2005 ATP GATOR BOWL CHAMPIONSHIPS
Ponte Vedra Beach, Florida
April 30-May 2 2005

Click Here For Stories & Photos

Boys' 18 Singles
Finals
Vlad Mavropulos Stolyarenko defeated Alexander Kharkevitch, 4-6,6-3,6-4
Third Place Playoff
Jeff Dadamo -- pictured right -- defeated Gabriel Mattos, 6-4,6-2
Semifinals
Alexander Kharkevitch defeated Jeff Dadamo, 6-4,1-6,6-4
Vlad Mavropulos Stolyarenko defeated Gabriel Mattos, 6-3,6-2
Quarterfinal Playoff
Michael Starr defeated Justen Roth, 6-3,6-3
Quarterfinals
Jeff Dadamo/Tampa, FL defeated Michael Starr, 6-3,6-2
Alexander Kharkevitch/Houston, TX defeated Matthew Schimmel/Jacksonville, FL (8), 6-3,6-3
Vlad Mavropulos Stolyranko/Ponte Vedra Beach, FL defeated Justen Roth/Short Hills, NJ (4), 6-2,6-3
Gabriel Mattos/Ocoee, FL defeated Brandon Corace/Naples, FL (2), 7-6(5),6-7(5),7-5
Consolation Finals
Jonathan Wong defeated Christopher Motes, 6-2,6-4

Girls' 18 Singles
Finals
Lindsay Burdette (1) -- pictured right -- over Kristen McVitty (2), default/injured
Third Place Playoff
Chelsea Preeg (3) defeated Laura Reichert (4), 4-6,6-3,6-3
Semifinals
Lindsay Burdette (1) defeated Laura Reichert (4), 6-2,6-2
Kristen McVitty (2) defeated Chelsea Preeg (3), 4-6,7-5,7-5
Quarterfinal Playoff
Reka Zsilinszka defeated Jessica Preeg, 6-2,6-3
Quarterfinals
Lindsay Burdette/Jackson, GA (1) defeated Jessica Preeg/Naples, FL, 6-4,6-2
Laura Reichert/Oakton, VA (4) defeated Morgan Frank/Oldsmar, FL, 6-3,6-1
Chelsea Preeg/Naples, FL (3) defeated Reka Zsilinszka/Fayetteville, NC (5), 2-6,6-1,6-4
Kristen McVitty/Woodland Hills, CA (2) defeated Katie Welch/Theodore, AL, 6-1,6-1
Consolation Finals
Sacha Jones defeated Katja Decker-Sadowski, 6-2,7-5

Boys' 16 Singles
Finals
Peter Rispoli (2) -- pictured right -- defeated Jonathan Wolff (1), 6-4,3-6,6-4
Third Place Playoff
Rhyne Williams (2) defeated David Cotrone, 6-0,6-1
Semifinals
Jonathan Wolff (1) defeated Rhyne Williams (2), 6-0,6-2
Peter Rispoli (2) defeated David Cotrone, 6-4,6-2
Quarterfinal Playoff
Jadon Phillips defeated Alexander Domijan, 6-2,6-2
Quarterfinals
Jonathan Wolff/Sarasota, FL (1) defeated Alexander Domijan/Gainesville, FL, 6-3,6-3
Rhyne Williams/Knoxville, TN (4) defeated Jordan Girdley/Orlando, FL (8), 6-2,6-2
David Cotrone/Bradenton, FL defeated Cody Simmons/Gainesville, FL (6), 6-1,6-1
Peter Rispoli/Naples, FL (2) defeated Jadon Phillips/Macon, GA, 6-0,3-0 retired/injured Consolation Finals
Brennan Boyagian defeated Joey Burkhardt, 6-1,6-3

Girls' 16 Singles
Finals
Joanna Mather (1) -- pictured right -- defeated Alexis Dorr (2), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Alexa Guarachi defeated Holly Johnson, 6-4,6-3
Semifinals
Joanna Mather (1) defeated Holly Johnson (5), 6-0,6-2
Alexis Dorr (2) defeated Alexa Guarachi, 7-6(5),6-3
Quarterfinal Playoff
Taylor Morgan defeated Angela Chupa, 7-5,6-3
Quarterfinals
Joanna Mather/Duluth, GA (1) defeated Angela Chupa/Bradenton, FL, 6-0,6-0
Holly Johnson/Tallahassee, FL (5) defeated Vanessa Steiner/Allison Park, PA (4), 6-0,6-3
Alexa Guarachi/Destin, FL defeated Taylor Morgan/Jacksonville, FL, 6-4,3-6,6-1
Alexis Dorr/Wesley Chapel, FL (2) defeated Alexis Rodriguez/Boca Raton, FL, 6-3,6-0
Consolation Finals
Mallory Burdette defeated Mallory Cecil, 6-2,6-2

Boys' 14 Singles
Finals
Adam Bernstein (2) -- pictured right -- defeated Venkat Iyer, 7-5,6-0
Third Place Playoff
Nicholas Gutsche (5) defeated Denis Kudla (3), 7-6(5),6-0
Semifinals
Venkat Iyer defeated Nicholas Gutsche (5), 6-3,6-0
Adam Bernstein (2) defeated Denis Kudla (3), 6-2,6-3
Quarterfinal Playoff
Spencer Wolf defeated Sam Wells, 7-6(6),7-6(5)
Quarterfinals
Venkat Iyer/Chevy Chase, MD defeated Rashaad Williams/West Palm Beach, FL (1), 6-2,4-6,6-2
Nicholas Gutsche/Sarasota, FL (5) defeated Sam Wells/Boca Raton, FL, 7-6(1),5-7,6-0
Denis Kudla/Fairfax, VA (3) defeated Spencer Wolf/Boca Raton, FL (6), 4-6,6-3,6-4
Adam Bernstein/Davis, FL (2) defeated Matthew Saltsgaver/Maitland, FL, 7-5,6-2
Consolation Finals
Taylor Meyer defeated Blas Moros, 6-1,0-6,6-4

Girls' 14 Singles
Finals
Christina McHale (3) -- pictured right -- defeated Connie Hsu (5), 7-5,2-6,6-1
Third Place Playoff
Ebie Wilson (4) defeated Jill Saunders (6), 6-4,6-3
Semifinals
Christina McHale (3) defeated Jill Saunders (6), 6-3,6-2
Connie Hsu (5) defeated Ebie Wilson (4), 6-0,6-2
Quarterfinal Playoff
Kathryn Talbert defeated Amanda Schwartz, 6-4,6-2
Quarterfinals
Jill Saunders/Austin, TX (6) defeated Kathryn Talbert/Moorseville, NC (1), 6-1,7-6(6)
Christina McHale/Engelwood Cliffs, NJ (3) defeated Juliet Serabian/Plantation, FL (8), 6-4,3-6,6-3
Ebie Wilson/Mobile, AL (4) defeated Julie Sabacinski/Plantation, FL (7), 1-6,6-3,6-2
Connie Hsu/Cincinnati, OH (5) defeated Julia Baltas/Las Vegas, NV (2), 6-1,6-1 Consolation Finals
Bianca Sanon defeated Stephanie Vidov, 6-3,6-1

Boys' 12 Singles
Finals
Quinton Vega (2) -- pictured right -- defeated Spencer Newman (1), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Boris Bogomolov (6) defeated Daniel McCall (3), 6-3,6-4
Semifinals
Spencer Newman (1) defeated Boris Bogomolov (6), 3-6,7-6(5),6-4
Quinton Vega (2) defeated Daniel McCall (3), 6-4,3-6,6-4
Quarterfinal Playoff
Thai Kwiatkowski defeated Kenneth Sabacinski, 6-4,7-5
Quarterfinals
Spencer Newman/Miami, FL (1) defeated Gordon Watson/Naples, FL (8), 6-1,6-2
Boris Bogomolov/Miami, FL (6) defeated Thai Kwiatkowski/Charlotte, NC (4), 6-2,6-1
Daniel McCall/San Francisco, CA (3) defeated Sean Rodriguez/Corpus Christi, TX, 6-4,6-3
Quinton Vegas/Brooklyn, NY (2) defeated Kenneth Sabacinski/Plantation, FL (5), 2-6,6-2,6-2
Consolation Finals
Taylor Meyer defeated Blas Moros, 6-1,0-6,6-4

Girls' 12 Singles
Finals
Danielle Collins (3) defeated Noel Scott (1) -- pictured right to left-- 6-2,6-4
Third Place Playoff
Sloane Stephens (4) defeated Veena Vasquez, 6-2,6-2
Semifinals
Noel Scott (1) defeated Sloane Stephens (4), 6-3,6-1
Danielle Collins (3) defeated Veena Vasquez, 6-2,6-1
Quarterfinal Playoff
Jennifer Pfeifler defeated Miebi Iyeyemi, 4-1 retired
Quarterfinals
Noel Scott/Northrdige, CA defeated Kayla Rizzolo/Wesley Chapel, FL (7), 6-4,6-4
Sloane Stephens/Boca Raton, FL (4) defeated Jennifer Pfeiffler/Gulf Breeze, FL (5), 6-3,6-3
Danielle Collins/St. Petersburg, FL (3) defeated Miebi Ieyeymi/Delray Beach, FL, 6-2,6-1
Veena Vasquez/Boynton Beach, FL defeated Monica Puig (6), 6-2,6-2
Consolation Finals
Bianca Sanon defeated Stephanie Vidov, 6-3,6-1

 

2004 GATOR BOWL

2003 GATOR BOWL

2002 GATOR BOWL

2001 GATOR BOWL

2000 GATOR BOWL

1999 GATOR BOWL

1998 GATOR BOWL






Google





So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect








































Central Ohio Grand Prix Tennis











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court













COURTSIDE TENNIS APPAREL













Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders













Return to:
College And Junior
Tennis Homepage