2005 USTA NATIONAL SPRING CHAMPIONSHIPS
THE EASTER BOWL

Riviera Resort - Palm Spring, California - April 9-17, 2005

Boys 18
SINGLES
Finals
Sam Querrey (10) -- pictured right -- defeated Carsten Ball (2), 6-3,6-3
Semifinals
Sam Querrey (10) defeated Michael Shabaz (8), 6-3,6-3
Carsten Ball (2) defeated Jesse Levine (3), 5-7,6-3,7-5
Quarterfinals
Michael Shabaz/Vienna, VA (8) defeated Donald Young/Fairburn, GA (1), 6-2,7-5
Sam Querrey/Thousand Oaks, CA (10) defeated Matt Bruch/Lake Forest, IL (16), 6-3,6-1
Jesse Levine/Boca Raton, FL (3) defeated Marcus Fugate/Fairport, NY (7), 6-2,7-6(3)
Carsten Ball/Newport Beach, CA (2) defeated Stefan Hardy/Santa Maria, CA , 3-6,7-5,6-2
Consolation Finals
Kallim Stewart defeated Davey Sandgren, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Dylan Arnould/Marcus Fugate (3) defeated Carsten Ball/Michael Venus (8), 6-2,7-6(8)
Semifinals
Carsten Ball/Michael Venus (8) defeated Calvin Kemp/Donald Young, 6-4,6-2
Dylan Arnould/Marcus Fugate (3) defeated Matt Bruch/Christopher Chirico (6), 6-3,6-4
Quarterfinals
Matt Bruch/Christopher Chirico (6) defeated Alexander Clayton/Spencer Vegosen (2), 3-6,6-2,6-4
Dylan Arnould/Marcus Fugate (3) defeated Jamie Hunt/Connor Pollock 6-3,3-6,6-3
Carsten Ball/Michael Venus (8) defeated Kellen Damico/Sam Querrey (4), 6-2,6-3
Calvin Kemp/Donald Young defeated Jesse Levine/Michael Shabaz (1), 4-6,6-1,6-2

Girls 18
SINGLES
Finals
Alexa Glatch (1) -- pictured right -- defeated Jennifer Lee Heinser (2), 6-7(1),6-0,6-3
Third Place Playoff
Yasmin Schnack (5) defeated Melissa Saiontz, 6-1,6-1
Semifinals
Alexa Glatch (1) defeated Yasmin Schnack (5), 6-0,6-1
Jennifer Lee Heinser (2) defeated Melissa Saiontz, 6-3,6-1
Quarterfinals
Jennifer Lee Heinser (2) defeated Eleanor Peters, 6-4,6-2
Melissa Saiontz defeated Julia Cohen (6) , 6-0,7-6(4)
Yasmin Schnack (5) defeated Elizabeth Plotkin (3), 6-0, 3-0 retired/injured
Alexa Glatch (1) defeated Megan Alexander (10) 6-1,6-0
Consolation Finals
Colleen Rielley defeated Maria Anisimova, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals
Lindsay Burdette/Alexa Glatch (2) defeated Jennifer Lee Heinser/Elizabeth Plotkin (1), 6-1,6-4
Semifinals
Jennifer Lee Heinser/Elizabeth Plotkin (1) defeated Kelley Hyndman/Krysty Marcio (3), 6-2,6-2
Lindsay Burdette/Alexa Glatch (2) defeated Megan Alexander/Ashley Weinhold (4), 6-4,6-4
Quarterfinals
Lindsay Burdette/Alexa Glatch (2) defeated Keri Robison/Yasmin Schnack, 4-6,7-6(5),6-3
Megan Alexander/Ashley Weinhold (4) defeated Sanaz Marand/Nina Munch-Soegaard, 6-2,3-6,6-3
Kelley Hyndman/Krysty Marcio (3) defeated Kimberly Couts/Kristen McVitty (6), 7-6(7),7-6(3)
Jennifer Lee Heinser/Elizabeth Plotkin (1) defeated Madison Brengle/Karina Porushkevich (8), 6-2,6-4

