NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Men - Kalamazoo, Michigan - May 19-24, 2000


[TEAM] - [SINGLES] - [DOUBLES]

[QUARTERFINAL MATCHES] - [SEMIFINAL MATCHES] - [FINAL MATCHES]

Men's Team

FINAL TEAM RESULTS
Trinity 4, Gustavus Adolphus 3
Sloan Rush (T) defeated Matt Lundmark (GA), 6-1,7-5
Michael Slutsky (T) defeated Jay Bemis (GA), 7-5,6-1
Jeevan Ramakrishnan (T) -- pictured right -- defeated Mike Horn (GA), 6-3,6-2
Ed Rahn (T) defeated Nick Crossley (GA), 3-6,6-4,6-3
Kevin Whipple (GA) defeated Jeff Mueller (T), 6-2,6-2
Daryn Collins (GA) defeated Ryan Scott, 6-1,6-1
Matt Lundmark/Mike Horn (GA) defeated Sloan Rush/Ed Rahn (T), 8-5
Jeff Mueller/Ryan Scott (T) defeated Jay Bemis/Mark Jones (GA), 8-5
Kevin Whipple/Nick Crossley (GA) defeated Michael Slutzky/Joseph Ndesandjo, 8-5
THIRD PLACE PLAYOFF TEAM RESULTS
UC-Santa Cruz 4, Williams 1
Josh Lefkowitz (W) vs. Thomas Oechel (UC-SC), not finished
Eric Hasenauer (W) defeated Derek Fitzpatrick (UC-SC), 6-2,6-4
Danny Kim (UC-SC) defeated Dan Matro (UC-SC), 7-6(3),6-2
Nick Cunningham (UC-SC) defeated Milos Janicek (W), 6-2,7-6(5)
Kurt Palmer (W) vs. Peter Gladkin (UC-SC), not finished
Chris Harrison (UC-SC) defeated Miles Hawley (W), 6-2,6-0
Thomas Oechel/Peter Gladkin (UC-SC) defeated Josh Lefkowitz/Dan Matro (UC-SC), 8-3
Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham (UC-SC) defeated Milos Janicek/Pete Stein (W), 8-6
Danny Kim/Carlos Gonzalez (UC-SC) defeated Eric Hasenauer/Kurt Palmer, 8-1


SEMIFINAL TEAM RESULTS
Gustavus Adolphus 4, Williams 3
Josh Lefkowitz (W) defeated Matt Lundmark (GA), 7-6(6),6-2
Eric Hasenauer (W) defeated Jay Bemis (GA), 6-3,4-6,6-2
Mike Horn (GA) defeated Dan Matro (W), 6-2,6-7(4),6-3
Nick Crossley (GA) defeated Milos Janicek (W), 4-6,6-3,6-2
Kurt Palmer (W) defeated Kevin Whipple (GA), 6-4,6-3
Daryn Collins (GA) defeated Miles Hawley (W), 4-6,7-6(1),6-1
Matt Lundmark/Mike Horn (GA) defeated Josh Lefkowitz/Dan Matro (W), 8-5
Jay Bemis/Mark Jones (GA) defeated Milos Janicek/Pete Stein (W), 8-5
Kevin Whipple/Nick Crossley (GA) defeated Eric Hasenauer/Kurt Palmer (W), 8-4
Trinity 4, UC-Santa Cruz 3
Thomas Oechel (UC-SC) defeated Sloan Rush (T), 4-6,7-5,6-2
Michael Slutzky (T) defeated Derek Fitzpatrick (UC-SC), 6-1,6-2
Jeevan Ramakrishnan (T) defeated Danny Kim (UC-SC), 6-2,3-6,6-3
Ed Rahn (T) defeated Nick Cunningham (UC-SC), 6-2,6-2
Peter Gladkin (UC-SC) defeated Jeff Mueller (T), 6-0,6-3
Ryan Scott (T) defeated Chris Harrison (UC-SC), 6-3,6-4
Thomas Oechel/Peter Gladkin (UC-SC) defeated Sloan Rush/Ed Rahn (T), 8-2
Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham (UC-SC) defeated Jeff Mueller/Ryan Scott (T), 8-6
Michael Slutzaky/Joseph Ndesandjo (T) defeated Danny Kim/Carlos Gonzalez (UC-SC), 8-4


QUARTERFINAL TEAM RESULTS
Williams 4, Emory 3
Josh Lefkowitz (W) defeated Brett Kaplan (E), 6-0,6-2
Eric Hasenauer (W) defeated Kyle Nelson (E), 6-2,6-2
Jason McCarthy (E) defeated Dan Matro (W), 7-6(5),6-2
Michael Miller (E) defeated Milos Janicek (W), 4-6,7-6(5),6-4
Kurt Palmer (W) defeated Alex Dion (E), 6-3,6-7(5),6-4
Brad Jaffe (E) defeated Miles Hawley (W), 6-3,6-4
Milos Janicek/Pete Stein (W) defeated Brad Jaffe/Jason McCarthy (E), 8-6
Eric Hasenauer/Kurt Palmer (W) defeated Alex Dion/Kyle Nelson (E), 8-0
Gustavus Adolphus 4, Redlands 0
Matt Lundmark (GA) defeated Steve Marshburn (R), 6-4,6-4
Mike Horn (GA) defeated Rob Condiotty (R), 6-4,6-1
Nick Crossley (GA) defeated Jesse Medvene-Collins (R), 7-6(3),6-2
Matt Lundmark/Mike Horn (GA) defeated Marco Bravo/Rob Condiotty (R), 8-2
Steve Marshburn/Sergey Kordonskiy (R) defeated Jay Bemis/Mark Jones (GA), 8-6
Kevin Whipple/Nick Crossley (GA) defeated Jesse Medvene-Collins/Burt Gonzell (R), 8-4
Trinity 4, DePauw 0
Sloan Rush (T) defeated Yuri Klyachkin (D), 6-3,6-4
Jeevan Ramakrishnan (T) defeated Scott Fisk (D), 6-3,7-6(3)
Ed Rahn (T) defeated Matt Baird (D), 2-6,7-6(1),6-4
Sloan Rush/Ed Rahn (T) defeated Andy Post/Scott Fisk (D), 8-5
Michael Slutsky/Joseph Ndesandjo (T) defeated Matt Baird/Rick Lucas (D), 8-4
UC-Santa Cruz 4, Massachusetts Institute of Technology 1
Eric Chen (UC-SC) defeated Thomas Oechel (MIT), 7-6(5),6-3
Derek Fitzpatrick (UC-SC) defeated Derek Tsu (MIT), 6-1,6-1
Nick Cunningham (UC-SC) defeated Marco Hernandez (MIT), 6-3,7-6(5)
Peter Gladkin (UC-SC) defeated Andrew Kolesnikov (MIT), 6-3,6-2
Thomas Oechel/Peter Gladkin (UC-SC) defeated Eric Chen/Derrick Tsu (MIT), 8-4
Derek Fitzpatrick/Nick Cunningham (UC-SC) defeated Jeff Augustyn/Marco Hernandez (MIT), 8-2


1999 NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
1998 NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS

[NCAA I-Men] - [NCAA I-Women] - [NCAA II-Men] - [NCAA II-Women] - [NCAA III-Men] - [NCAA III-Women]
[NAIA-Men] - [NAIA-Women] - [NJCAA-Men] - [NJCAA-Women] - [Cal Community-Men] - [Cal Community-Women]

Return to:
College And Junior Tennis

CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE