2004 EDDIE HERR INTERNATIONAL
JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Bolletieri Sports Tennis Academy - Bradenton, Florida
November 29-December 5, 2004

Boys' 18
SINGLES
Finals
Jeremy Chardy (1) defeated David Navarette (8), 6-1,6-4
Semifinals
Jeremy Chardy (1) defeated Serguei Tarasevitch (15), 6-1,6-4
David Navarette (8) defeated Donald Young (2), 2-6,6-3,6-3
Quarterfinals
Jeremy Chardy (1) defeated Alexander Clayton/USA, 1-6,7-5,6-4
Serguei Tarasevitch (15) defeated Ryan Sweeting/USA (7), 6-4,6-1
David Navarette (8) defeated GD Jones/New Zealand (4), 6-3, retired/injured
Donald Young/USA (2) defeated Alberto Gonzalez/USA, 7-6(5),1-6,6-3
DOUBLES
Finals
Jesse Levine/Michael Shabaz (3) defeated Olesandr Dolgopolov/Billy Timu (8), 6-3,5-7,7-6(2)
Semifinals
Olesandr Dolgopolov/Billy Timu (8) defeated Leo Rosenberg/Donald Young, 7-6(5),6-3
Jesse Levine/Michael Shabaz (3) defeated Phillip Bester/Holden Seguso, 3-6,6-4,6-3
Quarterfinals
Olesandr Dolgopolov/Billy Timu (8) over GD Jones/Timothy Neilly (1), default/injured
Leo Rosenberg/Donald Young defeated Kristofer Wachter/Herbert Weirather, 6-2,6-3
Jesse Levine/Michael Shabaz (3) defeated Matt Bruch/Michael Johnson (5), 2-6,6-4,6-4
Phillip Bester/Holden Seguso defeated Martin Pedersen/Serguei Tarasevitch (2), 6-3,6-3

18s Mixed Doubles
Finals
Clay Donato/Angelina Gabueva over Paris Gemouchidis/Vania King by default

Girls' 18
SINGLES
Finals
Monica Niculescu (1) -- pictured right -- defeated Dominika Cibulkova (4), 6-1,6-0
Semifinals
Monica Niculescu (1) defeated Yaroslava Shvedova, 6-1,6-4
Dominika Cibulkova (4) defeated Marina Erakovic (2), 76(6),6-1
Quarterfinals
Monica Niculescu/Romania (1) defeated Regina Kulikova/Russia (5), 6-2,6-1
Yaroslava Shvedova/Russia defeated Valerie Tetreault/Canada, 6-3,7-5
Dominika Cibulkova/Slovakia (4) defeated Jennifer Stevens/USA, 6-1,6-0
Marina Erakovic/New Zealand (2) defeated Yasmin Schnack/USA, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Michaela Buzarnescu/Sorana Cristea (4) defeated Marina Erakovic/Monica Niculescu (1), 6-4,3-6,6-4
Semifinals
Marina Erakovic/Monica Niculescu (1) defeated Julia Cohen/Mary Gambale (3), 6-3,6-2
Mihaela Buzamrnescu/Sorana Cirstea (4) defeated Vania King/Yasmin Schnack, 6-4,6-7(5),7-6(4)
Quarterfinals
Marina Erakovic/Monica Niculescu (1) defeated Teodora Mircic/Irena Pavlovic (6), 3-6,6-4,6-1
Julia Cohen/Mary Gambale (3) defeated Sabine Lisicki/Stefanie Rath, 7-5,6-4
Mihaela Buzamrnescu/Sorana Cirstea (4) defeated Dominika Cibulkova/Magdalena Kiszczynska (5), 7-5,4-6,6-1
Vania King/Yasmin Schnack defeated Regina Kulikova/Evgeniya Rodina (2), 6-3,6-3

Boys' 16
SINGLES
Finals
Kellen Damico (4) -- pictured right -- defeated Roberto Maytin (1), 5-7,6-3,6-1
Semifinals
Roberto Maytin (1) defeated Maher Zeidan (3), 6-1,6-4
Kellen Damico (4) defeated Agustin Echarte (6), 6-2,5-7,6-4
Quarterfinals
Roberto Maytin/Venezuela (1) defeated Mike Gurman/USA, 6-3,6-0
Maher Zeidan/France (3) defeated Bradley Mixson/USA, 7-5,6-3
Kellen Damico/USA (4) defeated Valentin Dimov/Bulgaria (5), 6-2,7-5
Agustin Echarte/Argentina (6) defeated Michael Sroczynski/USA, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Johnny Hamui/Roberto Maytin (1) defeated Kellen Damico/Dominic Pagon (2), 6-2,6-3
Semifinals
Johnny Hamui/Roberto Maytin (1) defeated Agustin Echarte/Ruan Roelofse (5), 9-8(6)
Kellen Damico/Dominic Pagon (2) defeated Clint Bowles/Bradley Mixson (6), 8-3
Quarterfinals
Johnny Hamui/Roberto Maytin (1) defeated Phillip Nemec/John Joseph Taylor (7), 8-4
Agustin Echarte/Ruan Roelofse (5) over Omar Garcia/Eduardo Peralta by default
Clint Bowles/Bradley Mixson (6) over Nathaniel Schnugg/Michael Sroczynski (4) by default
Kellen Damico/Dominic Pagon (2) over Plamen Avramov/Valentin Dimov by default