Note: This year the Easter Bowl 18s is an ITF event

Boys 16
SINGLES
Finals
William Guzick (1) defeated Dennis Nevolo (2) -- pictured right -- 6-0,6-3
Third Place Playoff
Adam Schwartz (13) defeated Jay Wong (3), 3-6,6-1,6-3
Semifinals
William Guzick (1) defeated Adam Schwartz (13), 6-1,6-1
Dennis Nevolo (2) defeated Jay Wong (3), 6-4,6-1
Quarterfinals
William Guzick/Greer, SC (1) defeated Tyler Hochwalt/Scottsdale, AZ (11), 4-6,7-6(4),6-1
Adam Schwartz/Roslyn Heights, NY (13) defeated Ryan Smith/Marietta, GA (17), 6-2,6-2
Jay Wong/Cupertino, CA (3) defeated Allen Tsang/Delray Beach, FL (10), 6-3,6-2
Dennis Nevolo/Gurnee, IL (2) defeated Christopher Price/Houston, TX (15), 6-3,6-1
Consolation Finals
Andy Magee defeated Bryant Salcedo, 3-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Steve Johnson/Dennis Nevolo (2) defeated Jarmere Jenkins/Ryan Smith, 6-4,6-7(1),7-5
Third Place Playoff
Calon Alpar/Alexander Sanborn (9) defeated Peter Rispoli/Jack Seider, 3-6,6-2,7-5
Semifinals
Jarmere Jenkins/Ryan Smith defeated Peter Rispoli/Jack Seider, 6-4,6-2
Steve Johnson/Dennis Nevolo (2) defeated Calon Alpar/Alexander Sanborn (9-16), 6-1,6-4
Quarterfinals
Peter Rispoli/Jack Seider defeated Jake Fleming/Oscar Fabian Matthews, 6-4,6-3
Jarmere Jenkins/Ryan Smith defeated Waylon Chin/Andy Magee (3), 6-4,7-6(6)
Calon Alpar/Alexander Sanborn (9-16) defeated J. Houston Barrick/William Guzick (4), 6-2,6-4
Steve Johnson/Dennis Nevolo (2) defeated Luke Rassow-Kantor/Allen Tsang (9-16), 6-2,2-6,6-4

Girls 16
SINGLES
Finals
Nelly Radeva defeated McCall Jones (4) -- pictured right -- 2-6,7-5,7-5
Third Place Playoff
Kristen FLower (2) defeated Amanda Craddock (1), 76(7),2-6,6-3
Semifinals
McCall Jones (4) defeated Amanda Craddock (1), 7-5,6-4
Nelly Radeva defeated Kristen Flower (2), 6-7(5),6-3,6-4
Quarterfinals
Amanda Craddock/Leawood, KS (1) defeated Asia Muhammed/Henderson, NV, 7-5,6-4
McCall Jones/Coto De Caza, CA (4) defeated Sarah Guzick/Greer, SC (15), 6-3,3-6,6-4
Nelly Radeva/Costa Mesa, CA defeated Joanna Mather/Duluth, GA (13), 6-2,6-2
Kirsten Flower/Columbus, OH (2) defeated Lyndsay Kinstler/Downey, CA (6), 6-3,2-6,6-3
Consolation Finals
Leyla Entekhabi defeated Lyndsay Kinstler, 6-1,2-6,6-3
DOUBLES
Finals
Brittany Augustine/Asia Muhammad (9-16) defeated Lindsay Clark/Shinann Featherston -- pictured right -- 6-0,6-1
Third Place Playoff
Cameron Hubbs/Holly Johnson (5-8) defeated Leyla Entekhabi/Jane Huh (4). 6-4,6-3
Semifinals
Lindsay Clark/Shinann Featherston defeated Leyla Entekhabi/Jane Huh (4), 6-2,7-5
Brittany Augustine/Asia Muhammad (9-16) defeated Cameron Hubbs/Holly Johnson (5-8), 2-6,6-3,6-2
Quarterfinals
Lindsay Clark/Shinann Featherston defeated Katie Kargl/Christina Ruiz, 6-2,7-5
Leyla Entekhabi/Jane Huh (4) defeated
Brittany Augustine/Asia Muhammad (9-16) defeated Kendra Ivey/Natasha Makarova (9-16), 6-2,6-4
Cameron Hubbs/Holly Johnson (5-8) defeated Mallory Burdette/Keri Wong (9-16), 0-6,6-3,6-1

