2004 MIDWEST OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 Singles - Highland Park High School - Highland Park, Illinois - July 31-August 4
SINGLES
Finals
Vadim Demchyshyn defeated Spencer Vegosen -- pictured right -- 6-2,6-3
Third Place Playoff
Jonathan Chan (11) defeated Kevin Hayward (14), 1-0 retired/injured
Semifinals
Vadim Demchyshyn defeated Kevin Hayward (14), 7-5,6-2
Spencer Vegosen (2) defeated Jonathan Chan (11), 6-2,6-2
Quarterfinals
Vadim Demchyshyn/Northbook, IL defeated John Allare/Maineville, OH, 3-6,6-1,6-4
Kevin Hayward/Ann Arbor, MI (14) defeated Ty Schaub/Lexington, OH (6), 6-4,6-3
Jonathan Chan/Brooklyn, NY (11) defeated RK Bacalla/Chicago, IL (17-32), 7-5,6-2
Spencer Vegosen/Chicago, IL (2) defeated Brian Hanus/Palatine, IL (5), 6-0,6-0
Consolation Finals
Ethan Jafee defeated Charlie Brosens, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Ty Schaub/Tony Teufel (2) defeated Patrick Dwyer/Neil Lesinksi, 8-4
Semifinals
Patrick Dwyer/Neil Lesinski defeated Lado Bakhutashvili/Nicholas Boulieris, 8-5
Ty Schaub/Tony Teufel (2) defeated Matthew Brewer/Marlon Korbut (7), 8-4
Quarterfinals
Patrick Dwyer/Neil Lesinski defeated Scott Liberman/Brian Livingston (10), 8-5
Lado Bakhutashvili/Nicholas Boulieris defeated Arvind Nagarajan/Matthew Riley, 8-5
Matthew Brer/Marlon Korbut (7) defeated Branden Joost/Austin King (4), 8-4
Ty Schaub/Tony Teufel (2) over Richard Offutt/Bryant Young (5), withdrew/injured

Girls 18 Singles - Tipton Lakes Country Club - Columbus, Indiana - July 25-30
SINGLES
Finals
Georgia Rose (1) defeated Claire Bartlett, 6-4,6-3
Third Place Playoff
Ekaterina Mirnova defeated Ana Mungo (12) -- pictured right -- 7-5,5-7,10-5
Semifinals
Gerogia Rose (1) defeated Ekaterina Mirnova, 6-1,6-2
Claire Bartlett defeated Ana Mungo (12), 6-3,6-0
Quarterfinals
Georgia Rose/Libertyville, IL (1) defeated Kathryn Gerberg/Vienna, WV (15), 6-2,6-2
Ekaterina Mirnova/Madison, WI defeated Susan Sullivan/St. Louis, MO (4), 6-2,6-4
Claire Bartlett/Chattanooga, TN defeated Jordan Hook/Wheaton, IL, 6-1,6-1
Ana Mungo/Summit, NJ (12) defeated Madora Mak/Columbus, OH, 4-6,6-3,10-7
Consolation Finals
Mary Beth Winingham defeated Cary Gibson, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Samantha Kintzel/Georgia Rose (1) defeated Kara Courtney/Erin Jobe, 8-3
Semifinals
Samantha Kintzel/Georgia Rose (1) defeated Nicole Adams/Jane Kim, 8-1
Kara Courtney/Erin Jobe defeated Jenny Belsky/Kaitlyn Zinn (5), 8-5
Quarterfinals
Samantha Kintzel/Georgia Rose (1) defeated Kylie Moore/Mary Beth Winingham (6), 8-1
Kelly Adams/Allison Tinney (8) defeated Jenna Nussbaum/Andrea Volle (4), 8-4
Kara Courtney/Erin Jobe defeated Whitney Block/Jackie Shapiro (7), 8-3
Jenny Belsky/Kaitlyn Zinn (5) over Claire Bartlett/Alliosn Heim by default

Boys 16 - Highland Park High School - Highland Park, Illinois - August 3-7
SINGLES
Finals
Eric Spector (14) defeated Ryan Berman (9), 6-3,6-3
Semifinals
Ryan Berman (9) defeated Joshua Graves (17-32), 7-5,6-2
Erica Spector (14) defeated Matthew Parks (10), 7-6(5),6-1
Quarterfinal Playoff
Thibaut Barnoud defeated Charlie Mullenger, 6-2,6-0
Quarterfinals
Ryan Berman/Armonk, NY (9) defeated Charles Mullenger/Naples, FL (6), 1-6,6-7(4),6-2
Joshua Graves/Milwaukee, WI (17-32) defeated William Pelak/McLean, VA, 6-3,6-4
Eric Spector/Northbrook, IL (14) defeated Thibaut Barnoud/Owensboro, KY (11), 6-3,6-0
Matthew Parks/Troy, MI (10) defeated Christopher Speer/Vernon Hills, IL (15), 7-5,4-6,6-4
Round of 16 Consolation Finals
Matthew Allare defeated Jonathan Wolff, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Thibaut Barnoud/Todd Schmidt (6) defeated Derek Carpenter/Tyler Sauerbrey, 9-8(3)
Semifinals
Derek Carpenter/Tyler Sauerbrey defeated Joshua Graves/Isaac Stein, 8-5
Thibaut Barnoud/Todd Schmidt (6) defeated Daniel Schafer/Brian Starr, 9-7
Quarterfinals
Derek Carpenter/Tyler Sauerbrey defeated Sandy Berry/Jason Stuckey, 9-8(4)
Joshua Graves/Isaac Stein defeated Jeffrey Chudacoff/Nikola Ljuboja (7), 9-8(10)
Thibaut Barnoud/Todd Schmidt (6) defeated Ari Binder/Matt Hansen, 8-2
Daniel Schafer/Brian Starr defeated Kazuya Murata/Jonathan Spero (8), 9-7

Girls 16 - Wittenberg University - Springfield, Ohio - August 3-7
SINGLES
Finals
Kelsey Haviland defeated Christine Chiricosta, 6-0,6-2
Third Place Playoff
Kristen Mcphillips defeated Lauren McCarthy (3)-- pictured right -- 6-0,6-3
Semifinals
Christine Chiricosta defeated Kristen Mcphillips (14), 2-6,6-3,6-1
Kelsey Haviland defeated Lauren McCarthy (3), 6-1,6-1
Quarterfinals
Kelsey Haviland/Dayton, OH defeated Lindsay Clark/Bernardsville, NJ (7), 6-1,6-3
Lauren McCarthy/Danbury, CT (3) defeated Kate Turvy/Dublin, OH, 6-1,6-3
Kristen McPhillips/Willoughby, OH (14) defeated Kathleen Chybowski/Appleton, WI, 6-0,6-1
Christine Chiricosta/Avon Lake, OH defeated Ashley Parsons/New Canaan, CT (8), 6-3,6-1
Consolation Finals
Alaina Trgovich defeated Ryan Reichel, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Kristen Gambrell/Kristen McPhillips (3) defeated Hayley Ann Hall/Megan Martzolf (4), 6-7,6-0,6-1
Semifinals
Kristen Gambrell/Kristen McPhillips (3) defeated Natalie Skocik/Madison Wright-Piekarski, 6-1,6-1
Hayley Ann Hall/Megan Martzolf defeated Lindsay Clark/Lauren McCarthy (1), 6-3, retired
Quarterfinals
Lindsay Clark/Lauren McCarthy (1) defeated Ashley Frey/Jessica Miller, 6-2,6-2
Hayley Ann Hall/Megan Martzolf over Kelsey Linden/Whitney Martin by default
Kristen Gambrell/Kristen McPhillips (3) defeated Caitlin McGuire/Jessica Young, 6-0,6-2
Natalie Skocik/Madison Wright-Piekarski defeated Mary Hill/Jelena Pupac, 6-4,6-0

