2006 FLORIDA OPEN
Landings Yacht Golf & Tennis Club
Fort Myers, Florida - June 24-30, 2006

Boys' 18
SINGLES
Finals
Jeff Dadamo (3) -- pictured right -- defeated Erik Corace (14), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Brennan Boyajian (8) over Nicholas Berning, walkover/injured
Semifinals
Jeff Dadamo (3) defeated Nicholas Berning, 6-1,6-2
Erik Corace (14) defeated Brennan Boyajian (8), 7-5,6-3
Quarterfinals
Nicholas Berning/Seminole, FL defeated Spencer Feldman/Glen Head, NY (10), 6-3,6-1
Jeff Dadamo/Tampa, FL (3) defeated Alexander Domijan/Wesley Chapel, FL, 2-6,6-2,6-1
Erik Corace/Naples, FL (14) defeated Nicholas Maurillo/Miromar Lakes, FL (9), 6-2,6-3
Brennan Boyajian/Weston, FL (8) defeated Jonathan Wolff/Sarasota, FL (2), 6-1,4-6,6-0
Consolation Finals
Ryan Kim defeated Luke Marchese, 2-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Brennan Boyajian/Zach Hunter (2) defeated Joey Burkhardt/Owen Long, 8-6
Semifinals
Joey Burkhardt/Owen Long over Chris Foster/Andrew Wang, walkover
Brennan Boyajian/Zach Hunter (2) defeated Craig Kessler/Andrew McCurdy, 8-3
Quarterfinals
Joey Burkhardt/Owen Long defeated Nicholas Maurito/Peter Rispoli (1), 9-7
Chris Foster/Andrew Wang defeated Julius Bolock/Wesley Waterman, 8-3
Craig Kessler/Andrew McCurdy defeated Steven Binninger/Timmy Walsh, 8-3
Brennan Boyajian/Zach Hunter over Joe Rossi/Julio Zavala, walkover/injured

Girls' 18
SINGLES
Finals
Chelsea Preeg (2) -- pictured right -- defeated Keilly Ulery (4), 0-6,6-4,7-6(2)
Third Place Playoff
Noelle Hickey (1) defeated Monica Arguello (6), 6-7(8),6-4,6-0
Semifinals
Keilly Ulery (4) defeated Noelle Hickey (1), 6-3,6-7,6-4
Chelsea Preeg (2) defeated Monica Arguello (6), 6-4,6-3
Quarterfinals
Noelle Hickey/Hackensack, NJ (1) defeated Gabriela Mastromarino/Jupiter, FL, 6-0,6-2
Keilly Ulery/Wellington, FL (4) defeated Cassandra Herzberg/Miami Beach, FL, 6-2,6-0
Monica Arguello/Lakeland, FL (6) defeated Alexis Dorr/Wesley Chapel, FL (3), 6-4,6-3
Chelsea Preeg/Naples, FL (2) defeated Jamie Mera/Tampa, FL, 6-4,6-3
Consolation Finals
Cassandra Herzberg defeted Rachel Saiontz, 4-6,6-4,1-0
DOUBLES
Finals
Alexis Dorr/Maggie Mackeever (2) defeated Cassandra Herzberg/Rachel Saiontz, 8-5
Semifinals
Cassandra Herzberg/Rachel Saiontz defeated Holly Johnson/Keilly Ulery (1), 8-2
Alexis Dorr/Maggie Mackeever (2) defeated Jessica Preeg/Chelsea Preeg (3), 8-3
Quarterfinals
Holly Johnson/Keilly Ulery (1) over Brittany Delaney/Yumi Hasegawa, walkover/injured
Cassandra Herzberg/Rachel Saiontz defeated Lindsay Dvorak/Morgan Frank (4), 8-6
Jessica Preeg/Chelsea Preeg (3) over Caitlin Finnegan/Keely Muligan, walkover/ill
Alexis Dorr/Maggie Mackeever (2) defeated Nakita Austin?Oksana Krutiyenko, 8-0