Boys 14
SINGLES
Finals
John Sundling (8) defeated Andre Dome, 6-3,6-3
Third Place Playoff
Ryan Harrison (1) -- pictured right -- defeated Ty Trombetta (17-32), 6-2,6-3
Semifinals
Andre Dome defeated Ryan Harrison (1), 6-4,6-3
John Sundling (8) defeated Ty Trombetta (17), 6-3,6-2
Quarterfinals
Ryan Harrison/Shreveport, LA (1) defeated Blake Davis/Austin, TX (17-32), 3-6,6-1,6-0
Andre Dome/Arroyo Grande, CA defeated Erik Hannah/Bradenton, FL (4), 6-2,6-3
John Sundling/Thousand Oaks, CA (8) defeated Anderson Reed/Daphne (13), Alabama, 7-5,6-4
Ty Trombetta/Hallandale, FL (17-32) defeated Jenson Turner/Woodland Hills, CA (12), 2-6,6-3,6-3
Consolation Finals
James Seal defeated Blake Davis, 3-6,6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Alexander Johnson/John Sundling (9-16) defeated Walker Kehrer/Michael Lin (4), 6-0,6-4
Third Place Playoff
Ryan Harrison/Alex Llompart (2) defeated Andrew Kells/Joel Samaha (1), 6-2,7-5
Semifinals
Alexander Johnson/John Sundling (9-16) defeated Andrew Kells/Joel Samaha (1), 6-0,6-0
Walker Kehrer/Michael Lin (4) defeated Ryan Harrison/Alex Llompart (2), 6-4,1-6,7-5
Quarterfinals
Andrew Kells/Joel Samaha (1) defeated Romei Orpiano/Matthew Siow, 6-4,6-0
Alexander Johnson/John Sundling (9-16) defeated Daniel Kreyman/Andre Vorobyov, 7-5,5-7,6-1
Walker Kehrer/Michael Lin (4) defeated Thomas Aliber/Chris Cha (5-8), 6-1,6-2
Ryan Harrison/Alex Llompart (2) defeated Sebastien Fauchet/Robert Wong (5-8), 6-1,0-6,6-0

Girls 14
SINGLES
Finals
Lauren Embree (1) defeated Connie Hsu 3-6,6-3,6-2
Third Place Playoff
Daisha Hill Hurtado (5) -- pictured right -- defeated Stephany Chang (8), 6-1,2-6,6-1
Semifinals
Lauren Embree (1) defeated Daisha Hill Hurtado (5), 1-6,7-5,6-4
Connie Hsu defeated Stephany Chang (8), 6-1,6-4
Quarterfinals
Lauren Embree/Marco Island, FL (1) defeated Amy Simidian/Sarasota, FL (17-32), 6-2,6-4
Daisha Hill Hurtado/Albuquerque, NM (5) defeated Maxine Thomas/Los Angeles, CA (4), 6-2,6-4
Stephany Chang/San Jose, CA (8) defeated Catherine Isip/Anaheim, CA (10), 6-1,6-3
Connie Hsu/Cincinnati, OH defeated Thien-Trang Nguyen/Long Beach, CA (2), 6-3,6-2
Consolation Finals
Thien-Trang Nguyen defeated Coco Vandeweghe, 5-7,6-3,7-5
DOUBLES
Finals
Jordan Dockendorf/Thien-Trang Nguyen (4) defeated Cierra Gaytan-Leach/Catherine Isip (5-8), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Jessica Alexander/Lauren Embree (1) defeated Kathryn Talbert/Ebie Wilson (2), 6-2,6-1
Semifinals
Jordan Dockendorf/Thien-Trang Nguyen (4) defeated Jessica Alexander/Lauren Embree (1), 6-2,3-6,7-6(6)
Cierra Gaytan-Leach/Catherine Isip (5-8) defeated Kathryn Talbert/Ebie Wilson (2), 6-3,6-2
Quarterfinals
Jessica Alexander/Lauren T. Embree (1) defeated Pamela Montez/Jordaan Sanford (9-16), 6-0,6-4
Jordan Dockendorf/Thien-Trang Nguyen (4) defeated Mollie Anderson/Ryann Cutillo (5-8), 6-4,6-4
Cierra Gaytan-Leach/Catherine R. Isip (5-8) defeated Alexandra Cercone/Keri Frankenberger (3), 7-6(6),6-3
Kathryn Talbert/Ebie Wilson (2) defeated Daisha Hill-Hurtado/Amy Simidian (5-8), 6-4,7-5

 
Return To 2005 Nationals Index
 

2004 EASTER BOWL

2003 EASTER BOWL

2002 EASTER BOWL

2001 EASTER BOWL

2000 EASTER BOWL

1999 EASTER BOWL

1998 EASTER BOWL

Google





So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect























New...
CollegeAndJuniorTennis'
MegaFitness Store























Central Ohio Grand Prix Tennis











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL











Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders











Check Out
TENNIS WEEK












Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe























The Mental Athlete

See A Review





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage