2004 USTA NATIONAL HARD COURT CHAMPIONSHIPS
August 8-15, 2004

Boys' 18 - Kalamazoo College - Kalamazoo, Michigan
SINGLES
Finals
Scoville Jenkins (3) -- pictured right -- defeated Scott Oudsema (4), 7-5,1-6,6-3
Third Place Playoff
Phillip Simmonds (5) over Brendan Evans (2), withdrew/injured
Semifinals
Scoville Jenkins (3) defeated Phillip Simmonds (5), 7-6(6),6-4
Scott Oudsema (4) defeated Brendan Evans (2), 7-5,6-1
Quarterfinals
Phillip Simmonds/Reston,VA (5) defeated Wayne Odesnik/Weston, Florida (1), 7-6(8),2-6,7-6(4)
Scoville Jenkins/Atlanta, GA (3) defeated Daniel Yoo/Davie, FL (8), 6-2,6-1
Scott Oudsema/Portage, MI (4) defeated Mykyta Kryvonos/Flushing, NY (6), 7-6(6),6-1
Brendan Evans/Key Biscayne, FL (2) defeated Nestor Briceno/Pembroke Pines, FL (9), 6-3,6-1
Consolation Finals
Timothy Smyczek defeated Mykta Kryvonos, 5-1 retired
DOUBLES
Finals
Vahid Mirzadeh/Phillip Simmonds (2) defeated Brendan Evans/Scott Oudsema (1), 4-6,6-4,6-3
Third Place Playoff
Brandon Davis/Ashwin Kumar (13) defeated Scoville Jenkins/Mykyta Kryvonos (3), 6-3,6-3
Semifinals
Brendan Evans/Scott Oudsema (1) defeated Scoville Jenkins/Mykyta Kryvonos (3), 6-3,6-3
Vahid Mirzadeh/Phillip Simmonds (2) defeated Brandon Davis/Ashwam Kumar (13), 3-6,7-6(4),6-4
Quarterfinals
Brendan Evans/Scott Oudsema (1) defeated Benjamin Graham/Trey Taylor, 6-4,6-4
Scoville Jenkins/Mykyta Kryvonos (3) defeated Travis Helgeson/Sukhwa Young (14), 6-3,6-7(5),6-2
Brandon Davis/Ashwin Kumar (13) defeated Timothy Neilly/Marc Spicijarci (4), 6-4,6-4
Vahid Mirzadeh/Phillip Simmonds (2) defeated Sasha Ermakov/Conor Pollock, 6-1,7-5
Click Here For The Tournament's Official Website

Girls' 18 - Almaden Valley Tennis Center - San Jose, California
Click Here For Stories & Photos From This Event

SINGLES
Finals
Jessica Kirkland (1) -- pictured right -- defeated Andrea Remynse (17), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Alexa Glatch (4) defeated Elizabeth Kobak (17), 7-5,6-2
Semifinals
Jessica Kirkland (1) defeated Alexa Glatch (4), 6-3,7-6(5)
Andrea Remynse (17) defeated Elizabeth Kobak (16), 4-6,7-6(7),6-2
Quarterfinals
Jessica Kirkland/Dayton, OH (1) defeated Vania King/Long Beach, CA (13), 6-4,6-2
Alexa Glatch/Newport Beach, CA (4) defeated Sarah Fansler/Laguna Niguel, CA (7), 6-3,6-3
Andrea Remynse/Battle Creek, MI (17-32) defeated Audra Cohen/Plantation, FL (3), 7-5,6-4
Elizabeth Kobak/Old Westbury, NY (16) defeated Lauren Albanese/Coral Springs, FL, 6-3,6-0
Consolation Finals
Nicole Leimbach defeated Mary Gambale, 6-1, 6-3
DOUBLES
Finals
Audra Cohen/Riza Zalameda (2) -- pictured left to right -- defeated Lindsay Burdette/Alexa Glatch (3), 6-2,7-5
Third Place Playoff
Vania King/Yasmin Scnack (4) defeated Whitney Deason/Carly Gullickson (5), 6-4,6-1
Semifinals
Lindsay Burdette/Alexa Glatch (3) defeated Whitney Deason/Carly Gullickson (5-8), 7-5,2-6,6-2
Audra Cohen/Riza Zalameda (2) defeated Vania King/Yasmin Schnack (4), 6-3,6-0
Quarterfinals
Whitney Deason/Carly Gullickson (5) defeated Jessica Kirkland/Alexandra Mueller (5-8), 6-4,7-5
Lindsay Burdette/Alexa Glatch (3) defeated Yvette Hyndman/Krysty Marcio (9), 6-2,6-3
Vania King/Yasmin Schnack (4) defeated Anita Bhargava/Jamie Hampton, 6-1,6-1
Audra Cohen/Riza Zalameda (2) defeated Andrea Remynse/Keri Robison, 6-2,6-2