16s Mixed Doubles
Finals
Jade Curtis/Ruan Roelofse defeated Danill Arsenov/Karina Porushkevich, 8-4

Girls' 16
SINGLES
Finals
Madison Brengle -- pictured right -- defeated Lauren Albanese (3), 6-2,6-1
Semifinals
Madison Brengle defeated Erina Kikuchi (12), 6-1,6-3
Lauren Albanese (3) defeated Chelsey Gullickson, 6-3,6-2
Quarterfinals
Erina Kikuchi/Japan (12) defeated Julia Semeneko/Russia, 7-6(4),6-3
Madison Brengle/USA defeated Karina Porushkevich/USA (16), 7-6(3),7-6(2)
Lauren Albanese/USA (3) defeated Nina Pantic/USA (11), 6-2,6-2
Chelsey Gullickson/USA defeated Katie Rybakova/USA, 3-6,6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Alena Bayarchyk/Julia Semeneko defeated Lauren Albanese/Jade Curtis (1), 6-2,6-3
Semifinals
Lauren Albanese/Jade Curtis (1) defeated Nina Pantic/Reka Zsilinszka, 8-6
Alena Bayarchyk/Julia Semeneko defeated Maria Anisimova/Kirsten Flower, 8-5
Quarterfinals
Lauren Albanese/Jade Curtis (1) defeated Marissa Lin/Tanya Stoimenova, 8-2
Nina Pantic/Reka Zsilinszka defeated Chelsey Gullickson/Keely Mulligan, 8-5
Alena Bayarchyk/Julia Semeneko defeated Olivia Mislov/Megan Price (3), 8-1
Maria Anisimova/Kirsten Flower defeated Madison Brengle/Natalia Guevara (2), 9-7

Boys' 14
SINGLES
Finals
Ricardas Berankis (1)defeated Jarmere Jenkins (2) -- pictured right -- 6-3,6-0
Semifinals
Ricardas Berankis (1) defeated Lazare Kukhalashvili, 6-4,6-0
Jamere Jenkins (2) defeated Yuki Matsuo, 6-4,6-4
Quarterfinals
Ricardas Berankis/Lithuania (1) defeated Joel Samaha/USA (10), 6-2,6-2
Lazare Kukhalashvili/Georgia defeated Magin Ortiga/Columbia (4), 6-2,6-3
Yuki Matsuo/Japan defeated Phil Anderson/Canada, 6-4,6-4
Jamere Jenkins/USA (2) defeated Michael Clarke/Trinidad, 6-1,5-7,6-0
DOUBLES
Finals
Borut Puc/Joel Samaha (7) defeated Logan MacKenzie/Riki McLachlan, 6-1,6-3
Semifinals
Logan MacKenzie/Riki McLachlan defeated David Cotrone/Tomas Marek, 8-6
Borut Puc/Joel Samaha (7) defeated Devin Britton/Rhyne Williams, 8-3
Quarterfinals
David Cotrone/Tomas Marek defeated Erik Hannah/Austin Krajicek (5), 8-6
Logan MacKenzie/Riki McLachlan defeated Noa Joly-Messier/Matt Reid, 9-8(5)
Borut Puc/Joel Samaha (7) defeated Borut Puc/Joel Samaha (7), 8-5
Devin Britton/Rhyne Williams defeated Gastos Elias/Vasek Pospisil (2), 8-3

14s Mixed Doubles
Finals
Jamere Jenkins/Alexa Wimes (1) defeated Jamie Hampton/Eric Morgan, 8-6

Girls' 14
SINGLES
Finals
Maria Mokh defeated Ksenia Pervak (2), 2-6,6-3,6-4
Semifinals
Maria Mokh defeated Tyra Calderwood (3)
Ksenia Pervak (2) defeated Gail Brodsky (5), 6-0,6-4
Quarterfinals
Maria Mokh/Russia defeated Nicole Bartnik/USA, 6-1,6-4
Tyra Calderwood/Australia (3) defeated Bridget Healy/Australia, 6-1,6-4
Gail Brodsky/USA (5) defeated Wiktoria Slobodzian/Poland, 6-1,6-4
Ksenia Pervak/Russia (2) defeated Jessica Moore/Australia (6), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Tyra Calderwood/Bridget Healy (3) defeated Rebecca Marino/Laura Pola, 7-5,6-2
Semifinals
Tyra Calderwood/Bridget Healy (3) over Mallory Burdette/Alexa Wimes (7) by default
Rebecca Marino/Laura Pola over Nadezdia Guskova/Ksenia Pervak (2) by default
Quarterfinals
Mallory Burdette/Alexa Wimes (7) over Krista Damico/Jamie Hampton (1) by default
Tyra Calderwood/Bridget Healy (3) defeated Mallory Cecil/Carling Seguso, 8-1
Rebecca Marino/Laura Pola over Olfa Dhaoul/Valentine Fauviau by default
Nadezdia Guskova/Ksenia Pervak (2) defeated Anna Kaganets/Kalabina Joulia (8), 8-6

Boys' 12
SINGLES
Finals
Bernard Tomic defeated Giacomo Miccini, 6-1,6-0
Semifinals
Giacomo Miccini defeated Ben Mitchell, 6-1,6-2
Bernard Tomic defeated Emmett Egger, 6-1,6-2
Quarterfinals
Ben Mitchell/Australia defeated Nevy Singh/USA, 6-2,6-2
Giacomo Miccini/Italy defeated Sebastian Lavie/New Zealand, 6-4,6-2
Bernard Tomic/Australia defeated Jai-Won Yun/Korea, 6-1,6-1
Emmett Egger/USA defeated Artiom Kolpakov/Great Britain, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Jarryd Chaplin/Ben Mitchell defeated Ki-Hoon Kim/Jai-Won Yun, 7-5,6-0
Semifinals
Jarryd Chaplin/Ben Mitchell defeated Nikoloz Basilashvili/George Tslvadze, 8-2
Ki-Hoon Kim/Jai-Won Yun defeated Joseph Cohen/Sebastian Lavie, 9-8(6)
Quarterfinals
Nikoloz Basilashvili/George Tslvadze defeated Vladislav Khudzly/Denis Stolyarov, 8-2
Jarryd Chaplin/Ben Mitchell defeated Sabian Latore/David Ricardo Uquillas Tinoco, 8-3
Joseph Cohen/Sebastian Lavie defeated Anton Chekhov/Rodion Gromadskly, 8-3
Ki-Hoon Kim/Jai-Won Yun defeated Yu-Jin Juong/Jung-Woong Na, 8-4

12s Mixed Doubles
Finals
Jarryd Chaplin/Tamaryn Hendler defeated Mikhail Biryukov/Anastasia Erofeeva, 9-7

Girls' 12
SINGLES
Finals
Tara Moore defeated Tamaryn Hendler, 3-6,6-3,6-3
Semifinals
Tamaryn Hendler defeated Gabriela Dabrowski, 7-5,6-3
Tara Moore defeated Emily Gelber, 6-3,2-6,6-3
Quarterfinals
Tamaryn Hendler/USA defeated Anastasia Erofeeva, 6-2,6-2
Gabriela Dabrowski defeated Alexandra Anghelescu/USA, 7-5,6-4
Emily Gelber/USA defeated Brooke Bolender/USA, 2-6,-2,6-3
Tara Moore/USA defeated Mishel Kenin, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Tamaryn Hendler/Hanna Orlik defeated Na-Lae Han/Ye-Ji Mun, 6-2,6-4
Semifinals
Tamaryn Hendler/Hanna Orlik defeated Anastasia Erofeeva/Valerie Solovieva, 8-5
Na-Lae Han/Ye-Ji Mun defeated Elizabeth Begley/Kataena Pallivets, 8-2
Quarterfinals
Anastasia Erofeeva/Valerie Solovieva defeated Brooke Bolender/Christina McHale, 8-1
Tamaryn Hendler/Hanna Orlik defeated Isabella Holland/Harriet Sheehan, 8-6
Na-Lae Han/Ye-Ji Mun defeated Alina Bydtseva/Layla Sanders, 8-3
Elizabeth Begley/Kataena Pallivets defeated Brigita Bercyte/Stephanie Vidov, 9-7

For more information, visit the official Eddie Herr Website.

2003 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2002 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2001 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2000 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1999 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1998 EDDIE HERR INTERNATIONALS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





















Check Out
TENNIS WEEK







Sports Psych Handbook
See a review of this book








































Google












College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees





click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE































Return to:
College And Junior Tennis