/Will Guzick (1) defeated Daniel Gliner/Christopher Madden (12), 7-5,6-2
Kevin King/Eric Turner defeated Brennan Boyajian/Zach Hunter (9), 7-5,4-6,10-6
Tyler Davis/Stephen Havens defeated Jeremy Reed/Jack Seider (8), 6-4,4-6,10-4
Steve Johnson/Ryan Thacher (10) defeated Chase Helpingstine/Parker Preyer, 6-3,6-3

Girls' 18 - Gene Autry Sports Complex - Mesa, Arizona
SINGLES
Finals
Emily Gelber defeated Lauren Embree (7), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Christina McHale defeated Keri Wong (11), 6-3,6-3
Semifinals
Emily Gelber defeated Christina McHale 6-3,6-4
Lauren Embree (7) defeated Keri Wong (11), 4-6,7-6(2),6-3
Quarterfinals
Emily Gelber/Scarsdale, NY defeated Camille Jania/Scarborough, ME (13), 6-4,6-2
Christina McHale/Engelwood Cliffs, NJ defeated Claire Bartlett/Chattanooga, TN (3), 6-1,6-3
Keri Wong/Jackson, MS (11) defeated Lauren Megale/Boise,ID (12), 3-6,6-1,6-1
Lauren Embree/Marco Island, FL (7) defeated Shannon Matthews/Birmingham, MI (18), 7-6(3),6-2
Consolation Finals
Allison Riske defeated Lauren McHale, 7-5,6-1
DOUBLES
Finals
Hilary Bartlett/Rachael White defeated Alison Ramos/Rika Tatsuno (2), 6-4,6-7(3),6-4
Third Place Playoff
Claire Bartlett/Cameron Hubbs (3) defeated Lyndsay Kinstler/Maria Sanchez (4), 1-6,7-6(4),6-4
Semifinals
Hilary Bartlett/Rachael White defeated Lyndsay Kinstler/Maria Sanchez (4), 6-0,6-2n
Alison Ramos/Rika Tatsuno (2) defeated Claire Bartlett/Cameron Hubbs (3), 6-2,6-4
Quarterfinals

Hilary Bartlett/Rachael White defeated Stacey Lee/Shannon Matthews (9), 4-6,6-3,6-4
Lyndsay Kinstler/Maria Sanchez (4) defeated Nicole Gibbs/Asia Muhammed, 4-6,7-5,6-3
Claire Bartlett/Cameron Hubbs (3) defeated Sarah Guzick/Nelly Radeva, 6-2,7-6(2)
Alison Ramos/Rika Tatsuno (2) defeated Lauren Embree/Chelsea Preeg (5), 1-6,6-4,6-4

Boys' 16 - Scottsdale Ranch Park - Scottsdale, Arizona
SINGLES
Finals
Evan King (16) -- pictured right -- defeated Kyle McMorrow (2), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Joel Samaha (11) defeated Ian Chadwell, 6-1,6-4
Semifinals
Evan King (16) defeated Joel Samaha (11), 6-3,6-2
Kyle McMorrow (2) defeated Ian Chadwell, 3-6,6-2,6-3
Quarterfinals
Joel Samaha/Tampa, FL (11) defeated Mousheg Hovhannisyan/Los Angeles, CA, 6-3,6-3
Evan King/Chicago, IL (16) defeated Andre Dome/Arroyo Grande, CA (19), 7-6(4),7-5
Ian Chadwell/Franklin, TN defeated Walker Kehrer/Pacific Palisades, CA (8), 7-6(2),6-2
Kyle McMorrow/Thousand Oaks, CA (2) defeated Bob Van Overbeek/Boca Raton, FL, 6-3,7-5
Consolation Finals
Mousheg Hovhanisyan defeated Walker Kehrer, 4-6,6-4,10-5
DOUBLES
Finals
Ryan Noble/James Seal (3) defeated Andrew Kells/Thai Tu (1), 6-2,6-2
Third Place Playoff
David Holland/Marc Powers (15) defeated Sekou Coker Bangoura/Nelson Vick, 6-4,7-6(3)
Semifinals
Andrew Kells/Thai Tu (1) defeated Sekou Coker Bangoura/Nelson Vick, 6-1,6-2
Ryan Noble/James Seal (3) defeated David Holland/Mark Powers (15), 3-6,6-1,6-4
Quarterfinals
Andrew Kells/Thai Tu (1) defeated Matthew Kandath/Robert Wong (6), 6-2,7-5
Sekou Coker Bangoura/Nelson Vick defeated Donald Van Velzer/Thomas Wilson (8), 4-6,6-4,10-4
Ryan Noble/James Seal (3) defeated Carl Ho/Max Manthou, 6-3,6-2
David Holland/Marc Powers (15) defeated Alex Brigham/Walker Kehrer (2), 6-2,6-4

Girls' 16 - Kiwanis Recreation Center - Tempe, Arizona
SINGLES
Finals
Aeriel Ellis (2) defeated Kaitlyn Christian (12), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Kristie Ahn (1) -- pictured right -- defeated Tayler Davis (13), 6-0,6-1
Semifinals
Kaitlyn Christian (12) defeated Kristie Ahn (1), 6-3,6-2
Aeriel Ellis (2) defeated Tayler Davis (13), 6-2,7-5
Quarterfinals
Kristie Ahn/Upper Saddle River, NJ (1) defeated Hanna Mar/Burr Ridge, IL (10), 6-2,6-3
Kaitlyn Christian/Orange, CA (12) defeated Kate Turvy/Dublin, OH (4), 7-6(1),6-2
Tayler Davis/San Jose, CA (13) defeated Coco Vandeweghe/Rancho Santa Fe, CA (9), 6-1,1-6,7-5
Aeril Ellis/Hayward, CA (2) defeated Nicole Stracar/Jericho, NY (19), 6-4,6-4
Consolation Finals
Coco Vandeweghe defeated Kate Turvy, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Kristie Ahn/Nicole Stracar (9) defeated Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (1), 6-3,7-6(6)
Third Place Playoff
Kaitlyn Christian/Lilly Kimbell (4) defeated Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (2), 6-2,6-1
Semifinals
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (1) defeated Kaitlyn Christian/Lilly Kimbell (4), 6-4,6-4
Kristie Ahn/Nicole Stracar (9) defeated Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (2), 6-3,3-6,6-3
Quarterfinals
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (1) defeated Courtney Dolehide/Nida Hamilton (15), 6-3,6-2
Kaitlyn Christian/Lilly Kimbell (4) defeated Hanna Mar/Kate Turvy (8), 6-3,3-6,10-6
Kristie Ahn/Nicole Stracar (9) defated Kristi Boxx/Charlotte Calhoun (5), 7-5,4-6,10-5
Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (2) defeated Millie Nicholas/Hideko Tachibana (11), 6-4,2-6,11-9

Boys' 14 - Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From The Finals of This Event
SINGLES
Finals
Nathan Pasha (9-16) -- pictured right -- defeated Gabriel Flores (4), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Clay Thompson (6) defeated Nick Chappell (3), 6-1,6-3
Semifinals
Gabriel Flores (4) defeated Clay Thompson (6), 6-3,6-4
Nathan Pasha (9-16) defeated Nick Chappell (3), 6-4,6-4
Quarterfinals
Clay Thompson/Venice, CA (6) defeated Emmett Egger/Issaquah, WA (1), 6-1,7-5
Gabriel Flores/Guaynabo, PR (4) defeated Daniel Ho/Los Angeles, CA (8), 7-5,6-1
Nick Chappell/Indianapolis, IN (3) defeated Campbell Johnson/Rancho Santa Fe, CA (7), 1-6,7-6(4),1-0(6)
Nathan Pasha/Atlanta, GA (9) defeated Marcos Giron/Thousand Oaks, CA (27), 6-3,6-3
Consolation Finals
Dante Terenzio defeated Christian Harrison, 7-5,6-1
DOUBLES
Finals
Jamin Ball/Nick Chappell (3) defeated Henry Jang-Milsten/Nathan Pasha, 8-2
Third Place Playoff
Emmett Egger/Christian Harrison (1) defeated Campbell Johnson/Clay Thompson (2), 8-3
Semifinals
Henry Jang-Milsten/Nathan Pasha defeated Emmett Egger/Christian Harrison (1), 8-2
Jamin Ball/Nick Chappell (3) defeated Campbell Johnson/Clay Thompson (2), 9-7
Quarterfinals
Emmett Egger/Christian Harrison (1) defeated Andrew Korinek/Jose Martinez, 8-4
Henry Jang-Milsten/Nathan Pasha defeated Bjorn Fratangelo/Tommy Marx, 8-5
Jamin Ball/Nick Chappell (3) defeated Beau Fieldsend/Robbie Mudge (11), 8-5
Campbell Johnson/Clay Thompson (2) defeated Mika De Coster/Jack Sock, 8-0

Girls' 14 - Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From The Finals of This Event
SINGLES
Finals
Ellen Tsay (1) -- pictured right -- defeated Sabrina Satamaria (11), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Alexandra Leatu (4) defeated Rachel Kahan (10), 4-6,6-4,1-0(9)
Semifinals
Ellen Tsay (1) defeated Alexandra Leatu (4), 6-3,6-4
Sabrina Santamaria (11) defeated Rachel Kahan (10), 6-4,7-6(6)
Quarterfinals
Ellen Tsay/Pleasanton, CA (1) defeated Julia Jones/Largo, FL, 6-0,6-1
Alexandra Leatu/Littleton, CO (4) defeated Natalie Blosser/McLean, VA (12), 6-2,6-7(3),1-0(6)
Sabrina Santamaria/Los Angeles, CA (11) defeated Britney Sanders/Ontario, CA (14), 6-4,2-6,1-0(4)
Rachel Kahan/Unionville, CT (10) defeated Haley Martin/Tulsa, OK (8), 6-1,6-3
Consolation Finals
Whitney Kay defeated Britney Sanders, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Whitney Kay/Ellen Tsay (1) defeated Alexandra Leatu/Caroline Schnell (3), 4-3 retired
Third Place Playoff
Mia Lancaster/Mia Matuszak over Gabrielle Desimone/Jenny Falcone (2), walkover/ill
Semifinals
Whitney Kay/Ellen Tsay (1) over Mia Lancaster/Mia Matuszak, walkover/ill
Alexandra Leatu/Caroline Schnell (3) defeated Gabrielle Desimone/Jenny Falcone (2), 7-4 retired/ill
Quarterfinals
Whitney Kay/Ellen Tsay (1) defeated Nikki Sanders/Britney Sanders (5), 8-3
Mia Lancaster/Mia Matuszak defeated Julia Fellerhoff/Kasey Gardiner, 8-3
Alexandra Leatu/Caroline Schnell (3) defeated Alexandra Leatu/Caroline Schnell (3), 8-2
Gabrielle Desimone/Jenny Falcone (2) defeated Kaitlin Ray/Allie Robbins, 8-2

Boys' 12 - Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From The Finals of This Event
SINGLES
Finals
Reo Asami (2) -- pictured right -- defeated Joseph DiGiulio (3), 6-4,2-6,1-0(7)
Third Place Playoff
Jonathan Huang (1) defeated Tyler Gardiner (10), 6-2,6-3
Semifinals
Joseph DiGiulio (3) defeated Jonathan Huang (1), 6-3,6-4
Reo Asami (2) defeated Tyler Gardiner (10), 6-4,6-0
Quarterfinals
Jonathan Huang (1) Santa Ana, CA Strong Kirchheimer (7) Cary, NC, 6-1,6-1
Joseph Di Giulio (3) Newport Beach, CA defeated Nolan T. Bauer (22) Phoenix, AZ, 6-2,6-0
Tyler S. Gardiner (10) Novi, MI defeated Terrell Celestine Albany, GA, 6-1,7-5
Reo Asami (2) Irvine, CA defeated Alex Scheinman (11) Los Angeles, CA, 6-0,7-6(6)
Gold Consolation Finals
Nick Wood defeated Terrell Celestine, 6-4,7-5
North Consolation Finals
Michael Guzman defeated Quentin Monaghan, 6-2,6-2
Northwest Consolation Finals
Oliver Plaskett defeated Keenan Gladd-Brown, 6-4,6-2
Northeast Consolation Finals
Roy Lederman defeated Stefan Menichella, 6-2,6-4
South Consolation Finals
Garrett Auproux defeated Jacob Johnson, 4-6,7-5,1-0(8)
Southwest Consolation Finals
Kevin Colopy defeated Yannik Mahlangu, 5-7,6-2,1-0(6)
Southeast Consolation Finals
Jacob Dunbar defeated Christopher Barrus, 4-6,6-3,1-0(5)
West Consolation Finals
Ronnie Schneider defeated Ramy Bekhiet, 4-6,6-2,1-0(7)
DOUBLES
Finals
Reo Asami/Jonathan Huang (1) defeated Joseph Di Giulio/Alex Scheinman (2), 8-2
Third Place Playoff

Semifinals
Reo Asami/Jonathan Huang (1) defeated Mario Nicosia/Trey Strobel, 8-3
Joseph Di Giulio/Alex Scheinman (2) defeated Trey Daniel/Baker Newman (12), 8-2
Quarterfinals
Reo Asami/Jonathan Huang (1) defeated Tyler Gardiner/Yale Goldberg (15), 8-1
Mario Nicosia/Trey Strobel defeated Oliver Plaskett/Ognjen Samardzic, 9-8(6)
Trey Daniel/Baker Newman (13) defeated Gage Brymer/Stefan Menichella (11), 9-8(3)
Joseph Di Giulio/Alex Scheinman (2) defeated Jonathan Hammel/Samuel Lam, 8-4

Girls' 12 - Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From The Finals of This Event
SINGLES
Finals
Jerricka Boone (6) defeated Breaunna Addison (3), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Jarret Fisher (1) defeated Sachia Vickery, 3-0 retired
Semifinals
Jerricka Boone (6) defeated Jarret Fisher (1), 6-2,6-3
Breaunna Addison (3) defeated Sachia Vickery (2), 6-0,6-2
Quarterfinals
Jarret Fisher/Skokie, IL (1) defeated Madeline Lipp/Lake Forest, IL (8), 6-0,6-3
Jerricka Boone/Chicago, IL (6) defeated Alyssa Smith/Laguna Niguel, CA (23), 6-3,6-4
Breaunna Addison/New Braunfels, TX (3) defeated Dorothy Tang/Arcadia, CA , 6-2,6-4
Sachia Vickery/Miramar, FL (2) defeated Brooke Austin/Indianapolis, IN (10), 7-5,6-2
Gold Consolation Finals
Jacqueline Crawford defeated Madison Keys, 6-1,3-0 retired
North Consolation Finals
Tristen Dewar defeated Lexi Borr, 6-1,6-3
Northwest Consolation Finals
Savannah Ware defeated Lindsey Kostas, 6-1,2-6,1-0(4)
Northeast Consolation Finals
Spencer Liang defeated Tess Bernard-Feigenbaum, 6-3,6-3
South Consolation Finals
Jana McCourd defeated Andie Daniell, 6-4,6-4
Southwest Consolation Finals
Keisha Clousing defeated Kyla Klier, 7-5,6-4
Southeast Consolation Finals
Catherine Hueffner defeated Marina Arriola, 6-0,6-3
West Consolation Finals
Stephanie Loutsenko defeated Kirra Simonson, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Madison Keys/Kate Vialle (8) defeated Alyssa Smith/Dorothy Tang (11), 8-6
Third Place Playoff
Ashley Dai/Valerie Thong (7) defeated Tess Bernard-Feigenbaum/Jamie Loeb (5), 8-2
Semifinals
Alyssa Smith/Dorothy Tang (11) defeated Ashley Dai/Valerie Thong (7), 8-5
Madison Keys/Kate Vialle (8) defeated Tess Bernard-Feigenbaum/Jamie Loeb (5), 8-6
Quarterfinals
Ashley Dai/Valerie Thong (7) defeated Breaunna Addison/Jarret Fisher (1), 8-6
Alyssa Smith/Dorothy Tang (11) defeated Taylor Davidson/Kourtney Keegan, 8-5
Madison Keys/Kate Vialle (8) defeated Brooke Austin/Madeline Lipp (3), 8-6
Tess Bernard-Feigenbaum/Jamie Loeb (5) defeated Julia Elbaba/Sachia Vickery (2), 8-2

Return to 2006 Nationals Index

2005 USTA NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIPS

2004 USTA NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIPS

2003 USTA SUPER NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIPS

2002 USTA SUPER NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIPS


COLLEGE COACHES
Copper Bowl Player Bios of High School Jrs & Srs are available now--Contact:

Marcia@
CollegeAndJuniorTennis.com











Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print











CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!

































Check Out
TENNIS WEEK











Sports Psych Handbook
See a review of this book


























































Google



















College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees










click here for the tabc site









CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE
























































Return to:
College And Junior Tennis