Click Here For The Official Website

Boys' 16 - Kalamazoo College - Kalamazoo, Michigan
SINGLES
Sam Querrey (3) defeated Alexander Clayton (4), 7-6(1),6-3
Third Place Playoff
Spencer Vegosen (1) defeated Jamie Hunt (2), 6-4,4-6,6-2
Semifinals
Sam Querrey (3) defeated Spencer Vegosen (1), 6-3,7-5
Alexander Clayton (4) defeated Jamie Hunt (2), 6-3,3-6,7-6(3)
Quarterfinals
Spencer Vegosen/Chicago, IL (1) defeated Cory Parr/Jericho, NY (13), 6-2,7-5
Sam Querrey/Thousand Oaks, CA (3) defeated Dylan Arnould/Florence, MA (5), 6-3,6-3
Alexander Clayton/Fort Lauderdale, FL (4) defeated Michael McClune/Irvine, CA, 3-6,6-4,7-5
Jamie Hunt/San Antonio, TX (2) defeated Steven Forman/Del Mar, CA (20), 6-3,3-6,7-6(3)
Consolation Finals
Michael McClure defeated Justin Kronauge, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Sam Querrey/Spencer Vegosen (3) defeated Jamie Hunt/Dennis Lajola (2), 2-6,6-2,7-5
Third Place Playoff
Dylan Arnould/Calvin Kemp (4) defeated Jean Yves Aubone/Alexander Clayton (1), 6-3,6-3
Semifinals
Sam Querrey/Spencer Vegosen (3) defeated Jean Yves Aubone/Alexander Clayton (1), 6-3,3-6,6-3
Jamie Hunt/Denis Lajola (2) defeated Dylan Arnould/Calvin Kemp (4), 6-4,6-4
Quarterfinals
Jean Yves Aubone/Alexander Clayton (1) defeated Kellen Damico/Nathaniel Schnugg (6), 6-3,6-2
Sam Querrey/Spencer Vegosen (3) defeated Bradley Cox/Jeff Dadamo (7), 6-4,6-2
Dylan Arnould/Calvin Kemp (4) defeated Kenneth Arthur McGovern/Bradley Mixson (16), 6-3,6-4
Jamie Hunt/Denis Lajola (2) defeated Justin Fox/Justin Kronauge (14), 6-2,7-5

Click Here For The Tournament's Offiial Website

Girls' 16 - Barnes Tennis Center - San Diego, California
Click Here For Stories & Photos From This Event

SINGLES
Finals
Catherine Newman (1) -- pictured right -- defeated Reka Zsilinszka (3), 6-2,7-5
Third Place Playoff
Kirsten Flower (15) defeated Kristen McVitty, 6-4,6-7(5),7-5
Semifinals
Catherine Newman (1) defeated Kristen McVitty, 6-2,6-1
Reka Zsilinszka (3) defeated Claire Rietsch (22), 6-1,6-2
Quarterfinals
Catherine Newman/Greensboro, NC (1) defeated Hilary Barte/Nehall, CA (13), 6-2,4-6,6-3
Kristen McVitty/Woodland Hills, CA (4) defeated Eleanor Peters/Washington, DC (5), 6-2,6-3
Reka Zsilinszka/Fayetteville, NC (3) defeated Ragini Acharya/Pulaski, VA (11), 7-5,6-1
Claire Rietsch/Laguna Beach, CA (22) defeated Kirsten Flower/Columbus, OH (15), 6-2,3-6,7-5
Consolation Finals
Eleanor Peters defeated Lauren MacFarlane, 6-1,7-5
DOUBLES
Finals
Semifinals
Hilary Barte/Denise Dy (8) defeated Megan Broderick/Caitlin Whoriskey, 3-6,6-2,6-4
Lyndsay Kinstler/Sanaz Marand (7) defeated Michele Fanney/Eleanor Peters (3), 6-3,7-6(5)
Quarterfinals
Hilary Barte/Denise Dy (8) defeated Kristen McVitty/Catherine Newman (1), 7-6(2),6-2 Megan Broderick/Caitlin Whoriskey defeated Nadia Abadala/Claire Rietsch, 6-2,6-2
Lyndsay Kinstler/Sanaz Marand (7) defeated Brintney Larson/Christina Liles, 2-6,7-6(1),6-3
Michele Farney/Eleanor Peters (3) defeated Julie Chao/Leyla Entehabi (5), 6-3,6-4

Click Here For The Tournament's Official Website

Boys' 14 - San Antonio Tennis Association - San Antonio, Texas
SINGLES
Finals
Chase Buchanan (2) defeated Drew Daniel (1),3-6,6-2,6-2
Third Place Playoff
Jarmere Jenkins (5) -- pictured right -- defeated Aba Omodele-Lucien (2), 6-4,6-3
Semifinals
Drew Daniel (1) defeated Kayvon Karimi (7), 6-4,6-4
Chase Buchanan (2) defeated Bradley Klahn (3), 6-2,6-3
Quarterfinals
Drew Daniel/Missouri Valley (1) defeated Jarmere Jenkins/Southern (4), 6-0,6-2
Kayvon Karimi/Texas (7) defeated Dillon Pottish/Eastern, 6-3,6-1
Bradley Klahn/Southern California (3) defeated Ty Trombetta/Florida, 6-1,6-0
Chase Buchanan/Midwest (2) defeated Dan Nguyen/Southern California (15), 4-6,6-2,6-3
Consolation Finals
Kayvon Karimi defeated Bradley Klahn, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Brennan Boyajian/Joel Samaha (2) defeated Marc Powers/Mieskzo Tomczyk, 6-7(3),6-3,6-1
Third Place Playoff
Tyler Bowman/Jenson Turner defeated Bradley Klahn/Daniel Moss, 6-4,6-2
Semifinals
Marc Powers/Mieskzo Tomczyk defeated Tyler Bowman/Jenson Turner, 1-6,7-6(8),6-3
Brennan Boyajian/Joel Samaha (2) defeated Bradley Klahn/Daniel Moss, 6-1,7-6(1)
Quarterfinals
Tyler Bowman/Jenson Turner defeated Denis Bogatov/Chris Fotopoulos, 6-2,6-0
Marc Powers/Mieskzo Tomczyk defeated Gregory Punsalan/John Sundling, 6-3,6-2
Bradley Klahn/Daniel Moss defeated Walker Kehrer/Michael Lin (4), 6-4,7-5
Brennan Boyajian/Joel Samaha (2) defeated Samuel Keeton/Eric Morgan, 6-4,6-1