Boys 14 - Munster High School & Munster Parks - Munster, Indiana - July 25-29
SINGLES
Finals
Evan King (23) -- pictured right -- defeated Ryan Cheung, 6-2,6-1
Semifinals
Evan King (23) defeated Akash Muppidi (7), 6-0,6-2
Ryan Cheung defeated Richard Canelas, 6-1,6-4
Quarterfinals
Evan King/Chicago, IL (23) defeated Sebastien Fauchet/Pittsford, NY (10), 6-2,6-4
Akash Muppidi/Trumbull, CT (7) defeated Bryant Dudzik/Gowen, MI (20), 6-2,6-3
Richard Canelas/Fort Thomas, KY defeated Jason Magnes/Short Hills, NJ (6), 6-1,6-3
Ryan Cheung/San Francisco, CA defeated Jonathan Schroeder/Winnetka, IL (2), 6-1,4-0 retired/ill
Consolation Finals
Nelson Vick defeated Jeffrey Legunn, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Amrik Donkena/Jason Magnes (3) defeated Samuel Ecker/Evan King (4), 8-2
Semifinals
Samuel Ecker/Evan King (4) defeated Scott Keaton/Jonathan Schroeder (1), 8-2
Amrik Donkena/Jason Magnes (3) defeated Sebastien Fauchet/Justin Haag (2), 8-3
Quarterfinals
Scott Keaton/Jonathan Schroeder (1) defeated Eric Legunn/Jeffrey Legunn (10), 8-5
Samuel Ecker/Evan King (4) defeated Jason Chen/Dushy Srinivasan, 8-4
Amrik Donkena/Jason Magnes (3) defeated Brian Alden/Andrew Duckworth (6), 8-6
Sebastien Fuachet/Justin Haag (2) defeated Allen Pukshansky/Michael Webb (8), 8-3

Girls 14 - Snyder Park - Springfield, Ohio - July 23-29
SINGLES
Finals
Kate Turvy (2) defeated Alexandra Bush (7) -- pictured right -- 6-3,6-2
Third Place Playoff
Gabrielle Clark defeated Christiana Raymond, 3-6,6-4,6-0
Semifinals
Alexandra Bush (7) defeated Christiana Raymond, 6-0,6-1
Kate Turvy (2) defeated Gabrielle Clark, 6-2,6-2
Quarterfinals
Alexandra Bush/Vienna, WV (7) defeated Elizabeth Epstein/Chicago, IL (1), 7-5,6-2
Christiana Raymond/Westerville, OH defeated Jenny Hois/Downers Grove, IL, 6-4,6-4
Gabrielle Clark/Chicago, IL defeated Gabrielle Steele/New Richmond, OH (16), 6-2,6-1
Kate Turvy/Dublin, OH (2) defeated Ryann Young/Northbrook, IL, 6-2,6-1
Consolation Finals
Julie Kirkland defeated Ashley Staub, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Elizabeth Epstein/Jenna Langhorst (1) defeated Julie Kirkland/Christiana Raymond, 8-3
Semifinals
Elizabeth Epstein/Jenna Langhorst (1) over Alexis Kraff/Julia Metzger, withdrew
Julie Kirkland/Christiana Raymond defeated Brittany Parks/Emily Roebker (3), 8-1
Quarterfinals
Elizabeth Epstein/Jenna Langhorst (1) defeated Nancy Baker/Vita Emery, 8-0
Alexis Kraff/Julia Metzger defeated Gabrielle Duncan/Malissa Sibly, 8-2
Brittany Parks/Emily Roebker (3) defeated Gabrielle Clark/Brooke Henry, 8-1
Julie Kirkland/Christiana Raymond defeated Nida Hamilton/Anita Rao, 8-2

Boys' 12 - Queen City Racquet Club - Cincinnati, Ohio - August 3-7
SINGLES
Finals
James Li (2) defeated Alec Siegel (5), 6-0,6-0
Third Place Playoff
Christopher Mengel defeated Christopher Diaz, 7-5,2-6,6-4
Semifinals
James Li (2) defeated Christopher Mengel (9), 6-3,7-6
Alec Siegel (5) defeated Christopher Diaz (8), 5-7,6-4,6-2
Quarterfinal Playoff
Danny Riggs defeated Thomas Marx, 6-0,6-4
Quarterfinals
James Li/Wheaton, IL (2) defeated Kevin Karoub/Farmington Hills, MI (7), 6-2,6-2
Christopher Megel/Pittsburgh, PA (9-16) defeated Thomas Marx/Shaker Heights, OH (9-16), 6-2,6-1
Christopher Diaz/Columbus, OH (8) defeated Matthew Goralka/Chicago, IL (17), 6-4,7-6
Alec Siegel/Wilmette, IL (5) defeated Danny Riggs/Pompano Beach, FL (1), 6-1,6-4
Consolation Finals
William Jung defeated Patrick Elliott, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Riggs/Sabacinski (1) defeated Carter/Walters (3), 8-6
Semifinals
Carter/Walters (3) defeated Bielfield/Li, 8-6
Riggs/Sabacinski (1) defeated Diaz/Wagner (4), 8-2
Quarterfinals
Riggs/Sabacinski (1) defeated Elliott/Kumar, 9-7
Diaz/Wagner (4) defeated Adams/Weldon, 8-4
Carter/Walters (3) defeated Kohls/Naugle, 8-2
Bielfield/Li (2) defeated Streeter/Lorenzetti (8), 8-4

Girls' 12 - Queen City Racquet Club - Cincinnati, Ohio - August 3-7
SINGLES
Finals
Kyle McPhillips (3) defeated Monica Yajima (2), 2-6,6-0,6-1
Third Place Playoff
Emina Bektas (6) defeated Chloe Karoub, 6-0,7-5
Semifinals
Kyle McPhillips (3) defeated Emina Bektas (6), 6-2,6-1
Monica Yajima (2) defeated Chloe Karoub (8), 6-3,6-0
Quarterfinal Playoff
Kara Sherwood defeated Katie Klyczek, 6-3,6-4
Quarterfinals
Emina Bektas (6) defeated Alexandra Moreno-Kaste (1), 6-4,6-2
Kyle McPhillips(3) defeated Katie Klyczek (9), 6-0,6-0
Chloe Karoub (8) defeated Nicole Chiricosta (9), 4-6,6-1,6-0
Monica Yajima (2) defeated Kara Sherwood (5), 7-6,6-3
Consolation Finals
Nicole Flower defeated Olivia Heim Wo (em)
DOUBLES
Finals
Klyczek/McPhillips (1) defeated Turewicz/Yu, 8-3
Semifinals
Klyczek/McPhillips (1) defeated Ciaravino/Rivera, 8-2
Turewicz/Yu defeated Bektas/Wild (2), 8-3
Quarterfinals
Klyczek/McPhillips (1) defeated Levitin/Poggensee-Wei, 8-3
Ciaravino/Rivera defeated Farrar/Flower (4), 8-6
Turewicz/Yu over Fellerhoff/Moreno-Kaste (3), default/injured
Bektas/Wild (2) defeated Linden/Sullivan, 8-3

 

2003 MIDWEST OPEN

2002 MIDWEST OPEN

2001 MIDWEST OPEN

2000 MIDWEST OPEN

1999 MIDWEST OPEN

1998 WESTERN OPEN

So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect





















Google













click here for the tabc site







































Check Out
TENNIS WEEK











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL









The Mental Athlete

See A Review




Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders









Central Ohio Grand Prix Tennis









Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe










Return to:
College And Junior
Tennis Homepage