Boys' 16
SINGLES
Finals
Neil Clausen (6) defeated Spencer Wolf (10) -- pictured right -- 4-6,6-2,6-2
Third Place Playoff
Patrick Daciek (2) defeated Matthew Kandath (7), 6-3,7-5
Semifinals
Neil Clausen (6) defeated Matthew Kandath (7), 6-4,6-4
Spencer Wolf (10) defeated Patrick Daciek (2), 6-0,6-2
Quarterfinals
Matthew Kandath/Gansevoort, NY (7) defeated Adam Bernastein/Davis, FL (13), 4-6,6-4,6-4
Neil Clasuen/Longboat Key, FL (6) defeated Eugene Dolgovykh/Palm Coast, FL, 6-1,6-0
Spencer Wolf/Coral Springs, FL (10) defeated Creighton Blanchard/Orange Park, FL (5), 7-6,4-6,7-5
Patrick Daciek/Severna Park, MD (2) defeated Robbie Erani/New York, NY, 6-0,6-1
Consolation Finals
Sekou Coker Bangoura over Adam Bernstein, walkover/injured
DOUBLES
Finals
William Federhofer/Spencer Wolf (3) defeated Sekou Coker Bangoura/Zachary Weiss, 8-5
Semifinals
William Federhofer/Spencer Wolf (3) defeated Christopher Jackman/Michael Wardell, 8-2
Sekou Coker Bangoura/Zachary Weiss defeated Mark Schanerman/Luka Stanic, 8-0
Quarterfinals
Christopher Jackman/Michael Wardell defeated Thomas Cook/Anderson Walls, 8-1
William Federhofer/Spencer Wolf (3) defeated Daniel Mattos/Parker Sitkowski, 8-3
Sekou Coker Bangoura/Zachary Weiss over Colin Egan/William Rollinson, walkover
Mark Schanerman/Luka Stanic defeated John Collins/Nobuyoshi Tanaka, 8-5

Girls' 16
SINGLES
Finals
Amy Simidian (2) -- pictured right -- defeated Bianca Sanon,7-6,6-4,1-0(6),
Third Place Playoff
Stephanie Vidov over Nicole Stracar (8), walkover
Semifinals
Bianca Sanon defeated Nicole Stracar (8), 6-2,6-3
Amy Simidian (2) defeated Stephanie Vidov, 6-2,4-6,6-1
Quarterfinals
Bianca Sanon/Plantation, FL defeated Angela Chupa/Bradenton, FL (6), 6-3,6-1
Nicole Stracar/Jericho, NY (8) defeated Monica Yajima/Greenwich, CT, 7-5,5-7,6-3
Stephanie Vidov/West Palm Beach, FL defeated Blair Seideman/Glen Head, NY, 3-6,7-6,6-1
Amy Simidian/Naples, FL (2) defeated Kara Cecil/Lakeland, FL (5), 4-6,6-3,7-6
Consolation Finals
Emily Wolf defeated Chanelle Van Nguyen, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Keri Frankenberger/Casey Simmons defeated Nicole Gibbs/Monica Yajima, 8-4
Semifinals
Nicole Gibbs/Monica Yajima defeated Kristin Alotta/Jennifer Kellner, 9-7
Keri Frankenberger/Casey Simmons defeated Kara Cecil/Emilia Monell (2), 9-8(2)
Quarterfinals
Nicole Gibbs/Monica Yajima defeated Nicole Gibbs/Monica Yajima, 8-6
Kristin Alotta/Jennifer Kellner defeated Amanda Halstrom/Natalie Tingir, 8-3
Keri Frankenberger/Casey Simmons defeated Krista Baitlinger/Sharon Siegel, 8-1
Kara Cecil Emila Monell (2) over Carolina Koladzyn/Alexandra McAtee, walkover

2005 FLORIDA OPEN

2004 BUSH FLORIDA OPEN

2003 BUSH FLORIDA OPEN

2002 BUSH FLORIDA OPEN

2001 BUSH FLORIDA OPEN

2000 BUSH FLORIDA OPEN

1999 BUSH FLORIDA OPEN

2000 BUSH FLORIDA OPEN






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition




Sports Psych Handbook
See a review of this book




Check Out
TENNIS WEEK




















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE





click here for the tabc site













Return to:
College And Junior
Tennis Homepage