Girls' 14 - Peachtree City Tennis Center - Peachtree, Georgia
SINGLES
Finals
Krista Damico (3) defeated Brittany Augustine (17-32), 6-0,6-2
Third Place Playoff
Gail Brodsky (9-16) -- pictured right -- defeated Chloe Jones (5),6-1,1-6,6-3
Semifinals
Brittany Augustine (17-32) defeated Gail Brodsky (9-16), 7-6(7),6-4
Krista Damico (3) defeated Chloe Jones (5-8), 6-0,6-0
Quarterfinals
Gail Brodsky/Eastern (9-16) defeated Asia Muhammad/Intermountain (5-8), 3-6,6-4,6-4
Brittany Augustine/Southern California (17-32) defeated Mallory Burdette/Southern (5-8), 5-7,7-5,6-3
Krista Damico/Intermountain (3) defeated Kristi Boxx/Southern (5-8), 6-3,7-6(1)
Chloe Jones/Missouri Valley (5-8) defeated Keri Wong/Southern (2), 5-7,7-5,6-3
Consolation Finals
Asia Muhammad defeated Sarah Guzick, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Krista Damico/Asia Muhammad (1) defeated Jessica Alexander/Lauren Embree, 6-2,3-6,6-2
Third Place Playoff
Nadja Gilchrist/Shinann Featherston (9-16) -- pictured right -- defeated Jordan Dockendorf/Thien-Trang Nguyen, 6-3,7-5
Semifinals
Krista Damico/Asia Muhammad (1) defeated Jordan Dockendorf/Thien-Trang Nguyen, 3-6,6-2,6-2
Jessica Alexander/Lauren Embree (2) defeated Nadja Gilchrist/Shinann Featherston (9-16), 6-4,6-2
Quarterfinals
Krista Damico/Asia Muhammad (1) defeated Martha Blakely/Alexandra Smyth (5-8), 6-1,6-0
Jordan Dockendorf/Thien-Trang Nguyen defeated Kristi Boxx/Sarah Guzick (5-8), 7-6(6),6-3
Nadja Gilchrist/Shinann Featherston (9-16) defeated Mallory Burdette/Keri Wong (3), 2-6,6-4,6-2
Jessica Alexander/Lauren Embree (2) defeated Tiffany Mai/Colleen Mullarkey (9-16), 7-5,6-1


Click Here For The Tournament's Official Website

Boys' 12 - Homewood-Flossmoor - Homewood, Illinois
SINGLES
Finals
Michael Vutam (1) defeated Ben Guthrie (4), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Jordan Cox (5-8) defeated Harry Fowler (2) -- pictured right -- 6-2,6-4
Semifinals
Michael Vutam (1) defeated Jordan Cox (5-8), 6-1,6-3
Ben Guthrie (4) defeated Harry Fowler (2), 6-7,6-3,6-3
Quarterfinals
Michael Vutam/Texas (1) defeated Brian Fang/Southern California (5-8), 6-2,6-2
Jordan Cox/Southern (5-8) defeated Max Manthou/Pacific Northwest (9-16), 6-4,6-2
Ben Guthrie/Texas (4) defeated Jack Sock/Missouri Valley (9-16), 6-1,6-1
Harry Fowler/Texas (2) defeaterd Evan King/Midwest (5-8), 6-4,6-0
Gold Consolation Finals
Evan King defeated Sekou Coker Bangoura, 6-4,6-1
West Singles Finals
Zachary Weiss defeated Wyatt McCoy, 6-3,6-1
North Singles Finals
Bob Van Overbeek defeated Bert Vancura, 6-4,6-3
South Singles Finals
Luke Trautman defeated James Coxe, 3-6,6-2,6-3
Northwest Singles Finals
Bryan Watt defeated Ryan Richmond, 6-1,6-2
Northeast Singles Finals
Russell Bader defeated Justin Rossi, 6-3,6-4
Southwest Singles Finals
Sam Bloom defeated Andrew Lebovitz, 6-2,6-3
Southeast Singles Finals
Mesa Mei defeated Henry Jang-Miltsen, 6-0,7-5
DOUBLES
Finals
Jordan Cox/Jack Sock (3) defeated Harry Fowler/Michael Vutam (1),6-2,6-4
Third Place Playoff
Rusell Bader/Evan King (5) defeated Augie Bloom/Ben Guthrie (2), 4-6,7-5,6-1
Semifinals
Harry Fowler/Michael Vutam (1) defeated Rusell Bader/Evan King (5), 7-5,5-7,7-5
Jordan Cox/Jack Sock (3) defeated Augie Bloom/Ben Guthrie (2), 6-3,6-4
Quarterfinals
Harry Fowler/Michael Vutam (1) defeated Ryan Bandy/Joey Fritz (9-16), 6-4,6-1
Rusell Bader/Evan King (5) defeated Sekou Coker Bangoura/Christian Harrison (4), 6-0,6-1
Jordan Cox/Jack Sock (3) defeated Chase Curry/Luke Trautmann, 6-0,6-2
Augie Bloom/Ben Guthrie (2) over Dominic Bermudez/Emmett Egger (5-8), walkover/injured

Click Here For The Tournament's Official Website

font color="purple">Girls' 12 - Windward Lake Club - Alpharetta, Georgia
SINGLES
Finals
Connie Husu (1) -- pictured right -- defeated Brooke Bolender (3), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Lilly Kimbell defeated Christina McHale (4), 6-3,6-4
Semifinals
Connie Hsu (1) defeated Christina McHale (4), 6-0,6-3
Brooke Bolender (3) defeated Lilly Kimbell (14), 6-2,6-4
Quarterfinals
Connie Hsu/Cincinnati, OH (1) defeated Brett Ellen Keeler/Austin, TX (5), 6-1,6-2
Christina McHale/Englewood Cliffs, NJ (4) defeated Hanna Mar/Burr Ridge,IL (25), 6-2,6-4
Brooke Bolender/Westlake, OH (3) defeated Julie Sabacinski/Plantation, FL (12), 6-3,4-6,6-3
Lilly Kimbell/Vancouver, WA (14) defeated Alexandra Bush/Vienna, WV (9-16), 6-4,3-6,6-1
West Singles Finals
Lacey Smyth defeated Noelle Malley, 6-2,3-6,6-0
North Singles Finals
Kayla Tuscany defeated Nikki Sandars,. 7-6(10),6-3
South Singles Finals
Amanda Halstrom defeated Jessica Wacnik, 6-3,6-2
Northwest Singles Finals
Nida Hamilton defeated Merritt Whitley, 4-6,6-2,6-4
Northeast Singles Finals
Ariel Caldwell defeeated Monica Yajima, 6-1,6-4
Southwest Singles Finals
Emily Pietruszyzski defeated Emily Stein, 6-3,7-5
Southeast Singles Finals
Courtney Dolphide defeated Kali Doner, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Alexandra Bush/Connie Hsu (1) defeated Alexandra Anghelescu/Julie Sabacinski (5-8), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Ariel Caldwell/Jordaan Sanford (3) defeated Elizabeth Begley/Stephanie Do (5-8), 6-0,6-1
Semifinals
Alexandra Bush/Connie Hsu (1) defeated Ariel Caldwell/Jordaan Sanford (3), 4-6,6-2,7-5
Alexandra Anghelescu/Julie Sabacinski (5-8) defeated Elizabeth Begley/Stephanie Do (5-8), 6-0,6-4
Quarterfinals
Alexandra Bush/Connie Hsu (1) defeated Brooke Bolender/Kara Sherwood (5-8), 7-5,4-6,6-2
Ariel Caldwell/Jordaan Sanford (3) defeated Tayler Davis/Noel Scott, 1-6,6-3,6-4
Alexandra Anghelescu/Julie Sabacinski (5-8) defeated Katie Goepel/Christina McHale (4), 7-5,7-6(5)
Elizabeth Begley/Stephanie Do (5-8) over CC Sardinha/Taylor Vick (2), walkover/injured

Return to Nationals Index

2003 USTA HARDCOURTS

2002 USTA HARDCOURTS

2001 USTA HARDCOURTS

2000 USTA HARDCOURTS

1999 USTA HARDCOURTS

1998 USTA HARDCOURTS

Catch all the best tennis games on with great satellite tv service! Don't settle for fuzzy cable tv where you can barely see the ball! Get high def dish cable today!


















College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees




























Want To Play College Tennis?
CollegeTennisConnect
Join Now







Mr. Rebates






The Mental Athlete

See A Review








Google








Central Ohio Grand Prix Tennis








CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE


















On Court Off Court
















COURTSIDE TENNIS APPAREL

















Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders








Check Out
TENNIS WEEK


















Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe












































Heel That Pain

















Go Tennis - It's Tennis On The Net

















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage